2015 World Women's Curling Championship

The 2015 World Women's Curling Championship (branded as the Zen-Noh World Women's Curling Championship 2015 for sponsorship reasons) was held from March 14 to 22 at the Tsukisamu Gymnasium in Sapporo, Japan.[1] It marks the second time that a world championship has been held in Japan, after the 2007 World Women's Curling Championship in Aomori.

2015 World Women's Curling Championship
Host citySapporo, Japan
ArenaTsukisamu Gymnasium
DatesMarch 14–22
Winner  Switzerland
Curling clubCC Baden Regio, Baden
SkipAlina Pätz
ThirdNadine Lehmann
SecondMarisa Winkelhausen
LeadNicole Schwägli
Finalist Canada (Jennifer Jones)
« 2014
2016 »

Qualification

The following nations are qualified to participate in the 2015 World Women's Curling Championship:

Teams

 Canada  China  Denmark
St. Vital CC, Winnipeg

Skip: Jennifer Jones
Third: Kaitlyn Lawes
Second: Jill Officer
Lead: Dawn McEwen
Alternate: Jennifer Clark-Rouire

Heilongjiang CC, Harbin

Skip: Liu Sijia
Third: Jiang Yilun
Second: Liu Jinli
Lead: Wang Rui
Alternate: Yu Xinna

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Lene Nielsen
Third: Jeanne Ellegaard
Second: Stephanie Risdal Nielsen
Lead: Charlotte Clemmensen
Alternate: Isabella Clemmensen

 Finland  Germany  Japan
Åland Curling, Eckerö

Skip: Sanna Puustinen
Third: Heidi Hossi
Second: Oona Kauste
Lead: Marjo Hippi
Alternate: Maija Salmiovirta

CC Füssen, Füssen

Skip: Daniela Driendl
Third: Analena Jentsch
Second: Stella Heiß
Lead: Pia-Lisa Schöll
Alternate: Monika Trettin

Sapporo CC, Sapporo

Skip: Ayumi Ogasawara
Third: Sayaka Yoshimura
Second: Kaho Onodera
Lead: Anna Ohmiya
Alternate: Rina Ida

 Norway  Russia  Scotland
Oppdal CK, Oppdal

Skip: Kristin Skaslien
Third: Anneline Skårsmoen
Second: Julie Kjær Molnar
Lead: Kristine Davanger
Alternate: Pia Trulsen

Moskvitch CC, Moscow

Skip: Anna Sidorova
Third: Margarita Fomina
Second: Alexandra Saitova
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Nkeiruka Ezekh

Dunkeld CC, Pitlochry

Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Sarah Reid
Alternate: Lauren Gray

 Sweden   Switzerland  United States[2]
Skellefteå CK, Skellefteå

Fourth: Maria Prytz
Third: Christina Bertrup
Second: Sara McManus
Skip: Margaretha Sigfridsson
Alternate: Sofia Mabergs

CC Baden Regio, Baden

Skip: Alina Pätz
Third: Nadine Lehmann
Second: Marisa Winkelhausen
Lead: Nicole Schwägli
Alternate: Carole Howald

Four Seasons CC, Blaine

Skip: Aileen Sormunen
Third: Monica Walker
Second: Tara Peterson
Lead: Vicky Persinger
Alternate: Becca Hamilton

WCT ranking

World Curling Tour Order of Merit ranking of national teams (year to date total)[3]

Country (Skip)RankPoints
 Canada (Jones)1207.325
 Scotland (Muirhead)4150.905
  Switzerland (Pätz)8108.260
 Russia (Sidorova)9105.335
 Sweden (Sigfridsson)1089.150
 Japan (Ogasawara)1954.020
 United States (Sormunen)2343.500
 China (Liu)3425.695
 Denmark (Nielsen)4520.000
 Finland (Puustinen)6414.000
 Germany (Driendl)NR0.000
 Norway (Skaslien)NR0.000

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Locale Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
  Switzerland Alina Pätz 10176554743161078%
 Canada Jennifer Jones 928653533981679%
 Russia Anna Sidorova 838347493281781%
 Scotland Eve Muirhead 7480674645111079%
 China Liu Sijia 7470684342161077%
 Japan Ayumi Ogasawara 6567664346141075%
 Sweden Margaretha Sigfridsson 5674684745111380%
 Denmark Lene Nielsen 47637542487873%
 Germany Daniela Driendl 476074415412674%
 United States Aileen Sormunen 3853814144141474%
 Finland Sanna Puustinen 29618340468969%
 Norway Kristin Skaslien 110488636449568%

Round robin results

All draw times are listed in Japan Standard Time (UTC+9).[4]

Draw 1

Saturday, March 14, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Skaslien) 3 0 1 0 1 0 1 0 0 X 6
 China (Liu) 0 2 0 3 0 2 0 2 1 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 0 1 0 2 0 1 0 0 X X 4
 Russia (Sidorova) 1 0 2 0 2 0 4 3 X X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Driendl) 1 0 0 0 0 1 0 0 0 2 2 6
 Sweden (Sigfridsson) 0 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Ogasawara) 0 1 0 0 0 0 1 0 1 X 3
  Switzerland (Pätz) 0 0 0 2 2 0 0 1 0 X 5

Draw 2

Saturday, March 14, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 0 1 0 1 0 3 0 1 0 0 6
 Canada (Jones) 2 0 2 0 1 0 1 0 1 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Liu) 1 0 0 0 2 1 0 0 1 0 2 7
 Germany (Driendl) 0 0 2 0 0 0 0 2 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 2 2 0 0 1 0 0 0 1 6
 United States (Sormunen) 1 0 0 0 2 0 0 1 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 1 0 1 0 1 0 1 1 0 5
 Scotland (Muirhead) 1 0 1 0 2 0 2 0 0 1 7

Draw 3

Sunday, March 15, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 1 5
 Japan (Ogasawara) 0 2 0 0 2 0 1 1 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Skaslien) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
 Russia (Sidorova) 3 1 0 2 3 0 X X X X 9

Draw 4

Sunday, March 15, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 1 1 0 1 0 3 0 1 X 7
 Germany (Driendl) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 1 0 2 0 0 X X 4
 Canada (Jones) 2 1 0 0 2 0 2 2 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 2 0 0 2 0 2 0 2 1 X 9
 Denmark (Nielsen) 0 1 1 0 4 0 1 0 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 1 0 1 0 0 1 1 0 0 0 4
 China (Liu) 0 1 0 2 1 0 0 0 2 2 8

Draw 5

Sunday, March 15, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 2 2 1 2 X X X X 7
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 4 0 1 2 0 3 X X X X 10
 Norway (Skaslien) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 3 0 2 0 0 0 2 0 0 7
 Japan (Ogasawara) 1 0 3 0 0 1 0 0 2 2 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 2 1 0 1 0 0 3 1 0 8
 Canada (Jones) 3 0 0 1 0 1 0 0 0 1 6

Draw 6

Monday, March 16, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
 Scotland (Muirhead) 2 0 2 0 2 3 X X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 2 2 1 0 1 0 0 0 2 8
  Switzerland (Pätz) 2 0 0 0 1 0 2 1 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 1 2 1 1 0 1 1 X X 7
 China (Liu) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 0 1 1 1 0 1 0 0 1 1 6
 Germany (Driendl) 2 0 0 0 2 0 2 1 0 0 7

Draw 7

Monday, March 16, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 1 0 0 0 0 1 0 1 0 X 3
  Switzerland (Pätz) 0 1 2 0 0 0 1 0 3 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 2 1 0 2 0 1 0 2 1 X 9
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 0 0 1 1 0 1 1 0 1 0 5
 Germany (Driendl) 1 1 0 0 0 0 0 2 0 2 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Skaslien) 1 0 1 1 0 0 0 2 0 0 5
 Japan (Ogasawara) 0 0 0 0 2 2 1 0 0 1 6

Draw 8

Monday, March 16, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 1 0 0 1 0 1 0 1 0 1 5
 Sweden (Sigfridsson) 0 1 1 0 3 0 1 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Skaslien) 0 2 0 0 0 2 0 0 2 1 7
 Scotland (Muirhead) 2 0 1 1 2 0 0 2 0 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Ogasawara) 0 1 1 0 0 1 2 0 3 X 8
 Finland (Puustinen) 1 0 0 1 1 0 0 2 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 1 0 0 2 1 0 2 0 0 1 7
 Russia (Sidorova) 0 1 1 0 0 1 0 0 2 0 5

Draw 9

Tuesday, March 17, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Driendl) 1 0 2 2 0 0 3 0 X X 8
 Norway (Skaslien) 0 1 0 0 2 0 0 1 X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 0 1 0 2 1 0 0 1 0 1 6
 Japan (Ogasawara) 1 0 0 0 0 1 0 0 2 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
  Switzerland (Pätz) 0 0 0 2 0 1 0 2 3 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 1 1 1 0 2 0 4 X 9

Draw 10

Tuesday, March 17, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 0 0 3 0 0 2 3 X X 10
 United States (Walker) 0 1 0 0 0 1 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 3 0 0 2 0 0 2 0 1 8
 Finland (Puustinen) 1 0 1 3 0 1 0 0 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 2 1 0 1 0 0 0 2 0 1 7
 Scotland (Muirhead) 0 0 3 0 0 1 0 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Driendl) 0 2 0 1 0 2 0 0 2 0 7
 Denmark (Nielsen) 2 0 1 0 1 0 0 2 0 3 9

Draw 11

Tuesday, March 17, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 2 1 0 2 1 X 7
 Japan (Ogasawara) 0 1 0 2 0 0 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 1 0 3 0 1 0 2 0 1 8
 Denmark (Nielsen) 1 0 2 0 1 0 2 0 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 1 0 2 0 0 1 0 4 0 X 8
 Norway (Skaslien) 0 1 0 0 2 0 1 0 1 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 3 0 0 1 0 0 2 1 1 X 8
 Finland (Puustinen) 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3

Draw 12

Wednesday, March 18, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 1 0 6 1 0 4 X X X X 12
 Finland (Puustinen) 0 2 0 0 2 0 X X X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 1 0 4 1 0 0 0 3 X 9
 Russia (Sidorova) 2 0 1 0 0 0 1 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 0 4
 Japan (Ogasawara) 1 0 2 1 0 1 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 2 0 0 5 2 X X X X 9
 Norway (Skaslien) 1 0 1 1 0 0 X X X X 3

Draw 13

Wednesday, March 18, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Skaslien) 1 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 5
  Switzerland (Pätz) 0 1 0 0 1 0 2 0 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Ogasawara) 0 1 0 2 0 0 3 0 0 X 6
 China (Liu) 1 0 2 0 0 3 0 2 1 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Driendl) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
 Russia (Sidorova) 1 0 1 0 3 0 1 2 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 1 2 0 0 0 2 1 0 6
 United States (Sormunen) 0 2 0 0 0 1 1 0 0 3 7

Draw 14

Wednesday, March 18, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 0 1 0 2 0 1 0 2 0 7
 Germany (Driendl) 0 2 0 1 0 0 0 1 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 0 0 0 1 1 0 0 2 0 X 4
 United States (Sormunen) 0 1 1 0 0 3 2 0 1 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 2 1 0 1 0 0 2 0 1 0 7
 Canada (Jones) 0 0 2 0 2 0 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 0 0 1 0 X X X 3
 China (Liu) 0 2 0 3 2 0 3 X X X 10

Draw 15

Thursday, March 19, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Sormunen) 0 1 0 0 1 1 0 2 0 X 5
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 1 0 0 4 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Driendl) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 1 0 5
 Canada (Jones) 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Finland (Puustinen) 0 1 0 1 0 0 0 0 3 0 5
 China (Liu) 0 0 3 0 0 0 0 2 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 2 0 2 0 2 0 2 0 0 8
 Scotland (Muirhead) 0 0 2 0 1 0 2 0 0 1 6

Draw 16

Thursday, March 19, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Ogasawara) 1 0 0 0 2 0 0 2 0 X 5
 Canada (Jones) 0 2 2 0 0 1 2 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 3 2 2 0 X X X X 7
 Norway (Skaslien) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 2 0 2 1 0 3 0 0 2 10
 Sweden (Sigfridsson) 1 0 2 0 0 1 0 2 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 2 2 3 0 1 0 X X X X 8
 Finland (Puustinen) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2

Draw 17

Thursday, March 19, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 0 2 0 1 1 0 2 0 X 6
 Russia (Sidorova) 2 2 0 2 0 0 2 0 3 X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 1 1 0 0 1 0 2 X 5
  Switzerland (Pätz) 0 2 0 0 2 2 0 1 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Skaslien) 2 0 2 0 0 2 0 0 2 X 8
 United States (Sormunen) 0 3 0 0 0 0 1 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Ogasawara) 3 0 0 1 1 0 4 0 1 X 10
 Germany (Driendl) 0 1 1 0 0 1 0 2 0 X 5

Tiebreaker

Friday, March 20, 9:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 1 0 0 0 1 1 0 1 0 X 4
 Scotland (Muirhead) 0 1 1 1 0 0 3 0 3 X 9
Player percentages
 China  Scotland
Wang Rui82% Sarah Reid89%
Liu Jinli92% Vicki Adams79%
Jiang Yilun76% Anna Sloan93%
Liu Sijia79% Eve Muirhead83%
Total82% Total86%

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1   Switzerland 6  
2  Canada 4         1   Switzerland 5
      2  Canada 7   2  Canada 3
  3  Russia 4  
3  Russia 7
4  Scotland 2  
Bronze Medal Game
   
3  Russia 13
4  Scotland 4

3 vs. 4

Friday, March 20, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 1 1 0 2 2 X 7
 Scotland (Muirhead) 0 0 0 1 0 0 1 0 0 X 2
Player percentages
 Russia  Scotland
Ekaterina Galkina88% Sarah Reid75%
Alexandra Saitova86% Vicki Adams89%
Margarita Fomina90% Anna Sloan74%
Anna Sidorova84% Eve Muirhead71%
Total87% Total77%

1 vs. 2

Saturday, March 21, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 2 0 0 1 0 1 0 0 2 X 6
 Canada (Jones) 0 0 1 0 1 0 1 1 0 X 4
Player percentages
  Switzerland  Canada
Nicole Schwägli80% Dawn McEwen94%
Marisa Winkelhausen96% Jill Officer86%
Nadine Lehmann85% Kaitlyn Lawes86%
Alina Pätz84% Jennifer Jones79%
Total86% Total86%

Semifinal

Saturday, March 21, 17:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 1 0 2 0 0 1 1 0 X 7
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 X 4
Player percentages
 Canada  Russia
Dawn McEwen90% Ekaterina Galkina90%
Jill Officer82% Alexandra Saitova81%
Kaitlyn Lawes89% Margarita Fomina79%
Jennifer Jones86% Anna Sidorova70%
Total87% Total80%

Bronze medal game

Sunday, March 22, 9:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 5 0 1 1 3 0 3 0 X X 13
 Scotland (Muirhead) 0 1 0 0 0 2 0 1 X X 4
Player percentages
 Russia  Scotland
Ekaterina Galkina86% Sarah Reid92%
Alexandra Saitova98% Vicki Adams91%
Margarita Fomina91% Anna Sloan75%
Anna Sidorova86% Eve Muirhead66%
Total90% Total81%

Final

Sunday, March 22, 15:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Pätz) 0 1 1 0 0 2 0 0 0 1 5
 Canada (Jones) 0 0 0 0 0 0 2 0 1 0 3
Player percentages
  Switzerland  Canada
Nicole Schwägli88% Dawn McEwen99%
Marisa Winkelhausen96% Jill Officer83%
Nadine Lehmann90% Kaitlyn Lawes78%
Alina Pätz84% Jennifer Jones80%
Total89% Total85%
2015 Ford World Women's Curling Championship winner

Switzerland
5th title

Statistics

Top 5 Player percentages

Final Round Robin Percentages

Leads%
Dawn McEwen87
Ekaterina Galkina86
Margaretha Sigfridsson86
Pia-Lisa Schöll83
Sarah Reid83
Seconds%
Sara McManus83
Vicki Adams82
Alexandra Saitova80
Liu Jinli80
Stella Heiß78
Thirds%
Margarita Fomina81
Anna Sloan79
Kaitlyn Lawes79
Nadine Lehmann78
Christina Bertrup78
Skips%
Alina Pätz79
Anna Sidorova77
Jennifer Jones77
Eve Muirhead77
Maria Prytz75

Perfect games

PlayerTeamPositionOpponent
Sara McManus SwedenSecond Finland

References

General
  • "2015 World Women's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.