2018 World Junior Curling Championships

The 2018 World Junior Curling Championships was held from March 3 to 10 at Curl Aberdeen in Aberdeen, Scotland.[1]

2018 World Junior Curling Championships
Host cityAberdeen, Scotland
ArenaCurl Aberdeen
DatesMarch 3–10
Men's winner Canada
SkipTyler Tardi
ThirdSterling Middleton
SecondJordan Tardi
LeadZach Curtis
AlternateJacques Gauthier
Finalist Scotland (Ross Whyte)
Women's winner Canada
SkipKaitlyn Jones
ThirdKristin Clarke
SecondKarlee Burgess
LeadLindsay Burgess
AlternateLauren Lenentine
Finalist Sweden (Isabella Wranå)
« 2017
2019 »

Men

Teams

Men's teams[2]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaTyler TardiSterling MiddletonJordan TardiZach CurtisJacques Gauthier
 ChinaWang ZhiyuTian JiafengWang XiangkunZhang ZezhongGuan Tianqi
 GermanySixten Totzek (fourth)Klaudius Harsch (skip)Joshua SutorJan Luca HaagTill Wunderlich
 NorwayMagnus RamsfjellKristian FossMichael MellemseterAndreas HårstadJorgen Myran
 RussiaAleksandr BystrovSergei MorozovVadim ShvedovKonstanin ManasevichAlexey Tuzov
 ScotlandRoss WhyteRobin BrydoneFraser KinganEuan KyleDuncan McFadzean
 South KoreaHwang Hyeon-junJeong Byeong-jinLee Dong-hyeongLee Jae-beomChoi Da-wun
 SwedenDaniel MagnussonJohan NygrenAnton RegosaSebastian JonesFilip Stener
  SwitzerlandJan HessSimon GloorSimon HöhnReto SchönenbergerPhilipp Hösli
 United StatesAndrew StoperaLuc VioletteBen RichardsonGraem FensonJonathon Harstad

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings [3]

Key
Teams to Playoffs
Teams to relegated to "B" championships
CountrySkipWL
 ScotlandRoss Whyte90
 CanadaTyler Tardi72
 United StatesAndrew Stopera72
  SwitzerlandJan Hess54
 GermanyKlaudius Harsch45
 NorwayMagnus Ramsfjell45
 SwedenDaniel Magnusson36
 ChinaWang Zhiyu36
 South KoreaHwang Hyeon-jun27
 RussiaAleksandr Bystrov18
Team Record
 Canada 5–7 4–2 10–3 8–7 7–5 5–6 7–3 7–3 4–2 7–2
 China 7–5 7–8 8–7 2–9 7–4 1–6 4–7 3–7 1–7 3–6
 Germany 2–4 8–7 4–10 9–5 3–2 2–7 3–9 8–7 7–9 4–5
 South Korea 3–10 7–8 10–4 5–9 8–9 5–7 3–8 9–7 3–6 2–7
 Norway 7–8 9–2 5–9 9–5 7–5 6–8 5–8 11–4 2–8 4–5
 Russia 5–7 4–7 2–3 9–8 5–7 3–10 5–7 7–9 5–8 1–8
 Scotland 6–5 6–1 7–2 7–5 8–6 10–3 10–5 7–3 6–5 9–0
  Switzerland 3–7 7–4 9–3 8–3 8–5 7–5 5–10 5–9 3–8 5–4
 Sweden 3–7 7–3 7–8 7–9 4–11 9–7 3–7 9–5 5–7 3–6
 United States 2–4 7–1 9–7 6–3 8–2 8–5 5–6 8–3 7–5 7–2

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, March 3, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Magnusson) 0 2 1 1 0 0 1 0 2 X 7
 China (Wang) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 0 1 2 0 0 0 1 0 X X 4
 South Korea (Hwang) 1 0 0 3 3 1 0 2 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 1 0 2 0 3 0 1 1 0 8
 Norway (Ramsfjell) 1 0 1 0 2 0 1 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Bystrov) 0 1 0 0 0 1 0 1 1 1 0 5
 United States (Stopera) 0 0 1 0 2 0 2 0 0 0 3 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 0 0 1 0 0 1 1 0 4 X 7
  Switzerland (Hess) 0 0 0 0 2 0 0 1 0 X 3

Draw 2

Sunday, March 4, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Hwang) 0 4 0 2 0 1 0 1 0 0 8
 Russia (Bystrov) 1 0 2 0 1 0 2 0 2 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
 United States (Stopera) 0 0 0 1 2 0 3 1 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 0 1 2 1 1 0 1 0 1 X 7
 Sweden (Magnusson) 0 0 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hess) 0 1 0 1 0 3 0 0 2 1 8
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 3 0 0 1 0 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 0 0 1 0 0 0 0 1 0 X 2
 Scotland (Whyte) 2 0 0 2 2 0 0 0 1 X 7

Draw 3

Sunday, March 4, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 0 2 0 1 1 0 0 5
 Germany (Harsch) 0 1 2 1 0 2 0 0 1 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Magnusson) 1 1 2 0 2 0 0 2 1 X 9
  Switzerland (Hess) 0 0 0 3 0 1 1 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 3 0 1 1 1 0 1 0 X 7
 Russia (Bystrov) 0 0 0 0 0 0 3 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 3 0 0 0 0 0 1 0 2 6
 Canada (Tardi) 1 0 0 0 1 0 2 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Hwang) 0 0 0 1 0 1 0 0 1 X 3
 United States (Stopera) 2 1 0 0 1 0 0 2 0 X 6

Draw 4

Monday, March 5, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Stopera) 0 0 0 0 1 1 0 0 0 X 2
 Canada (Tardi) 0 2 0 0 0 0 2 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 2 0 5 2 0 0 1 X X X 10
 Russia (Bystrov) 0 1 0 0 2 0 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hess) 0 1 0 2 0 0 2 0 3 X 8
 South Korea (Hwang) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 2 0 3 2 2 0 0 2 X X 11
 Sweden (Magnusson) 0 1 0 0 0 2 1 0 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 0 0 2 0 2 1 0 7
 Germany (Harsch) 0 0 0 0 3 0 4 0 0 1 8

Draw 5

Tuesday, March 6, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 1 1 1 1 0 0 1 0 0 2 7
 South Korea (Hwang) 0 0 0 0 2 1 0 2 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 0 1 0 0 0 3 0 0 1 0 5
 China (Wang) 2 0 0 0 1 0 2 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Magnusson) 0 1 0 2 0 0 0 0 2 X 5
 United States (Stopera) 3 0 2 0 0 0 2 0 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 0 0 0 0 1 0 2 0 X X 3
  Switzerland (Hess) 0 1 1 2 0 2 0 3 X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Bystrov) 1 0 1 0 2 0 0 1 0 X 5
 Norway (Ramsfjell) 0 2 0 2 0 0 0 0 3 X 7

Draw 6

Tuesday, March 6, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Tardi) 0 0 3 0 0 0 3 0 1 0 1 8
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 1 1 1 0 1 0 2 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Hwang) 0 3 0 2 0 2 0 2 0 X 9
 Sweden (Magnusson) 1 0 3 0 1 0 0 0 2 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Bystrov) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 2
 Germany (Harsch) 0 0 0 0 0 1 0 0 1 1 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Stopera) 0 0 1 1 0 2 0 0 0 1 0 5
 Scotland (Whyte) 0 1 0 0 2 0 1 0 1 0 1 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hess) 0 1 3 1 0 2 0 0 0 X 7
 China (Wang) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 X 4

Draw 7

Wednesday, March 7, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 2 1 0 0 1 0 1 0 2 0 7
 United States (Stopera) 0 0 3 1 0 2 0 1 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hess) 1 0 2 1 0 0 1 0 X X 5
 Scotland (Whyte) 0 4 0 0 2 0 0 4 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 0 2 4 0 2 X X X X 9
 China (Wang) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 6 0 2 0 0 2 X X X X 10
 South Korea (Hwang) 0 1 0 2 0 0 X X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Magnusson) 0 1 0 0 2 0 3 0 2 1 9
 Russia (Bystrov) 0 0 2 2 0 1 0 2 0 0 7

Draw 8

Thursday, March 8, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 0 0 0 0 1 X X X 1
 Scotland (Whyte) 0 2 1 1 0 2 0 X X X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Bystrov) 1 0 1 0 1 0 0 2 0 0 5
 Canada (Tardi) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Stopera) 0 4 0 0 2 0 1 1 X X 8
  Switzerland (Hess) 0 0 1 0 0 2 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Magnusson) 0 0 1 1 0 2 0 2 0 1 0 7
 Germany (Harsch) 0 2 0 0 3 0 1 0 1 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 2 0 0 1 0 3 3 0 X X 9
 South Korea (Hwang) 0 1 0 0 2 0 0 2 X X 5

Draw 9

Thursday, March 8, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Bystrov) 0 2 0 1 0 0 2 0 0 X 5
  Switzerland (Hess) 3 0 1 0 1 0 0 0 2 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Stopera) 1 0 0 2 0 0 1 4 X X 8
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 0 1 0 0 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Harsch) 0 1 0 0 0 0 0 0 1 0 2
 Canada (Tardi) 1 0 0 0 0 2 0 0 0 1 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Hwang) 0 1 0 1 0 2 2 0 1 0 7
 China (Wang) 3 0 2 0 1 0 0 1 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 1 0 0 3 0 2 1 0 X 7
 Sweden (Magnusson) 0 0 1 0 0 1 0 0 1 X 3

Playoffs

Semifinal Final
      
1  Scotland 5
4   Switzerland 4
1  Scotland 5
2  Canada 6
2  Canada 8
3  United States 5
Bronze Medal Game
   
4   Switzerland 7
3  United States 4

Semifinal

Friday, March 9, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Whyte) 0 3 0 0 0 0 0 1 0 1 5
  Switzerland (Hess) 0 0 0 0 1 1 0 0 2 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Tardi) 0 0 3 0 2 1 0 0 2 X 8
 United States (Stopera) 0 0 0 2 0 0 1 2 0 X 5

Bronze Medal Game

Saturday, March 10, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Hess) 0 0 0 2 0 1 0 3 1 X 7
 United States (Stopera) 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4

Final

Saturday, March 10, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Whyte) 0 1 0 1 0 0 0 0 2 1 0 5
 Canada (Tardi) 0 0 1 0 0 3 1 0 0 0 1 6

Women

Teams

Women's teams[4]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaKaitlyn JonesKristin ClarkeKarlee BurgessLindsay BurgessLauren Lenentine
 ChinaDong Ziqi (fourth)Wang Zixin (skip)Wang MeiniSun ChengyuYu Jiaxin
 NorwayMaia RamsfjellMartine RønningMille NordbyeEirin Mesloe Victoria Johansen
 RussiaVlada RumiantsevaVera TiuliakovaIrina RiazanovaAnastasiia DanshinaDaria Patrikeeva
 ScotlandRebecca MorrisonAmy MacdonaldHailey DuffLeeanne McKenzieSophie Jackson
 South KoreaKim Min-jiKim Hye-rinYang Tae-iKim Su-jinKang Chae-lin
 SwedenIsabella WranåJennie WåhlinAlmida De ValFanny SjoebergMaria Larsson
  SwitzerlandSelina WitschonkeElena MathisMelina BezzolaAnna GutLaura Engler
 TurkeyDilşat YıldızBerivan PolatMihriban Polat Canan TemurenZeynep Oztemir
 United StatesMadison BearAnnmarie DubbersteinJenna BurcheskyAllison HowellLeah Yavarow

Round Robin Standings

Final round robin standings[5]

Key
Teams to Playoffs
Teams to relegated to "B" championships
CountrySkipWL
 SwedenIsabella Wranå90
 CanadaKaitlyn Jones72
 ChinaWang Zixin54
 NorwayMaia Ramsfjell54
 United StatesMadison Bear45
 South KoreaKim Min-ji45
  SwitzerlandSelina Witschonke45
 RussiaVlada Rumiantseva36
 ScotlandRebbeca Morrison36
 TurkeyDilşat Yıldız18
Team Record
 Canada 8–5 7–4 8–6 9–6 4–8 10–7 6–8 8–5 8–3 7–2
 China 5–8 7–1 5–3 10–5 3–4 7–8 1–8 8–6 9–6 5–4
 South Korea 4–7 1–7 8–6 7–5 8–5 9–5 4–7 3–5 6–8 4–5
 Norway 6–8 3–5 6–8 8–7 7–6 7–6 5–8 10–5 7–3 5–4
 Russia 6–9 5–10 5–7 7–8 7–6 3–8 6–8 9–2 7–6 3–6
 Scotland 8–4 4–3 5–8 6–7 6–7 6–9 4–10 7–4 4–11 3–6
  Switzerland 7–10 8–7 5–9 6–7 8–3 9–6 6–7 6–4 6–7 4–5
 Sweden 8–6 8–1 7–4 8–5 8–6 10–4 7–6 7–3 9–3 9–0
 Turkey 5–8 6–8 5–3 5–10 2–9 4–7 4–6 3–7 5–6 1–8
 United States 3–8 6–9 8–6 3–7 6–7 11–4 7–6 3–9 6–5 4–5

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, March 3, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Bear) 0 1 0 1 0 0 1 2 1 1 7
  Switzerland (Witschonke) 2 0 2 0 0 2 0 0 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Morrison) 1 0 0 0 2 1 0 0 2 0 6
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 0 0 0 2 2 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 0 0 1 0 1 2 0 0 5
 Canada (Jones) 0 2 1 1 0 2 0 0 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 1 0 0 2 0 X 4
 Sweden (Wranå) 0 0 2 1 0 3 0 0 1 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 2 0 0 2 1 1 0 3 X X 9
 Turkey (Yıldız) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2

Draw 2

Saturday, March 3, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 1 2 1 1 0 0 1 0 6
 South Korea (Kim) 1 1 0 0 0 0 3 2 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Witschonke) 0 1 0 0 1 0 1 0 2 1 0 6
 Sweden (Wranå) 0 0 0 3 0 2 0 1 0 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 2 0 2 0 2 0 0 0 1 7
 United States (Bear) 2 0 1 0 2 0 1 0 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yıldız) 0 0 0 3 0 1 0 1 0 0 5
 Canada (Jones) 1 0 0 0 2 0 2 0 1 2 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Morrison) 0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 1 4
 China (Wang) 0 0 0 1 0 0 0 2 0 0 0 3

Draw 3

Sunday, March 4, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 0 0 1 0 1 1 1 0 X 4
 Scotland (Morrison) 2 2 2 0 1 0 0 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Bear) 1 1 0 1 0 1 0 1 0 1 6
 Turkey (Yıldız) 0 0 2 0 1 0 0 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Witschonke) 0 0 2 0 0 3 0 0 0 X 5
 South Korea (Kim) 1 3 0 3 1 0 0 0 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 2 0 3 0 0 3 X 10
 Russia (Rumiantseva) 0 0 2 0 2 0 1 0 0 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 1 1 0 1 0 1 0 1 0 X 5
 Sweden (Wranå) 0 0 1 0 1 0 3 0 3 X 8

Draw 4

Monday, March 5, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 1 1 0 3 0 1 0 2 X 8
 Russia (Rumiantseva) 1 0 0 2 0 0 0 3 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 1 2 1 0 0 1 1 X 7
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yıldız) 2 1 1 1 0 0 0 0 0 X 5
 Norway (Ramsfjell) 0 0 0 0 1 1 5 2 1 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 2 0 1 1 0 2 1 1 X 8
 United States (Bear) 1 0 1 0 0 1 0 0 0 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Witschonke) 0 0 0 0 1 0 1 2 2 0 3 9
 Scotland (Morrison) 0 1 0 3 0 1 0 0 0 1 0 6

Draw 5

Monday, March 5, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 1 0 1 1 0 1 0 X 5
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 0 0 0 2 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
  Switzerland (Witschonke) 0 1 0 3 0 0 0 2 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Bear) 0 0 2 0 0 0 0 1 0 X 3
 Sweden (Wranå) 1 1 0 3 0 0 1 0 3 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Morrison) 1 0 0 2 1 0 3 0 0 X 7
 Turkey (Yıldız) 0 0 1 0 0 1 0 1 1 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 1 0 1 0 1 0 X 4
 Canada (Jones) 2 1 0 0 2 0 1 0 1 X 7

Draw 6

Tuesday, March 6, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Rumiantseva) 2 1 0 0 3 0 0 0 0 X 6
 Canada (Jones) 0 0 2 1 0 3 1 2 0 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 0 0 2 1 1 2 X 7
 United States (Bear) 0 0 0 2 1 0 0 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 1 3 0 2 0 2 0 X 8
 Scotland (Morrison) 0 0 0 0 1 0 2 0 2 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 0 0 2 3 0 1 2 X X 8
 China (Wang) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yıldız) 0 3 0 0 1 0 0 0 0 X 4
  Switzerland (Witschonke) 1 0 2 0 0 2 1 0 0 X 6

Draw 7

Wednesday, March 7, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Morrison) 0 2 1 0 0 0 0 1 0 X 4
 Sweden (Wranå) 1 0 0 1 1 2 3 0 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Turkey (Yıldız) 1 0 3 1 0 1 0 0 0 X 6
 China (Wang) 0 2 0 0 2 0 1 2 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 3 0 0 2 0 0 4 0 1 X 10
  Switzerland (Witschonke) 0 2 1 0 2 0 0 2 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Rumiantseva) 0 1 2 0 2 0 0 1 0 1 0 7
 Norway (Ramsfjell) 1 0 0 1 0 1 3 0 1 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Bear) 0 1 0 0 1 1 0 4 0 1 8
 South Korea (Kim) 1 0 2 0 0 0 1 0 2 0 6

Draw 8

Wednesday, March 7, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Witschonke) 0 0 2 0 0 2 0 2 0 2 8
 China (Wang) 1 0 0 2 1 0 2 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 1 0 2 2 0 X 7
 Russia (Rumiantseva) 1 0 0 1 0 2 0 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 2 2 0 1 0 0 2 0 X 7
 Turkey (Yıldız) 1 0 0 0 0 0 1 0 1 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Bear) 2 0 3 1 0 3 0 2 X X 11
 Scotland (Morrison) 0 1 0 0 1 0 2 0 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 1 0 1 0 3 2 0 1 0 X 8
 Norway (Ramsfjell) 0 1 0 2 0 0 2 0 1 X 6

Draw 9

Thursday, March 8, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
 Turkey (Yıldız) 1 0 0 0 1 0 1 0 2 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 2 0 2 0 0 2 1 0 1 8
 Canada (Jones) 0 0 3 0 1 0 0 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Morrison) 1 0 2 0 0 2 0 1 0 0 6
 Russia (Rumiantseva) 0 1 0 0 2 0 2 0 0 2 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 2 0 0 1 0 2 0 1 1 7
  Switzerland (Witschonke) 2 0 0 1 0 2 0 1 0 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 3 1 0 2 0 3 0 X 9
 United States (Bear) 3 0 0 0 1 0 1 0 1 X 6

Playoffs

Semifinal Final
      
1  Sweden 9
4  Norway 3
1  Sweden 4
2  Canada 7
2  Canada 9
3  China 7
Bronze Medal Game
   
4  Norway 5
3  China 11

Semifinal

Friday, March 9, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 2 0 3 1 0 2 1 X X 9
 Norway (Ramsfjell) 0 0 2 0 0 1 0 0 X X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 0 3 0 0 2 0 1 0 1 9
 China (Wang) 0 1 0 0 4 0 2 0 0 0 7

Bronze Medal Game

Saturday, March 10, 09:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Ramsfjell) 0 0 2 1 0 2 0 0 X X 5
 China (Wang) 0 2 0 0 4 0 1 4 X X 11

Final

Saturday, March 10, 09:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 X 4
 Canada (Jones) 0 0 2 0 3 0 1 1 0 X 7

References

  1. "World Junior Curling Championships 2018 heading to Aberdeen". worldcurling.org. Retrieved 2018-02-12.
  2. "World Junior Curling Championships 2018 Teams - Men". worldcurling.org. Retrieved 2018-02-20.
  3. "Competition Matrix - Men" (PDF). worldcurling.org. Retrieved 2018-03-04.
  4. "World Junior Curling Championships 2018 Teams - Women". worldcurling.org. Retrieved 2018-03-04.
  5. "Competition Matrix - Women" (PDF). worldcurling.org. Retrieved 2018-03-05.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.