2017 World Mixed Curling Championship

The 2017 World Mixed Curling Championship was held from October 6 to 14 at the Palladium de Champéry in Champéry, Switzerland.[1]

2017 World Mixed Curling Championship
Host cityChampéry, Switzerland
ArenaPalladium de Champéry
DatesOctober 6–14
Winner Scotland
SkipGrant Hardie
ThirdRhiann Macleod
SecondBilly Morton
LeadBarbara McFarlane
Finalist Canada
« 2016
2018 »

Teams[2]

Group A

 Croatia  Estonia  Hungary  Wales

Fourth: Alen Cadez
Third: Iva Penava
Second: Drazen Cutic
Lead: Anita Sajfar

Fourth: Andres Jakobson
Third: Margit Peebo
Second: Tarmo Vaehesoo
Lead: Marcella Tammes

Fourth: Gergely Szabo
Third: Blanka Pathy-Dencsoe
Second: David Balazs
Lead: Orsolya Toth-Csoesz

Fourth: Adrian Meikle
Third: Dawn Watson
Second: Andrew Tanner
Lead: Laura Beever

 Japan  Russia  Slovenia

Fourth: Ayato Sasaki
Third: Mika Okuyama
Second: Nobuaki Yamaguchi (Skip)
Lead: Chiharu Meguro

Fourth: Alexey Stukalskiy
Third: Mariia Ermeichuk
Second: Oleg Krasikov
Lead: Margarita Evdokimova

Fourth: Jure Culic
Third: Ajda Zavrtanik Drglin
Second: Gregor Verbinc
Lead: Lea Tehovnik

Group B

 Belarus  Brazil  China  France

Fourth: Pavel Petrov
Third: Polina Petrova
Second: Mikalai Kryshtopa
Lead: Evgeniya Orlis

Fourth: Marcello Cabral de Mello
Third: Aline Goncalves
Second: Sergio Mitsuo Vilela
Lead: Luciana Barrella

Fourth: Liu Sijia
Third: Ling Zhi
Second: Han Yu
Lead: Wang Weihaoping

Fourth: Stephane Vergnaud
Third: Allison Brageul
Second: Laurent Vergnaud
Lead: Celine Lagree

 Latvia  Sweden  United States

Fourth: Janis Rudzitis
Third: Jelena Rudzite
Second: Ritvars Graumanis
Lead: Dace Spilnere-Pucina

Fourth: Patric Mabergs
Third: Isabella Wranå (Skip)
Second: Johannes Patz
Lead: Sofia Mabergs

Fourth: Hunter Clawson
Third: Emily Anderson
Second: Caleb Clawson
Lead: Lexi Lanigan

Group C

 Spain  Denmark  Ireland  Kazakhstan

Fourth: Sergio Vez
Third: Oihane Otaegi
Second: Mikel Unanue
Lead: Leire Otaegi

Fourth: Mikael Qvist
Third: Trine Qvist
Second: Alexander Qvist
Lead: Gabriella Qvist

Fourth: Alan Mitchell
Third: Jacqueline Barr
Second: Ross Barr
Lead: Claire McCormick

Fourth: Viktor Kim
Third: Sitora Alliyarova
Second: Abylaikhan Zhuzbay
Lead: Angelina Ebauyer

 South Korea  Luxembourg  New Zealand  Scotland

Fourth: Kim Chi-gu
Third: Ryu Yeong-joo
Second: Jeon Jae-ik
Lead: Choi Soo-yeon

Fourth: Alex Benoy
Third: Karen Wauters
Second: Marc Husi
Lead: Susi Benoy

Fourth: Thivya Jeyaranjan
Third: Anton Hood
Second: Brittany Taylor
Lead: Dean Fotti

Fourth: Grant Hardie
Third: Rhiann Macleod
Second: Billy Morton
Lead: Barbara McFarlane

Group D

 Austria  Czech Republic  Finland  Hong Kong

Fourth: Andreas Unterberger
Third: Hannah Augustin
Second: Gernot Higatzberger
Lead: Celine Moser

Fourth: Jaroslav Vedral
Third: Andrea Krupanska
Second: Lukas Klipa
Lead: Denisa Postova

Fourth: Jussi Uusipaavalniemi
Third: Laura Kitti
Second: Paavo Kuosmanen
Lead: Johanna Pyyhtia

Fourth: Jason Chang
Third: Ling-Yue Hung
Second: Derek Leung
Lead: Julie Morrison

 Israel  Norway   Switzerland  Slovakia

Fourth: Adam Freilich
Third: Elana Sone
Second: Leonid Rivkind
Lead: Andrea Stark

Fourth: Wilhelm Naess (Vice)
Third: Ingvild Skaga (Skip)
Second: Martin Sesaker
Lead: Eirin Mesloe

Fourth: Yannick Schwaller
Third: Elena Stern
Second: Michael Brunner
Lead: Celine Koller

Fourth: Patrik Kapralik
Third: Daniela Matulova (Vice)
Second: Juraj Gallo (Skip)
Lead: Slavka Zubercova

Group E

 Australia  Canada  England

Fourth: Hugh Millikin
Third: Kim Forge
Second: Christopher Ordog
Lead: Helen Williams

Fourth: Trevor Bonot
Third: Jacqueline McCormick
Second: Kory Carr
Lead: Megan Carr

Fourth: Andrew Woolston
Third: Lesley Gregory
Second: Martin Gregory
Lead: Kirsty Balfour

 Germany  Netherlands  Poland  Turkey

Fourth: Andrea Schoepp
Third: Rainer Schöpp (Skip)
Second: Lisa Ruch
Lead: Michael Wiest

Fourth: Danny Van Den Berg
Third: Bonnie Nilhamn
Second: Willem Van Der Steeg
Lead: Jiska Kortekaas-Bun

Fourth: Andrzej Augustyniak
Third: Adela Walczak
Second: Kasper Knebloch
Lead: Karolina Startek

Fourth: Dilsat Yildiz (Vice)
Third: Alican Karatas (Skip)
Second: Semiha Konuksever
Lead: Orhun Yuce

 Italy(Cavullo) Withdrew

 China (Sijja) Moved To Group B

Round robin standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Group ASkipWL
 RussiaAlexey Stukalskiy60
 HungaryGergely Szabo42
 EstoniaAndres Jakobson33
 JapanNobuaki Yamaguchi33
 WalesAdrian Meikle33
 CroatiaAlen Cadez15
 SloveniaJure Culic15
Group BSkipWL
 SwedenIsabella Wranå60
 ChinaLiu Sijia42
 United StatesHunter Clawson42
 BelarusPavel Petrov33
 LatviaJanis Rudzitis24
 BrazilMarcelo Cabral de Mello15
 FranceStephane Vergnaud15
Group CSkipWL
 South KoreaKim Chi-gu70
 ScotlandGrant Hardie61
 SpainSergio Vez52
 IrelandAlan Mitchell43
 DenmarkMikael Qvist34
 New ZealandThivya Jeyaranjan25
 KazakhstanViktor Kim16
 LuxembourgAlex Benoy07
Group DSkipWL
 NorwayIngvild Skaga52
 Czech RepublicJaroslav Vedral52
 IsraelAdam Freilich43
 SlovakiaJuraj Gallo43
  SwitzerlandYannick Schwaller43
 Hong KongJason Chang34
 FinlandJussi Uusipaavalniemi34
 AustriaAndreas Unterberger07
Group ESkipWL
 CanadaTrevor Bonot60
 TurkeyAlican Karatas51
 PolandAndrzej Augustyniak42
 EnglandAndrew Woolston33
 GermanyRainer Schöpp24
 AustraliaHugh Millikin15
 NetherlandsDanny Van Den Berg06

Playoffs

1/8 Finals Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
            
1  Norway 6
16  England 5
 Norway 6
 Turkey 0
8  Hungary 3
9  Turkey 8
 Norway 3
 Canada 5
5  Canada 4
12  Poland 3
 Canada 9
 Russia 1
4  Russia 6
13  Israel 3
 Canada 5
 Scotland 8
3  Sweden 6
14  United States 5
 Sweden 4
 Scotland 7
6  Scotland 4
11  Spain 2
 Scotland 6
 Czech Republic 2
7  China 4
10  Czech Republic 6
 Czech Republic 7
 Estonia 4
2  South Korea 4
15  Estonia 7
Bronze Medal Game
 Norway 6
 Czech Republic 7

1/8 Finals

Friday, October 13, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Israel 0 0 0 1 1 0 1 X 3
 Russia 0 3 2 0 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 1 0 1 0 1 0 2 0 5
 Norway 0 1 0 3 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 0 0 1 0 0 1 1 3
 Canada 2 0 0 0 1 1 0 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 2 0 2 1 0 1 2 X 8
 Hungary 0 1 0 0 2 0 0 X 3

Friday, October 13, 13:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 United States 0 0 0 2 0 1 0 2 0 5
 Sweden 2 0 0 0 2 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 3 0 1 0 0 2 0 X 6
 China 0 1 0 1 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 0 0 1 1 0 0 X 4
 Spain 0 1 1 0 0 0 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 0 0 3 0 2 1 X 7
 South Korea 0 2 1 0 1 0 0 X 4

1/4 Finals

Friday, October 13, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Czech Republic 2 0 0 1 0 0 0 1 3 7
 Estonia 0 1 1 0 1 0 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 0 2 0 1 0 2 X 7
 Sweden 0 1 0 2 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 0 0 0 0 0 0 X 0
 Norway 0 0 0 0 3 0 3 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 0 0 0 1 0 X X 1
 Canada 0 3 2 2 0 2 X X 9

1/2 Finals

Saturday, October 14, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 2 0 0 0 0 1 0 3
 Canada 1 0 1 1 0 1 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 2 0 2 0 0 0 X 6
 Czech Republic 0 0 1 0 0 1 0 X 2

Final

Saturday, October 14, 14:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Scotland 0 1 2 1 0 1 0 0 3 8
 Canada 1 0 0 0 1 0 2 1 0 5


Bronze Final

Saturday, October 14, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 0 0 0 2 0 2 3 7
 Norway 0 2 2 1 0 1 0 0 6

References

  1. "WCF Annual General Assembly 2016". World Curling Federation. 10 September 2016. Retrieved 7 May 2017.
  2. Teams
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.