2017 Canadian Olympic Curling Trials

The 2017 Canadian Olympic Curling Trials was held from December 2 to 10 at the Canadian Tire Centre in Kanata, Ottawa, Ontario.[1] The event is also known and advertised as the Tim Hortons Roar of the Rings. The winners of the men's and women's events will be chosen to represent Canada at the 2018 Winter Olympics.

2017 Canadian Olympic Curling Trials
Host cityOttawa, Ontario
ArenaCanadian Tire Centre
DatesDecember 2–10
Attendance121,301
Men's winner Kevin Koe
Curling clubThe Glencoe Club, Calgary
SkipKevin Koe
ThirdMarc Kennedy
SecondBrent Laing
LeadBen Hebert
AlternateScott Pfeifer
CoachJohn Dunn
Finalist Mike McEwen
Women's winner Rachel Homan
Curling clubOttawa CC, Ottawa
SkipRachel Homan
ThirdEmma Miskew
SecondJoanne Courtney
LeadLisa Weagle
AlternateCheryl Kreviazuk
CoachAdam Kingsbury
Finalist Chelsea Carey

The women's final was won by Team Rachel Homan in front of her home town crowd. She defeated Team Chelsea Carey 6-5, after Carey missed a pivotal double takeout on her last shot of the 10th end.

The men's final was won by Team Kevin Koe from Alberta. He defeated Team Mike McEwen 7-6, drawing for one on the last stone of the 10th end.

Men

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternateClub
Brendan BottcherDarren MouldingBrad ThiessenKarrick MartinJason Gunnlaugson Saville Community SC, Edmonton, Alberta
Reid CarruthersBraeden MoskowyDerek SamagalskiColin HodgsonCraig Savill West St. Paul CC, West St. Paul, Manitoba
John EppingMathew CammPatrick JanssenTim MarchCharley Thomas Leaside CC, East York, Toronto, Ontario
Brad GushueMark NicholsBrett GallantGeoff WalkerTom Sallows Re/Max Centre, St. John's, Newfoundland and Labrador
Brad JacobsRyan FryE. J. Harnden1Ryan Harnden1Peter Steski1 Community First CC, Sault Ste. Marie, Ontario
Kevin KoeMarc KennedyBrent LaingBen HebertScott Pfeifer The Glencoe Club, Calgary, Alberta
Matt Dunstone (Fourth)Steve Laycock (Skip)Kirk MuyresDallan MuyresPat Simmons Nutana CC, Saskatoon, Saskatchewan[2]
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni Neufeld Fort Rouge CC, Winnipeg, Manitoba
John Morris2Jim Cotter2Catlin SchneiderTyrel Griffith3Rick Sawatsky3 Vernon CC, Vernon, British Columbia
Notes
  1. ^ Ryan Harnden threw second stones and Peter Steski threw lead stones during Draw 19.
  2. ^ Jim Cotter threw fourth stones during Draws 16, 18 & 19.
  3. ^ Rick Sawatsky threw lead stones during Draw 19.

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
Kevin Koe714939302920789.0%
Brad Gushue625340332716886.9%
Mike McEwen534537292618887.3%
Brendan Bottcher445351353015884.9%
Reid Carruthers445551343014888.9%
Brad Jacobs354051263412684.8%
John Morris354350253516384.4%
Steve Laycock264458293314582.7%
John Epping2642472929191085.3%

Scores

Draw 1

Saturday, December 2, 2:00pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 0 0 0 0 2 0 2 0 2 6
Steve Laycock 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 0 1 0 0 0 1 1 0 0 X 3
Brad Jacobs 1 0 0 0 1 0 0 2 1 X 5

Draw 2

Saturday, December 2, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 0 3 0 0 1 1 0 0 1 6
Brad Gushue 0 1 0 1 2 0 0 0 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Mike McEwen 0 0 0 1 2 0 3 0 1 X 7

Draw 3

Sunday, December 3, 9:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brad Jacobs 1 0 0 2 0 1 0 0 2 0 0 6
Kevin Koe 0 0 1 0 1 0 2 0 0 2 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Bottcher 2 0 0 3 0 0 1 1 0 1 8
Steve Laycock 0 0 1 0 3 0 0 0 2 0 6

Draw 4

Sunday, December 3, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 0 0 1 0 0 0 0 0 0 X 1
Mike McEwen 0 1 0 0 0 2 0 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brendan Bottcher 0 1 0 0 1 0 0 1 0 2 0 5
Brad Gushue 0 0 1 2 0 0 1 0 1 0 1 6

Draw 5

Sunday, December 3, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 0 1 0 0 1 0 2 0 X 4
Steve Laycock 1 0 0 0 0 0 3 0 3 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Reid Carruthers 0 0 0 3 0 1 0 0 0 1 0 5
Kevin Koe 0 2 1 0 0 0 0 0 2 0 1 6

Draw 6

Monday, December 4, 9:00am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 1 0 2 1 0 0 4 0 X 8
John Morris 0 0 3 0 0 0 2 0 1 X 6

Draw 7

Monday, December 4, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 2 0 0 2 0 0 1 0 0 0 5
Reid Carruthers 0 1 0 0 1 1 0 2 1 3 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 2 0 0 1 0 2 0 0 1 2 8
John Epping 0 0 2 0 1 0 0 2 0 0 5

Draw 8

Monday, December 4, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 1 0 3 0 0 1 0 0 2 7
Brendan Bottcher 2 0 2 0 0 0 0 1 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 0 0 2 0 0 1 0 1 X 4
Brad Jacobs 0 1 3 0 0 1 0 2 0 X 7

Draw 9

Tuesday, December 5, 9:00am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 2 0 0 0 1 0 3 0 0 1 7
John Epping 0 0 0 0 0 2 0 2 1 0 5

Draw 10

Tuesday, December 5, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 4 0 1 0 1 0 0 0 0 X 6
Steve Laycock 0 1 0 1 0 2 1 0 3 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5
Kevin Koe 0 0 0 3 0 0 1 1 0 1 6

Draw 11

Tuesday, December 5, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Bottcher 1 1 0 3 0 0 0 0 1 0 6
John Morris 0 0 2 0 0 2 0 3 0 3 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 3 0 0 1 0 1 0 4 X 9
Reid Carruthers 1 0 1 0 0 2 0 1 0 X 5

Draw 12

Wednesday, December 6, 9:00am

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 0 0 2 0 1 0 1 0 X X 4
Mike McEwen 1 2 0 2 0 4 0 1 X X 10

Draw 13

Wednesday, December 6, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 2 2 0 2 0 0 0 0 X 6
John Epping 0 0 0 0 0 0 2 1 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Bottcher 1 1 0 0 2 0 2 3 X X 9
Brad Jacobs 0 0 2 0 0 1 0 0 X X 3

Draw 14

Wednesday, December 6, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 0 1 0 0 2 0 0 X 3
Brad Gushue 0 3 0 0 2 1 0 1 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 0 0 1 0 1 0 2 0 2 0 6
Reid Carruthers 1 2 0 1 0 1 0 2 0 3 10

Draw 15

Thursday, December 7, 9:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 1 0 2 0 0 2 0 0 X X 5
Reid Carruthers 0 2 0 4 1 0 2 0 X X 9

Draw 16

Thursday, December 7, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 0 1 0 2 0 0 1 0 0 X 4
Kevin Koe 1 0 1 0 2 0 0 2 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
John Epping 0 1 0 0 1 0 0 1 0 3 0 6
Brendan Bottcher 0 0 2 1 0 1 0 0 2 0 1 7

Draw 17

Thursday, December 7, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 2 0 0 0 0 2 0 3 0 1 8
Steve Laycock 0 0 1 0 1 0 1 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 2 0 2 0 1 0 0 1 X 6
Mike McEwen 0 0 1 0 0 0 1 1 0 X 3

Draw 18

Friday, December 8, 9:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 1 0 1 0 0 0 3 1 X 6
Brendan Bottcher 1 0 1 0 2 0 0 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
John Epping 1 0 1 0 1 1 0 0 0 1 0 5
John Morris 0 1 0 2 0 0 0 0 2 0 1 6

Draw 19

Friday, December 8, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 1 0 0 0 0 1 X X X 2
John Epping 0 0 1 1 3 2 0 X X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 2 0 1 0 0 1 0 0 1 1 6
John Morris 0 1 0 2 2 0 2 0 0 0 7

Draw 20

Friday, December 8, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brendan Bottcher 0 2 0 2 0 0 2 0 1 0 1 8
Reid Carruthers 0 0 2 0 1 0 0 2 0 2 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3
Brad Gushue 0 1 0 2 0 1 1 0 1 X 6

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Kevin Koe 7
  2 Brad Gushue 4     3 Mike McEwen 6
  3 Mike McEwen 6  

Semifinal

Saturday, December 9, 7:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 1 0 0 1 0 1 0 0 1 X 4
Mike McEwen 0 0 1 0 2 0 1 2 0 X 6
Player percentages
Brad Gushue Mike McEwen
Geoff Walker90% Denni Neufeld89%
Brett Gallant80% Matt Wozniak86%
Mark Nichols81% B.J. Neufeld85%
Brad Gushue81% Mike McEwen88%
Total83% Total87%

Final

Sunday, December 10, 7:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 1 0 1 0 2 1 0 1 0 1 7
Mike McEwen 0 1 0 2 0 0 2 0 1 0 6
Player percentages
Kevin Koe Mike McEwen
Ben Hebert93% Denni Neufeld91%
Brent Laing79% Matt Wozniak66%
Marc Kennedy91% B.J. Neufeld78%
Kevin Koe88% Mike McEwen95%
Total88% Total83%

Player percentages

After Round Robin Play; Includes games played at other positions

Leads % Seconds % Thirds % Skips %
Karrick Martin86.3Brad Thiessen86.9Darren Moulding85.3Brendan Bottcher81.1
Colin Hodgson92.0Derek Samagalski91.1Braeden Moskowy85.9Reid Carruthers86.5
Tim March88.8Patrick Janssen84.8Mathew Camm85.4John Epping82.1
Geoff Walker88.1Brett Gallant86.7Mark Nichols86.1Brad Gushue86.8
Ryan Harnden87.3E. J. Harnden88.4Ryan Fry84.6Brad Jacobs79.3
Ben Hebert91.8Brent Laing90.1Marc Kennedy86.4Kevin Koe87.7
Dallan Muyres85.3Kirk Muyres83.8Steve Laycock82.7Matt Dunstone78.9
Denni Neufeld90.1Matt Wozniak88.4B. J. Neufeld85.0Mike McEwen85.3
Tyrel Griffith86.3Catlin Schneider83.5Jim Cotter85.6John Morris82.9

Women

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternateClub
Chelsea CareyCathy Overton-ClaphamJocelyn PetermanLaine Peters The Glencoe Club, Calgary, Alberta
Michelle EnglotKate CameronLeslie Wilson-WestcottRaunora WestcottJolene Campbell Granite CC, Winnipeg, Manitoba
Allison FlaxeyClancy GrandyLynn KreviazukMorgan CourtAlison Kreviazuk Granite Club, Toronto, Ontario
Rachel HomanEmma MiskewJoanne CourtneyLisa WeagleCheryl Kreviazuk Ottawa CC, Ottawa, Ontario
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn McEwenJennifer Clark-Rouire St. Vital CC, Winnipeg, Manitoba
Krista McCarvilleKendra LillyAshley SippalaSarah PottsLee Merklinger Fort William CC, Thunder Bay, Ontario
Casey ScheideggerCary-Anne McTaggartJessie ScheideggerKristie MooreSusan O'Connor Lethbridge CC, Lethbridge, Alberta
Valerie SweetingLori Olson-JohnsDana FergusonRachelle BrownSarah Wilkes Saville Community SC, Edmonton, Alberta
Julie TippinChantal DuhaimeRachelle VinkTess BobbieSherry Middaugh Woodstock CC, Woodstock, Ontario

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
Chelsea Carey8063363825101582.0%
Rachel Homan715843313311483.7%
Jennifer Jones53595233335781.5%
Valerie Sweeting44515233347780.5%
Krista McCarville444641313314682.9%
Casey Scheidegger35555939403782.0%
Michelle Englot26496836362674.6%
Julie Tippin26486332337777.4%
Allison Flaxey17445929356275.0%

Scores

Draw 1

Saturday, December 2, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Casey Scheidegger 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 6
Allison Flaxey 0 0 1 0 2 0 1 0 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 1 0 2 0 1 0 0 0 X 4
Chelsea Carey 1 0 2 0 2 0 0 2 1 X 8

Draw 2

Saturday, December 2, 7:00pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Michelle Englot 0 1 0 1 1 0 1 0 0 X 4
Krista McCarville 1 0 2 0 0 2 0 2 2 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 3 0 1 0 1 0 1 0 0 X 6
Jennifer Jones 0 2 0 1 0 2 0 1 3 X 9

Draw 3

Sunday, December 3, 9:00am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 3 0 1 0 2 0 1 0 1 X 8
Michelle Englot 0 2 0 1 0 1 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 0 2 0 0 0 1 0 0 0 X 3
Julie Tippin 0 0 2 0 0 0 1 3 1 X 7

Draw 4

Sunday, December 3, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Casey Scheidegger 0 2 0 1 1 0 0 1 0 2 7
Krista McCarville 1 0 1 0 0 1 0 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 2 0 3 0 2 0 0 0 0 1 8
Julie Tippin 0 1 0 2 0 1 1 1 1 0 7

Draw 5

Sunday, December 3, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 0 0 0 1 0 2 1 0 0 X 4
Chelsea Carey 2 0 1 0 2 0 0 1 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 2 1 0 2 1 0 0 4 X X 10
Allison Flaxey 0 0 2 0 0 2 1 0 X X 5

Draw 6

Monday, December 4, 9:00am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2
Rachel Homan 0 1 1 0 1 0 0 0 0 1 4

Draw 7

Monday, December 4, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 1 1 0 1 0 2 0 0 X X 5
Valerie Sweeting 0 0 3 0 4 0 2 1 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Chelsea Carey 0 1 1 1 0 0 3 0 1 0 1 8
Casey Scheidegger 1 0 0 0 2 2 0 1 0 1 0 7

Draw 8

Monday, December 4, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 0 2 2 0 1 0 1 0 X X 6
Jennifer Jones 2 0 0 4 0 3 0 3 X X 12
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Michelle Englot 1 0 2 0 1 1 0 2 0 X 7
Rachel Homan 0 4 0 2 0 0 2 0 3 X 11

Draw 9

Tuesday, December 5, 9:00am

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 2 1 0 2 2 0 2 0 X X 9
Allison Flaxey 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3

Draw 10

Tuesday, December 5, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Michelle Englot 0 0 0 2 0 1 0 2 0 X 5
Valerie Sweeting 1 1 0 0 2 0 2 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jennifer Jones 0 1 0 0 2 0 2 0 1 1 1 8
Casey Scheidegger 2 0 0 2 0 1 0 2 0 0 0 7

Draw 11

Tuesday, December 5, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 0 3 0 1 1 0 2 0 X 7
Julie Tippin 0 0 0 1 0 0 2 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 1 0 0 1 0 0 0 1 X 3
Rachel Homan 0 0 2 0 0 3 0 0 0 X 5

Draw 12

Wednesday, December 6, 9:00am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Casey Scheidegger 0 2 0 2 0 1 0 1 0 X 6
Valerie Sweeting 2 0 1 0 2 0 2 0 1 X 8

Draw 13

Wednesday, December 6, 2:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 1 0 1 0 3 2 0 0 0 X 7
Jennifer Jones 0 2 0 0 0 0 0 1 2 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 0 1 0 2 0 1 0 2 0 X 6
Michelle Englot 1 0 1 0 3 0 3 0 1 X 9

Draw 14

Wednesday, December 6, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 0 2 0 0 2 0 2 0 4 10
Casey Scheidegger 1 1 0 2 1 0 1 0 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 3 0 2 0 1 0 1 0 0 7
Krista McCarville 0 0 1 0 1 0 2 0 2 2 8

Draw 15

Thursday, December 7, 9:00am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Michelle Englot 1 0 1 0 2 1 0 1 1 0 1 8
Allison Flaxey 0 1 0 3 0 0 1 0 0 2 0 7

Draw 16

Thursday, December 7, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 0 1 0 0 1 1 0 0 X 3
Krista McCarville 1 1 0 0 2 0 0 1 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 0 4 0 1 0 2 0 1 0 0 8
Chelsea Carey 0 0 1 0 2 0 1 0 2 3 9

Draw 17

Thursday, December 7, 7:00pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 0 2 0 0 1 0 1 1 0 0 5
Rachel Homan 1 0 3 1 0 1 0 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Casey Scheidegger 0 0 1 0 4 0 0 2 0 1 1 9
Michelle Englot 2 1 0 1 0 2 1 0 1 0 0 8

Draw 18

Friday, December 8, 9:00am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 1 0 1 0 2 0 1 2 0 0 7
Casey Scheidegger 0 1 0 2 0 1 0 0 1 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 1 0 0 0 1 0 0 0 0 2
Chelsea Carey 0 0 1 0 1 0 0 1 0 2 5

Draw 19

Friday, December 8, 2:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 2 0 0 2 0 4 2 X X X 10
Michelle Englot 0 2 0 0 1 0 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Krista McCarville 0 0 1 0 2 0 1 0 2 0 0 6
Valerie Sweeting 0 1 0 2 0 1 0 1 0 1 1 7

Draw 20

Friday, December 8, 7:00pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 2 0 3 1 3 0 X X X 9
Julie Tippin 0 0 1 0 0 0 2 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 2 0 1 2 0 0 2 2 X X 9
Jennifer Jones 0 1 0 0 0 3 0 0 X X 4

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Chelsea Carey 5
  2 Rachel Homan 6     2 Rachel Homan 6
  3 Jennifer Jones 3  

Semifinal

Saturday, December 9, 2:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 1 1 0 2 0 1 0 0 1 6
Jennifer Jones 0 0 0 2 0 0 0 0 1 0 3
Player percentages
Rachel Homan Jennifer Jones
Lisa Weagle85% Dawn McEwen93%
Joanne Courtney89% Jill Officer86%
Emma Miskew81% Kaitlyn Lawes79%
Rachel Homan93% Jennifer Jones76%
Total87% Total84%

Final

Sunday, December 10, 2:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 0 0 1 0 1 0 2 0 0 1 5
Rachel Homan 1 1 0 1 0 2 0 0 1 0 6
Player percentages
Chelsea Carey Rachel Homan
Laine Peters98% Lisa Weagle91%
Jocelyn Peterman93% Joanne Courtney88%
Cathy Overton-Clapham81% Emma Miskew98%
Chelsea Carey76% Rachel Homan88%
Total87% Total91%

Player percentages

After Round Robin Play

Leads % Seconds % Thirds % Skips %
Laine Peters89.2Jocelyn Peterman81.6Cathy Overton-Clapham77.3Chelsea Carey80.0
Raunora Westcott86.4Leslie Wilson-Westcott72.1Kate Cameron73.7Michelle Englot66.1
Morgan Court83.5Lynn Kreviazuk73.3Clancy Grandy72.0Allison Flaxey71.1
Lisa Weagle81.0Joanne Courtney85.2Emma Miskew83.0Rachel Homan85.4
Dawn McEwen91.5Jill Officer78.7Kaitlyn Lawes82.0Jennifer Jones73.6
Sarah Potts85.4Ashley Sippala81.8Kendra Lilly81.8Krista McCarville82.4
Kristie Moore88.1Jessie Scheidegger81.1Cary-Anne McTaggart78.9Casey Scheidegger79.8
Rachelle Brown87.3Dana Ferguson82.0Lori Olson-Johns75.6Valerie Sweeting76.9
Tess Bobbie80.3Rachelle Vink78.0Chantal Duhaime77.3Julie Tippin74.0

Pre-trials

The pre-trials, officially called the Home Hardware Road to the Roar Pre-Trials took place from November 6 to 12 in Summerside, Prince Edward Island. The top two finishers of the men's and women's events qualified to participate in the Trials.

Men's

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Greg BalsdonDon BowserJonathan BeukScott ChadwickRobbie Doherty Kingston, Ontario
Mark BiceAaron SquiresTyler MorganSteve BiceJamie Farnell Sarnia, Ontario
Brendan BottcherDarren MouldingBrad ThiessenKarrick Martin Edmonton, Alberta
Adam CaseyBrock MontgomeryShaun MeachemDustin Kidby Regina, Saskatchewan
Dayna DeruelleKevin FlewwellingDavid StaplesSean HarrisonAndrew McGaugh Brampton, Ontario
Colton FlaschKevin MarshDan MarshMatt Lang Saskatoon, Saskatchewan
Jason GunnlaugsonAlex ForrestIan McMillanConnor Njegovan Winnipeg, Manitoba
Glenn HowardAdam SpencerDavid MathersScott Howard Etobicoke, Ontario
William LyburnRichard DaneaultJared KolomayaBraden ZawadaJim Coleman Winnipeg, Manitoba
Jean-Michel MénardMartin CrêteÉric SylvainPhilippe MénardPierre Charette Saint-Romuald, Quebec
John MorrisJim CotterCatlin SchneiderTyrel Griffith Vernon, British Columbia
Jamie MurphyPaul FlemmingScott SaccaryPhil CrowellJordan Pinder Halifax, Nova Scotia
Pat SimmonsColton LottKyle DoeringRob Gordon Winnipeg, Manitoba
Charley ThomasMick LizmoreBrandon Klassen1D. J. KidbyNicholas Connolly1 Edmonton, Alberta
  1. ^ Nicholas Connolly threw second stones for the last round robin game and playoffs due to Brandon Klassen falling ill.[3]

Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Pool AWL
Glenn Howard60
John Morris33
Jason Gunnlaugson33
Jamie Murphy33
Mark Bice24
Colton Flasch24
Adam Casey24
Pool BWL
Charley Thomas51
Brendan Bottcher33
Greg Balsdon33
Dayna Deruelle33
William Lyburn33
Jean-Michel Ménard24
Pat Simmons24

Tiebreakers

Tiebreaker 1

Saturday, November 11, 07:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
William Lyburn 0 0 0 1 1 0 0 2 0 1 5
Dayna Deruelle 1 3 0 0 0 0 2 0 1 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jamie Murphy 0 2 0 0 0 1 0 1 0 0 4
Jason Gunnlaugson 1 0 0 1 1 0 2 0 0 1 6
Tiebreaker 2

Saturday, November 11, 15:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Balsdon 1 0 0 2 0 0 2 0 0 1 6
Dayna Deruelle 0 1 1 0 1 0 0 0 1 0 4

Playoffs

A Semifinals A Finals
A1 Glenn Howard 2  
B2 Brendan Bottcher 6     B2 Brendan Bottcher 3
B1 Charley Thomas 2     A2 John Morris 4
A2 John Morris 4  
B Quarterfinals B Semifinals B Finals
A3 Jason Gunnlaugson 2  
A1 Glenn Howard 5     A1 Glenn Howard 7  
B3 Greg Balsdon 8     B3 Greg Balsdon 6  
B1 Charley Thomas 5       A1 Glenn Howard 5
          B2 Brendan Bottcher 9
           
               
     
A Semifinals

Saturday, November 11, 13:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2
Brendan Bottcher 0 0 0 0 4 0 0 2 X X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charley Thomas 0 0 0 1 0 0 0 0 1 X 2
John Morris 1 1 0 0 0 1 0 1 0 X 4
A Finals

Sunday, November 12, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brendan Bottcher 0 0 0 1 0 1 0 1 0 0 3
John Morris 1 0 0 0 1 0 1 0 0 1 4
B Quarterfinals

Saturday, November 11, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jason Gunnlaugson 0 0 0 0 0 0 1 0 1 0 2
Glenn Howard 1 0 1 1 0 0 0 1 0 1 5

Saturday, November 11, 20:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Balsdon 0 0 0 5 1 0 1 0 1 X 8
Charley Thomas 0 2 0 0 0 2 0 1 0 X 5
B Semifinals

Sunday, November 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Glenn Howard 1 0 0 0 2 0 1 0 2 0 1 7
Greg Balsdon 0 0 0 1 0 2 0 1 0 2 0 6
B Finals

Sunday, November 12, 19:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 1 0 0 0 1 0 2 1 0 0 5
Brendan Bottcher 0 1 1 0 0 2 0 0 2 3 9

Women's

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Shannon BirchardNicole SigvaldasonSheyna AndriesMariah MondorSarah Pyke Winnipeg, Manitoba
Theresa BreenMarlee PowerJocelyn AdamsAmanda Simpson Halifax, Nova Scotia
Kerri EinarsonSelena KaatzLiz FyfeKristin MacCuish East St. Paul, Manitoba
Tracy FleuryCrystal WebsterJenna WalshAmanda GatesJennifer Wylie Sudbury, Ontario
Jacqueline HarrisonJanet MurphyStephanie MathesonMelissa FosterJestyn Murphy Mississauga, Ontario
Shannon KleibrinkSarah WilkesKalynn ParkAlison Thiessen Okotoks, Alberta
Krista McCarvilleKendra LillyAshley SippalaSarah Potts Thunder Bay, Ontario
Briane MeilleurBreanne KnappJanelle VachonSarah Neufeld Winnipeg, Manitoba
Sherry MiddaughJo-Ann RizzoLee MerklingerLeigh ArmstrongKim Tuck Coldwater, Ontario
Darcy RobertsonKaren KleinVanessa FosterTheresa Cannon Winnipeg, Manitoba
Kelsey RocqueLaura CrockerTaylor McDonaldJen Gates Edmonton, Alberta
Nadine ScotlandHeather JensenRebecca KonschuhHeather RogersWhitney Eckstrand Calgary, Alberta
Karla ThompsonKristen RecksiedlerShannon JoanisseTrysta Vandale Kamloops, British Columbia
Julie TippinChantal DuhaimeRachelle VinkTess Bobbie Woodstock, Ontario

Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Pool AWL
Julie Tippin42
Kelsey Rocque33
Nadine Scotland33
Shannon Birchard33
Theresa Breen33
Shannon Kleibrink33
Tracy Fleury24
Pool BWL
Krista McCarville42
Briane Meilleur42
Sherry Middaugh42
Kerri Einarson42
Jacqueline Harrison24
Darcy Robertson24
Karla Thompson15

Tiebreakers

Tiebreaker 1

Friday, November 10, 23:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nadine Scotland 3 0 1 1 0 0 2 0 2 X 9
Theresa Breen 0 1 0 0 1 1 0 2 0 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Shannon Birchard 0 2 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7
Shannon Kleibrink 1 0 0 1 0 1 0 1 0 2 0 6
Tiebreaker 2

Saturday, November 11, 07:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kerri Einarson 0 1 0 1 1 0 1 0 1 0 5
Sherry Middaugh 0 0 2 0 0 3 0 0 0 1 6
Tiebreaker 3

Saturday, November 11, 12:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nadine Scotland 0 0 1 1 1 0 0 1 0 1 5
Shannon Birchard 0 1 0 0 0 0 2 0 1 0 4

Playoffs

A Semifinals A Finals
A1 Julie Tippin 5  
B2 Briane Meilleur 7     B2 Briane Meilleur 5
B1 Krista McCarville 8     B1 Krista McCarville 7
A2 Kelsey Rocque 4  
B Quarterfinals B Semifinals B Finals
A3 Nadine Scotland 3  
A1 Julie Tippin 7     A1 Julie Tippin 8  
B3 Sherry Middaugh 3     A2 Kelsey Rocque 5  
A2 Kelsey Rocque 6       A1 Julie Tippin 8
          B2 Briane Meilleur 3
           
               
     
A Semifinals

Saturday, November 11, 13:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 1 2 1 0 0 0 1 0 0 X 5
Briane Meilleur 0 0 0 1 2 3 0 0 1 X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 2 0 2 0 1 0 2 0 1 X 8
Kelsey Rocque 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
A Finals

Saturday, November 11, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Briane Meilleur 0 0 0 2 0 1 0 0 2 0 5
Krista McCarville 0 2 0 0 2 0 0 2 0 1 7
B Quarterfinals

Saturday, November 11, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nadine Scotland 0 0 0 0 1 1 0 1 0 X 3
Julie Tippin 0 2 1 1 0 0 1 0 2 X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 1 0 0 1 0 0 1 0 3
Kelsey Rocque 0 0 0 1 1 0 0 3 0 1 6
B Semifinals

Sunday, November 12, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 0 2 0 1 0 2 2 1 0 X 8
Kelsey Rocque 0 0 2 0 1 0 0 0 2 X 5
B Finals

Sunday, November 12, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Tippin 2 0 2 1 2 0 0 1 X X 8
Briane Meilleur 0 1 0 0 0 1 1 0 X X 3

Qualification process

The qualification process for the 2017 Olympic trials differed slightly from the process used at the 2013 trials. For both the men's and women's categories, a pool of twenty-one teams is designated as eligible to represent Canada at the 2018 Olympics, based on rankings from the Canadian Team Ranking System (CTRS). From the pool of twenty-one, seven teams were selected to qualify directly for the 2017 Canadian Curling Trials in December. The remaining fourteen teams competed in a pre-trials tournament, and the top two teams qualified for the nine-team trials. The winner of each trials will represent Canada at the 2018 Winter Olympics.[4]

Nine teams qualify for the Olympic Trials based on the following criteria.[4] These are the final berths as decided on May 2, 2017

Men

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualified
Winner of 2015 Canada Cup Kevin KoeNone (first qualifier)
Winner of 2017 Brier* Brad GushueFirst on the 2016-17 CTRS not already qualified
Winner of 2016 Canada Cup Reid CarruthersNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
Winner of 2017 Brier* Brad JacobsNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2015–17 (two year total) Mike McEwenNext team on the 2015–17 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2016-17 John EppingNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
CTRS Runner-up for 2016-17 Steve LaycockNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
Pre-Trial Qualifier #1 John Morris(None)
Pre-Trial Qualifier #2 Brendan Bottcher(None)

Women

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualified
Winner of 2015 Canada Cup Rachel HomanNone (first qualifier)
Winner of 2016 Scotties* Jennifer JonesFirst team on the 2016-17 CTRS not already qualified
Winner of 2016 Canada Cup Allison FlaxeyNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
Winner of 2017 Scotties* Valerie SweetingNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2015–17 (two year total) Chelsea CareyNext team on the 2015–17 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2016-17 Casey ScheideggerNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
CTRS Runner-up for 2016-17 Michelle EnglotNext team on the 2016–17 CTRS not already qualified
Pre-Trial Qualifier #1 Krista McCarville(None)
Pre-Trial Qualifier #2 Julie Tippin(None)

* Must Medal at World's. If that criterion is not met, the berth will go to the highest team not yet qualified from that season's CTRS standings. Jennifer Jones replaced Chelsea Carey's berth as the 2016 Scotties Winner due to this clause.[5]

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.