2017 World Mixed Doubles Curling Championship

The 2017 World Mixed Doubles Curling Championship was held from April 22 to 29 at the Lethbridge Curling Club in Lethbridge, Canada. The event was held in conjunction with the 2017 World Senior Curling Championships.

2017 World Mixed Doubles Curling Championship
Host cityLethbridge, Canada
ArenaLethbridge Curling Club
DatesApril 22–29
Winner  Switzerland
FemaleJenny Perret
MaleMartin Rios
Finalist Canada
« 2016
2018 »

Teams

 Belarus  Bulgaria  Australia  Canada  Spain

Male: Ilya Shalamitski
Female: Ekaterina Kirillova

Male: Reto Seiler
Female: Marina Yaneva

Male: Dean Hewitt
Female: Lynn Hewitt

Male: Reid Carruthers[1]
Female: Joanne Courtney

Male: Gontzal Garcia
Female: Irantzu Garcia

 Brazil  Denmark  Austria  Czech Republic  New Zealand[2]

Male: Márcio Cerquinho[3]
Female: Anne Shibuya

Male: Kasper Wiksten
Female: Nathalie Asp Wiksten

Male: Christian Roth
Female: Claudia Fischer

Male: Tomáš Paul[4]
Female: Zuzana Hájková

Male: Sean Becker
Female: Bridget Becker

 Croatia  Ireland  China  England  Romania

Male: Mislav Martinic
Female: Iva Roso

Male: Neil Fyfe [5]
Female: Allison Fyfe

Male: Ba Dexin
Female: Rui Wang

Male: Ben Fowler[6]
Female: Anna Fowler

Male: Allen Coliban
Female: Iulia Traila

 Estonia  Italy  Israel  France  Russia

Male: Erkki Lill[7]
Female: Maile Molder

Male: Simone Gonin
Female: Veronica Zappone

Male: Leonid Rivkind
Female: Rachel Katzman

Male: Romain Borini
Female: Sandrine Morand

Male: Alexander Krushelnitskiy[8]
Female: Anastasia Bryzgalova

 Finland  Norway  South Korea  Germany  Slovenia

Male: Tomi Rantamäki
Female: Oona Kauste

Male: Magnus Nedregotten[9]
Female: Kristin Skaslien

Male: Lee Ki-jeong
Female: Jang Hye-ji

Male: Andy Buttner [10]
Female: Julia Meissner

Male: Jure Culic
Female: Ajda Zavrtanik Drglin

 Hungary  Scotland  Netherlands  Kazakhstan   Switzerland

Male: Zsolt Kiss[11]
Female: Dorottya Palancsa

Male: Bruce Mouat [12]
Female: Gina Aitken

Male: Thomas Kooi
Female: Bonnie Nilhamn

Male: Viktor Kim
Female: Diana Torkina

Male: Martin Rios[13]
Female: Jenny Perret

 Japan  Serbia  Poland  Turkey  Slovakia

Male: Shinya Abe
Female: Ayumi Ogasawara

Male: Bohan Mijatovic
Female: Dara Gravara-Stojanovic

Male: Damian Herman
Female: Karolina Florek

Male: Alican Karatas
Female: Dilsat Yildiz

Male: David Misun
Female: Silvia Sykorova

 Latvia  Wales  Sweden  United States

Male: Andris Bremanis [14]
Female: Santa Blumberga

Male: Adrian Meikle
Female: Dawn Watson

Male: Per Noreen
Female: Camilla Noreen

Male: Matt Hamilton[15]
Female: Rebecca Hamilton

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Group AWL
 Latvia70
 Hungary52
 Finland52
 Japan34
 Belarus34
 Brazil34
 Estonia25
 Croatia07
Group DWL
 United States70
 Czech Republic61
 Canada52
 England43
 France25
 Turkey25
 Germany25
 Kazakhstan07
Group BWL
 Scotland70
 Norway61
 Italy52
 Ireland43
 Bulgaria25
 Denmark25
 Wales25
 Serbia07
Group EWL
  Switzerland60
 Russia51
 Spain42
 Slovenia24
 Slovakia24
 New Zealand24
 Romania06
Group CWL
 South Korea70
 China61
 Sweden52
 Australia34
 Austria34
 Israel25
 Poland25
 Netherlands07

Round robin results

All draw times are listed in MDT (UTC-6).

Group A

Saturday, April 22

Draw 1 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Hungary 1 0 0 0 1 3 1 1 0 7
 Belarus 0 4 1 2 0 0 0 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 1 1 1 1 0 2 0 7
 Brazil 0 0 0 0 0 4 0 4 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 1 1 0 1 0 4 1 X 8
 Japan 0 0 3 0 1 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 0 0 0 0 0 X X 0
 Finland 6 1 1 1 1 1 X X 11

Sunday, April 23

Draw 7 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 0 2 0 1 1 0 0 X 4
 Latvia 4 0 3 0 0 3 1 X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 0 0 0 1 1 X X 2
 Hungary 3 2 3 2 0 0 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 1 3 0 0 1 1 0 6
 Finland 3 0 0 1 2 0 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 1 0 1 0 2 0 X 4
 Japan 3 0 3 0 2 0 3 X 11

Draw 9 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 0 1 0 0 2 0 2 0 5
 Latvia 1 0 2 1 0 1 0 1 6

Monday, April 24

Draw 10 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Belarus 0 2 0 0 3 0 1 0 0 6
 Estonia 1 0 1 2 0 1 0 1 1 7

Draw 11 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 2 3 3 0 3 X 11
 Brazil 1 1 0 0 0 1 0 X 3

Draw 13 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 1 1 0 1 1 0 1 5
 Hungary 4 0 0 1 0 0 3 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 2 0 0 0 3 2 0 3 10
 Finland 0 2 1 1 0 0 3 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 4 4 0 1 2 X X 11
 Croatia 1 0 0 1 0 0 X X 2

Tuesday, April 25

Draw 15 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 0 0 0 4 1 1 0 6
 Belarus 4 2 1 1 0 0 0 1 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Croatia 0 0 1 1 0 1 0 X 3
 Estonia 3 2 0 0 2 0 1 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 1 1 0 2 0 4 X 9
 Finland 0 0 0 1 0 2 0 X 3

Draw 17 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 6 2 0 2 0 4 X 14
 Croatia 2 0 0 2 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 0 3 0 0 0 1 0 4
 Latvia 1 1 0 2 0 1 0 1 6

Draw 18 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 1 0 0 0 3 0 X 4
 Hungary 4 0 1 4 1 0 5 X 15
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 3 0 1 0 5 0 X 9
 Belarus 2 0 1 0 1 0 2 X 6

Wednesday, April 26

Draw 21 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 0 2 2 0 2 0 2 8
 Brazil 2 1 0 0 1 0 3 0 7

Draw 22 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 1 2 0 3 0 0 0 6
 Japan 2 0 0 1 0 2 2 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Croatia 1 0 3 4 0 1 0 2 0 11
 Belarus 0 1 0 0 5 0 5 0 1 12

Draw 24 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 3 1 1 1 1 0 X X 7
 Croatia 0 0 0 0 0 1 X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 0 1 1 0 0 0 1 X 3
 Brazil 2 0 0 3 3 2 0 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 2 1 2 1 3 0 X X 9
 Estonia 0 0 0 0 0 4 X X 4

Thursday, April 27

Draw 25 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 2 0 1 0 1 0 1 1 6
 Japan 0 1 0 1 0 2 0 0 4

Group B

Saturday, April 22

Draw 3 15:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 2 2 0 2 1 2 2 X 11
 Bulgaria 0 0 1 0 0 0 0 X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 5 0 0 2 1 0 3 X 11
 Serbia 0 1 1 0 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 0 2 1 0 0 0 X 3
 Scotland 2 1 0 0 1 1 1 X 6

Draw 4 8:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 1 1 1 0 1 0 0 0 4
 Italy 0 0 0 1 0 1 1 2 5

Sunday, April 23

Draw 5 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Bulgaria 0 1 0 0 1 1 X X 3
 Scotland 5 0 3 2 0 0 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 0 0 2 0 0 0 0 X 2
 Norway 1 1 0 1 1 1 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Serbia 0 0 1 0 0 0 1 X 2
 Ireland 2 2 0 1 4 1 0 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 2 0 0 1 0 0 X 3
 Italy 0 0 2 2 0 4 2 X 10

Monday, April 24

Draw 11 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 1 1 0 0 2 0 1 5
 Italy 1 0 0 1 1 0 1 0 4

Draw 12 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 1 1 1 0 2 0 5
 Scotland 2 1 0 0 0 3 0 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 3 0 0 0 2 0 2 X 7
 Wales 0 4 2 2 0 1 0 X 9

Draw 14 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Serbia 0 0 0 0 0 1 X X 1
 Bulgaria 3 2 3 2 2 0 X X 12

Tuesday, April 25

Draw 16 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Bulgaria 0 0 0 0 0 1 X X 1
 Norway 3 1 1 2 2 0 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 1 1 1 1 2 0 0 1 7
 Denmark 0 0 0 0 0 1 2 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 4 0 3 2 0 2 X X 11
 Wales 0 1 0 0 1 0 X X 2

Draw 18 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 0 5 0 1 2 0 0 0 8
 Italy 1 0 1 0 0 4 2 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 1 1 2 4 1 X X 11
 Serbia 0 0 0 0 0 0 X X 0

Draw 19 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Bulgaria 0 0 1 0 0 3 0 X 4
 Ireland 5 1 0 1 1 0 3 X 11

Wednesday, April 26

Draw 20 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 2 0 1 2 1 2 X 9
 Serbia 0 0 1 0 0 0 0 X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 2 1 0 1 0 1 0 1 6
 Denmark 0 0 1 0 2 0 2 0 5

Draw 22 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 2 2 0 0 2 1 0 X 7
 Bulgaria 0 0 1 1 0 0 1 X 3

Draw 23 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 3 2 1 0 2 0 X X 8
 Denmark 0 0 0 1 0 1 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Serbia 0 0 1 1 0 0 0 X 2
 Norway 3 3 0 0 4 1 2 X 13

Draw 24 21:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 3 2 1 3 0 0 X X 9
 Wales 0 0 0 0 0 2 X X 2

Thursday, April 27

Draw 26 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 4 0 1 4 2 0 2 X 13
 Serbia 0 5 0 0 0 1 0 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 0 2 0 4 0 3 X 10
 Ireland 0 2 0 1 0 1 0 X 4

Draw 27 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 0 2 1 0 1 0 0 4
 Scotland 1 2 0 0 2 0 2 1 8
Sheet E Final
 Wales L
 Bulgaria W

 Wales forfeited their match against  Bulgaria

Group C

Saturday, April 22

Draw 3 15:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 3 0 0 2 0 4 X 9
 Netherlands 1 0 1 2 0 1 0 X 5

Draw 4 20:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 2 1 1 0 2 2 X 8
 Australia 1 0 0 0 0 0 0 X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 4 0 2 1 1 0 1 X 9
 Israel 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 1 2 0 0 1 0 0 4
 China 1 0 0 3 1 0 1 2 8

Sunday, April 23

Draw 6 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 0 0 1 0 0 1 X X 2
 China 4 2 0 6 1 0 X X 13
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 1 0 5 0 0 2 1 X 9
 Netherlands 0 3 0 1 1 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 2 0 0 3 0 4 X 10
 Poland 0 0 1 1 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 2 0 1 0 1 0 1 1 6
 Sweden 0 1 0 1 0 3 0 0 5

Draw 8 17:45

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 0 0 0 3 0 1 2 7
 Austria 0 1 1 1 0 2 0 0 5

Draw 9 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 1 0 0 0 0 1 X X 2
 Sweden 0 5 3 3 2 0 X X 13
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 0 0 0 3 0 0 0 X 3
 Australia 1 1 3 0 1 1 1 X 8

Monday, April 24

Draw 12 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 1 0 0 0 0 1 0 X 2
 China 0 5 2 2 4 0 1 X 14

Draw 13 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Australia 2 0 0 0 0 1 1 3 0 7
 Poland 0 1 1 4 1 0 0 0 1 8

Draw 14 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 2 0 1 0 2 1 X 7
 Netherlands 0 0 2 0 1 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 2 2 1 0 0 4 X X 9
 China 0 0 0 1 2 0 X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 3 3 0 1 0 4 3 X 14
 Israel 0 0 1 0 2 0 0 X 3

Tuesday, April 25

Draw 16 11:15

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 1 0 2 0 1 0 0 4
 Israel 1 0 2 0 3 0 2 2 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 1 0 1 0 4 0 0 6
 Sweden 3 0 1 0 1 0 2 1 8

Draw 17 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 0 1 0 2 0 2 1 7
 Australia 0 1 0 3 0 2 0 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 0 1 0 0 0 X X 1
 South Korea 3 3 0 2 1 2 X X 11

Wednesday, April 26

Draw 20 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 0 0 1 0 0 X 1
 South Korea 4 1 3 2 0 2 2 X 14
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 1 2 0 3 0 2 X 9
 Austria 0 0 0 1 0 2 0 X 3

Draw 21 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 2 0 0 0 3 0 3 0 8
 Israel 0 1 2 1 0 2 0 3 9

Draw 22 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 2 0 1 0 4 2 3 X 12
 Australia 0 1 0 3 0 0 0 X 4

Thursday, April 27

Draw 25 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 2 0 1 0 4 0 2 X 9
 Poland 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 2 2 0 1 0 3 0 0 8
 South Korea 0 0 4 0 1 0 3 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 1 0 3 2 1 0 1 X 8
 Netherlands 0 1 0 0 0 1 0 X 2

Draw 26 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 3 0 1 2 0 2 1 9
 Austria 1 0 2 0 0 2 0 0 5

Group D

Saturday, April 22

Draw 1 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 2 0 0 2 1 1 1 0 7
 Germany 0 2 1 0 0 0 0 2 5

Draw 2 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 0 3 3 0 1 0 1 8
 France 1 1 0 0 2 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 1 0 0 1 0 2 0 X 4
 Canada 0 5 1 0 2 0 2 X 10

Draw 3 15:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 0 0 0 0 1 0 0 X 1
 United States 2 3 4 2 0 1 1 X 13

Sunday, April 23

Draw 5 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 1 0 0 0 1 0 X X 2
 England 0 5 3 3 0 6 X X 17

Draw 8 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 1 0 0 0 0 X X 1
 Canada 2 0 3 2 1 1 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 2 0 1 0 0 0 0 X 3
 Germany 0 1 0 3 2 1 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 1 0 0 1 0 0 0 X 2
 United States 0 3 1 0 1 1 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 0 2 1 1 0 1 0 5
 Czech Republic 1 1 0 0 0 2 0 4 8

Monday, April 24

Draw 10 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 3 3 1 2 0 4 X X 13
 Turkey 0 0 0 0 3 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 0 3 0 1 1 0 X 6
 England 0 2 0 1 0 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 1 0 1 1 0 1 0 1 5
 Germany 0 1 0 0 4 0 2 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 2 3 1 3 2 3 X X 14
 Kazakhstan 0 0 0 0 0 0 X X 0

Draw 12 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Turkey 3 1 2 0 3 0 0 0 0 9
 France 0 0 0 5 0 1 1 2 1 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 0 1 0 0 0 0 X 1
 United States 2 2 0 1 2 2 1 X 10

Draw 13 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 1 1 1 0 3 0 1 7
 Canada 1 0 0 0 1 0 3 0 5

Tuesday, April 25

Draw 19 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 0 1 0 1 0 4 3 10
 Germany 0 1 0 3 0 2 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 1 0 1 0 3 3 8
 Kazakhstan 1 1 0 2 0 2 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 1 0 1 0 3 0 2 X 7
 Czech Republic 0 2 0 1 0 1 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 2 1 0 2 0 3 2 10
 Turkey 1 0 0 2 0 2 0 0 5

Wednesday, April 26

Draw 21 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 1 0 0 2 1 2 0 0 6
 Canada 0 3 1 0 0 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 0 0 0 1 0 0 X X 1
 Czech Republic 4 1 5 0 3 1 X X 14
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 3 0 4 0 0 2 X 9
 France 1 0 1 0 2 1 0 X 5

Draw 22 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 1 1 1 0 0 1 0 0 4
 Turkey 0 0 0 2 1 0 4 1 8

Draw 24 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 3 0 4 3 0 2 1 X 13
 Kazakhstan 0 1 0 0 2 0 0 X 3

Thursday, April 27

Draw 25 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 2 0 0 3 0 0 1 0 6
 England 0 2 1 0 3 2 0 1 9

Draw 27 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 5 0 1 1 0 4 X X 11
 France 0 1 0 0 2 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 2 2 0 1 0 1 0 6
 United States 4 0 0 2 0 1 0 1 8

Group E

Saturday, April 22

Draw 2 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 0 0 4 0 0 0 X 4
 Slovenia 1 2 1 0 2 2 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 0 1 1 2 0 5 X 9
 Spain 1 1 0 0 0 2 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 3 0 0 4 0 0 X 9
 Slovakia 0 0 1 2 0 1 1 X 5

Draw 4 20:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 5 0 2 2 0 2 X 11
 Romania 1 0 2 0 0 3 0 X 6

Sunday, April 23

Draw 6 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 0 0 3 2 0 1 X 6
 Spain 2 2 2 0 0 2 0 X 8

Draw 7 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 0 0 0 1 0 X X 1
 Slovakia 1 2 2 1 0 2 X X 8

Draw 9 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 1 0 3 X X 4
 New Zealand 5 3 1 0 4 0 X X 13
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 1 0 2 1 0 0 2 7
 Russia 0 0 2 0 0 2 1 0 5

Monday, April 24

Draw 11 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 0 2 0 X X 2
 Russia 3 1 1 3 0 5 X X 13
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 0 0 0 0 3 0 2 6
 Slovenia 0 1 1 1 1 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 0 1 0 1 0 1 X 3
 New Zealand 1 2 0 1 0 4 0 X 8

Tuesday, April 25

Draw 15 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 3 2 0 4 0 0 1 X 10
 Romania 0 0 1 0 1 2 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 4 1 3 0 1 1 X X 10
 Slovenia 0 0 0 1 0 0 X X 1

Draw 17 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 2 1 0 1 0 0 X 4
  Switzerland 3 0 0 1 0 3 2 X 9

Wednesday, April 26

Draw 20 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Slovakia 0 1 0 3 1 0 2 1 0 8
 Russia 3 0 2 0 0 3 0 0 1 9

Draw 23 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 0 0 0 0 4 X X 4
  Switzerland 4 3 4 1 1 0 X X 13
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 1 2 0 3 0 0 2 X 8
 New Zealand 0 0 1 0 1 2 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 2 2 1 0 X 5
 Spain 3 2 2 0 0 0 4 X 11

Thursday, April 27

Draw 26 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 1 0 3 0 3 0 X 8
 Slovakia 0 0 1 0 1 0 3 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 2 2 0 1 0 2 0 X 7
 Romania 0 0 1 0 2 0 1 X 4

Draw 27 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 2 0 1 0 0 1 X 4
  Switzerland 3 0 1 0 2 1 0 X 7

Playoffs

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
            
1  South Korea 6
16  Ireland 3
1  South Korea 2
9  China 8
8  Russia 3
9  China 8
9  China 4
13  Canada 5
4  Scotland 3
13  Canada 8
13  Canada 10
5  Latvia 5
5  Latvia 6
12  Sweden 4
13  Canada 5
3   Switzerland 6
2  United States 5
15  Finland 6
15  Finland 5
7  Czech Republic 6
7  Czech Republic 8
10  Hungary 6
7  Czech Republic 6
3   Switzerland 7
3   Switzerland 8
14  Spain 5
3   Switzerland 8
6  Norway 4
6  Norway 9
11  Italy 5
Bronze Medal Game
   
9  China 6
7  Czech Republic 2
5th–8th Semi 5 v 6
      
1  South Korea 8
5  Latvia 2
1  South Korea 2
6  Norway 9
15  Finland 4
6  Norway 6
7 v 8
   
5  Latvia 1
15  Finland 7
9th–16th Quarter 9th–12th Semi 9 v 10
         
4  Scotland 9
12  Sweden 2
4  Scotland 5
8  Russia 6
16  Ireland 5
8  Russia 7
8  Russia 7
2  United States 5
2  United States 11
10  Hungary 0
2  United States 7
11  Italy 4
14  Spain 5
11  Italy 8
11 v 12
   
4  Scotland 7
11  Italy 5

Round of 16

Friday, April 28, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 1 0 0 2 0 0 X 3
 China 3 0 1 2 0 1 1 X 8
Player percentages
 Russia  China
Anastasia Bryzgalova92% Rui Wang80%
Aleksandr Krushelnitckii67% Ba Dexin93%
Total82% Total88%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 2 0 1 1 1 0 1 X 6
 Sweden 0 3 0 0 0 1 0 X 4
Player percentages
 Latvia  Sweden
Santa Blumberga77% Camilla Noreen79%
Andris Bremanis85% Per Noreen92%
Total82% Total87%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 1 0 0 1 0 X 3
 Canada 0 2 0 1 1 0 4 X 8
Player percentages
 Scotland  Canada
Gina Aitken75% Joanne Courtney87%
Bruce Mouat86% Reid Carruthers95%
Total82% Total92%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 1 1 0 0 2 1 X 6
 Ireland 0 0 0 1 2 0 0 X 3
Player percentages
 South Korea  Ireland
Jang Hye-ji90% Alison Fyfe50%
Lee Ki-jeong73% Neil Fyfe63%
Total80% Total58%

Friday, April 28, 12:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 3 0 0 2 1 1 0 1 8
 Spain 0 3 1 0 0 0 1 0 5
Player percentages
  Switzerland  Spain
Jenny Perret83% Irantzu Garcia67%
Martin Rios91% Gontzal Garcia80%
Total88% Total75%
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 0 3 0 1 0 2 2 9
 Italy 0 1 0 2 0 2 0 0 5
Player percentages
 Norway  Italy
Kristin Skaslien100% Veronica Zappone80%
Magnus Nedregotten83% Simone Gonin80%
Total90% Total80%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 0 1 0 2 0 2 2 8
 Hungary 0 1 0 3 0 2 0 0 6
Player percentages
 Czech Republic  Hungary
Zuzana Hájková72% Dorottya Palancsa60%
Tomáš Paul77% Zsolt Kiss50%
Total75% Total54%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 United States 0 2 0 0 2 1 0 0 0 5
 Finland 1 0 1 1 0 0 1 1 1 6
Player percentages
 United States  Finland
Becca Hamilton60% Oona Kauste71%
Matt Hamilton83% Tomi Rantamäki73%
Total74% Total72%

9th–16th Quarterfinals

Friday, April 28, 16:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 1 0 1 0 0 X 2
 Scotland 1 1 0 4 0 1 2 X 9
Player percentages
 Sweden  Scotland
Camilla Noreen68% Gina Aitken91%
Per Noreen59% Bruce Mouat82%
Total63% Total86%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 2 0 0 0 1 0 4 X 7
 Ireland 0 1 1 1 0 2 0 X 5
Player percentages
 Russia  Ireland
Anastasia Bryzgalova74% Alison Fyfe68%
Aleksandr Krushelnitckii69% Neil Fyfe68%
Total72% Total68%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 0 1 0 3 0 0 3 8
 Spain 0 1 0 1 0 2 1 0 5
Player percentages
 Italy  Spain
Veronica Zappone72% Irantzu Garcia77%
Simone Gonin83% Gontzal Garcia68%
Total79% Total73%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 2 2 2 3 1 1 X X 11
 Hungary 0 0 0 0 0 0 X X 0
Player percentages
 United States  Hungary
Becca Hamilton96% Dorottya Palancsa50%
Matt Hamilton85% Zsolt Kiss 42%
Total89% Total45%

Quarterfinals

Friday, April 28, 19:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 2 0 0 0 2 1 0 X 5
 Canada 0 3 2 1 0 0 4 X 10
Player percentages
 Latvia  Canada
Santa Blumberga70% Joanne Courtney73%
Andris Bremanis81% Reid Carruthers86%
Total76% Total81%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 1 1 0 0 0 0 X 2
 China 1 0 0 3 2 1 1 X 8
Player percentages
 South Korea  China
Jang Hye-ji77% Rui Wang80%
Lee Ki-jeong80% Ba Dexin93%
Total79% Total88%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 0 2 0 1 1 0 3 8
 Norway 0 1 0 2 0 0 1 0 4
Player percentages
  Switzerland  Norway
Jenny Perret97% Kristin Skaslien72%
Martin Rios82% Magnus Nedregotten81%
Total88% Total78%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 1 0 0 0 3 0 2 6
 Finland 1 0 1 1 1 0 1 0 5
Player percentages
 Czech Republic  Finland
Zuzana Hájková73% Oona Kauste63%
Tomáš Paul82% Tomi Rantamäki69%
Total79% Total66%

9th–12th Semifinals

Saturday, April 29, 8:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Russia 1 0 1 1 0 1 1 0 1 6
 Scotland 0 2 0 0 1 0 0 2 0 5
Player percentages
 Russia  Scotland
Anastasia Bryzgalova88% Gina Aitken67%
Aleksandr Krushelnitckii80% Bruce Mouat76%
Total85% Total72%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 0 0 0 0 2 0 1 4
 United States 0 1 1 1 1 0 3 0 7
Player percentages
 Italy  United States
Veronica Zappone77% Becca Hamilton91%
Simone Gonin68% Matt Hamilton91%
Total72% Total91%

11 v 12

Saturday, April 29, 12:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 0 2 0 2 0 1 0 7
 Italy 0 1 0 2 0 1 0 1 5
Player percentages
 Scotland  Italy
Gina Aitken88% Veronica Zappone88%
Bruce Mouat83% Simone Gonin73%
Total85% Total79%

5th–8th Semifinals

Saturday, April 29, 12:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 1 1 2 0 3 X X 8
 Latvia 0 0 0 0 2 0 X X 2
Player percentages
 South Korea  Latvia
Jang Hye-ji93% Santa Blumberga60%
Lee Ki-jeong75% Andris Bremanis78%
Total82% Total71%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 1 0 0 1 0 2 X 4
 Norway 1 0 2 2 0 1 0 X 6
Player percentages
 Finland  Norway
Oona Kauste60% Kristin Skaslien60%
Tomi Rantamäki64% Magnus Nedregotten75%
Total62% Total69%

Semifinals

Saturday, April 29, 12:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 0 2 1 0 0 2 0 6
  Switzerland 0 3 0 0 1 2 0 1 7
Player percentages
 Czech Republic   Switzerland
Zuzana Hájková81% Jenny Perret58%
Tomáš Paul78% Martin Rios83%
Total79% Total73%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 China 0 0 1 0 1 0 1 1 0 4
 Canada 1 1 0 1 0 1 0 0 1 5
Player percentages
 China  Canada
Rui Wang64% Joanne Courtney74%
Ba Dexin94% Reid Carruthers92%
Total82% Total85%

9 v 10

Saturday, April 29, 16:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 0 2 0 1 1 0 1 5
 Russia 1 1 0 4 0 0 1 0 7
Player percentages
 United States  Russia
Becca Hamilton82% Anastasia Bryzgalova85%
Matt Hamilton86% Aleksandr Krushelnitckii81%
Total85% Total83%

7 v 8

Saturday, April 29, 16:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 0 1 0 0 X X 1
 Finland 1 1 2 0 2 1 X X 7
Player percentages
 Latvia  Finland
Santa Blumberga52% Oona Kauste71%
Andris Bremanis53% Tomi Rantamäki63%
Total53% Total66%

5 v 6

Saturday, April 29, 16:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 0 1 1 0 0 X 2
 Norway 1 1 1 0 0 3 3 X 9
Player percentages
 South Korea  Norway
Jang Hye-ji57% Kristin Skaslien77%
Lee Ki-jeong76% Magnus Nedregotten83%
Total69% Total81%

Bronze medal game

Saturday, April 29, 16:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 0 1 1 0 2 1 X 6
 Czech Republic 0 1 0 0 1 0 0 X 2
Player percentages
 China  Czech Republic
Rui Wang88% Zuzana Hájková66%
Ba Dexin90% Tomáš Paul76%
Total89% Total72%

Gold medal game

Saturday, April 29, 16:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 1 0 0 0 1 0 4 6
 Canada 1 0 1 1 1 0 1 0 5
Player percentages
  Switzerland  Canada
Jenny Perret61% Joanne Courtney72%
Martin Rios64% Reid Carruthers83%
Total63% Total79%

Top 5 Player percentages

Round robin only

Males%
Bruce Mouat82
Reid Carruthers82
Martin Rios82
Lee Ki-jeong81
Tomáš Paul81
Females%
Anastasia Bryzgalova81
Gina Aitken78
Jenny Perret77
Rui Wang76
Joanne Courtney76

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.