2016 African Boxing Olympic Qualification Tournament

The 2016 African Boxing Olympic Qualification Tournament for the boxing tournament at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil[1] was held in Yaoundé, Cameroon from March 11 to March 19, 2016.

2016 African Boxing Olympic Qualification Tournament
LocationYaoundé, Camerun
Start dateMarch 11, 2016
End dateMarch 19, 2016

Medalists

Men

Event Gold Silver Bronze
−49 kg Simplice Fotsala
 Cameroon
Mathias Hamunyela
 Namibia
Peter Mungai Warui
 Kenya
Sibusiso Bandla
 South Africa
−52 kg Sikho Nqothole
 South Africa
Mohamed Flissi
 Algeria
Ronald Serugo
 Uganda
Moroke Mokhotho
 Lesotho
−56 kg Bilel Mhamdi
 Tunisia
Inkululeko Suntele
 Lesotho
Mohamed Hamout
 Morocco
Abdul Omar
 Ghana
−60 kg Mahmoud Abdelaal
 Egypt
Reda Benbaziz
 Algeria
Andrique Allisop
 Seychelles
Alaa Shili
 Tunisia
−64 kg Jonas Junius
 Namibia
Hamza El-Barbari
 Morocco
Mahaman Smaila
 Cameroon
Dival Malonga
 Congo
−69 kg Rayton Okwiri
 Kenya
Walid Sedik Mohamed
 Egypt
Zohir Kedache
 Algeria
Azumah Mohammed
 Ghana
−75 kg Wilfried Ntsengue
 Cameroon
Merven Clair
 Mauritius
Said Harnouf
 Morocco
Anauel Ngamissengue
 Congo
−81 kg Abdelhafid Benchabla
 Algeria
Abdel Rahman Salah Oraby
 Egypt
Kennedy Katende
 Uganda
Luvuyo Sizani
 South Africa
−91 kg Kennedy St-Pierre
 Mauritius
Chouaib Bouloudinat
 Algeria
Hassen Chaktami
 Tunisia
Kevin Kuadjovi
 Togo
+91 kg Efe Ajagba
 Nigeria
Mohamed Arjaoui
 Morocco
Aymen Trabelsi
 Tunisia
Davilson Morais
 Cape Verde
Event Gold Silver Bronze
−51+ kg Zohra Ez-Zahraoui
 Morocco
Caroline Linus
 Nigeria
Souhila Bouchene
 Algeria
Mariem Homrani
 Tunisia
−60 kg Hasnaa Lachgar
 Morocco
Hlimi Khouloud
 Tunisia
Christelle Ndiang
 Cameroon
Elhem Mekhaled
 Algeria
−75 kg Khadija El Mardi
 Morocco
Azangue Aubiège Yannicke
 Cameroon
Edith Agu-Ogoke
 Nigeria
Rady Adosinda Ghamane
 Mozambique

Qualification summary

NOCMenWomenTotal
495256606469758191+91516075
 AlgeriaXXXXX5
 CameroonXXX3
 EgyptXXX3
 LesothoX1
 KenyaX1
 MauritiusXX2
 MoroccoXXXXXXX7
 NamibiaXX2
 NigeriaX1
 SeychellesX1
 South AfricaXX2
 TunisiaXXX3
 UgandaXX2
Total: 13 NOCs333333333311133

Results

Men

−49 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Zoheir Toudjine (ALG) 0  
 David Daniel de Pina (CPV) 0      Simplice Fotsala (CMR) 3  
 Simplice Fotsala (CMR) 3        Simplice Fotsala (CMR) 2  
           Peter Mungai Warui (KEN) 1  
         Tetteh Sulemanu (GHA) 0  
         Peter Mungai Warui (KEN) 3  
           Simplice Fotsala (CMR) WO
           Mathias Hamunyela (NAM)
         Sibusiso Bandla (RSA) 3  
         Faysel Mohamed Argaw (ETH) 0  
           Sibusiso Bandla (RSA) 0  
 Mehdi Hajri (TUN) 0        Mathias Hamunyela (NAM) 3  
 Imad Ahyoun (MAR) 3      Imad Ahyoun (MAR) 0      
         Mathias Hamunyela (NAM) 2      
     
Bronze medal
 
     Peter Mungai Warui (KEN) WO
         Sibusiso Bandla (RSA)
     

−52 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Mohamed Flissi (ALG) 3  
 Simon Nzioki (KEN) 1      Muideen Oyakojo (NGR) 0  
 Muideen Oyakojo (NGR) 2        Mohamed Flissi (ALG) 3  
 Ernest Lemofack (CMR) 0        Moroke Mokhotho (LES) 0  
 Moroke Mokhotho (LES) 3      Moroke Mokhotho (LES) 2  
 Montassar El-Bouali (TUN) 2      Montassar El-Bouali (TUN) 1  
 Otukile Rajab Mahomed (BOT) 1        Mohamed Flissi (ALG)
 Ronald Serugo (UGA) 3        Sikho Nqothole (RSA) WO
 Abdelrehim Ahmed (EGY) 0      Ronald Serugo (UGA) 3  
 Mick Mikamou Mayelet (GAB) 3      Mick Mikamou Mayelet (GAB) 0  
 Caristo Bwalya (ZAM) 0        Ronald Serugo (UGA) 0  
 Francel Moussiessie (CGO) 0        Sikho Nqothole (RSA) 3  
 Sikho Nqothole (RSA) 3      Sikho Nqothole (RSA) 3      
 Luben Kandimba (NAM) 0      Akimos Annang Ampiah (GHA) 0      
 Akimos Annang Ampiah (GHA) 3  
Bronze medal
 
     Moroke Mokhotho (LES)
         Ronald Serugo (UGA) WO
     

−56 kg

Preliminaries – March 12
Score
 Nesday Bakana Kombo (CGO) 0–3  Emmanuel Ngoma (ZAM)
 Koné Yaya (CIV) 0–3  Surafel Getachew Kedu (ETH)
 Gerson Silva Rocha (CPV) 0–3  Fillipus Nghitumbwa (NAM)
Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
 Benson Gicharu (KEN) 1  
 Emmanuel Ngoma (ZAM) 2      Emmanuel Ngoma (ZAM) 1  
 Abdul Omar (GHA) 3      Abdul Omar (GHA) 2  
 Narcisse Mevoah (CMR) 0        Abdul Omar (GHA) 1  
 Justin Grassa (CAF) 0        Inkululeko Suntele (LES) 2  
 Inkululeko Suntele (LES) 3      Inkululeko Suntele (LES) 3  
 Atamas Mugerwa (UGA) 3      Atamas Mugerwa (UGA) 0  
 Hesham Abdelaal (EGY) 0        Inkululeko Suntele (LES) 0
 Mohamed Hamout (MAR) 3        Bilel Mhamdi (TUN) 3
 Surafel Getachew Kedu (ETH) 0      Mohamed Hamout (MAR) 3  
 Ayabonga Sonjica (RSA) 2      Ayabonga Sonjica (RSA) 0  
 Franck Mombey (GAB) 1        Mohamed Hamout (MAR) 1  
 Fahem Hammachi (ALG) 3        Bilel Mhamdi (TUN) 2  
 Aliou Loko (BEN) 0      Fahem Hammachi (ALG) 0      
 Fillipus Nghitumbwa (NAM) 0      Bilel Mhamdi (TUN) 3      
 Bilel Mhamdi (TUN) 3  
Bronze medal
 
     Abdul Omar (GHA)
         Mohamed Hamout (MAR) WO
     

−60 kg

Preliminaries – March 12
Score
 Sulaiman Segawa (UGA) 3–0  Kabelo Stephan Bagwasi (BOT)
 Alex Varela (CPV) 0–3  Alaa Shili (TUN)
Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
 Sulaiman Segawa (UGA)  
 Reda Benbaziz (ALG) RSC      Reda Benbaziz (ALG) 2  
 Nick Okoth (KEN) 2      Nick Okoth (KEN) 1  
 Mohlerepe Qhobosheane (LES) 1        Reda Benbaziz (ALG) 3  
 Mesfin Keralah (ETH) 2        Andrique Allisop (SEY) 0  
 Paulo Britos (MOZ) 1      Mesfin Keralah (ETH) 0  
 Demosthene Roguea (CAF) 0      Andrique Allisop (SEY) 3  
 Andrique Allisop (SEY) 3        Reda Benbaziz (ALG)
 Mahmoud Abdelaal (EGY) 3        Mahmoud Abdelaal (EGY) WO
 Nembot Christian (CMR) 0      Mahmoud Abdelaal (EGY) 3  
 Kazeem Soyoye (NGR) 3      Kazeem Soyoye (NGR) 0  
 Lazarus Shaningwa (NAM) 0        Mahmoud Abdelaal (EGY) TKO  
 Sithembiso Mkhwanazi (SWZ) 0        Alaa Shili (TUN)  
 Kouassi Klaklevi (BEN) 3      Kouassi Klaklevi (BEN) 0      
 Alaa Shili (TUN) 2      Alaa Shili (TUN) 3      
 Hamza Rabii (MAR) 1  
Bronze medal
 
     Andrique Allisop (SEY) WO
         Alaa Shili (TUN)
     

−64 kg

Preliminaries – March 12
Score
 Claudino Semedo (CPV) 0–3  Asanda Gingqi (RSA)
 Dotse Dekpakou (TOG) 2–1  Thabiso Selby Dlamini (SWZ)
 Jessie Lartey (GHA) TKO  Jonas Junius (NAM)
 Gbessi Eloge Daudau (CIV) 0–3  Bruno Ndong (GAB)
Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
 Kagiso Bagwasi (BOT) 3  
 Asanda Gingqi (RSA) 0      Kagiso Bagwasi (BOT)  
 Tsepo Lepoqo (LES) 0      Dival Malonga (CGO) TKO  
 Dival Malonga (CGO) 3        Dival Malonga (CGO) 0  
 Richarno Colin (MRI) 3        Hamza El-Barbari (MAR) 3  
 Victor Nyadera (KEN) 0      Richarno Colin (MRI) 0  
 Dotse Dekpakou (TOG) 0      Hamza El-Barbari (MAR) 3  
 Hamza El-Barbari (MAR) 3        Hamza El-Barbari (MAR)
 Eslam Mohamed (EGY) 0        Jonas Junius (NAM) WO
 Jonas Junius (NAM) 2      Jonas Junius (NAM) TKO  
 Mekki Ben Said (TUN) 0      Girmachew Badesse (ETH)  
 Girmachew Badesse (ETH) 3        Jonas Junius (NAM) 3  
 Mahaman Smaila (CMR) 3        Mahaman Smaila (CMR) 0  
 Simon-Martial Ngocko (CAF) 0      Mahaman Smaila (CMR) 2      
 Bruno Ndong (GAB) 0      Shafiq Chitou (BEN) 1      
 Shafiq Chitou (BEN) 3  
Bronze medal
 
     Dival Malonga (CGO)
         Mahaman Smaila (CMR) WO
     

−69 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Rayton Okwiri (KEN) 3  
 Adamou Kohautto–Ngouando (CAF) 0      Christian Abua (NGR) 0  
 Christian Abua (NGR) 3        Rayton Okwiri (KEN) 3  
 Azumah Mohammed (GHA) 2        Azumah Mohammed (GHA) 0  
 Abel Mikasiu (NAM) 1      Azumah Mohammed (GHA) 3  
 Jean-Luc Rosalba (MRI) 0      Salif Nsangou Njikam (CMR) 0  
 Salif Nsangou Njikam (CMR) 2        Rayton Okwiri (KEN) 2
 Thamer Marzouk (TUN) TKO        Walid Sedik Mohamed (EGY) 0
 Antóni de Barros (CPV)      Thamer Marzouk (TUN) 1  
 Zohir Kedache (ALG) 3      Zohir Kedache (ALG) 2  
 Justin Hounkpevi (BEN) 0        Zohir Kedache (ALG) 0  
 Mbachi Kaonga (ZAM) 3        Walid Sedik Mohamed (EGY) 3  
 Cédric Massala (CGO) 0      Mbachi Kaonga (ZAM) 0      
 Lentswe Zwinila (BOT) 0      Walid Sedik Mohamed (EGY) 3      
 Walid Sedik Mohamed (EGY) 3  
Bronze medal
 
     Azumah Mohammed (GHA)
         Zohir Kedache (ALG) WO
     

−75 kg

Preliminaries – March 12
Score
 Titus Joseph (NAM) 3–0  Cheick Oumar Sissoko (MLI)
 Frédy Christ Londji (GAB) 0–3  Benny Muziyo (ZAM)
Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
 Zibani Chikanda (BOT) 3  
 Titus Joseph (NAM) 0      Zibani Chikanda (BOT) 0  
 Anauel Ngamissengue (CGO) TKO      Anauel Ngamissengue (CGO) 3  
 Khadim Fall (SEN)        Anauel Ngamissengue (CGO) 0  
 Issouf Coulibaly (CIV)        Wilfried Ntsengue (CMR) 3  
 Wilfried Ntsengue (CMR) TKO      Wilfried Ntsengue (CMR) 2  
 Carlos Glory L'Muala (COD) 0      Yahia El-Mekachari (TUN) 1  
 Yahia El-Mekachari (TUN) 3        Wilfried Ntsengue (CMR) 3
 John Shina Olawale Koudeha (TOG) 0        Merven Clair (MRI) 0
 Merven Clair (MRI) 3      Merven Clair (MRI) 2  
 Musah Rahman Lawson (GHA) TKO      Musah Rahman Lawson (GHA) 1  
 Korede Mojeed Adeniji (NGR)        Merven Clair (MRI) 3  
 Said Harnouf (MAR) 2        Said Harnouf (MAR) 0  
 Raul Obama Mangue (GEQ) 1      Said Harnouf (MAR) 3      
 Benny Muziyo (ZAM) 2      Benny Muziyo (ZAM) 0      
 Nickson Abaka (KEN) 1  
Bronze medal
 
     Anauel Ngamissengue (CGO)
         Said Harnouf (MAR) WO
     

−81 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Abdelhafid Benchabla (ALG) WO  
 Jean Nicole Jovette (SEY) 3      Jean Nicole Jovette (SEY)  
 Lopes Borges (CPV) 0        Abdelhafid Benchabla (ALG) 3  
 Yoada Aboubacar (CIV) 0        Kennedy Katende (UGA) 0  
 Kennedy Katende (UGA) 3      Kennedy Katende (UGA) 3  
 Sadiq Umar (NGR) 3      Sadiq Umar (NGR) 0  
 Wajdi Fessi (TUN) 0        Abdelhafid Benchabla (ALG) 3
 De-Westel Kala (CGO) DSQ        Abdel Rahman Salah Oraby (EGY) 0
 Humphrey Ochieng (KEN)      Humphrey Ochieng (KEN) 0  
 Luvuyo Sizani (RSA) 2      Luvuyo Sizani (RSA) 3  
 Vivian Obame (GAB) 1        Luvuyo Sizani (RSA) 0  
 Hassan Saada (MAR) 0        Abdel Rahman Salah Oraby (EGY) 3  
 Ulrich Yombo (CMR) 3      Ulrich Yombo (CMR) 0      
         Abdel Rahman Salah Oraby (EGY) 3      
     
Bronze medal
 
     Kennedy Katende (UGA) WO
         Luvuyo Sizani (RSA)
     

−91 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Kennedy St-Pierre (MRI) 3  
 Abdeljalil Abouhamda (MAR) 0      Efetobor Apochi (NGR) 0  
 Efetobor Apochi (NGR) 3        Kennedy St-Pierre (MRI) 2  
 Willy Kyakonye (UGA)        Kevin Kuadjovi (TOG) 1  
 David Akankolim (GHA) TKO      David Akankolim (GHA)  
 Mohamed Ibrahim Taha (EGY)      Kevin Kuadjovi (TOG) TKO  
 Kevin Kuadjovi (TOG) TKO        Kennedy St-Pierre (MRI) 2
 Hassen Chaktami (TUN) 3        Chouaib Bouloudinat (ALG) 1
 Roger Tessa Kumbila (GAB) 0      Hassen Chaktami (TUN) 3  
 Elly Ochola (KEN) 3      Elly Ochola (KEN) 0  
 Christian Ndziye Tsoye (CMR) 0        Hassen Chaktami (TUN) 1  
 Evariste Laguerre (CAF)        Chouaib Bouloudinat (ALG) 2  
 Arnold Phuzi (RSA) TKO      Arnold Phuzi (RSA) 0      
         Chouaib Bouloudinat (ALG) 3      
     
Bronze medal
 
     Kevin Kuadjovi (TOG)
         Hassen Chaktami (TUN) WO
     

+91 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Mohamed Arjaoui (MAR) 3  
 Ardi Ndembo (CGO) 1      Mohamed Grimes (ALG) 0  
 Mohamed Grimes (ALG) 2        Mohamed Arjaoui (MAR) 3  
 Emmanuel Sandyman (GHA) WO        Davilson Morais (CPV) 0  
 Arsène Fokou Fosso (CMR)      Emmanuel Sandyman (GHA) 0  
         Davilson Morais (CPV) 3  
           Mohamed Arjaoui (MAR) DSQ
           Efe Ajagba (NGR)
         Aymen Trabelsi (TUN) 3  
 Fredrick Ramogi (KEN) 0      Uosry Rezk Mostafa (EGY) 0  
 Uosry Rezk Mostafa (EGY) 3        Aymen Trabelsi (TUN)  
 Efe Ajagba (NGR) 3        Efe Ajagba (NGR) KO  
 Michael Sekabembe (UGA) 0      Efe Ajagba (NGR) TKO      
         Keddy Agnes (SEY)      
     
Bronze medal
 
     Davilson Morais (CPV)
         Aymen Trabelsi (TUN) WO
     

Women

−51 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Souhila Bouchene (ALG) WO  
 Ramatu Quaye (GHA) 0      Christine Akoa Bengono (CMR)  
 Christine Akoa Bengono (CMR) 3        Souhila Bouchene (ALG) 1  
           Zohra Ez-Zahraoui (MAR) 2  
         Juliana Kasonka (ZAM) 0  
         Zohra Ez-Zahraoui (MAR) 3  
           Zohra Ez-Zahraoui (MAR) 2
           Caroline Linus (NGR) 1
         Mariem Homrani (TUN) 3  
 Koketso Dipugiso (BOT) 2      Koketso Dipugiso (BOT) 0  
 Judith Mbougnade (CAF) 0        Mariem Homrani (TUN) 0  
 Christine Ongare (KEN) 3        Caroline Linus (NGR) 3  
 Lewissia Nzaba (GAB) 0      Christine Ongare (KEN) 0      
         Caroline Linus (NGR) 3      
     
Bronze medal
 
     Souhila Bouchene (ALG) WO
         Mariem Homrani (TUN)
     

−60 kg

Preliminaries Quarterfinals Semifinals Final
     
         Kehinda Joy Obareh (NGR) 0  
 Hasnaa Lachgar (MAR) TKO      Hasnaa Lachgar (MAR) 3  
 Teresiah Mwangi (KEN)        Hasnaa Lachgar (MAR) 3  
           Christelle Ndiang (CMR) 0  
         Christelle Ndiang (CMR) 3  
         Ayat El-Said (EGY) 0  
           Hasnaa Lachgar (MAR) 2
           Hlimi Khouloud (TUN) 1
         Angela Augusto (MOZ) 0  
         Elhem Mekhaled (ALG) 3  
           Elhem Mekhaled (ALG) 0  
           Hlimi Khouloud (TUN) 3  
         Keamogetse Kenosi (BOT) 0      
         Hlimi Khouloud (TUN) 3      
     
Bronze medal
 
     Christelle Ndiang (CMR) WO
         Elhem Mekhaled (ALG)
     

−75 kg

The two finalists will qualify.

Quarterfinals Semifinals Final
 
     Edith Agu-Ogoke (NGR) 0  
 Azangue Aubiège Yannicke (CMR) 3      Azangue Aubiège Yannicke (CMR) 3  
 Rana Abdelhamid (EGY) 0        Azangue Aubiège Yannicke (CMR) 0
 Elizabeth Akinyi (KEN) 0        Khadija El Mardi (MAR) 3
 Rady Adosinda Ghamane (MOZ) 3      Rady Adosinda Ghamane (MOZ) 0
     Khadija El Mardi (MAR) 3    
 
Bronze medal
 
     Edith Agu-Ogoke (NGR) WO
         Rady Adosinda Ghamane (MOZ)
     

References

  1. "African Olympic Qualification Tournament". www.aiba.org/. Retrieved 11 March 2016.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.