2017 World Women's Curling Championship

The 2017 World Women's Curling Championship (branded as CPT World Women's Curling Championship 2017 for sponsorship reasons) was a curling event held between March 18–26 at the Capital Indoor Stadium in Beijing, China. The winning Rachel Homan rink from Canada was the first team to go through a women's world championship undefeated since the event began in 1979, winning 13 games through the round robin, playoffs and final.[1][2] Runners-up Russia took their first silver medal on this event.[3]

2017 World Women's Curling Championship
Host cityBeijing, China
ArenaCapital Indoor Stadium
DatesMarch 18–26
Winner Canada
Curling clubOttawa CC, Ottawa
SkipRachel Homan
ThirdEmma Miskew
SecondJoanne Courtney
LeadLisa Weagle
AlternateCheryl Kreviazuk
CoachAdam Kingsbury
Finalist Russia (Anna Sidorova)
« 2016
2018 »

Qualification

The following nations are qualified to participate in the 2017 World Women's Curling Championship:

Teams

 Canada  China  Czech Republic
Ottawa CC, Ottawa

Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Joanne Courtney
Lead: Lisa Weagle
Alternate: Cheryl Kreviazuk

Harbin CC, Harbin

Skip: Wang Bingyu
Third: Wang Rui
Second: Liu Jinli
Lead: Zhou Yan
Alternate: Yang Ying

CC Sokol Liboc, Prague

Skip: Anna Kubešková[5]
Third: Alžběta Baudyšová
Second: Tereza Plíšková
Lead: Klára Svatoňová
Alternate: Ezhen Kolchevskaia

 Denmark  Germany  Italy
Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Lene Nielsen[6]
Third: Madeleine Dupont
Second: Stephanie Risdal
Lead: Charlotte Clemmensen
Alternate: Denise Dupont

CC Füssen, Füssen

Skip: Daniela Jentsch
Third: Josephine Obermann
Second: Analena Jentsch
Lead: Pia-Lisa Schöll
Alternate: Emira Abbes[7]

CC Lago Santo, Cembra

Skip: Diana Gaspari
Third: Veronica Zappone
Second: Chiara Olivieri
Lead: Arianna Losano
Alternate: Denise Pimpini

 Russia  Scotland  South Korea
Moskvitch CC, Moscow

Skip: Anna Sidorova[8]
Third: Margarita Fomina
Second: Alina Kovaleva
Lead: Nkeirouka Ezekh
Alternate: Alexandra Raeva

Dunkeld CC, Pitlochry

Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Lauren Gray
Alternate: Kelly Schafer

GyeongBuk Uiseong CC, Uiseong

Skip: Kim Eun-jung
Third: Kim Kyeong-ae
Second: Kim Seon-yeong
Lead: Kim Yeong-mi
Alternate: Kim Cho-hi

 Sweden   Switzerland  United States
Sundbybergs CK, Sundbyberg

Skip: Anna Hasselborg[9]
Third: Sara McManus
Second: Agnes Knochenhauer
Lead: Sofia Mabergs
Alternate: Jennie Wåhlin

CC Baden Regio, Baden

Skip: Alina Pätz
Third: Nadine Lehmann
Second: Marisa Winkelhausen
Lead: Nicole Schwägli
Alternate: Briar Hürlimann

Madison CC, Madison

Skip: Nina Roth
Third: Tabitha Peterson
Second: Aileen Geving
Lead: Becca Hamilton
Alternate: Cory Christensen

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[10]

Nation (Skip)RankPoints
 Canada (Homan)1402.01
 Sweden (Hasselborg)2362.22
 Scotland (Muirhead)8271.11
 China (Wang)10224.43
 United States (Roth)16169.97
  Switzerland (Pätz)19164.41
 South Korea (Kim)25150.60
 Russia (Sidorova)30115.78
 Czech Republic (Kubešková)4979.143
 Germany (Jentsch)6853.015
 Denmark (Nielsen)12716.975
 Italy (Gaspari)NR

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Locale Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
DSC[11]
 Canada Rachel Homan11088514634191085%37.13
 Russia Anna Sidorova8389695041111681%65.78
 Sweden Anna Hasselborg837755473815984%28.94
 Scotland Eve Muirhead747267444217982%40.74
 United States Nina Roth6572695147101579%41.70
 South Korea Kim Eun-Jung567974514671578%31.94
 Czech Republic Anna Kubešková5665784247111073%51.86
  Switzerland Alina Pätz5683764444101078%42.94
 Germany Daniela Jentsch566266413922975%43.23
 Italy Diana Gaspari385583364913671%68.72
 China Wang Bingyu296185455310774%48.07
 Denmark Lene Nielsen1105686345117275%49.88

Round robin results

All draw times are listed in China Standard Time (UTC+8).

Draw 1

Saturday, March 18, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Roth) 0 0 2 1 0 2 1 2 0 0 0 8
 Scotland (Muirhead) 3 0 0 0 3 0 0 0 1 1 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 1 0 1 0 0 1 0 1 X 4
 Sweden (Hasselborg) 1 0 2 0 0 3 0 1 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 0 4 0 3 0 0 0 0 X 7
 Germany (Jentsch) 0 0 0 1 0 1 1 0 2 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 X 3
 Canada (Homan) 0 4 0 1 0 1 0 0 3 X 9

Draw 2

Saturday, March 18, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 1 5
 Czech Republic (Kubešková) 1 0 2 0 0 1 0 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 0 1 0 1 0 0 0 X X 2
 Canada (Homan) 2 0 0 1 0 1 1 1 X X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 0 1 1 0 2 0 6
 Russia (Sidorova) 0 2 0 2 1 0 0 2 0 2 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 3 0 1 0 3 0 0 1 0 8
 United States (Roth) 1 0 3 0 3 0 1 1 0 1 10

Draw 3

Sunday, March 19, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 1 0 3 1 0 0 0 1 0 2 8
 China (Wang) 0 1 0 0 2 1 0 0 3 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 1 0 1 0 0 3 0 2 0 7
 Scotland (Muirhead) 2 0 0 0 0 1 0 1 0 2 6

Draw 4

Sunday, March 19, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Homan) 3 0 2 0 2 0 0 2 0 0 1 10
 Russia (Sidorova) 0 2 0 2 0 3 0 0 0 2 0 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Roth) 0 1 1 0 0 0 1 0 0 X 3
 Czech Republic (Kubešková) 1 0 0 3 1 1 0 0 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 0 1 0 1 0 3 0 0 2 7
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 1 0 1 0 2 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 2 0 0 2 0 2 0 X 6
 Germany (Jentsch) 0 2 0 1 2 0 2 0 3 X 10

Draw 5

Sunday, March 19, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 2 1 1 0 0 1 1 X 7
 Italy (Gaspari) 0 1 0 0 0 2 1 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 3 0 1 4 0 0 0 1 0 1 10
 Russia (Sidorova) 0 1 0 0 2 1 1 0 2 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Czech Republic (Kubešková) 0 2 0 2 0 0 2 0 1 0 1 8
 China (Wang) 1 0 1 0 2 0 0 1 0 2 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 1 4 2 0 1 0 4 X X 12
 Denmark (Nielsen) 2 0 0 0 1 0 1 0 X X 4

Draw 6

Monday, March 20, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 0 2 1 0 0 0 1 0 X 4
 Sweden (Hasselborg) 2 1 0 0 2 0 0 0 1 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 1 0 4 0 2 0 0 0 0 0 7
 South Korea (Kim) 0 0 0 2 0 1 1 1 1 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Roth) 1 1 0 1 0 0 0 2 0 X 5
 Canada (Homan) 0 0 1 0 1 2 0 0 3 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 0 3 0 1 0 1 3 0 X 9
 Czech Republic (Kubešková) 0 1 0 2 0 2 0 0 2 X 7

Draw 7

Monday, March 20, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 1 0 3 1 0 0 0 1 1 7
 South Korea (Kim) 1 0 2 0 0 1 1 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Kubešková) 1 0 1 1 0 0 1 1 1 X 6
 Italy (Gaspari) 0 2 0 0 5 1 0 0 0 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 2 0 1 0 2 0 2 0 X 7
  Switzerland (Pätz) 3 0 1 0 2 0 5 0 1 X 12
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 0 0 2 0 0 X X 2
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 1 2 0 1 2 X X 7

Draw 8

Monday, March 20, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 X 4
 United States (Roth) 2 0 1 0 2 0 1 0 3 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 1 0 0 3 2 0 0 2 0 X 8
  Switzerland (Pätz) 0 0 1 0 0 2 1 0 2 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 0 1 0 2 0 0 0 X 3
 Sweden (Hasselborg) 1 0 1 0 2 0 0 2 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Jentsch) 0 1 0 1 0 3 0 1 1 0 3 10
 China (Wang) 1 0 2 0 1 0 1 0 0 2 0 7

Draw 9

Tuesday, March 21, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 2 2 0 0 3 0 1 X 8
 Germany (Jentsch) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Roth) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 3 7
 Denmark (Nielsen) 0 0 1 0 2 0 1 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 0 2 0 2 0 4 0 1 0 9
 South Korea (Kim) 0 1 0 2 0 2 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Kubešková) 0 0 3 0 0 1 0 0 0 X 4
 Sweden (Hasselborg) 0 3 0 1 1 0 0 3 2 X 10

Draw 10

Tuesday, March 21, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 0 3 0 0 2 0 2 0 X 7
 Czech Republic (Kubešková) 0 1 0 1 3 0 2 0 3 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 1 0 2 0 1 0 2 0 X 6
 South Korea (Kim) 2 0 2 0 2 0 2 0 2 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 0 1 0 2 0 0 X 5
 China (Wang) 0 2 0 1 0 2 0 1 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 2 2 5 0 1 X X X X 11
 Italy (Gaspari) 0 0 0 0 1 0 X X X X 1

Draw 11

Tuesday, March 21, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 0 2 0 2 0 4 X X X 8
 Scotland (Muirhead) 0 0 0 0 0 2 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 3 0 1 0 3 0 2 X X X 9
  Switzerland (Pätz) 0 1 0 2 0 1 0 X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 1 1 0 0 2 0 0 1 0 5
 Germany (Jentsch) 1 0 0 1 0 0 0 2 0 3 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 2 1 0 0 1 0 1 0 5
 United States (Roth) 1 1 0 0 0 1 0 3 0 1 7

Draw 12

Wednesday, March 22, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 0 2 1 0 2 3 0 X 8
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 0 0 3 0 0 1 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 0 6
 Scotland (Muirhead) 0 0 3 0 1 0 2 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 0 3 3 1 1 X X X 10
 Czech Republic (Kubešková) 1 0 2 0 0 0 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
  Switzerland (Pätz) 2 0 0 4 3 0 1 X X X 10

Draw 13

Wednesday, March 22, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 0 0 1 0 1 0 0 3 1 7
  Switzerland (Pätz) 0 1 1 0 1 0 0 1 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 2 0 1 0 1 0 0 1 1 6
 United States (Roth) 0 0 1 0 1 0 1 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
 Italy (Gaspari) 0 1 0 3 0 1 0 1 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 0 0 2 0 1 0 0 1 X 4
 Canada (Homan) 0 2 0 0 2 0 0 2 0 X 6

Draw 14

Wednesday, March 22, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Kubešková) 0 0 1 0 0 2 0 0 X X 3
 Canada (Homan) 2 0 0 2 2 0 2 1 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 5
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 1 1 1 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Jentsch) 0 3 0 1 0 0 0 1 4 X 9
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 0 0 3 0 0 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Roth) 0 2 1 0 0 0 1 0 2 0 6
 Russia (Sidorova) 1 0 0 0 4 1 0 1 0 1 8

Draw 15

Thursday, March 23, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 3 0 2 0 2 0 2 1 X 10
 China (Wang) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 0 2 0 0 1 0 0 2 0 5
 Canada (Homan) 0 2 0 3 0 0 0 2 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 0 1 0 0 2 0 1 1 0 5
 United States (Roth) 1 1 0 1 1 0 2 0 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 2 0 2 0 0 0 0 3 X 7
 Germany (Jentsch) 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2

Draw 16

Thursday, March 23, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Roth) 0 2 0 1 0 0 0 1 0 1 5
 South Korea (Kim) 0 0 1 0 0 1 1 0 1 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Kubešková) 0 1 1 0 0 0 3 0 0 X 5
 Germany (Jentsch) 0 0 0 1 0 0 0 1 1 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Hasselborg) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 1 0 1 0 4 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 1 0 1 0 1 0 0 3 2 X 8
 Denmark (Nielsen) 0 1 0 1 0 0 2 0 0 X 4

Draw 17

Thursday, March 23, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 2 0 1 0 0 3 0 0 2 8
 Italy (Gaspari) 1 0 1 0 0 1 0 4 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 0 1 0 2 1 0 0 1 6
 China (Wang) 0 0 1 0 0 0 0 2 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Kubešková) 0 1 0 0 2 0 2 0 1 0 6
 Scotland (Muirhead) 1 0 0 2 0 1 0 1 0 2 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 2 0 1 0 2 0 0 1 0 2 8
 South Korea (Kim) 0 0 0 5 0 2 0 0 2 0 9

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Gold Medal Game
                           
1  Canada 7  
2  Russia 3         1  Canada 8
      2  Russia 9   2  Russia 3
  3  Sweden 3  
3  Sweden 8
4  Scotland 5  
Bronze Medal Game
   
4  Scotland 6
3  Sweden 4

1 vs. 2

Friday, March 24, 19:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 1 0 2 1 0 1 1 1 X 7
 Russia (Sidorova) 0 0 2 0 0 1 0 0 0 X 3
Player percentages
 Canada  Russia
Lisa Weagle85% Nkeiruka Ezekh75%
Joanne Courtney83% Alina Kovaleva79%
Emma Miskew92% Margarita Fomina69%
Rachel Homan90% Anna Sidorova69%
Total90% Total71%

3 vs. 4

Saturday, March 25, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 0 1 0 2 0 1 X 5
 Sweden (Hasselborg) 1 1 0 1 0 2 0 3 0 X 8
Player percentages
 Scotland  Sweden
Lauren Gray86% Sofia Mabergs93%
Vicki Adams66% Agnes Knochenhauer88%
Anna Sloan68% Sara McManus65%
Eve Muirhead74% Anna Hasselborg78%
Total74% Total81%

Semifinal

Saturday, March 25, 19:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 2 0 0 1 0 0 3 3 X X 9
 Sweden (Hasselborg) 0 0 1 0 2 0 0 0 X X 3
Player percentages
 Russia  Sweden
Alina Kovaleva70% Sofia Mabergs86%
Alexandra Raeva78% Agnes Knochenhauer58%
Margarita Fomina88% Sara McManus84%
Anna Sidorova85% Anna Hasselborg84%
Total80% Total78%

Bronze medal game

Sunday, March 26, 10:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 0 1 0 2 0 1 1 1 6
 Sweden (Hasselborg) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 0 4
Player percentages
 Scotland  Sweden
Lauren Gray95% Sofia Mabergs89%
Vicki Adams85% Agnes Knochenhauer83%
Anna Sloan81% Sara McManus80%
Eve Muirhead75% Anna Hasselborg67%
Total84% Total80%

Gold medal game

Sunday, March 26, 15:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 0 0 1 0 2 0 X X 3
 Canada (Homan) 0 2 1 0 0 3 0 2 X X 8
Player percentages
 Russia  Canada
Alina Kovaleva95% Lisa Weagle95%
Alexandra Raeva83% Joanne Courtney75%
Margarita Fomina86% Emma Miskew89%
Anna Sidorova55% Rachel Homan93%
Total80% Total90%
2017 World Women's Curling Championship winner

Canada
16th title

Statistics

Top 5 player percentages

After Round Robin; minimum 5 games

Leads%
Sofia Mabergs87
Lisa Weagle84
Lauren Gray84
Nicole Schwägli84
Rebecca Hamilton83
Seconds%
Joanne Courtney90
Alina Kovaleva85
Agnes Knochenhauer83
Vicki Adams81
Kim Seon-yeong80
Thirds%
Sara McManus84
Emma Miskew83
Margarita Fomina82
Anna Sloan82
Kim Kyeong-ae81
Skips%
Rachel Homan85
Anna Hasselborg85
Eve Muirhead82
Anna Sidorova81
Nina Roth77

Perfect games

Player Team Position Opponent
Kim Seon-yeong  South Korea Second  Scotland
Alina Kovaleva  Russia Second  Italy

References

General
  • "2017 World Women's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.