2018 Canadian Mixed Curling Championship

The 2018 Canadian Mixed Curling Championship was held from November 12 to 18, 2017 at the Swan River Curling Club[1] in Swan River, Manitoba. The winners of this championship will represent Canada at the 2018 World Mixed Curling Championship.

2018 Canadian Mixed Curling Championship
Host citySwan River, Manitoba
ArenaSwan River Curling Club
DatesNovember 12–18, 2017
Winner Ontario
Curling clubThe Thornhill Club, Thornhill
SkipMike Anderson
ThirdDanielle Inglis
SecondSean Harrison
LeadLauren Harrison
Finalist Quebec (Robert Desjardins)
« 2017
2019 »


Teams

The teams are listed as follows:

TeamSkipThirdSecondLeadLocale
 AlbertaWarren CrossKatie MorrisseyDean DarwentHeather SteeleAvonair Curling Club, Edmonton
 British ColumbiaTom BuchyLori BuchyDave ToffoloRobyn ToffoloKimberley Curling Club, Kimberley
 ManitobaDean DunstoneNatalie Claude HardingPeter NichollsRenee FletcherEast St. Paul Curling Club, East St. Paul
 New BrunswickCharlie SullivanLeah ThompsonPaul NasonErica CluffThistle St. Andrews Curling Club, Saint John
 Newfoundland and LabradorChris FordBrooke GodslandZach YoungKate MurphyRE/MAX Centre, St. John's
 Northern OntarioCharlie RobertAlissa BeginDan MickTracy AuldCommunity First Curling Centre, Sault Ste. Marie
 Northwest TerritoriesJamie KoeKerry GalushaBrad ChorostkowskiMegan KoehlerYellowknife Curling Club, Yellowknife
 Nova ScotiaBrent MacDougallChristina BlackGraham BreckonJennifer CrouseDartmouth Curling Club, Dartmouth
 NunavutEd MacDonaldDenise HutchingsGregory HowardSadie PinksenIqaluit Curling Club, Iqaluit
 OntarioMike AndersonDanielle InglisSean HarrisonLauren HarrisonThe Thornhill Club, Thornhill
 Prince Edward IslandDennis WattsJaclyn ReidErik BrodersenAlison GriffinCharlottetown Curling Complex, Charlottetown
Western Community Curling Club, Alberton
 QuebecRobert DesjardinsAmélie BlaisThierry FournierVeronique BouchardClub de curling Chicoutimi, Chicoutimi
Club de curling Etchemin, Saint-Romuald
 SaskatchewanBruce KorteBrett BarberJayden ShwagaRobyn DespinsPrince Albert Golf & Curling Club, Prince Albert
 YukonRobert SmallwoodSarah KoltunAlex PeechJody SmallwoodWhitehorse Curling Club, Whitehorse

Round robin

Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Championship Pool
Pool ASkipWL
 QuebecRobert Desjardins60
 Newfoundland and LabradorChris Ford42
 Northwest TerritoriesJamie Koe42
 AlbertaWarren Cross33
 SaskatchewanBruce Korte33
 ManitobaDean Dunstone15
 NunavutEd MacDonald06
Pool BSkipWL
 OntarioMike Anderson51
 New BrunswickCharlie Sullivan51
 Nova ScotiaBrent MacDougall42
 Northern OntarioCharlie Robert33
 British ColumbiaTom Buchy33
 YukonRobert Smallwood15
 Prince Edward IslandDennis Watts06

Scores

Draw 1

Sunday November 12, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Alberta (Cross) 0 4 0 1 0 3 0 X 8
 Saskatchewan (Korte) 1 0 2 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 0 2 0 0 3 1 0 X 6
 Manitoba (Dunstone) 0 0 0 1 0 0 1 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 British Columbia (Buchy) 0 0 0 0 1 0 X X 1
 Northern Ontario (Robert) 1 2 4 2 0 3 X X 12
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Nova Scotia (MacDougall) 1 0 1 0 2 0 1 0 0 5
 New Brunswick (Sullivan) 0 1 0 1 0 2 0 1 3 8

Draw 2

Monday November 13, 2:30pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Newfoundland and Labrador (Ford) 0 0 0 1 0 0 1 1 3
 Quebec (Desjardins) 0 1 2 0 1 0 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Yukon (Smallwood) 0 1 1 0 1 0 0 0 3
 Ontario (Anderson) 0 0 0 1 0 1 1 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northwest Territories (Koe) 0 0 2 1 0 4 0 X 7
 Saskatchewan (Korte) 0 2 0 0 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nunavut (MacDonald) 0 1 0 0 0 1 X X 2
 Manitoba (Dunstone) 3 0 3 3 1 0 X X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Prince Edward Island (Watts) 0 2 1 0 0 2 0 X 5
 Northern Ontario (Robert) 1 0 0 1 2 0 3 X 7

Draw 3

Monday November 13, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Northwest Territories (Koe) 0 2 1 0 0 2 0 0 1 6
 Alberta (Cross) 2 0 0 1 0 0 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Newfoundland and Labrador (Ford) 2 1 1 2 1 2 X X 9
 Nunavut (MacDonald) 0 0 0 0 0 0 X X 0
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Yukon (Smallwood) 2 0 0 0 1 2 0 0 5
 Nova Scotia (MacDougall) 0 2 0 4 0 0 1 4 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 1 1 0 0 0 1 1 1 5
 Prince Edward Island (Watts) 0 0 0 1 1 2 0 0 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ontario (Anderson) 0 0 3 0 0 0 1 0 4
 British Columbia (Buchy) 0 1 0 1 1 0 0 2 5

Draw 4

Tuesday November 14, 10:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Prince Edward Island (Watts) 1 2 0 0 1 2 0 X 6
 Yukon (Smallwood) 0 0 3 3 0 0 2 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Manitoba (Dunstone) 0 1 0 0 1 3 0 X 5
 Northwest Territories (Koe) 2 0 1 2 0 0 4 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Alberta (Cross) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 4
 Newfoundland and Labrador (Ford) 0 0 2 1 0 1 0 0 3 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nunavut (MacDonald) 1 0 1 0 1 0 0 X 3
 Quebec (Desjardins) 0 3 0 2 0 0 3 X 8

Draw 5

Tuesday November 14, 2:30pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northern Ontario (Robert) 0 1 0 0 1 0 X X 2
 New Brunswick (Sullivan) 2 0 1 2 0 3 X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 0 1 0 1 1 2 0 X 5
 Alberta (Cross) 1 0 2 0 0 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 British Columbia (Buchy) 2 2 0 0 5 0 X X 9
 Prince Edward Island (Watts) 0 0 1 0 0 1 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nova Scotia (MacDougall) 0 0 0 1 1 0 1 X 3
 Ontario (Anderson) 2 2 1 0 0 2 0 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Saskatchewan (Korte) 2 2 0 2 0 2 0 X 8
 Manitoba (Dunstone) 0 0 1 0 1 0 1 X 3

Draw 6

Tuesday November 14, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nova Scotia (MacDougall) 0 2 0 2 0 1 1 X 6
 British Columbia (Buchy) 2 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ontario (Anderson) 1 0 2 1 1 2 0 X 7
 Northern Ontario (Robert) 0 1 0 0 0 0 2 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nunavut (MacDonald) 0 0 1 0 1 0 0 X 2
 Northwest Territories (Koe) 0 4 0 1 0 0 3 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Newfoundland and Labrador (Ford) 0 1 0 1 0 0 1 X 3
 Saskatchewan (Korte) 2 0 1 0 3 2 0 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 0 0 2 0 1 0 2 5
 Yukon (Smallwood) 1 0 1 0 1 0 1 0 4

Draw 7

Wednesday November 15, 10:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Saskatchewan (Korte) 0 2 0 0 4 2 X X 8
 Nunavut (MacDonald) 0 0 0 1 0 0 X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 0 2 1 0 0 0 X 3
 Ontario (Anderson) 1 0 0 0 2 3 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Yukon (Smallwood) 0 0 0 0 1 0 2 X 3
 British Columbia (Buchy) 1 1 1 1 0 2 0 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northwest Territories (Koe) 0 0 0 0 2 0 X X 2
 Newfoundland and Labrador (Ford) 2 2 1 1 0 4 X X 10

Draw 8

Wednesday November 15, 2:30pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Manitoba (Dunstone) 1 0 0 2 0 0 0 3 0 6
 Newfoundland and Labrador (Ford) 0 2 0 0 2 1 1 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Prince Edward Island (Watts) 0 0 1 0 0 1 0 X 2
 Nova Scotia (MacDougall) 0 2 0 2 0 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northern Ontario (Robert) 0 2 0 1 0 0 0 2 5
 Yukon (Smallwood) 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Quebec (Desjardins) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 5
 Northwest Territories (Koe) 0 0 0 0 1 1 0 2 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Alberta (Cross) 3 1 0 0 2 3 4 X 13
 Nunavut (MacDonald) 0 0 2 1 0 0 0 X 3

Draw 9

Wednesday November 15, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ontario (Anderson) 1 1 0 3 0 2 0 X 7
 Prince Edward Island (Watts) 0 0 1 0 1 0 1 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 British Columbia (Buchy) 0 0 0 1 0 0 2 0 3
 New Brunswick (Sullivan) 0 1 0 0 2 1 0 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Saskatchewan (Korte) 0 0 0 1 0 0 0 X 1
 Quebec (Dejardins) 2 0 1 0 1 0 1 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Manitoba (Dunstone) 0 0 1 1 0 0 X X 2
 Alberta (Cross) 2 6 0 0 3 1 X X 12
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northern Ontario (Robert) 0 0 0 0 0 2 0 X 2
 Nova Scotia (MacDougall) 2 1 0 0 3 0 1 X 7

Placement Round

Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Championship PoolSkipWL
 QuebecRobert Desjardins100
 OntarioMike Anderson82
 New BrunswickCharlie Sullivan82
 Newfoundland and LabradorChris Ford64
 Nova ScotiaBrent MacDougall64
 Northwest TerritoriesJamie Koe55
 AlbertaWarren Cross46
 Northern OntarioCharlie Robert37
Seeding PoolSkipWL
 SaskatchewanBruce Korte63
 British ColumbiaTom Buchy45
 ManitobaDean Dunstone36
 YukonRobert Smallwood27
 Prince Edward IslandDennis Watts27
 NunavutEd MacDonald09

Scores

Draw 10

Thursday November 16, 10:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 0 2 0 0 1 1 0 X 4
 Northern Ontario (Robert) 0 0 1 0 0 0 1 X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Newfoundland and Labrador (Ford) 1 1 0 2 1 0 0 0 2 7
 Nova Scotia (MacDougall) 0 0 2 0 0 0 1 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northwest Territories (Koe) 2 0 1 1 0 0 0 0 4
 New Brunswick (Sullivan) 0 2 0 0 0 2 1 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Alberta (Cross) 0 2 1 0 0 0 2 0 5
 Ontario (Anderson) 2 0 0 2 1 1 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Manitoba (Dunstone) 0 1 0 2 1 1 0 0 2 7
 Yukon (Smallwood) 1 0 1 0 0 0 2 1 0 5

Draw 11

Thursday November 16, 2:30pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 British Columbia (Buchy) 0 3 0 0 0 0 0 X 3
 Manitoba (Dunstone) 3 0 2 1 2 1 2 X 11
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nunavut (MacDonald) 0 0 0 0 0 0 X X 0
 Yukon (Smallwood) 2 2 3 0 2 0 X X 9
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Saskatchewan (Korte) 4 4 0 5 0 1 X X 14
 Prince Edward Island (Watts) 0 0 1 0 1 0 X X 2

Draw 12

Thursday November 16, 7:00pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 2 0 1 2 0 3 X 8
 Alberta (Cross) 0 0 2 0 0 2 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Prince Edward Island (Watts) 0 4 1 1 0 7 X X 13
 Nunavut (MacDonald) 1 0 0 0 4 0 X X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nova Scotia (MacDougall) 0 0 0 0 0 0 2 0 2
 Quebec (Desjardins) 0 0 1 1 0 0 0 1 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northern Ontario (Robert) 0 0 1 0 1 0 0 X 2
 Newfoundland and Labrador (Ford) 1 2 0 0 0 1 1 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ontario (Anderson) 0 1 0 1 0 1 0 3 6
 Northwest Territories (Koe) 1 0 1 0 2 0 1 0 5

Draw 13

Friday November 17, 10:00am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northwest Territories (Koe) 0 2 0 0 1 0 2 4 9
 Northern Ontario (Robert) 1 0 1 1 0 0 0 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Alberta (Cross) 0 1 1 0 1 0 0 X 3
 Nova Scotia (MacDougall) 1 0 0 1 0 2 1 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Newfoundland and Labrador (Ford) 1 0 1 0 0 0 1 X 3
 Ontario (Anderson) 0 1 0 3 1 1 0 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 0 2 0 0 0 0 0 1 3
 New Brunswick (Sullivan) 0 0 0 1 0 1 0 0 2

Draw 14

Friday November 17, 2:30pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Yukon (Smallwood) 0 2 0 0 1 1 0 0 4
 Saskatchewan (Korte) 1 0 0 3 0 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Manitoba (Dunstone) 0 1 1 1 0 0 1 0 0 4
 Prince Edward Island (Watts) 1 0 0 0 0 1 0 2 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 British Columbia (Buchy) 0 1 3 0 0 3 0 1 8
 Nunavut (MacDonald) 3 0 0 0 1 0 1 0 5

Draw 15

Friday November 17, 7:00pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ontario (Anderson) 0 0 2 0 0 0 2 0 4
 Quebec (Desjardins) 0 1 0 2 0 1 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 2 0 1 1 1 0 0 1 6
 Newfoundland and Labrador (Ford) 1 0 2 0 0 0 1 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Saskatchewan (Korte) 3 0 3 0 2 0 2 X 10
 British Columbia (Buchy) 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Nova Scotia (MacDougall) 4 0 0 0 1 0 0 0 5
 Northwest Territories (Koe) 0 0 1 0 0 1 1 1 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Northern Ontario (Robert) 2 0 2 0 1 0 1 0 6
 Alberta (Cross) 0 2 0 2 0 3 0 2 9

Playoffs

Semifinals Final
      
1  Quebec 9
4  Newfoundland and Labrador 2
1  Quebec 3
2  Ontario 7
2  Ontario 7
3  New Brunswick 6
Bronze medal game
   
3  New Brunswick 3
4  Newfoundland and Labrador 6

Semifinals

Saturday, November 18, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 2 0 4 1 1 0 1 X 9
 Newfoundland and Labrador (Ford) 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Ontario (Anderson) 2 0 0 2 1 0 1 0 1 7
 New Brunswick (Sullivan) 0 2 1 0 0 1 0 2 0 6

Bronze medal game

Saturday, November 18, 3:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Brunswick (Sullivan) 0 0 1 0 0 1 1 0 3
 Newfoundland and Labrador (Ford) 2 0 0 1 2 0 0 1 6

Final

Saturday, November 18, 3:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Quebec (Desjardins) 2 0 0 1 0 0 0 0 3
 Ontario (Anderson) 0 1 0 0 0 2 1 3 7

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.