2018 Copa Sudamericana

The 2018 Copa CONMEBOL Sudamericana was the 17th edition of the CONMEBOL Sudamericana (also referred to as the Copa Sudamericana, or Portuguese: Copa Sul-Americana), South America's secondary club football tournament organized by CONMEBOL.

2018 Copa Sudamericana
Copa CONMEBOL Sudamericana 2018
Tournament details
Dates13 February – 12 December 2018
Teams44+10 (from 10 associations)
Final positions
Champions Atlético Paranaense (1st title)
Runners-up Junior
Tournament statistics
Matches played106
Goals scored226 (2.13 per match)
Top scorer(s) Nicolás Benedetti
Pablo
(5 goals each)

Brazilian club Atlético Paranaense defeated Colombian club Junior by 4–3 on penalties in the finals after a 2–2 draw on aggregate score to win their first tournament title.[1] As champions, Atlético Paranaense earned the right to play against the winners of the 2018 Copa Libertadores in the 2019 Recopa Sudamericana, and the winners of the 2018 J.League Cup in the 2019 J.League Cup / Copa Sudamericana Championship.[2] They also automatically qualified for the 2019 Copa Libertadores group stage. Independiente were the defending champions, but did not play in this edition as they qualified for the 2018 Copa Libertadores group stage as Copa Sudamericana champions and later advanced to the knockout stage.

Teams

The following 44 teams from the 10 CONMEBOL associations qualified for the tournament, entering the first stage:[3]

  • Argentina and Brazil: 6 berths each
  • All other associations: 4 berths each
Association Team (Berth) Qualification method
Argentina
(6 berths)
San Lorenzo (Argentina 1) 2016–17 Primera División best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Lanús (Argentina 2) 2016–17 Primera División 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Newell's Old Boys (Argentina 3) 2016–17 Primera División 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Defensa y Justicia (Argentina 4) 2016–17 Primera División 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Colón (Argentina 5) 2016–17 Primera División 5th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Rosario Central (Argentina 6) 2016–17 Primera División 6th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[4]
Bolivia
(4 berths)
Blooming (Bolivia 1) 2016–17 Primera División aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[5]
Guabirá (Bolivia 2) 2016–17 Primera División aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[5]
San José (Bolivia 3) 2016–17 Primera División aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[5]
Nacional Potosí (Bolivia 4) 2016–17 Primera División aggregate table 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[5]
Brazil
(6 berths)
Atlético Mineiro (Brazil 1) 2017 Campeonato Brasileiro Série A best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
Botafogo (Brazil 2) 2017 Campeonato Brasileiro Série A 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
Atlético Paranaense (Brazil 3) 2017 Campeonato Brasileiro Série A 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
Bahia (Brazil 4) 2017 Campeonato Brasileiro Série A 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
São Paulo (Brazil 5) 2017 Campeonato Brasileiro Série A 5th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
Fluminense (Brazil 6) 2017 Campeonato Brasileiro Série A 6th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[6]
Chile
(4 berths)
Unión Española (Chile 1) 2017 Primera División runners-up playoff losers[7]
Everton (Chile 2) 2017 Transición best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[7]
Audax Italiano (Chile 3) 2017 Transición 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[7]
Deportes Temuco (Chile 4) 2017 Transición 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[7]
Colombia
(4 berths)
Independiente Medellín (Colombia 1) 2017 Primera A aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[8]
América (Colombia 2) 2017 Primera A aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[8]
Deportivo Cali (Colombia 3) 2017 Primera A aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[8]
Jaguares (Colombia 4) 2017 Primera A aggregate table 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[8]
Ecuador
(4 berths)
Barcelona (Ecuador 1) 2017 Serie A aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[9]
El Nacional (Ecuador 2) 2017 Serie A aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[9]
Deportivo Cuenca (Ecuador 3) 2017 Serie A aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[9]
LDU Quito (Ecuador 4) 2017 Serie A Copa Sudamericana playoff winners[9]
Paraguay
(4 berths)
Sol de América (Paraguay 1) 2017 Primera División aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[10]
General Díaz (Paraguay 2) 2017 Primera División aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[10]
Sportivo Luqueño (Paraguay 3) 2017 Primera División aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[10]
Nacional (Paraguay 4) 2017 Primera División aggregate table 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[10]
Peru
(4 berths)
UTC (Peru 1) 2017 Descentralizado aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[11]
Sport Huancayo (Peru 2) 2017 Descentralizado aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[11]
Sport Rosario (Peru 3) 2017 Descentralizado aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[11]
Sporting Cristal (Peru 4) 2017 Descentralizado aggregate table 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[11]
Uruguay
(4 berths)
Cerro (Uruguay 1) 2017 Primera División aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[12]
Boston River (Uruguay 2) 2017 Primera División aggregate table 2nd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[12]
Rampla Juniors (Uruguay 3) 2017 Primera División aggregate table 3rd best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[12]
Danubio (Uruguay 4) 2017 Primera División aggregate table 4th best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[12]
Venezuela
(4 berths)
Mineros (Venezuela 1) 2017 Copa Venezuela champions[13]
Estudiantes de Mérida (Venezuela 2) 2017 Clausura classification table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[13]
Caracas (Venezuela 3) 2017 Apertura runners-up[13]
Zamora (Venezuela 4) 2017 Primera División aggregate table best team not qualified for 2018 Copa Libertadores[13]

A further 10 teams eliminated from the 2018 Copa Libertadores were transferred to the Copa Sudamericana, entering the second stage.

Best teams eliminated in third stage
Jorge Wilstermann
Banfield
Third-placed teams in group stage
Defensor Sporting
Bolívar
Peñarol
Santa Fe
Vasco da Gama
Nacional
Millonarios
Junior

Schedule

The schedule of the competition was as follows.[14]

Stage Draw date First leg Second leg
First stage 20 December 2017
(Luque, Paraguay)[15]
  • 13–15 & 20–22 February 2018
  • 10–12 & 18 April 2018
  • 6–8 March 2018
  • 8–10 & 23 May 2018
Second stage 4 June 2018
(Luque, Paraguay)
  • 17–19, 25–26 July 2018
  • 1–2 August 2018
  • 24 & 31 July 2018
  • 1–2, 7–9 & 14–16 August 2018
Round of 16
  • Week 1: 21–23 August 2018
  • Week 2: 18–20 September 2018
  • Week 3: 25–27 September 2018
  • Week 4: 2–4 October 2018
Quarterfinals 23–25 October 2018 30 October – 1 November 2018
Semifinals 7–8 November 2018 28–29 November 2018
Finals 5 December 2018 12 December 2018

Draws

The draw for the first stage was held on 20 December 2017, 20:00 PYST (UTC−3), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[16][17] For the first stage, the teams were divided into two pots according to their geographical zones:

  • Pot A (South Zone): 22 teams from Argentina, Bolivia, Chile, Paraguay, and Uruguay
  • Pot B (North Zone): 22 teams from Brazil, Colombia, Ecuador, Peru, and Venezuela

The 44 teams were drawn into 22 ties (E1–E22) between a team from Pot A and a team from Pot B, with the teams from Pot B hosting the second leg in odd-numbered ties, and the teams from Pot A hosting the second leg in even-numbered ties. This distribution ensured that teams from the same association could not be drawn into the same tie.[18] The draw for the second stage was held on 4 June 2018, 20:00 PYT (UTC−4), at the CONMEBOL Convention Centre in Luque, Paraguay.[19][20] For the second stage, the teams were allocated to two pots according to their previous results in this season:[21]

  • Pot 1: 10 teams transferred from the Copa Libertadores and six best winners of the first stage from the Copa Sudamericana
  • Pot 2: 16 remaining winners of the first stage from the Copa Sudamericana

The 32 teams were drawn into 16 ties (O1–O16) between a team from Pot 1 and a team from Pot 2, with the teams from Pot 1 hosting the second leg. Teams from the same association could be drawn into the same tie.[22]

First stage

In the first stage, each tie was played on a home-and-away two-legged basis. If tied on aggregate, the away goals rule would be used. If still tied, extra time would not be played, and the penalty shoot-out would be used to determine the winner (Regulations Article 27).[2]

The 22 winners of the first stage advanced to the second stage to join the 10 teams transferred from the Copa Libertadores (two best teams eliminated in the third stage of qualifying and eight third-placed teams in the group stage).

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Everton 2–2 (a) Caracas 1–2 1–0
Estudiantes de Mérida 1–3 Deportes Temuco 1–1 0–2
Lanús 5–4 Sporting Cristal 4–2 1–2
Deportivo Cali 5–3 Danubio 3–0 2–3
San Lorenzo 1–0 Atlético Mineiro 1–0 0–0
LDU Quito 4–4 (a) Guabirá 2–1 2–3
Nacional 0–0 (4–3 p) Mineros 0–0 0–0
Sport Rosario 0–2 Cerro 0–0 0–2
Sol de América 3–3 (a) Independiente Medellín 2–0 1–3
Barcelona 1–2 General Díaz 0–0 1–2
Sportivo Luqueño 2–2 (5–6 p) Deportivo Cuenca 2–0 0–2
UTC 2–4 Rampla Juniors 2–0 0–4
Defensa y Justicia 3–1 América 0–1 3–0
Atlético Paranaense 4–2 Newell's Old Boys 3–0 1–2
Unión Española 0–3 Sport Huancayo 0–0 0–3
Jaguares 2–4 Boston River 2–1 0–3
Rosario Central 0–1 São Paulo 0–0 0–1
El Nacional 4–3 San José 3–2 1–1
Blooming 1–4 Bahia 1–0 0–4
Zamora 0–3 Colón 0–2 0–1
Audax Italiano 2–3 Botafogo 1–2 1–1
Fluminense 3–2 Nacional Potosí 3–0 0–2

Second stage

In the second stage, each tie was played on a home-and-away two-legged basis. If tied on aggregate, the away goals rule would be used. If still tied, extra time would not be played, and the penalty shoot-out would be used to determine the winner (Regulations Article 27).[2]

The 16 winners of the second stage advanced to the round of 16 of the knockout stages.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
General Díaz 1–5 Millonarios 1–1 0–4
Nacional 2–3 Botafogo 2–1 0–2
Sol de América 0–1 Nacional 0–0 0–1
São Paulo 1–1 (3–5 p) Colón 0–1 1–0
Boston River 1–2 Banfield 1–0 0–2
Fluminense 3–0 Defensor Sporting 2–0 1–0
Atlético Paranaense 6–1 Peñarol 2–0 4–1
Deportivo Cali 6–1 Bolívar 4–0 2–1
LDU Quito 3–2 Vasco da Gama 3–1 0–1
Caracas 6–3 Sport Huancayo 2–0 4–3
Deportivo Cuenca 4–4 (6–5 p) Jorge Wilstermann 2–2 2–2
Defensa y Justicia 2–1 El Nacional 2–0 0–1
Lanús 1–1 (2–3 p) Junior 1–0 0–1
San Lorenzo 3–1 Deportes Temuco 3–0[A] 0–1
Bahia 3–1 Cerro 2–0 1–1
Rampla Juniors 0–2 Santa Fe 0–0 0–2
Notes
  1. ^ CONMEBOL awarded San Lorenzo a 3–0 win as a result of Deportes Temuco fielding the ineligible player Jonathan Requena. The match originally ended 1–2.[23]

Final stages

Starting from the round of 16, the teams played a single-elimination tournament with the following rules:[2]

  • Each tie was played on a home-and-away two-legged basis, with the higher-seeded team hosting the second leg (Regulations Article 22.d).
  • In the round of 16, quarterfinals, and semifinals, if tied on aggregate, the away goals rule would be used. If still tied, extra time would not be played, and the penalty shoot-out would be used to determine the winner (Regulations Article 27).
  • In the finals, if tied on aggregate, the away goals rule would not be used, and 30 minutes of extra time would be played. If still tied after extra time, the penalty shoot-out would be used to determine the winner (Regulations Article 28).

Seeding

Starting from the round of 16, the teams were seeded according to the second stage draw, with each team assigned a "seed" 1–16 corresponding to the tie they win (O1–O16) (Regulations Article 22.c).[2]

Bracket

The bracket was decided based on the second stage draw, which was held on 4 June 2018.

  Round of 16 Quarterfinals Semifinals Finals
                                                     
16 Santa Fe (p) 0 0 0 (5)  
1 Millonarios 0 0 0 (3)  
  16 Santa Fe 1 2 3  
  8 Deportivo Cali 1 1 2  
9 LDU Quito 1 0 1 (1)
8 Deportivo Cali (p) 0 1 1 (3)  
  16 Santa Fe 0 0 0  
  13 Junior 2 1 3  
13 Junior 1 1 2  
4 Colón 0 1 1  
  13 Junior (a) 2 1 3
  12 Defensa y Justicia 0 3 3  
12 Defensa y Justicia 0 2 2
5 Banfield 0 0 0  
  13 Junior 1 1 2 (3)
  7 Atlético Paranaense (p) 1 1 2 (4)
15 Bahia (p) 2 1 3 (5)  
2 Botafogo 1 2 3 (4)  
  15 Bahia 0 1 1 (1)
  7 Atlético Paranaense (p) 1 0 1 (4)  
10 Caracas 0 1 1
7 Atlético Paranaense 2 2 4  
  7 Atlético Paranaense 2 2 4
  6 Fluminense 0 0 0  
11 Deportivo Cuenca 0 0 0  
6 Fluminense 2 2 4  
  6 Fluminense 1 1 2
  3 Nacional 1 0 1  
14 San Lorenzo 3 0 3
3 Nacional (a) 1 2 3  

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Santa Fe 0–0 (5–3 p) Millonarios 0–0 0–0
Bahia 3–3 (5–4 p) Botafogo 2–1 1–2
San Lorenzo 3–3 (a) Nacional 3–1 0–2
Junior 2–1 Colón 1–0 1–1
Defensa y Justicia 2–0 Banfield 2–0 0–0
Deportivo Cuenca 0–4 Fluminense 0–2 0–2
Caracas 1–4 Atlético Paranaense 0–2 1–2
LDU Quito 1–1 (1–3 p) Deportivo Cali 1–0 0–1

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Santa Fe 3–2 Deportivo Cali 1–1 2–1
Bahia 1–1 (1–4 p) Atlético Paranaense 0–1 1–0
Fluminense 2–1 Nacional 1–1 1–0
Junior 3–3 (a) Defensa y Justicia 2–0 1–3

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Santa Fe 0–3 Junior 0–2 0–1
Atlético Paranaense 4–0 Fluminense 2–0 2–0

Finals

Junior 1–1 Atlético Paranaense
Report

Tied 2–2 on aggregate, Atlético Paranaense won on penalties.

Statistics

Top scorers

Rank Player Team 1S1 1S2 2S1 2S2 ⅛F1 ⅛F2 QF1 QF2 SF1 SF2 F1 F2 Total
1 Nicolás Benedetti Deportivo Cali 11111 5
Pablo Atlético Paranaense 11111
3 Diomar Díaz Caracas 13 4
Nicolás Fernández Defensa y Justicia 11x2
Nikão Atlético Paranaense 11x11
6 Juan Luis Anangonó LDU Quito 12x 3
Luis Díaz Junior 111
Teófilo Gutiérrez Junior 11x1
Emanuel Herrera Sporting Cristal 21
Rodrigo Pimpão Botafogo 111
José Sand Deportivo Cali 111
Zé Rafael Bahia 21
Matías Zunino Nacional 111

Source: CONMEBOL.com[24]

Top assists

Rank Player Team Assists
1 Anderson Julio LDU Quito 3
Pablo Atlético Paranaense
Régis Bahia
Renan Lodi Atlético Paranaense
Junior Sornoza Fluminense

Source: CONMEBOL.com[25]

See also

References

  1. "Atlético Paranaense abraza la gloria por primera vez en su historia" (in Spanish). CONMEBOL.com. 13 December 2018.
  2. "Reglamento CONMEBOL Sudamericana 2018" (PDF) (in Spanish). CONMEBOL.com.
  3. "La Copa Sudamericana 2017 reunirá a 44 clubes". CONMEBOL.com. 6 December 2016.
  4. "Reglamento del Campeonato de Primera División 2016/2017" (PDF) (in Spanish). AFA.
  5. "La Liga se adecua a nuevo calendario, que comenzará el 29 de enero". LFPB. 3 January 2017. Archived from the original on 2017-10-28. Retrieved 2017-05-23.
  6. "Campeonato Brasileiro da Série A de 2017 REC - REGULAMENTO ESPECÍFICO DA COMPETIÇÃO" (PDF). CBF.
  7. "Bases Campeonato Nacional Primera División 2017" (PDF) (in Spanish). ANFP.
  8. "Reglamentación Liga Águila 2017" (PDF) (in Spanish). DIMAYOR. Archived from the original (PDF) on 2017-03-02. Retrieved 2017-05-23.
  9. "Reglamento del Comité Ejecutivo de fútbol Profesional" (PDF) (in Spanish). FEF.
  10. "Reglamento del Campeonato Oficial Año 2017" (in Spanish). APF. Archived from the original on 2017-08-28. Retrieved 2017-04-07.
  11. "Bases del Torneo Descentralizado 2017" (PDF) (in Spanish). ADFP.
  12. "Reglamento de Primera División" (in Spanish). AUF. Archived from the original (PDF) on 2017-08-05. Retrieved 2017-08-05.
  13. "Comisión de Torneos Nacionales Normas Reguladoras de Primera División Temporada 2017" (PDF) (in Spanish). FVF. Archived from the original (PDF) on 2017-06-06. Retrieved 2017-05-23.
  14. "EL CALENDARIO DE AMBOS TORNEOS" (PDF). CONMEBOL.com.
  15. "El Consejo aprueba con cuatro meses de antelación calendario de disputa de la LIBERTADORES y SUDAMERICANA 2018". CONMEBOL.com. 27 September 2017.
  16. "Proceso de acreditación a medios de prensa para el sorteo de la CONMEBOL Libertadores y CONMEBOL Sudamericana". CONMEBOL.com. 12 December 2017.
  17. "Los cruces de la CONMEBOL Sudamericana". CONMEBOL.com. 20 December 2017.
  18. "Esquema de sorteo de la CONMEBOL Libertadores y la CONMEBOL Sudamericana 2018" (PDF). CONMEBOL.com.
  19. "El 4 de junio se sortean los Octavos de la Libertadores y Segunda Fase de la Sudamericana". CONMEBOL.com. 19 April 2018.
  20. "Los duelos de la Segunda Fase". CONMEBOL.com. 4 June 2018.
  21. "CONMEBOL Sudamericana 2018, SISTEMA DE SORTEO – Segunda Fase". CONMEBOL.com. 31 May 2018.
  22. "CONMEBOL Sudamericana 2018, SISTEMA DE SORTEO – Segunda Fase" (PDF). CONMEBOL.com.
  23. "Tribunal resuelve hacer lugar al reclamo del Club Atlético San Lorenzo" (in Spanish). CONMEBOL.com. 7 August 2018.
  24. "Copa Sudamericana 2018 — Goleadores" (in Spanish). CONMEBOL.com.
  25. "RESUMEN COMPLETO DE JUGADORES - Asistencias" (in Spanish). CONMEBOL.com.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.