2018 Humpty's Champions Cup

The 2018 Humpty's Champions Cup is the final Grand Slam of curling event of the 2017–18 curling season. It was held April 24-29, 2018 at the WinSport Arena, Canada Olympic Park, in Calgary, Alberta.

2018 Humpty's Champions Cup
Host cityCalgary, Alberta
ArenaWinSport Arena, Canada Olympic Park, Calgary, AB
DatesApril 24-29 2018
Men's winner Brad Gushue
Curling clubBally Haly G&CC,
St. John's
SkipBrad Gushue
ThirdMark Nichols
SecondBrett Gallant
LeadGeoff Walker
CoachJules Owchar
Finalist Glenn Howard
Women's winner Rachel Homan
Curling clubOttawa Curling Club, Ottawa
SkipRachel Homan
ThirdEmma Miskew
SecondJoanne Courtney
LeadLisa Weagle
CoachAdam Kingsbury
Finalist Kerri Einarson
« 2017
2019 »

Men

Teams

The teams are listed as follows:[1]

SkipThirdSecondLeadLocale
Kurt BalderstonKarsten SturmayRob BucholzDel Shaughnessy Grande Prairie, Alberta
Brendan BottcherDarren MouldingBradley ThiessenKarrick Martin Edmonton, Alberta
Reid CarruthersJohn MorrisDerek SamagalskiColin Hodgson Winnipeg, Manitoba
Niklas EdinOskar ErikssonRasmus WranåChristoffer Sundgren Karlstad, Sweden
Colton FlaschKevin MarshDan MarshDallan Muyres Saskatoon, Saskatchewan
Jason GunnlaugsonAlex ForrestMatt DunstoneConnor Njegovan Winnipeg, Manitoba
Brad GushueMark NicholsBrett GallantGeoff Walker St. John's, Newfoundland and Labrador
Glenn HowardAdam SpencerDavid MathersScott Howard Tiny, Ontario
Brad JacobsRyan FryE. J. HarndenRyan Harnden Sault Ste. Marie, Ontario
Kevin KoeMarc KennedyBrent LaingBen Hebert Calgary, Alberta
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni Neufeld Winnipeg, Manitoba
Bruce MouatGrant HardieBobby LammieHammy McMillan Jr. Edinburgh, Scotland
Greg PersingerRich Ruohonen (skip)Colin HufmanPhil Tilker Minneapolis, Minnesota
Marc PfisterDominik MärkiRaphael MärkiSimon Gempeler Adelboden, Switzerland
Tyler TardiSterling MiddletonJordan TardiJacques Gauthier Langley, British Columbia

Round Robin Standings

Pool AWLPFPASO#
Bruce Mouat4032183
Brendan Bottcher31282113
Colton Flasch2218208
Niklas Edin13202512
Marc Pfister04122615
Pool BWLPFPASO#
Brad Gushue4027121
Rich Ruohonen2218176
Brad Jacobs2226157
Reid Carruthers1318284
Tyler Tardi1312295
Pool CWLPFPASO#
Glenn Howard3126192
Kevin Koe3119169
Mike McEwen22192110
Jason Gunnlaugson22221811
Kurt Balderston04162814

Tiebreakers

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Jacobs 0 0 1 0 1 1 0 0 3
Jason Gunnlaugson 1 1 0 1 0 0 0 1 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Colton Flasch 0 1 0 1 0 1 0 0 3
Mike McEwen 2 0 1 0 0 0 2 1 6

Playoffs

Quarterfinals Semifinals Final
         
1 Brad Gushue 4
8 Jason Gunnlaugson 2
1 Brad Gushue 7
4 Kevin Koe 5
4 Kevin Koe 5
5 Brendan Bottcher 2
1 Brad Gushue 8
3 Glenn Howard 2
2 Bruce Mouat 7
7 Mike McEwen 6
2 Bruce Mouat 5
3 Glenn Howard 9
3 Glenn Howard 7
6 Rich Ruohonen 6

Quarterfinals

April 28, 4:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Gushue 1 0 0 0 0 2 0 1 4
Jason Gunnlaugson 0 0 1 0 0 0 1 0 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Bruce Mouat 0 0 3 0 0 2 1 0 1 7
Mike McEwen 3 1 0 0 1 0 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 1 0 0 2 0 2 0 2 7
Rich Ruohonen 0 2 1 0 0 0 3 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Koe 1 1 0 1 0 2 0 X 5
Brendan Bottcher 0 0 0 0 1 0 1 X 2

Semifinals

April 28, 8:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Bruce Mouat 2 2 0 1 0 0 0 X 5
Glenn Howard 0 0 4 0 4 1 0 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Gushue 2 0 2 0 0 0 2 1 7
Kevin Koe 0 2 0 2 1 0 0 0 5

Final

April 29, 2:00pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Gushue 0 0 1 1 0 3 3 X 8
Glenn Howard 0 1 0 0 1 0 0 X 2

Women

Teams

The teams are listed as follows:[2]

SkipThirdSecondLeadLocale
Chelsea CareyCathy Overton-ClaphamJocelyn PetermanLaine Peters Calgary, Alberta
Janais DeJongDelia DeJong (skip)Kayla SkrlikAmy Janko Grande Prairie, Alberta
Kerri EinarsonSelena KaatzLiz FyfeKristin MacCuish Winnipeg, Manitoba
Binia FeltscherCarole HowaldFranziska KaufmannLarissa Hari Flims, Switzerland
Chinami Yoshida[3]Mari MotohashiYumi SuzukiYurika Yoshida Kitami, Hokkaido
Anna HasselborgSara McManusAgnes KnochenhauerSofia Mabergs Sundbyberg, Sweden
Rachel HomanEmma MiskewJoanne CourtneyLisa Weagle Ottawa, Ontario
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn McEwen Winnipeg, Manitoba
Kaitlyn JonesKarlee BurgessLauren LenentineLindsey Burgess Halifax, Nova Scotia
Kristen MacDiarmidMarie ChristiansonLiz WoodworthJulia Colter Halifax, Nova Scotia
Eve MuirheadAnna SloanVicki AdamsLauren Gray Stirling, Scotland
Alina PätzNadine LehmannMarisa WinkelhausenNicole Schwägli Baden, Switzerland
Jamie SinclairAlex CarlsonVicky PersingerMonica Walker Blaine, Minnesota
Valerie SweetingLori Olson-JohnsDana FergusonRachelle Brown Edmonton, Alberta
Silvana TirinzoniEsther NeuenschwanderManuela SiegristMarlene Albrecht Aarau, Switzerland

Round Robin Standings

Pool AWLPFPASO#
Silvana Tirinzoni3124141
Kerri Einarson3127152
Jennifer Jones2222224
Valerie Sweeting22162214
Kaitlyn Jones041430
Pool BWLPFPASO#
Jamie Sinclair4022138
Anna Hasselborg3122153
Rachel Homan2217176
Binia Feltscher1317255
Kristen MacDiarmid0414229
Pool CWLPFPASO#
Eve Muirhead31301411
Chelsea Carey31242313
Alina Pätz22232110
Delia DeJong22222515
Team Fujisawa04122912

Tiebreakers

April 27, 8:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 2 0 1 0 2 0 3 8
Alina Pätz 2 0 2 0 1 0 2 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Delia DeJong 0 1 0 1 0 1 0 0 3
Valerie Sweeting 0 0 2 0 1 0 0 1 4

April 28, 8:30am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 1 1 0 1 0 3 4 X 10
Valerie Sweeting 0 0 2 0 2 0 0 X 4

Playoffs

Quarterfinals Semifinals Final
         
1 Jamie Sinclair 3
8 Rachel Homan 6
8 Rachel Homan 9
5 Eve Muirhead 6
4 Anna Hasselborg 3
5 Eve Muirhead 4
8 Rachel Homan 7
3 Kerri Einarson 6
2 Silvana Tirinzoni 5
7 Jennifer Jones 6
7 Jennifer Jones 4
3 Kerri Einarson 6
3 Kerri Einarson 5
6 Chelsea Carey 3

Quarterfinals

April 28, 12:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 1 0 2 0 0 1 0 1 5
Chelsea Carey 0 1 0 2 0 0 0 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Anna Hasselborg 0 2 0 0 0 0 1 0 3
Eve Muirhead 1 0 1 0 1 0 0 1 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 1 0 1 0 2 1 0 0 5
Jennifer Jones 0 1 0 3 0 0 0 2 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jamie Sinclair 0 1 1 0 0 1 0 0 3
Rachel Homan 0 0 0 0 1 0 3 2 6

Semifinals

April 28, 8:00pm

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 0 3 1 2 0 2 1 9
Eve Muirhead 3 2 0 0 0 1 0 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 0 1 0 1 0 2 0 4
Kerri Einarson 1 1 0 2 0 1 0 1 6

Final

April 29, 10:00am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 3 0 1 0 1 2 0 7
Kerri Einarson 1 0 2 0 2 0 0 1 6

Qualification

Men

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualifiedNotes
Defending Champion 2017 Humpty's Champions Cup Brad JacobsNone (first qualifier)
Winner of GSOC Tour Challenge Brad GushueNone (first qualifier)
Winner of The Masters Grand Slam of Curling Brad GushueWCT Event Winner (not already qualified)
Winner of The National Bruce MouatNone (first qualifier)
Winner of 2017 European Championship Niklas EdinNone (first qualifier)
Winner of 2017 Asia/Pacific Championship Kim Chang-minNone (first qualifier)
Winner of Canadian Open of Curling Peter de CruzNone (first qualifier)
Winner of 2018 Winter Olympics John ShusterNone (first qualifier)
Winner of 2018 U.S. National Championship Greg PersingerNone (first qualifier)
Winner of 2018 World Junior Championship Tyler TardiNone (first qualifier)
Winner of 2018 Tim Hortons Brier Brad GushueWCT Event Winner (not already qualified)
Winner of 2018 Elite 10 Mike McEwenNone (first qualifier)
Winner of 2018 World Championship Niklas EdinWCT Event Winner (not already qualified)
Winner of 2018 Players' Championship Kevin KoeNone (first qualifier)
WCT #1 - Winner of 2017-18 Ranked Event Brad JacobsAlready qualifiedAMJ Campbell Shorty Jenkins Classic (SFM: 10.5938)
WCT #2 - Winner of 2017-18 Ranked Event Reid CarruthersNone (first qualifier)Canad Inns Men's Classic (SFM: 8.6231)
WCT #3 - Winner of 2017-18 Ranked Event Brad GushueAlready qualifiedSwiss Cup Basel (SFM: 8.2928)
WCT #4 - Winner of 2016-18 Ranked Event Liu RuiNone (first qualifier)Direct Horizontal Drilling Fall Classic (SFM: 8.2344)
WCT #5 - Winner of 2017-18 Ranked Event Kevin KoeAlready qualifiedAshley Home Store Fall Classic (SFM: 7.8483)
WCT #6 - Winner of 2017-18 Ranked Event Colton FlaschNone (first qualifier)College Clean Restoration Curling Classic (SFM: 7.6823)
WCT #7 - Winner of 2017-18 Ranked Event Brad GushueAlready qualifiedStu Sells Toronto Tankard (SFM: 7.3069)
WCT #8 - Winner of 2017-18 Ranked Event Niklas EdinAlready qualifiedMercure Perth Masters (SFM: 6.8809)
WCT #9 - Winner of 2017-18 Ranked Event Liu RuiAlready qualified, declined inviteChallenge de Curling de Gatineau (SFM: 6.8314)
WCT #10 - Winner of 2017-18 Ranked Event Bruce MouatAlready qualifiedStu Sells Oakville Tankard (SFM: 6.6939)
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event Jason GunnlaugsonNone (first qualifier)GSOC Tour Challenge Tier 2 (SFM: 6.6456)
WCT #12 - Winner of 2017-17 Ranked Event Niklas EdinAlready qualifiedCurling Masters Champery (SFM: 6.2031)
WCT #13 - Winner of 2017-17 Ranked Event Niklas EdinAlready qualifiedBaden Masters (SFM: 5.8101)
WCT #14 - Winner of 2017-18 Ranked Event Brendan BottcherNone (first qualifier)Red Deer Curling Classic (SFM: 5.0877)
WCT #15 - Winner of 2017-18 Ranked Event Bruce MouatAlready qualifiedOakville OCT Fall Classic (SFM: 5.0662)
WCT #16 - Winner of 2016-17 Ranked Event Mike McEwenAlready qualifiedEd Werenich Golden Wrench Classic (SFM: 4.9849)
WCT #17 - Winner of 2017-18 Ranked Event Brendan BottcherAlready qualifiedMedicine Hat Charity Classic (SFM: 4.6272)
WCT #18 - Winner of 2017-18 Ranked Event Kurt BalderstonNone (first qualifier)Original 16 WCT Bonspiel (SFM: 4.5434)
WCT #19 - Winner of 2017-18 Ranked Event Marc PfisterNone (first qualifier)German Masters (SFM: 4.5412)
WCT #20 - Winner of 2017-18 Ranked Event Glenn HowardNone (first qualifier)Huron ReproGraphics Oil Heritage Classic (SFM: 4.4091)

Women

[4]

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualifiedNotes
Defending Champion 2017 Humpty's Champions Cup Rachel Homan
Winner of 2017 GSOC Tour Challenge Valerie SweetingNone (first qualifier)..
Winner of 2017 Masters Jennifer JonesNone (first qualifier)
Winner of 2017 Pacific-Asia Championship

Kim Eun-jung

Winner of 2017 Boost National Jennifer JonesAlready Qualified
Winner of 2017 European Championship Eve MuirheadNone (first qualifier)
Winner of 2018 Canadian Open Chelsea CareyNone (first qualifier)
Winner of 2018 U.S. National Championship Jamie SinclairNone (first qualifier)
Winner of 2018 Scotties Tournament of Hearts Jennifer JonesAlready qualified
Winner of the 2018 Winter Olympics Anna Hasselborg
Winner of 2018 World Junior Championship Kaitlyn JonesNone (first qualifier)
Winner of 2018 World Championship Jennifer JonesAlready Qualified
Winner of 2018 Players' Championship Jamie SinclairAlready qualified
WCT #1 - Winner of 2017-18 Ranked Event Nina RothNone (first qualifier)Canad Inns Women's Classic (SFM: 10.6180)
WCT #2 - Winner of 2017-18 Ranked Event Rachel HomanAlready qualifiedCurlers Corner Autumn Gold Curling Classic (SFM: 9.8021)
WCT #3 - Winner of 2017-18 Ranked Event Eve MuirheadAlready qualifiedHDF Insurance Shoot-Out (SFM: 7.9346)
WCT #4 - Winner of 2017-18 Ranked Event Alina PätzNone (first qualifier)Stockholm Ladies Curling Cup (SFM: 7.8806)
WCT #5 - Winner of 2017-18 Ranked Event Silvana TirinzoniNone (first qualifier)Stu Sells Oakville Tankard (SFM: 7.4915)
WCT #6 - Winner of 2017-18 Ranked Event Rachel HomanAlready qualifiedPrestige Hotels & Resorts Curling Classic (SFM: 7.3069)
WCT #7 - Winner of 2017-18 Ranked Event Satsuki FujisawaNone (first qualifier)Karuizawa International (SFM: 6.6069)
WCT #8 - Winner of 2017-18 Ranked Event Kerri EinarsonNone (first qualifier)GSOC Tour Challenge Tier 2 (SFM: 6.5875)
WCT #9 - Winner of 2017-18 Ranked Event Wang BingyuNone (first qualifier)Women's Masters Basel (SFM: 6.5544)
WCT #10 - Winner of 2017-18 Ranked Event Jamie SinclairAlready qualifiedAMJ Campbell Shorty Jenkins Classic (SFM: 5.9702)
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event Anna SidorovaNone (first qualifier)CCT Arctic Cup (SFM: 5.878)
WCT #11 - Winner of 2017-18 Ranked Event Delia DeJongNone (first qualifier)Red Deer Curling Classic (SFM: 5.2766)
WCT #12 - Winner of 2017-18 Ranked Event Binia FeltscherNone (first qualifier)Glynhill Ladies International (SFM: 5.1354)
WCT #13 - Winner of 2017-18 Ranked Event Julie TippinNone (first qualifier)Stu Sells Toronto Tankard (SFM: 5.0898)
WCT #14 - Winner of 2017-18 Ranked Event Kelsey RocqueNone (first qualifier)Curl Mesabi Classic (SFM: 4.5996)
WCT #15 - Winner of 2017-18 Ranked Event Kristen MacDiarmidNone (first qualifier)Royal LePage OVCA Women's Fall Classic (SFM: 4.3588)

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.