2015 Pacific-Asia Curling Championships

The 2015 Pacific-Asia Curling Championships were held from November 7 to 14 at the Baluan Sholak Sports Palace in Almaty, Kazakhstan. The top two teams from the men's and women's tournaments qualified for the 2016 World Men's Curling Championship and the 2016 Ford World Women's Curling Championship, respectively.

2015 Pacific-Asia Curling Championships
Host cityAlmaty, Kazakhstan
ArenaBaluan Sholak Sports Palace
DatesNovember 7–14
Men's winner South Korea
SkipKim Soo-hyuk
ThirdKim Tae-hwan
SecondPark Jong-duk
LeadNam Yoon-ho
AlternateYoo Min-hyeon
Finalist Japan (Yusuke Morozumi)
Women's winner Japan
SkipSatsuki Fujisawa
ThirdChinami Yoshida
SecondYumi Suzuki
LeadYurika Yoshida
Finalist South Korea (Kim Ji-sun)
« 2014
2016 »


Men

Teams

 Australia  China  Chinese Taipei  Hong Kong

Skip: Ian Palangio
Third: Jay Merchant
Second: Dean Hewitt
Lead: Derek Smith

Skip: Zang Jialiang
Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Wang Jinbo
Alternate: Zou Dejia

Skip: Randolph Shen
Third: Nicholas Hsu
Second: Brendon Liu
Lead: Lin Ting-li

Skip: John Li
Third: Ko Yuk-hang
Second: Justin Wan
Lead: Chan Chun-kuen
Alternate: Law Cho-kam

 Japan  Kazakhstan  New Zealand  South Korea

Skip: Yusuke Morozumi
Third: Tsuyoshi Yamaguchi
Second: Tetsuro Shimizu
Lead: Kosuke Morozumi
Alternate: Kohsuke Hirata

Skip: Viktor Kim
Third: Abylaikhan Zhuzbay
Second: Daniel Kim
Lead: Muzdybay Kudaibergenov
Alternate: Abilay Nurumbetov

Skip: Peter de Boer
Third: Sean Becker
Second: Scott Becker
Lead: Brett Sargon

Skip: Kim Soo-hyuk
Third: Kim Tae-hwan
Second: Park Jong-duk
Lead: Nam Yoon-ho
Alternate: Yoo Min-hyeon

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
CountrySkipWL
 JapanYusuke Morozumi61
 ChinaZang Jialiang61
 South KoreaKim Soo-hyuk61
 AustraliaIan Palangio34
 New ZealandPeter de Boer34
 Chinese TaipeiRandolph Shen34
 KazakhstanViktor Kim16
 Hong KongJohn Li07

Round Robin Results

All draw times are listed in Asia/Almaty Time (UTC+06).[1]

Draw 3

Monday, November 9, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 3 2 4 0 4 0 4 3 X X 20
 Hong Kong (Li) 0 0 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 1 0 0 2 0 0 3 0 0 X 6
 China (Zang) 0 0 2 0 0 2 0 2 2 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (S. Kim) 1 0 2 2 0 1 0 0 1 X 7
 Australia (Palangio) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (V. Kim) 0 1 0 1 0 0 0 X X X 2
 New Zealand (de Boer) 2 0 1 0 2 3 2 X X X 10

Draw 4

Tuesday, November 10, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 2 0 0 0 1 0 1 0 2 1 7
 Chinese Taipei (Shen) 0 2 0 1 0 1 0 2 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Australia (Palangio) 1 0 0 0 2 0 1 0 1 0 1 6
 New Zealand (de Boer) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zang) 6 5 3 3 3 2 3 X X X 25
 Hong Kong (Li) 0 0 0 0 0 0 0 X X X 0
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (S. Kim) 1 2 1 2 0 2 0 4 X X 12
 Kazakhstan (V. Kim) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2

Draw 5

Tuesday, November 10, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zang) 2 0 0 0 2 0 0 1 0 1 6
 Australia (Palangio) 0 0 1 0 0 0 2 0 2 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (V. Kim) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
 Chinese Taipei (Shen) 3 0 1 2 0 2 1 0 1 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 5
 Japan (Morozumi) 0 2 0 1 1 0 0 0 0 2 6
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hong Kong (Li) 0 0 0 1 0 0 0 0 X X 1
 South Korea (S. Kim) 6 3 3 0 1 3 3 1 X X 20

Draw 6

Wednesday, November 11, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (V. Kim) 0 0 1 0 0 0 2 0 X X 3
 Japan (Morozumi) 4 2 0 4 2 2 0 1 X X 15
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hong Kong (Li) 0 0 1 0 1 0 1 X X X 3
 Australia (Palangio) 8 4 0 2 0 2 0 X X X 16
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 2 0 2 0 1 0 0 0 1 0 6
 South Korea (S. Kim) 0 2 0 3 0 0 0 2 0 2 9
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1
 China (Zang) 0 2 2 0 0 0 2 2 X X 8

Draw 7

Wednesday, November 11, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (S. Kim) 3 0 1 0 0 1 0 2 0 1 8
 China (Zang) 0 1 0 1 0 0 2 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 0 1 0 0 0 1 0 2 1 0 5
 New Zealand (de Boer) 2 0 3 0 0 0 1 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hong Kong (Li) 0 0 0 0 0 1 0 1 0 X 2
 Kazakhstan (V. Kim) 3 2 2 2 2 0 2 0 3 X 16
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Palangio) 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
 Japan (Morozumi) 1 1 0 2 0 1 2 0 2 X 9

Draw 8

Thursday, November 12, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Palangio) 0 1 0 3 2 1 1 1 X X 9
 Kazakhstan (V. Kim) 0 0 2 0 0 0 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 0 0 3 0 0 1 1 0 0 0 5
 South Korea (S. Kim) 1 1 0 2 1 0 0 1 1 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zang) 2 1 0 0 0 1 1 2 X X 7
 Chinese Taipei (Shen) 0 0 1 1 0 0 0 0 X X 2
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 1 3 0 5 2 4 0 4 X X 19
 Hong Kong (Li) 0 0 1 0 0 0 1 0 X X 2

Draw 9

Thursday, November 12, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Hong Kong (Li) 1 0 0 1 0 0 0 X X X 2
 New Zealand (de Boer) 0 3 5 0 6 4 2 X X X 20
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 South Korea (S. Kim) 0 2 0 1 0 1 1 2 0 0 0 7
 Japan (Morozumi) 1 0 1 0 3 0 0 0 1 1 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (V. Kim) 1 0 0 0 0 1 1 0 X X 3
 China (Zang) 0 3 2 4 2 0 0 2 X X 13
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 0 1 0 3 0 2 0 0 3 X 9
 Australia (Palangio) 0 0 1 0 2 0 1 1 0 X 5

Tiebreaker

Friday, November 13, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Palangio) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
 New Zealand (de Boer) 0 0 3 0 2 0 1 0 3 X 9

Playoffs

Semifinals Final
      
1  Japan 7
4  New Zealand 6
1  Japan 7
3  South Korea 11
2  China 6
3  South Korea 8
Bronze Medal Game
   
4  New Zealand 4
2  China 5

Semifinals

Friday, November 13, 19:00

Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 2 0 3 0 0 0 1 0 0 1 7
 New Zealand (de Boer) 0 2 0 2 0 0 0 2 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Zang) 0 0 2 1 0 1 0 0 2 0 6
 South Korea (Kim) 1 0 0 0 4 0 0 1 0 2 8

Bronze Medal Game

Saturday, November 14, 9:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 0 0 0 0 0 1 1 0 2 0 4
 China (Zang) 0 0 1 1 2 0 0 1 0 0 5

Gold Medal Game

Saturday, November 14, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Morozumi) 0 0 0 1 0 3 0 3 0 X 7
 South Korea (Kim) 1 1 2 0 4 0 2 0 1 X 11

Women

Teams

 China  Japan  Kazakhstan  New Zealand  South Korea

Skip: Liu Sijia
Third: Liu Jinli
Second: Yu Xinna
Lead: Wang Rui
Alternate: Mei Jie

Skip: Satsuki Fujisawa
Third: Chinami Yoshida
Second: Yumi Suzuki
Lead: Yurika Yoshida
Alternate: Kotomi Ishizaki

Skip: Olga Ten
Third: Olga Panina
Second: Nargiz Issayeva
Lead: Regina Lankina
Alternate: Anastassya Spirikova

Skip: Chelsea Farley
Third: Thivya Jeyaranjan
Second: Tessa Farley
Lead: Eleanor Adviento
Alternate: Emily Whelan

Fourth: Gim Un-chi
Third: Lee Seul-bee
Second: Um Min-ji
Skip: Kim Ji-sun
Alternate: Yeom Yoon-jung

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
CountrySkipWL
 JapanSatsuki Fujisawa62
 South KoreaKim Ji-sun62
 ChinaLiu Sijia62
 KazakhstanOlga Ten17
 New ZealandChelsea Farley17

Round Robin Results

All draw times are listed in Asia/Almaty Time (UTC+06).[1]

Draw 1

Sunday, November 8, 16:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 0 0 0 0 1 0 2 0 X 3
 Japan (Fujisawa) 1 0 2 3 1 0 1 0 2 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 0 0 0 0 0 0 0 X X 0
 South Korea (Kim) 4 5 1 1 2 1 3 3 X X 20

Draw 2

Monday, November 9, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 4 0 0 2 3 X X X 10
 New Zealand (Farley) 0 1 0 1 1 0 0 X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 1 1 1 2 0 4 2 X X 11
 Kazakhstan (Ten) 0 0 0 0 0 0 0 0 X X 0

Draw 3

Monday, November 9, 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Farley) 0 0 1 0 0 1 0 0 X X 2
 China (Liu) 0 1 0 2 3 0 2 1 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 3 1 0 4 0 3 X X X 11
 Kazakhstan (Ten) 1 0 0 1 0 1 0 X X X 3

Draw 4

Tuesday, November 10, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 2 0 4 0 2 0 1 X X 9
 New Zealand (Farley) 1 0 1 0 1 0 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 2 0 0 1 1 0 4
 China (Liu) 0 2 1 1 0 0 1 0 0 1 6

Draw 5

Tuesday, November 10, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Farley) 3 0 0 1 0 2 0 1 0 2 9
 Kazakhstan (Ten) 0 1 1 0 3 0 4 0 1 0 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 1 1 0 0 1 3 X X 7
 Japan (Fujisawa) 0 1 0 0 1 0 0 0 X X 2

Draw 6

Wednesday, November 11, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 5 0 4 0 5 X X X X 14
 Kazakhstan (Ten) 1 0 1 0 1 0 X X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 0 1 0 0 1 1 0 0 2 5
 China (Liu) 0 0 0 2 0 0 0 2 0 0 4

Draw 7

Wednesday, November 11, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
 China (Liu) 1 2 0 4 4 2 X X X X 13
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Farley) 1 0 0 0 0 3 0 1 0 X 5
 South Korea (Kim) 0 2 2 3 1 0 1 0 4 X 13

Draw 8

Thursday, November 12, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 0 0 0 0 1 0 X X X 1
 South Korea (Kim) 0 0 1 2 4 0 2 X X X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 2 0 1 0 2 0 0 1 X 6
 New Zealand (Farley) 2 0 2 0 2 0 1 1 0 X 8

Draw 9

Thursday, November 12, 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 2 0 0 2 1 1 1 1 0 8
 South Korea (Kim) 2 0 2 2 0 0 0 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Farley) 1 0 0 1 0 1 0 0 0 X 3
 Japan (Fujisawa) 0 3 1 0 1 0 0 2 0 X 7

Draw 10

Friday, November 13, 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
 Japan (Fujisawa) 1 2 0 2 0 6 X X X X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 2 0 3 3 1 3 X X X X 12
 New Zealand (Farley) 0 1 0 0 0 0 X X X X 1

Tiebreaker

Friday, November 13, 19:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 2 0 0 2 2 0 0 2 2 10
 New Zealand (Farley) 1 0 2 1 0 0 2 0 0 0 6

Playoffs

Semifinals Final
      
1  Japan 10
4  Kazakhstan 2
1  Japan 8
2  South Korea 7
2  South Korea 7
3  China 6
Bronze Medal Game
   
4  Kazakhstan 0
3  China 16

Semifinals

Saturday, November 14, 9:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 1 1 1 4 0 0 3 0 X X 10
 Kazakhstan (Ten) 0 0 0 0 0 1 0 1 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 2 0 1 0 1 1 1 0 7
 China (Liu) 0 1 0 2 0 2 0 0 0 1 6

Bronze Medal Game

Saturday, November 14, 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Kazakhstan (Ten) 0 0 0 0 0 0 0 0 X X 0
 China (Liu) 2 2 2 3 0 3 1 3 X X 16

Gold Medal Game

Saturday, November 14, 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 2 0 2 0 0 2 0 1 1 0 8
 South Korea (Kim) 0 1 0 3 0 0 2 0 0 1 7

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.