2017 Humpty's Champions Cup

The 2017 Humpty's Champions Cup is the final Grand Slam of curling event of the 2016–17 curling season.

2017 Humpty's Champions Cup
Host cityCalgary, Alberta
ArenaWinSport Arena, Canada Olympic Park, Calgary, AB
DatesApril 25–30, 2017
Men's winner Brad Jacobs
Curling clubCommunity First CC
SkipBrad Jacobs
ThirdRyan Fry
SecondE. J. Harnden
LeadRyan Harnden
Finalist Kevin Koe
Women's winner Rachel Homan
Curling clubOttawa Curling Club
SkipRachel Homan
ThirdEmma Miskew
SecondSarah Wilkes
LeadLisa Weagle
Finalist Anna Hasselborg
« 2016
2018 »

Men

Teams

The teams are listed as follows: [1]

SkipThirdSecondLeadLocale
Greg BalsdonDon BowserJonathan BeukScott Chadwick Kingston, Ontario
Tom BrewsterGlen MuirheadRoss PatersonHammy McMillan Jr. Aberdeen, Scotland
Benoît Schwarz (fourth)Claudio PätzPeter de Cruz (skip)Valentin Tanner Geneva, Switzerland
Niklas EdinOskar ErikssonRasmus WranaChristoffer Sundgren Karlstad, Sweden
John EppingMathew CammPatrick JanssenTim March Toronto, Ontario
Brad GushueMark NicholsBrett GallantGeoff Walker St. John's, Newfoundland and Labrador
Grant HardieBlair FraserDave ReidDuncan Menzies Dumfries, Scotland
Brad JacobsRyan FryE. J. HarndenRyan Harnden Sault Ste. Marie, Ontario
Kevin KoeMarc KennedyBrent LaingBen Hebert Calgary, Alberta
Steve LaycockKirk MuyresMatt DunstoneDallan Muyres Saskatoon, Saskatchewan
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni Neufeld Winnipeg, Manitoba
Yusuke MorozumiTetsuro ShimizuTsuyoshi YamaguchiKosuke Morozumi Karuizawa, Japan
Jim CotterJohn MorrisCatlin Schneider1Tyrel Griffith Vernon, British Columbia
Braeden Moskowy2Derek SamagalskiColin HodgsonCraig Savill Winnipeg, Manitoba
John ShusterTyler GeorgeKorey Dropkin3John Landsteiner Duluth, Minnesota
Notes
  1. ^ Schneider is replacing Sawatasky who is out due to injury [2]
  2. ^ Moskowy is skipping Team Carruthers for skip Reid Carruthers who is playing at the 2017 World Mixed Doubles Curling Championship
  3. ^ Dropkin is replacing Hamilton who is playing at the 2017 World Mixed Doubles Curling Championship

Round Robin Standings

[3]

Pool AWLSO#
Kevin Koe318
John Epping224
Niklas Edin226
John Shuster2210
Greg Balsdon1312
Pool BWLSO#
Brad Gushue402
Mike McEwen319
Steve Laycock227
Tom Brewster1313
Yusuke Morozumi0415
Pool CWLSO#
Peter de Cruz311
Brad Jacobs313
John Morris315
Braeden Moskowy1311
Grant Hardie0414

Tiebreakers

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
John Epping 1 2 1 0 1 0 X X 5
John Shuster 0 0 0 0 0 1 X X 1
Player percentages
Team Epping Team Shuster
Tim March92% John Landsteiner92%
Patrick Janssen100% Korey Dropkin65%
Mathew Camm92% Tyler George69%
John Epping86% John Shuster70%
Total93% Total74%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Niklas Edin 2 0 4 0 0 2 5 X 13
Steve Laycock 0 2 0 3 0 0 0 X 5
Player percentages
Team Edin Team Laycock
Christoffer Sundgren95% Dallan Muyres87%
Rasmus Wrana99% Matt Dunstone71%
Oskar Eriksson86% Kirk Muyres90%
Niklas Edin91% Steve Laycock70%
Total93% Total79%

Playoffs

Quarterfinals Semifinals Final
         
1 Brad Gushue 5
8 Niklas Edin 8
8 Niklas Edin 4
5 Kevin Koe 6
4 John Morris 2
5 Kevin Koe 7
5 Kevin Koe 2
3 Brad Jacobs 6
2 Peter de Cruz 3
7 John Epping 8
7 John Epping 5
3 Brad Jacobs 9
3 Brad Jacobs 9
6 Mike McEwen 8

Quarterfinal

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Gushue 1 0 0 0 2 0 2 0 5
Niklas Edin 0 2 0 0 0 2 0 4 8
Player percentages
Team Gushue Team Edin
Geoff Walker87% Christoffer Sundgren97%
Brett Gallant90% Rasmus Wrana87%
Mark Nichols93% Oskar Eriksson88%
Brad Gushue94% Niklas Edin98%
Total91% Total92%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
John Morris 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Kevin Koe 0 3 0 2 1 0 1 X 7
Player percentages
Team Morris Team Koe
Rick Sawatsky86% Ben Hebert80%
Tyrel Griffith86% Brent Laing69%
John Morris70% Marc Kennedy100%
Jim Cotter81% Kevin Koe85%
Total81% Total84%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Peter de Cruz 1 0 0 0 2 0 0 X 3
John Epping 0 1 1 0 0 3 3 X 8
Player percentages
Team de Cruz Team Epping
Valentin Tanner89% Tim March90%
Peter de Cruz75% Patrick Janssen66%
Claudio Pätz76% Mathew Camm95%
Benoit Schwarz60% John Epping74%
Total75% Total81%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Jacobs 2 0 1 0 5 0 0 1 9
Mike McEwen 0 1 0 3 0 2 2 0 8
Player percentages
Team Jacobs Team McEwen
Ryan Harnden86% Denni Neufeld99%
E. J. Harnden86% Matt Wozniak76%
Ryan Fry90% B.J. Neufeld82%
Brad Jacobs77% Mike McEwen77%
Total85% Total83%

Semifinal

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Niklas Edin 0 0 2 1 0 0 1 0 4
Kevin Koe 2 0 0 0 0 1 0 3 6
Player percentages
Team Edin Team Koe
Christoffer Sundgren84% Ben Hebert97%
Rasmus Wrana90% Brent Laing85%
Oskar Eriksson96% Marc Kennedy82%
Niklas Edin96% Kevin Koe84%
Total91% Total87%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
John Epping 2 0 2 0 1 0 0 X 5
Brad Jacobs 0 2 0 2 0 3 2 X 9
Player percentages
Team Epping Team Jacobs
Tim March91% Ryan Harnden74%
Patrick Janssen76% E. J. Harnden79%
Mathew Camm99% Ryan Fry73%
John Epping77% Brad Jacobs97%
Total86% Total81%

Final

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Koe 0 0 2 0 0 0 0 X 2
Brad Jacobs 0 2 0 2 1 0 1 X 6
Player percentages
Team Koe Team Jacobs
Ben Hebert91% Ryan Harnden98%
Brent Laing92% E. J. Harnden72%
Marc Kennedy79% Ryan Fry67%
Kevin Koe65% Brad Jacobs87%
Total82% Total81%

Women

Teams

The teams are listed as follows:[4]

SkipThirdSecondLeadLocale
Anna HasselborgSara McManusAgnes KnochenhauerSofia Mabergs Sundbyberg, Sweden
Kerri EinarsonSelena KaatzJennifer Clark-Rouire1Kristin MacCuish Winnipeg, Manitoba
Isabella WranåJennie WahlinAlmida de ValFanny Sjoberg Stockholm, Sweden
Allison FlaxeyClancy GrandyLynn KreviazukMorgan Court Caledon, Ontario
Jamie SinclairAlex CarlsonVicky PersingerMonica Walker Blaine, Minnesota
Jacqueline HarrisonJanet MurphyStephanie MathesonMelissa Foster Mississauga, Ontario
Rachel HomanEmma MiskewSarah Wilkes2Lisa Weagle Ottawa, Ontario
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn McEwen Winnipeg, Manitoba
Victoria MoiseevaUliana VasilevaGalina ArsenkinaJulia Guzieva Kaliningrad, Russia
Eve MuirheadAnna SloanVicki AdamsLauren Gray Stirling, Scotland
Alina PaetzNadine LehmannMarisa WinkelhausenNicole Schwägli Zurich, Switzerland
Casey ScheideggerCary-Anne McTaggartJessie ScheideggerKristie Moore Lethbridge, Alberta
Valerie SweetingLori Olson-JohnsDana FergusonRachelle Brown Edmonton, Alberta
Silvana TirinzoniCathy Overton-Clapham4Esther NeuenschwanderMarlene Albrecht Aarau, Switzerland
Wang BingyuZhou YanLiu JinliMa Jingyi3 Harbin, China
Notes
  1. ^ Clark-Rouire is replacing Fyfe
  2. ^ Wilkes is replacing Courtney who is playing at the 2017 World Mixed Doubles Curling Championship
  3. ^ Ma is replacing Wang who is playing at the 2017 World Mixed Doubles Curling Championship
  4. ^ Overton-Clapham is replacing Siegrst who is out due to injury

Round Robin Standings

Pool AWLSO#
Val Sweeting315
Rachel Homan317
Kerri Einarson2211
Casey Scheidegger133
Victoria Moiseeva1313
Pool BWLSO#
Alina Pätz409
Jennifer Jones316
Allison Flaxey131
Eve Muirhead1312
Isabella Wranå1314
Pool CWLSO#
Silvana Tirinzoni312
Anna Hasselborg3110
Jacqueline Harrison224
Jamie Sinclair228
Wang Bingyu0415

Tiebreaker

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jamie Sinclair 1 0 0 2 0 2 0 2 7
Kerri Einarson 0 3 1 0 1 0 1 0 6
Player percentages
Team Sinclair Team Einarson
Monica Walker80% Kristin MacCuish97%
Vicky Persinger77% Jennifer Clark-Rouire92%
Alexandra Carlson86% Selena Kaatz83%
Jamie Sinclair90% Kerri Einarson80%
Total83% Total88%

Playoffs

Quarterfinals Semifinals Final
         
1 Alina Pätz 5
8 Jamie Sinclair 4
1 Alina Pätz 0
5 Rachel Homan 5
4 Jennifer Jones 5
5 Rachel Homan 9
5 Rachel Homan 5
6 Anna Hasselborg 4
2 Silvana Tirinzoni 4
7 Jacqueline Harrison 9
7 Jacqueline Harrison 2
6 Anna Hasselborg 7
3 Valerie Sweeting 4
6 Anna Hasselborg 5

Quarterfinal

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Alina Pätz 1 0 1 0 2 0 0 1 5
Jamie Sinclair 0 1 0 1 0 1 1 0 4
Player percentages
Team Pätz Team Sinclair
Nicole Schwägli78% Monica Walker93%
Marisa Winkelhausen81% Vicky Persinger87%
Nadine Lehmann85% Alexandra Carlson66%
Alina Pätz77% Jamie Sinclair81%
Total80% Total82%
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 0 3 0 0 2 0 X 5
Rachel Homan 0 2 0 3 1 0 3 X 9
Player percentages
Team Jones Team Homan
Dawn McEwen100% Lisa Weagle89%
Jill Officer76% Sarah Wilkes90%
Kaitlyn Lawes86% Emma Miskew87%
Jennifer Jones79% Rachel Homan83%
Total86% Total87%
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 1 2 0 2 0 0 0 X 4
Jacqueline Harrison 1 0 2 0 0 5 1 X 9
Player percentages
Team Tirinzoni Team Harrison
Marlene Albrecht96% Melissa Foster85%
Esther Neuenschwander72% Stephanie Matheson74%
Cathy Overton-Clapham67% Janet Murphy68%
Silvana Tirinzoni60% Jacqueline Harrison79%
Total74% Total76%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Valerie Sweeting 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Anna Hasselborg 0 2 0 2 0 1 0 0 5
Player percentages
Team Sweeting Team Hasselborg
Rachelle Brown90% Sofia Mabergs69%
Dana Ferguson77% Agnes Knochenhauer91%
Lori Olson-Johns73% Sara McManus85%
Valerie Sweeting88% Anna Hasselborg95%
Total82% Total85%

Semifinal

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Alina Pätz 0 0 0 0 0 0 0 X 0
Rachel Homan 0 0 1 1 1 1 1 X 5
Player percentages
Team Pätz Team Homan
Nicole Schwägli80% Lisa Weagle96%
Marisa Winkelhausen96% Sarah Wilkes89%
Nadine Lehmann75% Emma Miskew88%
Alina Pätz47% Rachel Homan87%
Total75% Total90%
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jacqueline Harrison 0 0 1 0 0 1 0 X 2
Anna Hasselborg 1 3 0 1 1 0 1 X 7
Player percentages
Team Harrison Team Hasselborg
Melissa Foster89% Sofia Mabergs84%
Stephanie Matheson64% Agnes Knochenhauer73%
Janet Murphy76% Sara McManus89%
Jacqueline Harrison70% Anna Hasselborg90%
Total75% Total84%

Final

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 1 0 0 0 1 1 0 2 5
Anna Hasselborg 0 1 0 1 0 0 2 0 4
Player percentages
Team Homan Team Hasselborg
Lisa Weagle88% Sofia Mabergs63%
Sarah Wilkes86% Agnes Knochenhauer79%
Emma Miskew66% Sara McManus65%
Rachel Homan70% Anna Hasselborg55%
Total77% Total66%

Qualification

Men

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualifiedNotes
Defending Champion 2016 Humpty's Champions Cup Reid CarruthersCarruthers playing in 2017 World Mixed Doubles Curling Championship;[5] team will be skipped by Braeden Moskowy[6]
Winner of 2016 GSOC Tour Challenge Niklas EdinNone (first qualifier)..
Winner of 2016 GSOC The Masters Niklas EdinWCT #5 Event Winner (not already qualified)
Winner of 2016 GSOC The National Brad JacobsNone (first qualifier)..
Winner of 2016 European Championship Niklas EdinWCT #6 Event Winner (not already qualified)
Winner of 2016 Asia/Pacific Championship Yusuke MorozumiNone (first qualifier)
Winner of 2017 GSOC Canadian Open Brad GushueNone (first qualifier)
Winner of 2017 U.S. National ChampionshipJohn ShusterNone (first qualifier)
Winner of 2017 World Junior Championship Lee Ki-jeongNone (first qualifier)
Winner of 2017 Tim Hortons Brier Brad Gushue
Winner of 2017 GSOC The Elite 10 John Morris
Winner of 2017 World Championship Brad GushueAlready qualified
Winner of 2017 GSOC The Players' Championship Niklas EdinAlready qualified
WCT #1 - Winner of 2016-17 Ranked Event Kevin KoeNone (first qualifier)AMJ Campbell Shorty Jenkins Classic
WCT #2 - Winner of 2016-17 Ranked Event Reid CarruthersAlready qualifiedCanad Inns Prairie Classic
WCT #3 - Winner of 2016-17 Ranked Event Brad JacobsAlready qualifiedCollege Clean Restoration Curling Classic
WCT #4 - Winner of 2016-17 Ranked Event Niklas EdinAlready qualifiedStu Sells Oakville Tankard
WCT #5 - Winner of 2016-17 Ranked Event Steve LaycockNone (first qualifier)Direct Horizontal Drilling Fall Classic
WCT #6 - Winner of 2016-17 Ranked Event Brad GushueAlready qualifiedStu Sells Toronto Tankard
WCT #7 - Winner of 2016-17 Ranked Event Niklas EdinAlready qualifiedSwiss Cup Basel
WCT #8 - Winner of 2016-17 Ranked Event Peter de CruzNone (first qualifier)Baden Masters
WCT #9 - Winner of 2016-17 Ranked Event John EppingNone (first qualifier)Challenge de Curling de Gatineau
WCT #10 - Winner of 2016-17 Ranked Event Greg BalsdonNone (first qualifier)GSOC Tour Challenge Tier 2
WCT #11 - Winner of 2016-17 Ranked Event Mike McEwenNone (first qualifier)DeKalb Superspiel
WCT #12 - Winner of 2016-17 Ranked Event Kevin KoeAlready qualifiedRed Deer Curling Classic
WCT #13 - Winner of 2016-17 Ranked Event Steffen WalstadNone (first qualifier)German Masters
WCT #14 - Winner of 2016-17 Ranked Event Grant HardieNone (first qualifier)Aberdeen International Curling Championship
WCT #15 - Winner of 2016-17 Ranked Event John EppingAlready qualifiedCookstownCash presented by Comco Canada Inc
WCT #16 - Winner of 2016-17 Ranked Event Mike McEwenAlready qualifiedEd Werenich Golden Wrench Classic
WCT #17 - Winner of 2016-17 Ranked Event Tom BrewsterNone (first qualifier)Mercure Perth Masters

Women

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualifiedNotes
Defending Champion 2016 Humpty's Champions Cup Jennifer Jones
Winner of 2016 GSOC Tour Challenge Valerie SweetingNone (first qualifier)..
Winner of 2016 GSOC The Masters Allison FlaxeyNone (first qualifier)..
Winner of 2016 Asia/Pacific Championship Kim Eun-jung [7]None (first qualifier)
Winner of 2016 GSOC The National Kerri EinarsonNone (first qualifier)
Winner of 2016 European Championship Victoria MoiseevaNone (first qualifier)
Winner of 2017 GSOC The Canadian Open Casey ScheideggerNone (first qualifier)
Winner of 2017 U.S. National Championship Jamie SinclairNone (first qualifier)
Winner of 2017 Scotties Tournament of Hearts Rachel HomanNone (first qualifier)
Winner of 2017 World Junior Championship Isabella WranåNone (first qualifier)
Winner of 2017 World Championship Rachel HomanAlready qualified
Winner of 2017 GSOC The Players' Championship Jennifer JonesAlready qualified
WCT #1 - Winner of 2016-17 Ranked Event Rachel HomanAlready qualifiedCanad Inns Women's Classic
WCT #2 - Winner of 2016-17 Ranked Event Wang BingyuNone (first qualifier)Colonial Square Ladies Classic
WCT #3 - Winner of 2016-17 Ranked Event Casey ScheideggerAlready qualifiedCurlers Corner Autumn Gold Curling Classic
WCT #4 - Winner of 2016-17 Ranked Event Anna HasselborgNone (first qualifier)Stockholm Ladies Curling Cup
WCT #5 - Winner of 2016-17 Ranked Event Eve MuirheadNone (first qualifier)Women's Masters Basel
WCT #6 - Winner of 2016-17 Ranked Event Marla MallettNone (first qualifier)Prestige Hotels & Resorts Curling Classic
WCT #7 - Winner of 2016-17 Ranked Event Silvana TirinzoniNone (first qualifier)Stu Sells Oakville Tankard
WCT #8 - Winner of 2016-17 Ranked Event Casey ScheideggerAlready qualifiedHDF Insurance Shoot-Out
WCT #9 - Winner of 2016-17 Ranked Event Jennifer JonesAlready qualifiedDeKalb Superspiel
WCT #10 - Winner of 2016-17 Ranked Event Jacqueline HarrisonNone (first qualifier)GSOC Tour Challenge Tier 2
WCT #11 - Winner of 2016-17 Ranked Event Allison FlaxeyAlready qualifiedCity of Perth Ladies International
WCT #12 - Winner of 2016-17 Ranked Event Rachel HomanAlready qualifiedAMJ Campbell Shorty Jenkins Classic
WCT #13 - Winner of 2016-17 Ranked Event Alina PätzNone (first qualifier)International Bernese Ladies Cup

Note: World Curling Tour (WCT) events shown are the 7 highest ranked that have winners not qualified through other routes.

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.