2015 Ontario Scotties Tournament of Hearts

The 2015 Ontario Scotties Tournament of Hearts, the provincial women's curling championship for Southern Ontario, was held January 19 to 25 at the Penetanguishene Curling Club in Penetanguishene, Ontario. The winning Julie Hastings team represented Ontario at the 2015 Scotties Tournament of Hearts in Moose Jaw, Saskatchewan.

2015 Ontario Scotties
Tournament of Hearts
Host cityPenetanguishene, Ontario
ArenaPenetanguishene Curling Club
DatesJanuary 19–25
WinnerJulie Hastings
Curling clubBayview CC, Thornhill
SkipJulie Hastings
ThirdChristy Trombley
SecondStacey Smith
LeadKatrina Collins
FinalistSherry Middaugh
« 2014
2016 »

The event marked the first tournament to exclude teams from Northern Ontario, which began to have its own entry into the Scotties, the 2015 Northern Ontario Scotties Tournament of Hearts.

Qualification Process

Due to the exclusion of Northern Ontario, qualifying for the provincial Scotties changed for 2015. Ten teams still qualify for the provincial tournament; two teams qualified from each of the four Ontario Curling Association regions, one team qualified from a second-chance Challenge Round, while the defending champion team (Allison Flaxey rink) automatically qualified.

The defending two-time national Scotties champion Rachel Homan rink once again did not participate in the qualification process, as her team won the 2014 Scotties Tournament of Hearts and therefore continued to represent Team Canada at the 2015 Scotties Tournament of Hearts.

Qualification Method Berths Qualifying Team
Defending champion1Allison Flaxey
Region 1 Qualifiers2Rhonda Varnes
Danielle Inglis
Region 2 Qualifiers2Megan Balsdon
Clancy Grandy
Region 3 Qualifiers2Sherry Middaugh
Shannon Kee
Region 4 Qualifiers2Caitlin Romain
Jacqueline Harrison
Challenge Round Qualifiers1Julie Hastings

Teams

Skip Third Second Lead Alternate Club(s)
Megan BalsdonJessica CorradoStephanie CorradoLaura HickeyDixie CC, Mississauga
Allison FlaxeyKatie CottrillKristen FosterMorgan CourtListowel CC, Listowel
Clancy GrandyJanet MurphyMelissa FosterNicole WestlundStephanie MathesonMississaugua G&CC, Mississauga
Jacqueline HarrisonSusan FroudKatelyn WasylkiwJordan ArissBrant CC, Brantford
Julie HastingsChristy TrombleyStacey SmithKatrina CollinsBayview CC, Thornhill
Danielle InglisShannon HarringtonCassandra de GrootKiri CampbellOttawa CC, Ottawa
Shannon KeePam FeldkampMargot FlemmingHalyna TepyloMegan ArnoldWestmount G&CC, Kitchener
Sherry MiddaughJo-Ann RizzoLee MerklingerLori EddyColdwater & District CC, Coldwater
Caitlin RomainKendall HaymesKerilyn MathersCheryl KreviazukGlendale G&CC, Hamilton
Rhonda VarnesMelissa GannonMelissa McAuley[1]Rebecca Wichers SchreurRideau CC, Ottawa

Round robin standings

Key
Teams to Playoffs
Skip (Club) W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Julie Hastings (Bayview)81693441271116
Sherry Middaugh (Coldwater)72664341341014
Jacqueline Harrison (Brant)63604740351110
Clancy Grandy (Mississaugua)545958353789
Allison Flaxey (Listowel)4565563937913
Caitlin Romain (Glendale)4548613135117
Rhonda Varnes (Rideau)3644613237125
Danielle Inglis (Ottawa)3649583438129
Shannon Kee (Westmount)3647683338610
Megan Balsdon (Dixie)2739603240146

Round robin results

Draw 1

Monday, January 19, 7:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rhonda Varnes 0 0 0 3 0 0 1 0 2 4 10
Allison Flaxey 1 1 1 0 0 2 0 2 0 0 7
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Sherry Middaugh 1 0 0 1 0 1 0 1 1 0 4 9
Megan Balsdon 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Danielle Inglis 2 0 2 2 2 0 2 0 X X 10
Shannon Kee 0 2 0 0 0 1 0 1 X X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Romain 0 0 1 0 0 0 0 0 X X 1
Julie Hastings 0 2 0 0 0 2 0 3 X X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Clancy Grandy 0 1 0 0 2 0 1 0 1 0 5
Jacqueline Harrison 2 0 2 2 0 1 0 1 0 1 9

Draw 2

Tuesday, January 20, 2:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Megan Balsdon 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Jacqueline Harrison 1 0 1 1 0 0 1 0 2 X 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rhonda Varnes 0 0 0 0 2 0 1 0 1 2 6
Danielle Inglis 0 0 1 1 0 2 0 1 0 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 2 0 2 1 0 1 1 0 X 7
Caitlin Romain 0 0 1 0 0 2 0 0 1 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 1 1 0 1 0 3 3 X X 9
Clancy Grandy 0 0 0 0 0 2 0 0 X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Shannon Kee 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Julie Hastings 2 2 2 0 2 4 X X X X 12

Draw 3

Tuesday, January 20, 7:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Shannon Kee 1 0 2 0 0 0 2 0 0 X 5
Sherry Middaugh 0 1 0 2 1 2 0 2 3 X 11
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Romain 2 1 0 0 1 0 0 2 0 X 6
Clancy Grandy 0 0 2 2 0 3 1 0 5 X 13
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 0 0 0 0 1 1 0 3 2 7
Rhonda Varnes 0 0 1 1 1 0 0 1 0 0 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jacqueline Harrison 2 0 0 2 1 0 0 1 0 0 6
Danielle Inglis 0 1 0 0 0 0 2 0 1 1 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Megan Balsdon 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Allison Flaxey 0 0 0 2 0 0 4 0 2 X 8

Draw 4

Wednesday, January 21, 2:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rhonda Varnes 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 5
Caitlin Romain 1 0 1 0 0 1 0 3 0 1 7
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Shannon Kee 0 1 0 0 1 1 1 1 0 1 6
Megan Balsdon 0 0 1 1 0 0 0 0 1 0 3
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 1 1 0 2 0 2 0 X 6
Jacqueline Harrison 0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 2 0 1 1 0 1 0 0 X 5
Julie Hastings 2 0 3 0 0 1 0 1 2 X 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Clancy Grandy 1 1 1 0 0 0 0 0 1 0 4
Danielle Inglis 0 0 0 3 0 0 0 2 0 1 6

Draw 5

Wednesday, January 21, 7:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Danielle Inglis 0 0 1 0 2 1 0 0 X X 4
Allison Flaxey 1 3 0 2 0 0 3 4 X X 13
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 2 0 0 0 4 1 0 0 1 X 8
Jacqueline Harrison 0 0 1 0 0 0 2 1 0 X 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Megan Balsdon 0 1 0 1 0 0 2 0 3 0 0 7
Clancy Grandy 1 0 1 0 1 0 0 2 0 2 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rhonda Varnes 0 1 0 0 1 0 1 0 X X 3
Sherry Middaugh 2 0 0 1 0 3 0 2 X X 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Romain 2 0 0 0 1 0 X X X X 3
Shannon Kee 0 1 2 4 0 2 X X X X 9

Draw 6

Thursday, January 22, 2:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 1 0 1 1 1 1 0 3 X X 8
Clancy Grandy 0 1 0 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Allison Flaxey 0 1 0 0 2 1 0 2 1 X 7
Shannon Kee 2 0 2 0 0 0 1 0 0 X 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Romain 0 3 1 0 0 2 1 0 1 X 8
Sherry Middaugh 1 0 0 2 1 0 0 0 0 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Danielle Inglis 2 0 0 2 0 0 2 0 0 0 6
Megan Balsdon 0 0 3 0 0 1 0 1 1 1 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jacqueline Harrison 1 0 0 2 0 0 2 3 0 X 8
Rhonda Varnes 0 0 1 0 1 1 0 0 1 X 4

Draw 7

Thursday, January 22, 7:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Romain 0 1 1 0 0 4 0 1 X X 7
Megan Balsdon 1 0 0 0 1 0 0 0 X X 2
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Clancy Grandy 2 0 2 2 2 X X X X X 8
Rhonda Varnes 0 1 0 0 0 X X X X X 1
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Danielle Inglis 0 0 0 1 0 2 0 1 0 X 4
Julie Hastings 1 1 1 0 1 0 1 0 1 X 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Shannon Kee 0 1 1 0 1 0 0 2 0 0 1 6
Jacqueline Harrison 1 0 0 1 0 0 2 0 0 1 0 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Allison Flaxey 1 0 0 1 0 1 0 0 0 2 0 5
Sherry Middaugh 0 0 1 0 0 0 2 1 1 0 1 6

Draw 8

Friday, January 23, 2:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 1 0 1 0 0 2 0 0 4
Danielle Inglis 0 1 0 1 0 1 1 0 1 1 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jacqueline Harrison 1 2 0 1 1 1 0 0 5 X 11
Caitlin Romain 0 0 1 0 0 0 2 1 0 X 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rhonda Varnes 3 0 2 0 1 0 0 1 0 1 8
Shannon Kee 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Clancy Grandy 1 0 1 0 2 0 1 0 1 2 8
Allison Flaxey 0 2 0 2 0 2 0 1 0 0 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 1 0 0 0 2 0 0 3 1 7
Megan Balsdon 1 0 0 1 0 0 1 1 0 0 4

Draw 9

Friday, January 23, 7:00 pm

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Clancy Grandy 0 3 0 0 0 3 0 0 3 X 9
Shannon Kee 1 0 0 2 0 0 1 1 0 X 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 2 0 1 1 0 2 0 3 9
Julie Hastings 1 1 0 0 0 0 2 0 1 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jacqueline Harrison 1 0 2 0 2 0 0 1 0 1 7
Allison Flaxey 0 1 0 1 0 0 1 0 3 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Megan Balsdon 2 0 0 2 0 0 0 1 0 X 5
Rhonda Varnes 0 1 0 0 1 0 0 0 1 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Danielle Inglis 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Caitlin Romain 0 0 2 0 1 0 3 0 2 X 8

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Julie Hastings 8  
2 Sherry Middaugh 4         1 Julie Hastings 9
      2 Sherry Middaugh 7   2 Sherry Middaugh 5
  4 Clancy Grandy 6  
3 Jacqueline Harrison 3
4 Clancy Grandy 9  

3 vs. 4

Saturday, January 24, 2:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jacqueline Harrison 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Clancy Grandy 2 0 1 0 1 0 3 0 2 X 9

1 vs. 2

Saturday, January 24, 7:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 0 1 0 3 0 1 0 3 X 8
Sherry Middaugh 0 0 0 1 0 2 0 1 0 X 4

Semifinal

Sunday, January 25, 9:30 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 3 0 1 0 0 0 1 0 2 7
Clancy Grandy 1 0 2 0 1 0 1 0 1 0 6

Final

Sunday, January 25, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 0 0 4 1 0 2 0 2 X 9
Sherry Middaugh 0 0 1 0 0 3 0 1 0 X 5
2015 Ontario Scotties Tournament of Hearts

Julie Hastings
1st Ontario Provincial Championship title

Qualification

Southern Ontario zones will run from December 12-December 21, 2014. Two teams from each zone qualify for regionals.

Regional Qualifiers In Bold

Zone Qualification

Zone 1

December 12–14, at the RCMP Curling Club, Ottawa

Teams entered:[2]

All teams qualified due to lack of teams in Region.

Zone 2

December 12–14, at the RCMP Curling Club, Ottawa

Teams entered:[3]

  • Celeste Butler-Rohland (Rideau)
  • Rhonda Varnes (Rideau)
  • Jaqui Lavoie (Rideau)

All teams qualified due to lack of teams in Region (event still held, however).

Bracket:[4]

A side A Final
2 Varnes W  
3 Lavoie L     1 Butler-Rohland 3
        2 Varnes 7
     
B Final
1 Butler-Rohland 7
3 Lavoie 1

Zone 3

December 12–14, at the RCMP Curling Club, Ottawa

Teams entered:[5]

Due to lack of entries in region, no other team qualified from this zone.

Zone 4

December 19–21, at the Napanee & District Curling Club, Napanee

Teams entered:

  • No teams entered (4A filled by Jennifer Harvey; 4B filled by Jacquie Lavoie)

Zone 5

Teams entered:[6]

  • Emma Joyce (Lindsay) (automatically qualifies as only team)

One additional team will be selected from Zone 8.

Zone 6

December 6–7, at the Unionville Curling Club, Unionville

Teams entered:[7]

  • Susan McKnight (Uxbridge)
  • Janet McGhee (Unionville)
  • Stephanie Van Huyse (Whitby)

Brackets:[8]

A side A Final
2 McGhee 9  
3 Van Huyse 8     1 McKnight 9
        2 McGhee 1
     
B Final
2 McGhee 6
3 Van Huyse 7

Zone 7

Teams entered:[9]

Both teams qualify as there were no other entries.

Zone 8

December 13–14, at the Dixie Curling Club, Mississauga

Teams entered:[10]

  • Clancy Grandy (Mississaugua)
  • Megan Balsdon (Dixie)
  • Kelly Cochrane (High Park)
  • Samantha Peters (Royal Canadian)
  • Susan Baird (Dixie)

(One additional team qualifies to fill vacancy in Zone 5)

Brackets:[11]

A1 Final
2 Balsdon 6
3 Cochrane 8
A2 Final
4 Peters 8  
5 Baird 7     1 Grandy 8
        4 Peters 6
     
B side B Final
2 Balsdon 8  
5 Baird 2     2 Balsdon 4
        4 Peters 3
     

Zone 9

December 19–21, at The Club at North Halton, Georgetown

Teams entered:[12]

  • Emma Joyce (Orangeville) (automatically qualifies as only team)

Due to lack of entries in Region 2, no additional team will be selected for this zone.

Zone 10

Teams entered:[13]

Both teams qualify as there were no other entries.

Zone 11

No teams entered.[14]

Zone 12

December 13 at the Galt Country Club, Gambridge

Teams entered:[15]

  • Courtney Gilder (Kitchener-Waterloo Granite)
  • Shannon Kee (Westmount)

Both teams qualify as there were no other entries.

Zone 13

December 6, at the Glendale Golf & Country Club, Hamilton

Teams entered:[16]

  • Caitlin Romain (Glendale)
  • Mallory Kean (Glendale)
  • Marilyn Bodogh (St. Catharines Golf)
  • Michelle Fletcher (Burlington)

Brackets:[17]

A side A Final
1 Romain 4
4 Fletcher 2 1 Romain 7
2 Kean 4 3 Bodogh 5
3 Bodogh 6
B Final
2 Kean 8
4 Fletcher 10

Zone 14

Teams entered:[18]

  • Cathy Auld (Listowel) (automatically qualifies as only team)

One additional team will be selected from Zone 13.

Zone 15

December 13, at the Brantford Golf & Country Club, Brantford

Teams entered:[19]

Brackets:[20]

A side A Final
2 Lalonde 9  
3 Shackleton 6     1 Harrison 4
        2 Lalonde 5
     
B Final
3 Schackleton 6
1 Harrison 8

Zone 16

December 13, at the Chatham Granite Club, Chatham

Teams entered:

  • Chrissy Cadorin (London)
  • Bethany Heinrichs (Ilderton)
  • Dianne Dykstra (Chatham Granite)

Brackets:[21]

A side A Final
2 Heinrichs 4  
3 Dykstra 9     1 Cadorin 6
        3 Dykstra 8
     
B Final
2 Heinrichs 4
1 Cadorin 6

Regional Qualification

Region 1

January 3–4 at the Smiths Falls Curling Club, Smiths Falls[22]

A Side Semifinal Final
     
        1 Erin Morrissey 5  
4 Brit O'Neill 3     5 Rhonda Varnes 6  
5 Rhonda Varnes 6       5 Rhonda Varnes 9
3 Celeste Butler-Rohland 9       2 Danielle Inglis 1
6 Jennifer Harvey 3     3 Celeste Butler-Rohland 2
7 Jacqui Lavoie 0     2 Danielle Inglis 6    
2 Danielle Inglis 9  
B side Quarterfinal Semifinal Final
     
             
             
               
               
             
             
          2 Danielle Inglis 8
          1 Erin Morrissey 5
        1 Erin Morrissey 9  
6 Jennifer Harvey 12     6 Jennifer Harvey 3  
7 Jacqui Lavoie 7       1 Erin Morrissey 7  
          3 Celeste Butler-Rohland 6  
        4 Brit O'Neill 4      
        3 Celeste Butler-Rohland 8      
     

Region 2

January 3–4 at the Oshawa Golf and Curling Club, Oshawa[23]

A Side Semifinal Final
1 Julie Hastings 11  
8 Emma Joyce 4     1 Julie Hastings 3  
5 Kelly Cochrane 5     5 Megan Balsdon 6  
4 Megan Balsdon 6       5 Megan Balsdon 8
3 Clancy Grandy 9       3 Clancy Grandy 5
6 Stephanie Van Huyse 1     3 Clancy Grandy 7
7 Courtney de Winter 7     2 Susan McKnight 6    
2 Susan McKnight 10  
B side Quarterfinal Semifinal Final
     
             
             
               
               
             
             
          3 Clancy Grandy 10
          6 Stephanie Van Huyse 5
        2 Susan McKnight 9  
8 Emma Joyce 1     5 Kelly Cochrane 4  
5 Kelly Cochrane 8       2 Susan McKnight 3  
          6 Stephanie Van Huyse 8  
        1 Julie Hastings 5      
6 Stephanie Van Huyse 8     6 Stephanie Van Huyse 7      
7 Courtney de Winter 5  

Region 3

January 3–4 at the Alliston Curling Club, Alliston[24]

A Side Semifinal Final
     
        2 Shannon Kee 7  
        3 Kristy Russell 6  
          2 Shannon Kee 2
4 Courtney Gilder 10       1 Sherry Middaugh 9
5 Peggy Darmody 3     4 Courtney Gilder 4
        1 Sherry Middaugh 6    
     
A Side Semifinal Final
     
             
             
          2 Shannon Kee 9
3 Kristy Russell 8       3 Kristy Russell 3
5 Peggy Darmody 6     3 Kristy Russell 7
        4 Courtney Gilder 1    
     

Region 4

January 3–4 at the Grimsby Curling Club, Grimsby[25]

A Side Semifinal Final
1 Cathy Auld 4  
8 Michelle Fletcher 8     8 Michelle Fletcher 5  
5 Marilyn Bodogh 4     4 Chantal Lalonde 4  
4 Chantal Lalonde 6       8 Michelle Fletcher 5
3 Chrissy Cadorin 5       6 Caitlin Romain 7
6 Caitlin Romain 7     6 Caitlin Romain 5
7 Dianne Dykstra 6     2 Jacqueline Harrison 4    
2 Jacqueline Harrison 8  
B side Quarterfinal Semifinal Final
     
             
             
               
               
             
             
          8 Michelle Fletcher 2
          2 Jacqueline Harrison 9
        2 Jacqueline Harrison 8  
1 Cathy Auld 9     1 Cathy Auld 1  
5 Marilyn Bodogh 2       2 Jacqueline Harrison 8  
          4 Chantal Lalonde 2  
        4 Chantal Lalonde 5      
3 Chrissy Cadorin 6     7 Dianne Dykstra 4      
7 Dianne Dykstra 9  

Challenge Round

January 10–11, Brockville Country Club, Brockville[26]

A side A Final
1 Julie Hastings 8  
4 Chrissy Cadorin 7     1 Julie Hastings 10
3 Celeste Butler-Rohland 3     2 Erin Morrissey 5
2 Erin Morrissey 10  
B side
4 Chrissy Cadorin 5  
3 Celeste Butler-Rohland 6     3 Celeste Butler-Rohland 7
        2 Erin Morrissey 10
     

(Hastings must be beaten twice)

Final
1 Julie Hastings 7
2 Erin Morrissey 5

References

  1. Team Varnes Facebook page
  2. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-10.CS1 maint: archived copy as title (link)
  3. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-10.CS1 maint: archived copy as title (link)
  4. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  5. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-10.CS1 maint: archived copy as title (link)
  6. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  7. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  8. http://www.curling.ca/ocascores/scoreboard/competitions/1399-2015-tankard-scotties-zone-6/scoreboard
  9. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  10. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  11. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  12. http://www.ontcurl.com/images/Draws/up-2z9_stoh.pdf%5B%5D
  13. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  14. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-10.CS1 maint: archived copy as title (link)
  15. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-09.CS1 maint: archived copy as title (link)
  16. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  17. http://www.curling.ca/ocascores/scoreboard/competitions/1398-2015-tankard-scotties-zone-13/scoreboard
  18. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  19. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2014-12-25. Retrieved 2014-12-05.CS1 maint: archived copy as title (link)
  20. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  21. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  22. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  23. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  24. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  25. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
  26. "Archived copy". Archived from the original on 2014-12-16. Retrieved 2014-12-06.CS1 maint: archived copy as title (link)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.