2017 World Men's Curling Championship

The 2017 World Men's Curling Championship (branded as Ford World Men's Curling Championship 2017 for sponsorship reasons) was a curling event that was held from April 1 to 9 at Northlands Coliseum in Edmonton, Alberta.

2017 World Men's Curling Championship
Host cityEdmonton, Alberta
ArenaNorthlands Coliseum
DatesApril 1–9
Attendance85,214[1]
Winner Canada
Curling clubBally Haly G&CC &
St. John's CC, St. John's
SkipBrad Gushue
ThirdMark Nichols
SecondBrett Gallant
LeadGeoff Walker
AlternateThomas Sallows
CoachJules Owchar
Finalist Sweden (Niklas Edin)
« 2016
2018 »

Canada won the title for the 36th time overall and the second consecutive year. Like Rachel Homan's team at the women's tournament, Brad Gushue and his teammates finished with a perfect 13-0 record, which included defeating eventual runner-up Niklas Edin of Sweden three times.[2] Switzerland won the bronze medal.

With the win, Gushue became the first skip in the history of the sport to win the world junior title, the Olympic gold medal, and the world men's title, and Canada became the first country ever to be in simultaneous possession of Olympic and World championships in both men's and women's curling.

Qualification

The following nations qualified to participate in the 2017 World Men's Curling Championship:

Teams

 Canada  China  Germany
Bally Haly G&CC &
St. John's CC, St. John's

Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: Thomas Sallows

Harbin CC, Harbin

Skip: Liu Rui
Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Zang Jialiang
Alternate: Zou Qiang

Baden Hills G&CC, Rheinmünster

Skip: Alexander Baumann
Third: Manuel Walter
Second: Daniel Herberg
Lead: Ryan Sherrard
Alternate: Sebastian Schweizer

 Italy  Japan  Netherlands
A.S.D. Trentino Curling, Cembra

Fourth: Amos Mosaner
Skip: Joël Retornaz
Second: Andrea Pilzer
Lead: Daniele Ferrazza
Alternate: Simone Gonin

Karuizawa CC, Karuizawa

Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Tsuyoshi Yamaguchi
Lead: Kosuke Morozumi
Alternate: Kosuke Hirata

CC PWA Zoetermeer, Zoetermeer

Skip: Jaap van Dorp
Third: Wouter Gösgens
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Alexander Magan

 Norway  Russia  Scotland
Oppdal CK, Oppdal

Skip: Steffen Walstad
Third: Markus Høiberg
Second: Magnus Nedregotten
Lead: Alexander Lindström
Alternate: Sander Rølvåg

Moskvitch CC, Moscow

Skip: Alexey Timofeev1
Third: Alexey Stukalskiy1
Second: Timur Gadzhikanov
Lead: Artur Razhabov
Alternate: Evgeny Klimov

Curl Aberdeen, Aberdeen

Skip: David Murdoch
Third: Greg Drummond
Second: Scott Andrews
Lead: Michael Goodfellow
Alternate: Ross Paterson

 Sweden   Switzerland  United States
Karlstads CK, Karlstad

Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranå
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Henrik Leek

CC Genève, Geneva

Fourth: Benoît Schwarz
Third: Claudio Pätz
Skip: Peter de Cruz
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Romano Meier

Duluth CC, Duluth

Skip: John Shuster
Third: Tyler George
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Joe Polo

Notes
  1. ^ Stuklaskiy threw skip stones during Draws 1, 3 and 17 while Timofeev threw third stones.

WCT ranking

Year to date World Curling Tour order of merit ranking for each team prior to the event.[4]

Nation (Skip)RankPoints
 Sweden (Edin)1500.42
 Canada (Gushue)2482.53
  Switzerland (de Cruz)12234.12
 Scotland (Murdoch)14203.56
 Norway (Walstad)15198.38
 China (Liu)24153.89
 United States (Shuster)25150.18
 Japan (Morozumi)36108.28
 Netherlands (van Dorp)5479.45
 Germany (Baumann)6361.56
 Russia (Timofeev)6657.94
 Italy (Retornaz)17814.81

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Locale Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
DSC
 Canada Brad Gushue 1109435452991192%14.26
 Sweden Niklas Edin 928552463910786%16.12
  Switzerland Peter de Cruz 8370584440151084%27.09
 United States John Shuster 837256453891283%30.65
 China Liu Rui 65727041439583%26.37
 Scotland David Murdoch 6569604741141186%29.73
 Japan Yusuke Morozumi 56686442445981%36.85
 Norway Steffen Walstad 5664714641151383%44.51
 Italy Joel Retornaz 476372384513779%67.42
 Germany Alexander Baumann 385177374717680%47.66
 Netherlands Jaap van Dorp 1105089404512878%46.20
 Russia Alexey Timofeev 011479634518576%51.71

Round robin results

All times listed in Mountain Daylight Time (UTC−6).[5]

Draw 1

Saturday, April 1, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 0 0 1 0 1 0 0 1 0 5
 Canada (Gushue) 0 2 0 0 1 0 3 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Stukalskiy) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
 United States (Shuster) 1 2 0 3 3 0 X X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 1 0 2 2 0 1 0 1 2 X 9
 Italy (Retornaz) 0 2 0 0 2 0 1 0 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Netherlands (van Dorp) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 1 0 5
 Germany (Baumann) 0 1 0 0 0 0 2 0 2 0 1 6

Draw 2

Saturday, April 1, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Murdoch) 0 0 2 0 2 1 0 1 0 0 6
 Norway (Walstad) 0 2 0 3 0 0 2 0 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 1 7
 Germany (Baumann) 2 0 0 0 0 0 1 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 1 0 1 2 0 1 0 2 0 7
 Sweden (Edin) 3 0 3 0 0 2 0 1 0 1 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 1 0 0 1 1 0 1 0 X 4
  Switzerland (de Cruz) 1 0 0 2 0 0 2 0 2 X 7

Draw 3

Sunday, April 2, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 2 0 1 0 2 0 4 0 X 9
 Netherlands (van Dorp) 2 0 0 0 1 0 2 0 1 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Stukalskiy) 0 0 2 0 1 0 X X X X 3
 Canada (Gushue) 2 4 0 2 0 3 X X X X 11

Draw 4

Sunday, April 2, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
 Sweden (Edin) 0 0 2 3 0 0 3 X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 1 0 2 0 0 0 3 0 X 6
 Norway (Walstad) 0 0 1 0 0 1 0 0 1 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 1 0 0 2 0 1 0 X X 4
 Scotland (Murdoch) 1 0 0 2 0 1 0 5 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
 Italy (Retornaz) 0 0 0 2 1 0 3 0 2 X 8

Draw 5

Sunday, April 2, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 2 0 2 0 1 0 4 0 X 9
 Russia (Timofeev) 0 0 2 0 2 0 1 0 1 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 2 0 0 0 2 0 2 2 0 8
 Sweden (Edin) 2 0 0 2 0 0 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 2 3 0 0 3 1 X X X 9
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 1 1 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 2 0 1 0 0 1 0 0 X 4
 Scotland (Murdoch) 1 0 2 0 2 1 0 0 1 X 7

Draw 6

Monday, April 3, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 2 0 1 0 1 0 2 0 6
 United States (Shuster) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 2 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Murdoch) 1 0 2 0 1 0 2 0 1 0 7
 China (Liu) 0 2 0 2 0 1 0 2 0 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 0 0 2 0 2 0 1 0 X 7
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 1 0 2 0 1 0 0 4 0 8
 Norway (Walstad) 0 0 1 0 1 0 1 2 0 1 6

Draw 7

Monday, April 3, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 1 1 0 1 0 X X X X 3
 China (Liu) 2 0 0 4 0 3 X X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 5
 Russia (Timofeev) 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 0 1 0 0 2 0 1 0 2 8
 Japan (Morozumi) 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Murdoch) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
 Canada (Gushue) 2 0 2 2 1 0 1 X X X 8

Draw 8

Monday, April 3, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 1 0 0 0 1 X X X X 2
  Switzerland (de Cruz) 3 0 3 0 3 0 X X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 1 0 0 2 0 X 4
 Japan (Morozumi) 1 1 0 1 0 1 0 0 3 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 3 0 0 0 1 3 1 X X X 8
 United States (Shuster) 0 1 1 0 0 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 2 0 3 0 3 1 0 0 4 X 13
 Netherlands (van Dorp) 0 1 0 3 0 0 1 1 0 X 6

Draw 9

Tuesday, April 4, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 3 0 4 1 0 X X X X 8
 Italy (Retornaz) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 1 0 2 0 0 1 0 0 0 2 6
 Scotland (Murdoch) 0 1 0 2 0 0 0 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 2 0 0 0 1 2 0 0 0 1 6
 China (Liu) 0 0 0 2 0 0 1 1 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 1 0 2 0 0 0 0 X X X 3
 United States (Shuster) 0 3 0 0 4 1 1 X X X 9

Draw 10

Tuesday, April 4, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 0 0 2 0 2 0 4 0 1 9
 Norway (Walstad) 1 2 1 0 1 0 1 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 2 1 0 3 1 0 2 X X 9
 China (Liu) 2 0 0 1 0 0 1 0 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Murdoch) 2 0 0 2 0 2 2 0 1 X 9
 Netherlands (van Dorp) 0 1 1 0 1 0 0 2 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 0 2 0 2 1 3 0 1 1 X 10
 Russia (Timofeev) 1 0 2 0 0 0 2 0 0 X 5

Draw 11

Tuesday, April 4, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
 Canada (Gushue) 2 1 0 4 0 1 X X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Shuster) 0 1 1 0 0 2 1 0 1 0 1 7
 Japan (Morozumi) 1 0 0 1 2 0 0 1 0 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 0 2 0 2 1 0 0 0 X 5
 Italy (Retornaz) 0 1 0 4 0 0 0 2 2 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 0 2 0 2 0 1 0 1 0 6
  Switzerland (de Cruz) 1 1 0 2 0 1 0 1 0 3 9

Draw 12

Wednesday, April 5, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 1 1 0 2 0 0 1 0 0 1 6
 Scotland (Murdoch) 0 0 1 0 1 1 0 1 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3
 Canada (Gushue) 3 0 1 0 2 0 0 2 X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Liu) 0 0 2 0 0 0 2 2 0 0 1 7
 Norway (Walstad) 1 0 0 0 2 0 0 0 2 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 0 2 0 0 1 1 0 X X X 4
 Japan (Morozumi) 4 0 2 3 0 0 3 X X X 12

Draw 13

Wednesday, April 5, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 2 0 0 5 0 1 2 X X X 10
 Japan (Morozumi) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 0 4
  Switzerland (de Cruz) 0 2 0 1 0 0 1 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Netherlands (van Dorp) 0 0 0 2 1 0 1 1 0 1 6
 Russia (Timofeev) 0 0 2 0 0 1 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 1 0 2 0 2 0 3 0 X 8
 Germany (Baumann) 0 0 1 0 2 0 1 0 1 X 5

Draw 14

Wednesday, April 5, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Walstad) 0 1 0 2 0 2 0 0 0 2 1 8
 Germany (Baumann) 1 0 2 0 2 0 0 2 0 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 0 1 0 0 1 0 X X X 2
 United States (Shuster) 2 1 0 2 2 0 1 X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Retornaz) 0 0 1 1 0 0 0 0 0 X 2
 Scotland (Murdoch) 2 0 0 0 1 1 1 0 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 2 0 1 0 1 0 X X X 4
 Sweden (Edin) 2 0 2 0 1 0 5 X X X 10

Draw 15

Thursday, April 6, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 2 0 0 2 0 1 0 0 0 1 6
 Netherlands (van Dorp) 0 2 1 0 1 0 0 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Timofeev) 2 0 1 0 1 3 0 0 0 0 7
 Germany (Baumann) 0 3 0 1 0 0 1 1 1 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 0 2 1 0 0 0 1 1 0 5
  Switzerland (de Cruz) 1 1 0 0 0 2 1 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 2 0 5 0 2 X X X X 9
 Italy (Retornaz) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2

Draw 16

Thursday, April 6, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 0 1 0 0 0 2 0 2 0 X 5
 China (Liu) 1 0 2 1 0 0 1 0 3 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 1 0 1 0 0 2 1 2 0 X 7
 Italy (Retornaz) 0 2 0 1 1 0 0 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 0 2 0 2 0 1 0 2 X X 7
 Sweden (Edin) 1 0 0 0 1 0 1 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Baumann) 0 0 0 1 0 0 0 0 0 X 1
 Scotland (Murdoch) 0 0 2 0 0 1 0 1 3 X 7

Draw 17

Thursday, April 6, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Scotland (Murdoch) 1 0 1 0 0 1 1 0 2 0 1 7
 Russia (Timofeev) 0 2 0 1 1 0 0 1 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Edin) 2 1 0 0 0 2 0 3 X X 8
 Netherlands (van Dorp) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Walstad) 0 1 0 1 0 1 0 1 X X 4
 Canada (Gushue) 1 0 4 0 2 0 1 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 0 0 0 2 0 X X X X 2
 China (Liu) 3 2 1 1 0 2 X X X X 9

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Gold Medal Game
                           
1  Canada 7  
2  Sweden 4         1  Canada 4
      2  Sweden 6   2  Sweden 2
  3   Switzerland 5  
3   Switzerland 11
4  United States 4  
Bronze Medal Game
   
3   Switzerland 7
4  United States 5

1 vs. 2

Friday, April 7, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 1 1 1 0 0 0 3 0 1 X 7
 Sweden (Edin) 0 0 0 1 0 1 0 2 0 X 4
Player percentages
 Canada  Sweden
Geoff Walker93% Christoffer Sundgren98%
Brett Gallant93% Rasmus Wranå98%
Mark Nichols90% Oskar Eriksson81%
Brad Gushue88% Niklas Edin70%
Total91% Total87%

3 vs. 4

Saturday, April 8, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (de Cruz) 2 0 2 2 0 2 0 3 X X 11
 United States (Shuster) 0 2 0 0 1 0 1 0 X X 4
Player percentages
  Switzerland  United States
Valentin Tanner81% John Landsteiner95%
Peter de Cruz92% Matt Hamilton80%
Claudio Pätz86% Tyler George72%
Benoît Schwarz95% John Shuster70%
Total89% Total79%

Semifinal

Saturday, April 8, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Edin) 0 1 0 0 2 0 2 0 0 0 1 6
  Switzerland (de Cruz) 0 0 2 0 0 1 0 1 0 1 0 5
Player percentages
 Sweden   Switzerland
Christoffer Sundgren83% Valentin Tanner84%
Rasmus Wranå92% Peter de Cruz95%
Oskar Eriksson97% Claudio Pätz78%
Niklas Edin89% Benoît Schwarz77%
Total90% Total84%

Bronze medal game

Sunday, April 9, 12:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Shuster) 1 0 1 1 0 0 0 1 0 1 5
  Switzerland (de Cruz) 0 2 0 0 0 0 4 0 1 0 7
Player percentages
 United States   Switzerland
John Landsteiner95% Valentin Tanner86%
Matt Hamilton83% Peter de Cruz88%
Tyler George76% Claudio Pätz83%
John Shuster84% Benoît Schwarz87%
Total84% Total86%

Gold medal game

Sunday, April 9, 18:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Gushue) 0 1 0 1 0 0 0 0 2 X 4
 Sweden (Edin) 0 0 1 0 1 0 0 0 0 X 2
Player percentages
 Canada  Sweden
Geoff Walker89% Christoffer Sundgren90%
Brett Gallant86% Rasmus Wranå73%
Mark Nichols85% Oskar Eriksson83%
Brad Gushue91% Niklas Edin88%
Total88% Total84%
2017 World Men's Curling Championship winner

Canada
36th title

Statistics

Top 5 Player percentages

Round robin only

Leads%
Geoff Walker92
Michael Goodfellow91
Christoffer Sundgren90
Zang Jialiang88
Valentin Tanner87
Seconds%
Brett Gallant92
Magnus Nedregotten89
Scott Andrews87
Rasmus Wranå85
Peter de Cruz85
Thirds%
Mark Nichols90
Oskar Eriksson87
Tyler George86
Greg Drummond83
Claudio Pätz83
Skips%
Brad Gushue93
John Shuster85
Niklas Edin84
David Murdoch84
Benoît Schwarz83

Perfect games

Round Robin only

PlayerTeamPositionShotsOpponent
Brad Gushue CanadaSkip Russia
Michael Goodfellow ScotlandLead Canada
Christoffer Sundgren SwedenLead Italy
Brad Gushue CanadaSkip Germany
Mark Nichols CanadaThird Germany
Ryan Sherrard GermanyLead Canada
Brett Gallant CanadaSecond Netherlands
Brett Gallant CanadaSecond Japan
John Shuster United StatesSkip China
Geoff Walker CanadaLead Norway

Awards

The awards and all-star team are as follows:

All-Star Team[6]

Collie Campbell Memorial Award

References

General
  • "2017 World Men's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.