2015 World Junior Curling Championships

The 2015 World Junior Curling Championships was held from February 28 to March 8 at the Tondiraba Ice Rink in Tallinn, Estonia.[1]

2015 World Junior Curling Championships
Host cityTallinn, Estonia
ArenaTondiraba Ice Rink
DatesFebruary 28 – March 8
Men's winner Canada
Curling clubDeer Lodge CC, Winnipeg
SkipBraden Calvert
ThirdKyle Kurz
SecondLucas van den Bosch
LeadBrendan Wilson
AlternateColton Lott
Finalist  Switzerland (Yannick Schwaller)
Women's winner Canada
Curling clubSaville SC, Edmonton
SkipKelsey Rocque
ThirdDanielle Schmiemann
SecondHolly Jamieson
LeadJessica Iles
AlternateKristen Streifel
Finalist Scotland (Gina Aitken)
« 2014
2016 »

Men

Teams

The teams are listed as follows:[2]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaBraden CalvertKyle KurzLucas van den BoschBrendan WilsonColton Lott
 EstoniaRobert-Kent PällSander RõukEiko-Siim PeipsMartin LeedoArne Karl Sternfeld
 ItalyAmos MosanerSebastiano ArmanCarlo GottardiFabio RibottaEugenio Molinatti
 South KoreaLee Ki-jeongLee Ki-bokKim Tae-geunSon Seung-joKim Chi-gu
 NorwayMarkus Skogvold (fourth)Martin SesakerWilhelm NæssGaute Nepstad (skip)Peder Siksjoe
 RussiaArtur AliTimur GadzhikhanovAlexandr KuzminMikhail VaskovPanteleimon Lappo
 ScotlandBruce MouatDuncan MenziesDerrick SloanAngus DowellBobby Lammie
 SwedenFredrik NymanSimon GranbomJohannes PatzVictor MartinssonMax Bäck
  SwitzerlandRomano Meier (fourth)Yannick Schwaller (skip)Patrick WitschonkeMichael ProbstReto Keller
 United StatesEthan MeyersQuinn EvensonSteven SzempleWilliam PryorKorey Dropkin

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
CountrySkipWL
 CanadaBraden Calvert81
  SwitzerlandYannick Schwaller72
 SwedenFredrik Nyman63
 ScotlandBruce Mouat63
 United StatesEthan Meyers45
 NorwayGaute Nepstad45
 South KoreaLee Ki-jeong36
 ItalyAmos Mosaner36
 RussiaArtur Ali36
 EstoniaRobert-Kent Pall18

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, February 28, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 0 2 1 0 0 5 1 X X X 9
 United States (Meyers) 0 0 0 2 0 0 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 1 0 0 2 1 1 1 0 2 X 8
 Russia (Ali) 0 0 1 0 0 0 0 1 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Pall) 1 2 0 2 0 1 0 0 0 1 7
 Italy (Mosaner) 0 0 2 0 2 0 1 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 0 1 0 4 0 3 0 0 X X 8
 Norway (Nepstad) 0 0 1 0 0 0 2 0 X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Schwaller) 1 0 2 0 1 0 1 0 1 0 1 7
 South Korea (Lee) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 2 0 6

Draw 2

Sunday, March 1, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Ali) 0 0 0 1 0 0 5 0 1 X 7
 Canada (Calvert) 0 2 0 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Meyers) 0 2 0 0 1 0 0 0 0 1 4
 Norway (Nepstad) 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) 2 0 0 0 0 2 0 3 0 X 7
 Scotland (Mouat) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (Lee) 2 0 0 0 3 0 0 1 0 0 1 7
 Italy (Mosaner) 0 0 0 1 0 1 1 0 0 3 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 2 2 2 2 2 0 X X X X 10
 Estonia (Pall) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1

Draw 3

Sunday, March 1, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Italy (Mosaner) 2 0 1 1 0 0 0 0 3 0 1 8
 Sweden (Nyman) 0 1 0 0 1 1 1 1 0 2 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 0 0 2 0 0 1 0 1 0 1 5
 South Korea (Lee) 1 0 0 1 0 0 0 0 2 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Meyers) 0 1 1 0 0 0 1 1 0 X 4
 Canada (Calvert) 4 0 0 0 1 0 0 0 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Pall) 0 0 1 0 0 2 X X X X 3
  Switzerland (Schwaller) 4 3 0 4 3 0 X X X X 14
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Ali) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 2 5
 Norway (Nepstad) 0 0 1 1 0 0 1 0 1 0 4

Draw 4

Monday, March 2, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nepstad) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
  Switzerland (Schwaller) 0 2 2 0 0 0 1 2 X X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Pall) 0 0 0 0 1 0 0 X X X 1
 Canada (Calvert) 2 0 1 1 0 2 4 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Lee) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 2 8
 Russia (Ali) 1 0 1 0 2 0 1 0 2 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
 Scotland (Mouat) 0 0 2 1 0 1 0 0 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Meyers) 0 0 2 0 0 2 0 1 0 X 5
 Sweden (Nyman) 0 2 0 2 1 0 2 0 1 X 8

Draw 5

Tuesday, March 3, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Pall) 0 1 0 0 0 0 0 X X X 1
 Russia (Ali) 1 0 1 2 1 0 3 X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 1 0 0 2 1 0 2 6
 United States (Meyers) 0 1 2 0 1 0 0 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 4 0 0 1 0 1 3 X X X 9
 Norway (Nepstad) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 0 2 0 1 1 1 0 3 0 X 8
 South Korea (Lee) 1 0 0 0 0 0 2 0 1 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 0 3 1 0 0 1 0 0 X X 5
 Italy (Mosaner) 0 0 0 0 0 0 0 1 X X 1

Draw 6

Tuesday, March 3, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) 2 0 0 2 0 2 0 0 1 X 7
 Italy (Mosaner) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Ali) 2 1 0 0 0 0 X X X X 3
 Scotland (Mouat) 0 0 4 1 2 2 X X X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Calvert) 0 0 0 0 1 0 0 0 0 1 1 3
 Sweden (Nyman) 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nepstad) 1 2 0 2 0 0 2 0 1 X 8
 Estonia (Pall) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Lee) 0 0 0 0 1 1 0 0 0 0 2
 United States (Meyers) 0 2 0 0 0 0 0 1 0 2 5

Draw 7

Wednesday, March 4, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 0 4
 Norway (Nepstad) 1 0 1 0 1 0 1 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Lee) 4 0 3 0 5 2 X X X X 14
 Estonia (Pall) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 0 0 2 2 1 0 5 X X X 10
 United States (Meyers) 0 0 0 0 0 1 0 X X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) 0 1 1 0 3 0 2 0 X X 7
 Russia (Ali) 0 0 0 1 0 1 0 1 X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 0 1 0 2 0 0 1 0 X X 4
 Canada (Calvert) 1 0 3 0 1 2 0 3 X X 10

Draw 8

Thursday, March 5, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Meyers) 1 3 0 1 0 1 0 0 3 X 9
 Estonia (Pall) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 0 0 0 0 2 1 0 0 2 X 5
  Switzerland (Schwaller) 2 0 0 0 0 0 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nepstad) 0 3 0 0 0 2 0 1 0 0 6
 South Korea (Lee) 0 0 2 1 1 0 0 0 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Mouat) 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 5
 Sweden (Nyman) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Mosaner) 0 1 0 2 0 0 0 2 0 1 6
 Russia (Ali) 0 0 1 0 0 0 2 0 1 0 4

Draw 9

Thursday, March 5, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 1 0 1 0 0 3 0 1 0 0 6
 South Korea (Lee) 0 0 0 0 2 0 1 0 1 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Nepstad) 0 0 0 1 0 0 0 3 0 1 5
 Italy (Mosaner) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 0 1 2 0 0 2 0 3 X X 8
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Ali) 0 0 0 0 0 0 0 X X X 0
 United States (Meyers) 0 0 2 2 1 0 2 X X X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Pall) 0 0 0 0 1 0 X X X X 1
 Scotland (Mouat) 2 2 1 2 0 1 X X X X 8

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  Canada 7  
2   Switzerland 6         1  Canada 6
      2   Switzerland 9   2   Switzerland 3
  3  Sweden 4  
3  Sweden 7
4  Scotland 6  
Bronze Medal Game
   
3  Sweden 3
4  Scotland 8

1 vs. 2

Friday, March 6, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 0 1 0 0 2 0 2 0 1 1 7
  Switzerland (Schwaller) 0 0 2 0 0 2 0 2 0 0 6

3 vs. 4

Friday, March 6, 19:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 0 2 0 3 1 0 0 1 0 X 7
 Scotland (Mouat) 0 0 1 0 0 2 1 0 2 X 6

Semifinal

Saturday, March 7, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Schwaller) 0 3 0 0 2 0 2 0 2 X 9
 Sweden (Nyman) 0 0 1 0 0 2 0 1 0 X 4

Bronze Medal Game

Sunday, March 8, 9:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Nyman) 0 0 0 1 0 2 0 0 0 X 3
 Scotland (Mouat) 0 0 3 0 1 0 2 1 1 X 8

Final

Sunday, March 8, 9:30

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Calvert) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 X 6
  Switzerland (Schwaller) 0 0 0 0 0 0 1 0 2 X 3

Women

Teams

The teams are listed as follows:[2]

CountrySkipThirdSecondLeadAlternate
 CanadaKelsey RocqueDanielle SchmiemannHolly JamiesonJessica IlesKristen Streifel
 Czech RepublicAlžběta BaudyšováHelena HájkováEliška SrnskáLenka HronováAndrea Krupanská
 EnglandHetty GarnierAngharad WardNaomi RobinsonLucy SparksNiamh Fenton
 EstoniaMarie TurmannKerli ZirkKerli LaidsaluJohanna EhatammVictoria-Laura Lõhmus
 South KoreaKim Eun-biHyoung Bo-ramHwang Su-binShin Ga-yeongJeon Jeong-hyeon
 RussiaUliana Vasilyeva (fourth)Maria BaksheevaEkaterina KuzminaEvgeniya Demkina (skip)Anastasia Moskaleva
 ScotlandGina AitkenNaomi BrownRowena KerrRachel HannenKarina Aitken
 SwedenIsabella WranåJennie WåhlinJohanna HeldinFanny SjöbergJohanna Höglund
  SwitzerlandBriar Hürlimann (fourth)Lisa Gisler (skip)Rahel ThomaElena SternRaphaela Keiser
 United StatesCory ChristensenSarah AndersonMackenzie LankJenna HaagTaylor Anderson

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tie-Breakers
CountrySkipWL
 CanadaKelsey Rocque90
 ScotlandGina Aitken63
 SwedenIsabella Wranå63
  SwitzerlandLisa Gisler54
 United StatesCory Christensen54
 South KoreaKim Eun-bi54
 RussiaEvgeniya Demkina54
 EstoniaMarie Turmann27
 EnglandHetty Garnier27
 Czech RepublicAlžběta Baudyšová09

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, February 28, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Gisler) 0 0 2 0 1 0 0 X X X 3
 Sweden (Wranå) 2 2 0 1 0 1 5 X X X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 0 1 0 1 0 2 1 3 X 8
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 0 0 0 1 0 0 0 X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Christensen) 0 0 1 0 4 0 1 0 1 0 0 7
 Russia (Demkina) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 1 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 2 1 0 3 1 1 0 X X X 8
 Estonia (Turmann) 0 0 1 0 0 0 1 X X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 1 0 0 1 0 0 2 4 X 9
 England (Garnier) 0 0 1 1 0 0 1 0 0 X 3

Draw 2

Sunday, March 1, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 0 1 1 0 0 2 0 X 4
 Scotland (Aitken) 1 1 0 0 0 0 3 0 1 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 3 0 0 4 2 X X X X 9
 Estonia (Turmann) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 0 0 0 0 X X 2
  Switzerland (Gisler) 2 0 0 0 2 1 1 2 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 England (Garnier) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 0 5
 Russia (Demkina) 0 0 1 0 0 0 1 0 1 1 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 2 0 0 1 0 0 2 2 X 7
 United States (Christensen) 0 0 0 1 0 1 1 0 0 X 3

Draw 3

Monday, March 2, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
 Canada (Rocque) 0 0 3 0 2 0 1 4 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Gisler) 0 2 0 0 0 2 1 1 0 1 7
 England (Garnier) 2 0 0 0 1 0 0 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 2 0 1 0 0 0 2 0 X 5
 Scotland (Aitken) 3 0 1 0 1 1 1 0 3 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 1 0 3 1 1 0 4 0 X X 10
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 0 1 0 2 X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 1 0 0 1 0 0 1 1 4
 Estonia (Turmann) 0 0 0 2 1 0 1 2 0 0 6

Draw 4

Monday, March 2, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Turmann) 0 0 0 1 0 2 0 0 1 0 4
 South Korea (Kim) 0 1 0 0 3 0 0 1 0 2 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 1 0 1 0 0 0 0 X X 2
 Scotland (Aitken) 1 0 1 0 3 1 1 1 X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 England (Garnier) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 2 6
 Czech Republic (Baudyšová) 1 0 0 1 0 2 0 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 1 0 0 0 0 2 0 1 0 4
  Switzerland (Gisler) 0 0 0 2 0 1 0 1 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 0 1 0 0 0 0 1 0 X 2
 Canada (Rocque) 0 0 0 0 1 1 0 0 2 X 4

Draw 5

Tuesday, March 3, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 4 0 1 0 1 1 1 1 X 9
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 2 0 1 0 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 0 0 2 0 0 0 0 X 4
 Sweden (Wranå) 0 2 0 1 0 1 0 2 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Gisler) 0 4 0 0 0 0 0 2 0 X 6
 Estonia (Turmann) 0 0 1 0 0 3 0 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 0 0 2 1 2 1 0 X X 6
 England (Garnier) 0 0 1 0 0 0 0 1 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 0 0 1 0 1 0 2 0 1 0 5
 Russia (Demkina) 0 1 0 3 0 1 0 1 0 1 7

Draw 6

Wednesday, March 4, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 3 1 0 0 0 3 0 0 7
 Russia (Demkina) 0 2 0 0 1 0 1 0 1 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 1 0 0 3 0 0 0 X 4
  Switzerland (Gisler) 1 0 0 2 2 0 2 1 1 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 0 0 1 1 0 0 0 X X X 2
 Canada (Rocque) 0 2 0 0 3 1 3 X X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Turmann) 1 0 0 1 0 0 0 1 0 0 3
 United States (Christensen) 0 2 1 0 0 0 0 0 1 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 England (Garnier) 0 0 0 3 0 1 1 1 0 0 6
 Sweden (Wranå) 3 0 1 0 1 0 0 0 0 2 7

Draw 7

Wednesday, March 4, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 2 2 0 2 0 2 0 X X 8
 Estonia (Turmann) 0 0 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 England (Garnier) 0 0 0 2 0 1 X X X X 3
 United States (Christensen) 4 2 4 0 4 0 X X X X 14
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Demkina) 0 0 0 1 0 1 1 0 0 1 2 6
 Sweden (Wranå) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 3 1 0 0 0 1 0 1 8
 Czech Republic (Baudyšová) 0 3 0 0 2 0 1 0 0 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Gisler) 1 0 1 0 2 0 0 0 2 0 6
 Scotland (Aitken) 0 1 0 2 0 0 0 3 0 5 11

Draw 8

Thursday, March 5, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 0 2 0 1 2 0 2 0 2 X 9
 United States (Christensen) 1 0 2 0 0 2 0 1 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 1 1 0 0 2 0 0 0 1 1 6
 South Korea (Kim) 0 0 4 0 0 1 1 1 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Turmann) 0 0 0 1 2 0 2 1 1 0 7
 England (Garnier) 0 2 0 0 0 2 0 0 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Gisler) 0 0 0 0 0 1 0 0 2 0 3
 Canada (Rocque) 0 0 0 1 1 0 0 1 0 1 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 1 0 2 0 2 0 3 0 2 X 10
 Czech Republic (Baudyšová) 0 1 0 3 0 1 0 1 0 X 6

Draw 9

Friday, March 6, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 1 1 0 1 3 0 1 0 X X 7
 England (Garnier) 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Estonia (Turmann) 0 0 0 0 0 0 2 X X X 2
 Russia (Demkina) 3 1 0 2 1 1 0 X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 0 1 1 1 1 3 0 X X 7
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 0 0 0 1 X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Czech Republic (Baudyšová) 0 0 0 1 0 0 2 0 0 X 3
 Sweden (Wranå) 0 1 1 0 2 1 0 0 5 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 2 1 1 1 2 0 0 X 7
  Switzerland (Gisler) 0 1 0 0 0 0 0 1 1 X 3

Tiebreakers

Friday, March 6, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Christensen) 0 0 0 0 1 0 1 1 1 0 4
  Switzerland (Gisler) 1 0 0 2 0 2 0 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Demkina) 0 0 0 0 2 1 0 1 0 1 5
 South Korea (Kim) 0 0 0 2 0 0 3 0 1 0 6

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  Canada 9  
2  Scotland 2         1  Canada 8
      2  Scotland 6   2  Scotland 2
  3  Sweden 1  
3  Sweden 10
4   Switzerland 4  
Bronze Medal Game
   
3  Sweden 6
4   Switzerland 7

1 vs. 2

Saturday, March 7, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 1 0 3 0 0 1 2 2 X X 9
 Scotland (Aitken) 0 1 0 0 1 0 0 0 X X 2

3 vs. 4

Saturday, March 7, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Wranå) 2 0 3 0 2 2 1 0 X X 10
  Switzerland (Gisler) 0 1 0 2 0 0 0 1 X X 4

Semifinal

Saturday, March 7, 19:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Aitken) 1 1 0 0 1 1 0 2 X X 6
 Sweden (Wranå) 0 0 0 1 0 0 0 0 X X 1

Bronze Medal Game

Sunday, March 8, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Wranå) 1 1 1 0 1 0 1 0 1 0 0 6
  Switzerland (Gisler) 0 0 0 1 0 3 0 1 0 1 1 7

Final

Sunday, March 8, 14:00

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Rocque) 0 1 0 3 0 0 3 1 X X 8
 Scotland (Aitken) 0 0 1 0 0 1 0 0 X X 2

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.