2016 Viterra Championship

The 2016 Viterra Championship, Manitoba's provincial men's curling championship, was held from February 10 to 14 at the Selkirk Recreation Complex in Selkirk.[1] The winning Mike McEwen team represented Manitoba at the 2016 Tim Hortons Brier in Ottawa.

2016 Viterra Championship
Host citySelkirk, Manitoba
ArenaSelkirk Recreation Complex
DatesFebruary 10–14
WinnerMike McEwen
Curling clubFort Rouge Curling Club, Winnipeg
SkipMike McEwen
ThirdB. J. Neufeld
SecondMatt Wozniak
LeadDenni Neufeld
FinalistMatt Dunstone
« 2015
2017 »

Teams

Teams are as follows: [2]

Skip Third Second Lead Alternate Club
Ray BakerWes JonassonSheldon OshanykJustin ReischekDauphin
David BohnJustin RichterTyler ForrestBryce McEwenGranite
Dennis BohnSean GrassieBryan GalbraithDaniel GagneAssiniboine Memorial
Reid CarruthersBraeden MoskowyDerek SamagalskiColin HodgsonWest St. Paul
Tyler DrewsJoshua DrewsDaryl EvansJake ZelenewichFort Rouge
Matt DunstoneColton LottKyle DoeringRobbie GordonKyle SurzGranite
Alex ForrestTravis BaleIan McMillanConnor NjegovanEast St. Paul
Hayden ForresterBrennan SampsonBrett MacDonaldCole ChandlerAndrew ClaphamFort Rouge
Kyle FosterAndrew WickmanDale LottTom WantArborg
Jordan PetersBrian PetersGraeme BergmanLorne Hamblin (skip)Brian Peters, Sr.Morris
Troy HamiltonDean SteskiJason KasdorfBryan HarderThomas SmallFort Rouge
Doug HarrisonJamie HayDarryl GunnlaugsonLarry BorusGranite
Steve IrwinTravis TaylorCody RabeTravis SabanTravis BrooksBrandon
Jared KolomayaNeil KitchingKennedy BirdDaniel HuntStonewall
Trevor LorethBrad HaightRyan LowdonBrett CawsonBraden CalvertGranite
Mark LukowichStu GreshamChris ChimukKevin WiebeRandall ThomasGranite
William LyburnJason GunnlaugsonRichard DaneaultBraden ZawadaGranite
Kelly MarnochBart WitherspoonBranden JorgensenChris CameronRob Van KommerCarberry
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni NeufeldJon MeadFort Rouge
Taylor McIntyreSam GoodRiley SmithJared HancoxConnor McIntyreGranite
Terry McNameeBrendan TaylorGeordie HargreavesTravis GouldieShane MacGranachanBrandon
Butch MouckGlenn ParrottScott GrayCory ParrottMinnedosa
Randy NeufeldDean MoxhamDevon WiebeBrett MoxhamLa Salle
Derek OryniakJordan SmithChris GallantKyle AllenbyWeston OryniakGranite
Shaun ParsonsKevin ParsonsBronston JonassonJim DavidsonBurntwood
Steve PaulsClare ReimerKevin FriesenDylan ReimerEric AtkinsClearwater
Daley PetersCorey ChambersKody JanzenStu ShiellsBrendan BilawkaEast St. Paul
Scott RamsayMark TaylorRoss McFadyenKyle WerenichThistle
Justin ReynoldsTanner LottWade FordNick WeshnoweskiWinnipeg Beach
Greg TodorukPeter ProkopowichDarcy TodorukDwight BottrellMike CsverskoDauphin
Murray WoodwardJames KirknessDevin McArthurChad BarkmanSt. Adolphe
Rylan YoungScott PodolskyCurtis JoyalPhil CookJoel SemaniukSpringfield

Draw

32 team double knockout with playoff round
Four teams qualify each from A Event and B Event

A Event

Quarterfinals Semifinals Qualifier 1
         
Murray Woodward 3
Terry McNamee 6
Terry McNamee 4
Mike McEwen 11
Mike McEwen 8
Justin Reynolds 4
Mike McEwen 5
Dennis Bohn 3
Rylan Young 3
David Bohn 11
David Bohn 2
Dennis Bohn 9
Dennis Bohn 8
Greg Todoruk 6
Quarterfinals Semifinals Qualifier 2
         
Tyler Drews 7
Taylor McIntyre 6
Tyler Drews 2
Matt Dunstone 7
Matt Dunstone 8
Lorne Hamblin 4
Matt Dunstone 6
William Lyburn 7
Troy Hamilton 5
William Lyburn 8
William Lyburn 9
Kyle Foster 4
Kelly Marnoch 6
Kyle Foster 10
Quarterfinals Semifinals Qualifier 3
         
Derek Oryniak 3
Trevor Loreth 6
Trevor Loreth 3
Daley Peters 8
Daley Peters 6
Steve Pauls 4
Daley Peters 6
Alex Forrest 3
Butch Mouck 2
Alex Forrest 5
Alex Forrest 9
Steve Irwin 3
Steve Irwin 8
Doug Harrison 2
Quarterfinals Semifinals Qualifier 4
         
Mark Lukowich 4
Randy Neufeld 9
Randy Neufeld 2
Reid Carruthers 9
Reid Carruthers 12
Shaun Parsons 1
Reid Carruthers 7
Scott Ramsay 9
Hayden Forrester 1
Scott Ramsay 12
Scott Ramsay 6
Jared Kolomaya 5
Jared Kolomaya 11
Ray Baker 1

B Event

Qualifier 5
Murray Woodward 5  
Justin Reynolds 9     David Bohn 10  
        Justin Reynolds 3  
          David Bohn 9  
Rylan Young 7       Rylan Young 7  
Greg Todoruk 6     Terry McNamee 4  
        Rylan Young 7  
          David Bohn 3
          Dennis Bohn 5
             
             
               
               
                 
                 
     
Qualifier 6
Taylor McIntyre 8  
Lorne Hamblin 3     Kyle Foster 4  
        Taylor McIntyre 10  
          Taylor McIntyre 7  
Troy Hamilton 5       Kelly Marnoch 1  
Kelly Marnoch 9     Tyler Drews 10  
        Kelly Marnoch 11  
          Taylor McIntyre 3
          Matt Dunstone 5
             
             
               
               
                 
                 
     
Qualifier 7
Derek Oryniak 8  
Steve Pauls 7     Steve Irwin 8  
        Derek Oryniak 7  
          Steve Irwin 9  
Butch Mouck 6       Trevor Loreth 6  
Doug Harrison 7     Trevor Loreth 9  
        Doug Harrison 3  
          Steve Irwin 5
          Alex Forrest 7
             
             
               
               
                 
                 
     
Qualifier 8
Mark Lukowich 5  
Shaun Parsons 2     Jared Kolomaya 9  
        Mark Lukowich 1  
          Jared Kolomaya 4  
Hayden Forrester 8       Hayden Forrester 8  
Ray Baker 2     Randy Neufeld 7  
        Hayden Forrester 11  
          Hayden Forrester 5
          Reid Carruthers 6
             
             
               
               
                 
                 
     

Playoffs

Playoff Round

8 team double knockout
Four teams qualify into Championship Round

Semifinals Qualifier 1
      
Q1 Mike McEwen 7
Q6 Matt Dunstone 2
Mike McEwen 7
William Lyburn 3
Q2 William Lyburn 6
Q5 Dennis Bohn 4
Semifinals Qualifier 2
      
Q3 Daley Peters 2
Q7 Reid Carruthers 7
Reid Carruthers 4
Alex Forrest 3
Q4 Scott Ramsay 4
Q8 Alex Forrest 9
      Qualifier 3
                 
    Matt Dunstone 7
  Matt Dunstone 7     Alex Forrest 3
  Dennis Bohn 1  
      Qualifier 4
                 
    Daley Peters 3
  Daley Peters 7     William Lyburn 5
  Scott Ramsay 6  

Championship Round

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Mike McEwen 7  
2 Reid Carruthers 2         1 Mike McEwen 4
      2 Reid Carruthers 4   3 Matt Dunstone 2
  3 Matt Dunstone 8  
3 Matt Dunstone 8
4 William Lyburn 7  

1 vs. 2

Saturday, February 13, 6:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 1 0 2 2 2 0 X X 7
Reid Carruthers 0 0 0 1 0 0 0 1 X X 2

3 vs. 4

Saturday, February 13, 6:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Matt Dunstone 0 0 0 4 0 2 0 0 1 0 1 8
William Lyburn 0 2 0 0 2 0 1 0 0 2 0 7

Semifinal

Sunday, February 14, 9:00 am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 1 0 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Matt Dunstone 0 0 1 0 4 0 2 0 1 X 8

Final

Sunday, February 14, 2:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2 4
Matt Dunstone 0 0 0 1 0 0 1 0 0 0 2
2016 Viterra Championship

Mike McEwen
1st Manitoba Provincial Championship title

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.