2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round

The 2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round was played on 23, 25 and 28 August 2016.[1] A total of 36 teams competed in the qualifying round to decide nine of the 32 places in the knockout phase of the 2016–17 UEFA Women's Champions League.[2]

2016–17 UEFA Women's Champions League qualifying round
Tournament details
Dates23–28 August 2016
Teams36 (from 36 associations)
Tournament statistics
Matches played54
Goals scored256 (4.74 per match)
Attendance13,203 (245 per match)
Top scorer(s)Alexandra Lunca (7 goals)

Draw

The draw was held on 24 June 2016, 13:30 CEST, at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[3][4] The 36 teams were allocated into four seeding positions based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season. They were drawn into nine groups of four containing one team from each of the four seeding positions. First, the nine teams which were pre-selected as hosts were drawn from their own designated pot and allocated to their respective group as per their seeding positions. Next, the remaining 27 teams were drawn from their respective pot which were allocated according to their seeding positions.

Based on the decision taken by the UEFA Emergency Panel at its meeting in Paris on 9 June 2016, teams from Serbia (Spartak Subotica) or Bosnia and Herzegovina (SFK 2000) would not be drawn against teams from Kosovo (Hajvalia).[3]

Below are the 36 teams which participated in the qualifying round (with their 2016 UEFA club coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2011–12 to 2015–16 plus 33% of their association coefficient from the same time span), with the nine teams which were pre-selected as hosts marked by (H).[5][6]

Key to colours
Group winners advance to the round of 32
Seeding position 1
Team Coeff
Zürich 34.240
Apollon Limassol (H) 23.940
Standard Liège 22.610
Twente (H) 21.600
Olimpia Cluj 21.280
Spartak Subotica 19.950
BIIK Kazygurt 17.270
PK-35 Vantaa (H) 16.290
SFK 2000 (H) 14.630
Seeding position 2
Team Coeff
Gintra Universitetas 13.965
Konak Belediyespor 13.795
Medyk Konin (H) 13.445
Pomurje (H) 11.970
Osijek (H) 11.970
Zhytlobud Kharkiv 11.300
PAOK 10.305
Avaldsnes IL 9.405
NSA Sofia 8.645
Seeding position 3
Team Coeff
Pärnu JK 7.980
FC Minsk 7.800
Ferencváros 6.455
Slovan Bratislava 5.815
Wexford Youths (H) 5.630
CF Benfica 5.465
Breiðablik 5.445
KÍ Klaksvík 3.990
Ramat HaSharon 2.640
Seeding position 4
Team Coeff
Vllaznia 1.995
Cardiff Met. (H) 1.660
Rīgas FS 1.330
ŽFK Dragon 2014 0.990
Newry City 0.990
Hibernians 0.665
Breznica 0.330
ARF Criuleni 0.000
Hajvalia

Format

In each group, teams played against each other in a round-robin mini-tournament at the pre-selected hosts. The nine group winners advanced to the round of 32 to join the 23 teams which qualified directly.

Tiebreakers

The teams are ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams are equal on points on completion of the group matches, the following criteria are applied in the order given to determine the rankings (regulations Articles 14.01 and 14.02):[2]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored in the group matches played among the teams in question;
  4. if, after having applied criteria 1 to 3, teams still have an equal ranking, criteria 1 to 3 are reapplied exclusively to the matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure does not lead to a decision, criteria 5 to 9 apply;
  5. superior goal difference in all group matches;
  6. higher number of goals scored in all group matches;
  7. if only two teams have the same number of points, and they are tied according to criteria 1 to 6 after having met in the last round of the group, their rankings are determined by a penalty shoot-out (not used if more than two teams have the same number of points, or if their rankings are not relevant for qualification for the next stage).
  8. lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received in all group matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. higher club coefficient.

Groups

All times were CEST (UTC+2).

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Apollon Limassol (H) 3 2 1 0 9 3 +6 7 Knockout phase
2 PAOK 3 0 3 0 5 5 0 3
3 Hajvalia 3 0 2 1 2 3 1 2
4 KÍ Klaksvík 3 0 2 1 2 7 5 2
Source: UEFA
(H) Host.
Apollon Limassol 5–0 KÍ Klaksvík
Molin  44'
Kelly  45+3'
Alborghetti  53' (pen.)
Antoniou  72'
Nielsen  90'
Report
Attendance: 150
Referee: Lina Lehtovaara (Finland)
PAOK 1–1 Hajvalia
Chatzigiannidou  57' Report Bajramaj  15'
Attendance: 70
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)

KÍ Klaksvík 1–1 PAOK
Andreasen  51' Report Georgiou  16'
Attendance: 50
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Apollon Limassol 1–0 Hajvalia
Cuschieri  89' Report
Attendance: 175
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)

PAOK 3–3 Apollon Limassol
Kynossidou  26' (o.g.)
Brame  38'
Dimitrijević  39'
Report Cuschieri  34'
Nielsen  60', 67'
Attendance: 500
Referee: Lina Lehtovaara (Finland)
Hajvalia 1–1 KÍ Klaksvík
Bajramaj  24' Report Andreasen  52'
Attendance: 40
Referee: Yuliya Larionova (Azerbaijan)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 FC Minsk 3 3 0 0 17 1 +16 9 Knockout phase
2 Standard Liège 3 1 1 1 13 4 +9 4
3 Osijek (H) 3 1 1 1 15 7 +8 4
4 ŽFK Dragon 2014 3 0 0 3 1 34 33 0
Source: UEFA
(H) Host.
Standard Liège 1–3 FC Minsk
Gorniak  88' Report Ebi  20' (pen.)
Slesarchik  25'
Duben  65'
Attendance: 120
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
Osijek 14–1 ŽFK Dragon 2014
Trpeska  3' (o.g.)
Culek  5'
Joščak  14', 28', 38', 83'
Šalek  25', 45+1', 71', 80', 84'
Bojčić  49'
Andrlić  55', 90+1'
Report Atanasova  76' (pen.)
Attendance: 400
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Standard Liège 11–0 ŽFK Dragon 2014
Van Eynde  5'
Arsova  8' (o.g.)
Schoenmakers  11', 18', 42', 58', 80'
Vanmechelen  53', 82'
Wijnants  68'
Biesmans  73'
Report
Attendance: 100
Referee: Maria Marotta (Italy)
FC Minsk 5–0 Osijek
Ogbiagbevha  4', 36', 55'
Duben  47', 71'
Report
Attendance: 400
Referee: Marta Frias Acedo (Spain)

Osijek 1–1 Standard Liège
Kunštek  27' Report Gorniak  32'
Attendance: 250
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)
ŽFK Dragon 2014 0–9 FC Minsk
Report Yakubu  3', 13', 25', 62', 90'
Ogbiagbevha  19'
Otuwe  33'
Lynko  76'
Ebi  90+2'
Attendance: 50
Referee: Maria Marotta (Italy)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Breiðablik 3 2 1 0 14 1 +13 7 Knockout phase
2 Spartak Subotica 3 2 1 0 6 3 +3 7
3 Cardiff Met. (H) 3 1 0 2 6 11 5 3
4 NSA Sofia 3 0 0 3 0 11 11 0
Source: UEFA
(H) Host.
NSA Sofia 0–4 Cardiff Met.
Report Sargent  24'
Pinder  64'
Todd  76', 88'
Cyncoed Stadium, Cardiff
Attendance: 243
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)
Spartak Subotica 1–1 Breiðablik
Quincey  90+2' Report Þorvaldsdóttir  69'
Cyncoed Stadium, Cardiff
Attendance: 58
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)

Breiðablik 5–0 NSA Sofia
Guðmundsdóttir  34'
Þorvaldsdóttir  40'
Friðriksdóttir  43'
Arnarsdóttir  76'
Magnúsdóttir  90+1'
Report
Cyncoed Stadium, Cardiff
Attendance: 65
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)
Spartak Subotica 3–2 Cardiff Met.
Quincey  44'
Tseng  50'
Filipović  74'
Report Agg  27', 45+3'
Cyncoed Stadium, Cardiff
Attendance: 357
Referee: Vera Opeykina (Russia)

NSA Sofia 0–2 Spartak Subotica
Report Slović  33'
Quincey  75'
Attendance: 47
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)
Cardiff Met. 0–8 Breiðablik
Report Guðmundsdóttir  10', 14'
Hönnudóttir  21', 34'
Friðriksdóttir  26' (pen.)
Þorvaldsdóttir  30'
Sigurdardóttir  81'
Arnarsdóttir  85'
Cyncoed Stadium, Cardiff
Attendance: 374
Referee: Vera Opeykina (Russia)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Medyk Konin (H) 3 3 0 0 13 1 +12 9 Knockout phase
2 Olimpia Cluj 3 2 0 1 18 4 +14 6
3 Pärnu JK 3 0 1 2 3 10 7 1
4 Breznica 3 0 1 2 2 21 19 1
Source: UEFA
(H) Host.
Olimpia Cluj 7–1 Pärnu JK
Popa  3', 7', 45'
Vătafu  21'
Voicu  39'
Lunca  50', 60'
Report Morkovkina  37'
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 50
Referee: Marte Sørø (Norway)
Medyk Konin 9–0 Breznica
Dudek  18'
Gawrońska  44'
Daleszczyk  45+4', 61', 66'
Sikora  62', 84', 90'
Kostova  71'
Report
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 300
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)

Olimpia Cluj 10–0 Breznica
Popa  9', 11', 44'
Lunca  21', 26', 28', 41'
Vătafu  29', 83' (pen.)
Bâtea  76'
Report
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 50
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)
Pärnu JK 0–1 Medyk Konin
Report Sikora  19'
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 400
Referee: Julia-Stefanie Baier (Austria)

Medyk Konin 3–1 Olimpia Cluj
Sikora  26'
Daleszczyk  49', 89'
Report Lunca  90'
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 600
Referee: Marte Sørø (Norway)
Breznica 2–2 Pärnu JK
Jankov  8', 38' Report Shcherbachenia  49'
Morkovkina  86'
Stadion Miejski we Wrześni, Września
Attendance: 280
Referee: Elvira Nurmustafina (Kazakhstan)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Zürich 3 3 0 0 11 1 +10 9 Knockout phase
2 Pomurje (H) 3 2 0 1 10 8 +2 6
3 Slovan Bratislava 3 1 0 2 5 8 3 3
4 Vllaznia 3 0 0 3 2 11 9 0
Source: UEFA
(H) Host.
Zürich 3–1 Slovan Bratislava
Kuster  20'
Willi  48'
Humm  53'
Report Hollá  84'
Attendance: 30
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
Pomurje 6–1 Vllaznia
Kolbl  52'
Tibaut  65'
Rogan  69', 89'
Makovec  76'
Rozmarič  90+1'
Report Jashari  44'
Attendance: 420
Referee: Ana Minić (Serbia)

Zürich 3–0 Vllaznia
Willi  6' (pen.), 87'
Piubel  85'
Report
Attendance: 34
Referee: Olga Tereshko (Belarus)
Slovan Bratislava 2–4 Pomurje
Šurnovská  9'
Kovaľová  76'
Report Kos  11'
Conjar  17'
Tibaut  80'
Kolbl  85'
Attendance: 380
Referee: Ana Minić (Serbia)

Vllaznia 1–2 Slovan Bratislava
Doci  62' Report Švecová  17'
Šurnovská  37'
Attendance: 30
Referee: Olga Tereshko (Belarus)
Pomurje 0–5 Zürich
Report Humm  30', 44'
Willi  40'
Franssi  60'
Mauron  70'
Attendance: 687
Referee: Lorraine Clark (Scotland)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 SFK 2000 (H) 3 2 1 0 6 2 +4 7 Knockout phase
2 Ramat HaSharon 3 2 0 1 5 1 +4 6
3 Zhytlobud Kharkiv 3 1 1 1 4 3 +1 4
4 Rīgas FS 3 0 0 3 0 9 9 0
Source: UEFA
(H) Host.
SFK 2000 1–0 Ramat HaSharon
Kuč  88' Report
Attendance: 200
Referee: Esther Azzopardi (Malta)
Zhytlobud Kharkiv 2–0 Rīgas FS
Melkonyants  32'
Ieromenko  45'
Report
Attendance: 30
Referee: Zuzana Valentová (Slovakia)

Ramat HaSharon 1–0 Zhytlobud Kharkiv
Murnan  72' Report
Attendance: 25
Referee: Zuzana Valentová (Slovakia)
SFK 2000 3–0 Rīgas FS
Kuč  11', 27'
Hasanbegović  90+2'
Report
Attendance: 250
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Zhytlobud Kharkiv 2–2 SFK 2000
Tykhonova  38', 66' Report Medić  54'
Kostyuchenko  62' (o.g.)
Attendance: 250
Referee: Esther Azzopardi (Malta)
Rīgas FS 0–4 Ramat HaSharon
Report Shahaf  14'
Murnan  53'
Shimrich  81'
Tvill  88' (pen.)
Attendance: 50
Referee: Marta Huerta De Aza (Spain)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 BIIK Kazygurt 3 3 0 0 9 1 +8 9 Knockout phase
2 Gintra Universitetas 3 2 0 1 15 4 +11 6
3 Wexford Youths (H) 3 0 1 2 2 5 3 1
4 ARF Criuleni 3 0 1 2 0 16 16 1
Source: UEFA
(H) Host.
Gintra Universitetas 13–0 ARF Criuleni
Kozyrenko  9', 17', 32', 60'
Coleman  12', 89'
Alekperova  25' (pen.)
Veličkaitė  29', 72', 88'
Gailevičiūtė  41', 70'
Vaitukaitytė  81'
Report
Attendance: 20
Referee: Eleni Antoniou (Greece)
BIIK Kazygurt 3–1 Wexford Youths
Gabelia  1'
Adule  14'
Litvinenko  44'
Report O'Riordan  54'
Attendance: 613
Referee: Florence Guillemin (France)

BIIK Kazygurt 3–0 ARF Criuleni
Gabelia  3', 72'
Bortnikova  18'
Report
Attendance: 10
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)
Wexford Youths 1–2 Gintra Universitetas
Dwyer  62' Report Gailevičiūtė  9'
Kozyrenko  90+1'
Attendance: 670
Referee: Eleni Antoniou (Greece)

Gintra Universitetas 0–3 BIIK Kazygurt
Report Adule  7'
Litvinenko  44'
Gabelia  82'
Attendance: 65
Referee: Florence Guillemin (France)
ARF Criuleni 0–0 Wexford Youths
Report
Attendance: 560
Referee: Désirée Grundbacher (Switzerland)

Group 8

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Avaldsnes IL 3 3 0 0 19 1 +18 9 Knockout phase
2 CF Benfica 3 2 0 1 8 7 +1 6
3 PK-35 Vantaa (H) 3 1 0 2 3 4 1 3
4 Newry City 3 0 0 3 0 18 18 0
Source: UEFA
(H) Host.
Avaldsnes IL 11–0 Newry City
Andréia Rosa  22'
Mjelde  26'
Hansen  44', 46', 48'
Pedersen  52', 54', 70', 90'
Thorsnes  63'
Santos  64'
Report
Attendance: 63
Referee: Kateryna Zora (Ukraine)
PK-35 Vantaa 1–2 CF Benfica
Ojanperä  17' Report Silvia  69'
Nurmela  87' (o.g.)
Attendance: 913
Referee: Petra Chudá (Slovakia)

CF Benfica 1–6 Avaldsnes IL
Mafalda  18' Report Magnúsdóttir  2', 9'
Hansen  12', 41'
Benites  68'
Thorsnes  75'
Attendance: 53
Referee: Kateryna Zora (Ukraine)
PK-35 Vantaa 2–0 Newry City
Ikonen  10'
Parikka  80'
Report
Attendance: 302
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)

Avaldsnes IL 2–0 PK-35 Vantaa
Thorsnes  24'
Magnúsdóttir  36'
Report
Attendance: 452
Referee: Petra Chudá (Slovakia)
Newry City 0–5 CF Benfica
Report Flores  15'
Coelho  27'
Mafalda  30'
McAllister  52' (o.g.)
Redpath  82' (o.g.)
Attendance: 22
Referee: Dimitrina Milkova (Bulgaria)

Group 9

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Twente (H) 3 3 0 0 17 3 +14 9 Knockout phase
2 Ferencváros 3 2 0 1 7 2 +5 6
3 Konak Belediyespor 3 1 0 2 7 8 1 3
4 Hibernians 3 0 0 3 0 18 18 0
Source: UEFA
(H) Host.
Twente 2–1 Ferencváros
R. Jansen  21'
E. Jansen  34'
Report Zlidnis  55'
Sportpark De Peuverweide, Geesteren
Attendance: 650
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Konak Belediyespor 5–0 Hibernians
Dușa  7'
Başkol  13'
Çınar  38'
Nurlu  50'
Erol  51'
Report
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 100
Referee: Barbara Poxhofer (Austria)

Twente 9–0 Hibernians
E. Jansen  26', 90+3'
Erman  31'
Tonna  45' (o.g.)
Beerensteyn  59', 61', 84'
Waldus  82'
Ellouzi  88'
Report
Sportpark De Peuverweide, Geesteren
Attendance: 475
Referee: Tess Olofsson (Sweden)
Ferencváros 2–0 Konak Belediyespor
Nagy  70'
Fenyvesi  82'
Report
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 110
Referee: Barbara Poxhofer (Austria)

Konak Belediyespor 2–6 Twente
Dușa  6'
Sârghe  43'
Report R. Jansen  15', 23', 47'
Beerensteyn  33'
Kerkdijk  77'
Ellouzi  89'
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 600
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Hibernians 0–4 Ferencváros
Report Orji  5', 63'
Bulatović  31'
Čanković  44' (pen.)
Sportpark De Peuverweide, Geesteren
Attendance: 10
Referee: Tess Olofsson (Sweden)

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.