2016–17 EuroLeague Women

The 2016–17 EuroLeague Women season is the 21st edition of EuroLeague Women under its current name. The season started on 26 October 2016.

EuroLeague Women
Competition details
Season 2016–17
Teams 16 (Regular Season)
Games played 126
Dates 26 October 2016 – 16 April 2017
Final positions
Champions Dynamo Kursk
Runners-up Fenerbahçe
Third place UMMC Ekaterinburg
Fourth place ZVVZ USK Praha

Teams

Teams were confirmed by FIBA Europe on 22 June 2016.[1]

Regular season
UMMC Ekaterinburg (1st) Hatay BŞB (2nd) Villeneuve-d'Ascq (3rd) Wisła Can-Pack Kraków (1st)
Nadezhda Orenburg (2nd) Mersin BŞB (3rd) ZVVZ USK Praha (1st) CB Avenida (1st)
Dynamo Kursk (3rd) BLMA (1st) Uniqa Sopron (1st) Famila Schio (1st)
Fenerbahçe (1st) Tango Bourges Basket (2nd) UNI Győr (2nd)
Qualification round
CB Conquero (3rd) CCC Polkowice (4th)

Draw

  • 17 teams registered for EuroLeague Women 2016–17, resulting in 15 direct qualifiers, and one preliminary round to be played between CB Conquero and CCC Polkowice. Following the withdrawal of Spanish club CB Conquero, CCC Polkowice promoted to the regular season.
  • 16 EuroLeague Women teams will be drawn directly into two Regular Season groups of eight teams each. The clubs have been seeded based on the ranking of their performance in European club competitions in the last three seasons:[2]
SeedRegular Season
1 UMMC Ekaterinburg Fenerbahçe
2 ZVVZ USK Praha Nadezhda Orenburg
3 Dynamo Kursk Tango Bourges Basket
4 Villeneuve-d'Ascq Wisła Can-Pack Kraków
5 Famila Schio CB Avenida
6 Uniqa Sopron BLMA
7 Mersin BŞB CCC Polkowice
8 UNI Győr Hatay BŞB

Regular season

Location of teams of the 2016–17 Euroleague Women regular season.
Green: Group A; Red: Group B.

Regular season will start on October 26, 2016 and will finish on February 22, 2017.

The four top teams of each group will qualify to the quarterfinals.

If teams are level on record at the end of the Regular Season, tiebreakers are applied in the following order:

  1. Head-to-head record.
  2. Head-to-head point differential.
  3. Point differential during the Regular Season.
  4. Points scored during the regular season.
  5. Sum of quotients of points scored and points allowed in each Regular Season game.

Group A

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification KUR FEN USK FAM BLM WIS MER UNI
1 Dynamo Kursk 14 14 0 1096 856 +240 28 Advance to quarterfinals 86–79 69–66 70–64 65–43 96–59 73–67 90–55
2 Fenerbahçe 14 11 3 1010 916 +94 25 69–72 75–71 77–64 69–63 71–60 75–52 66–53
3 ZVVZ USK Praha 14 9 5 1023 902 +121 23 49–73 63–71 74–73 61–59 84–63 96–47 83–56
4 Famila Schio 14 7 7 1012 929 +83 21 75–79 73–75 71–63 70–53 80–54 71–64 77–65
5 BLMA 14 7 7 869 917 48 21 Transfer to EuroCup Women 50–88 58–56 55–58 69–66 74–68 76–63 69–50
6 Wisła Can-Pack Kraków 14 5 9 950 1009 59 19 61–67 64–72 70–90 75–76 77–61 59–56 66–47
7 Mersin BŞB 14 2 12 906 1044 138 16 Eliminated 70–84 73–89 69–75 65–61 68–74 74–83 65–74
8 UNI Győr 14 1 13 783 1076 293 15 49–84 64–66 51–90 46–91 58–65 61–91 54–73
Source: FIBA.com

Group B

Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification EKA NAD AVE BOU HAT VIL SOP POL
1 UMMC Ekaterinburg 14 13 1 1190 900 +290 27 Advance to quarterfinals 88–81 74–68 81–66 103–40 91–69 82–61 94–57
2 Nadezhda Orenburg 14 10 4 934 881 +53 24 59–88 65–62 69–61 63–54 58–48 65–57 50–60
3 Perfumerías Avenida 14 7 7 999 938 +61 21 83–72 49–64 63–50 92–62 79–70 84–67 81–60
4 Tango Bourges Basket 14 7 7 909 928 19 21 63–97 58–60 69–63 68–55 63–42 80–59 65–60
5 Hatay BŞB 14 7 7 912 1005 93 21 Transfer to EuroCup Women 64–73 58–70 68–64 69–51 76–81 74–66 58–54
6 Villeneuve-d'Ascq 14 6 8 969 1004 35 20 69–88 83–71 69–68 74–81 71–72 78–63 75–55
7 Uniqa Sopron 14 4 10 975 1087 112 18 Eliminated 56–82 69–89 77–68 77–69 95–98 62–72 76–64
8 CCC Polkowice 14 2 12 863 1008 145 16 64–77 46–70 71–75 59–65 54–64 77–68 82–90
Source: FIBA.com

Quarter-finals

In the quarter-finals, teams playing against each other had to win two games to win the series. Thus, if one team win two games, before all three games have been played, the game that remain is omitted.

} }

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg3rd leg
Dynamo Kursk 2–0 Tango Bourges Basket 76–71 104–92
Fenerbahçe 2–1 Perfumerías Avenida 78–68 66–7687–80
UMMC Ekaterinburg 2–0 Famila Schio 92–47 102–67
Nadezhda Orenburg 1–2 ZVVZ USK Praha 80–57 55–6457–70

Final four

Host Final Four – Yekaterinburg, Russia.[3]

 
Semifinals
April 14
Final
April 16
 
      
 
 
 
 
Dynamo Kursk 87
 
 
 
ZVVZ USK Praha 80
 
Dynamo Kursk 77
 
 
 
Fenerbahçe 63
 
Fenerbahçe 70
 
 
UMMC Ekaterinburg 61
 
Third place
 
 
 
 
 
ZVVZ USK Praha 63
 
 
UMMC Ekaterinburg 68

All times are local (UTC+5).

Semifinals

14 April 2017
19:00
Fenerbahçe 7061 UMMC Ekaterinburg
Scoring by quarter: 10–14, 18–19, 21–13, 21–15
Pts: Lavender 21
Rebs: Parker 15
Asts: Vardarlı 7
Pts: Taurasi 26
Rebs: Griner 7
Asts: four players 2
DIVS Sport Hall, Yekaterinburg
Attendance: 5,000
Referees:
Jasmina Juras (SRB)
Michele Rossi (ITA)
Marko Vučković (SLO)

14 April 2017
21:30
Dynamo Kursk 8780 (OT) ZVVZ USK Praha
Scoring by quarter: 24–26, 22–18, 14–17, 17–16, Overtime: 10–3
Pts: McCoughtry 28
Rebs: Vidmer 11
Asts: McCoughtry 5
Pts: Dupree 39
Rebs: Dupree 13
Asts: Palau 13
DIVS Sport Hall, Yekaterinburg
Attendance: 2,500
Referees:
Fabiana Martinescu-Badalan (ROM)
Janusz Calik (POL)
Artūras Šukys (LTU)

Third place game

16 April 2017
16:30
ZVVZ USK Praha 6368 UMMC Ekaterinburg
Scoring by quarter: 17–18, 20–14, 14–18, 12–18
Pts: Petrović 19
Rebs: three players 7
Asts: Palau 8
Pts: Toliver 18
Rebs: Meesseman 12
Asts: Barič 5
DIVS Sport Hall, Yekaterinburg
Attendance: 3,500
Referees:
Michele Rossi (ITA)
Artūras Šukys (LTU)
Vasiliki Tsaroucha (GRE)

Final

16 April 2017
19:00
Dynamo Kursk 7763 Fenerbahçe
Scoring by quarter: 17–18, 27–16, 18–21, 15–8
Pts: McCoughtry 20
Rebs: Ogwumike 10
Asts: Prince 7
Pts: Quigley 19
Rebs: Lavender 9
Asts: Quigley 3
DIVS Sport Hall, Yekaterinburg
Attendance: 3,500
Referees:
Jasmina Juras (SRB)
Fabiana Martinescu-Badalan (ROM)
Marko Vučković (SLO)


2016–17 EuroLeague Women Champions

Dynamo Kursk
First title

Statistical leaders

Points

RkNameTeamGamesPointsPPG
1 Yvonne Turner Uniqa Sopron1324418.8
2 Diana Taurasi UMMC Ekaterinburg1526917.9
3 Angel McCoughtry Dynamo Kursk1831117.3
4 Sonja Petrović ZVVZ USK Praha1931416.5
5 Gintarė Petronytė Mersin BŞB1422616.1

Rebounds

RkNameTeamGamesReboundsRPG
1 Nneka Ogwumike Dynamo Kursk1717410.2
2 Amanda Zahui Nadezhda Orenburg161499.3
3 Marija Režan CCC Polkowice141188.4
4 Clarissa dos Santos Tango Bourges Basket131078.2
5 Elizabeth Williams Nadezhda Orenburg171347.9

Assists

RkNameTeamGamesAssistsAPG
1 Laia Palau ZVVZ USK Praha191497.8
2 Nilay Kartaltepe Mersin BŞB14825.9
3 Birsel Vardarlı Fenerbahçe191115.8
4 Miljana Bojović Tango Bourges Basket16905.6
5 Anna Cruz Dynamo Kursk17945.5

See also

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.