2015 FINA World Junior Swimming Championships

The 5th FINA World Junior Swimming Championships, were held on August 25–30, 2015, in Singapore. The championships were for girls born in the years 1998–2001 and boys born in 1997–2000.[1]

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Australia97319
2 Russia741021
3 United States613726
4 Turkey4004
5 Canada36312
6 Japan3126
7 China2215
8 Italy1236
9 Brazil1214
10 Great Britain1157
11 Spain1135
12 Lithuania1012
 New Zealand1012
14 Romania1001
 Ukraine1001
16 Sweden0202
17 Hungary0101
18 Croatia0011
 Egypt0011
 Venezuela0011
Totals (20 nations)424243127

Medal summary

Boys' events

Event Gold Silver Bronze
Boys' freestyle
50 m Kyle Chalmers
 Australia
22.19 Michael Andrew
 United States
22.36 Giovanni Izzo
 Italy
22.55
100 m Kyle Chalmers
 Australia
48.47 CR Maxime Rooney
 United States
48.87 Felipe Souza
 Brazil
49.30
200 m Maxime Rooney
 United States
1:47.78 Grant Shoults
 United States
1:48.42 Ernest Maksumov
 Russia
1:48.68
400 m Grant Shoults
 United States
3:48.91 Yang Jintong
 China
3:50.05 Qiu Ziao
 China
3:50.99
800 m Yang Jintong
 China
7:55.19 César Castro
 Spain
7:57.21 Ernest Maksumov
 Russia
7:57.40
1500 m Brandonn Almeida
 Brazil
15:15.88 Taylor Abbott
 United States
15:16.35 César Castro
 Spain
15:17.10
Boys' backstroke
50 m Michael Andrew
 United States
25.13 CR Javier Acevedo
 Canada
25.46 Mohamed Samy
 Egypt
Robinson Molina
 Venezuela
25.54
100 m Robert Glință
 Romania
54.30 CR Michael Taylor
 United States
54.64 Luke Greenbank
 Great Britain
54.81
200 m Hugo González
 Spain
1:58.11 Michael Taylor
 United States
1:58.39 Austin Katz
 United States
1:58.51
Boys' breaststroke
50 m Andrius Šidlauskas
 Lithuania
27.99 Nicolò Martinenghi
 Italy
28.03 Nikola Obrovac
 Croatia
28.11
100 m Anton Chupkov
 Russia
1:00.19 Reece Whitley
 United States
1:01.00 Andrius Šidlauskas
 Lithuania
1:01.26
200 m Anton Chupkov
 Russia
2:10.19 CR Matthew Wilson
 Australia
2:11.23 Ippei Miyamoto
 Japan
2:11.59
Boys' butterfly
50 m Andrii Khloptsov
 Ukraine
23.64 Michael Andrew
 United States
23.84 Daniil Pakhomov
 Russia
23.89
100 m Daniil Pakhomov
 Russia
52.28 CR Vinicius Lanza
 Brazil
52.88 Daniil Antipov
 Russia
52.99
200 m Nao Horomura
 Japan
1:56.80 Daniil Pakhomov
 Russia
1:56.93 Mike Thomas
 United States
1:57.61
Boys' individual medley
200 m Clyde Lewis
 Australia
2:00.15 Dániel Sós
 Hungary
2:01.78 Sean Grieshop
 United States
2:01.83
400 m Sean Grieshop
 United States
4:15.67 Brandonn Almeida
 Brazil
4:17.06 Hugo González
 Spain
4:18.14
Boys' relays
4 × 100 m freestyle  Australia
Vincent Dai (50.03)
Kyle Chalmers (48.41)
Brayden McCarthy (49.66)
Jack Cartwright (49.29)
3:17.39  United States
Ryan Hoffer (49.97)
Daniel Krueger (49.50)
Michael Jensen (50.51)
Maxime Rooney (48.44)
3:18.42  Italy
Alessandro Bori (50.11)
Giovanni Izzo (49.54)
Ivano Vendrame (49.87)
Alessandro Miressi (49.06)
3:18.58
4 × 200 m freestyle  United States
Grant Shoults (1:48.10)
Maxime Rooney (1:46.55)
Sean Grieshop (1:49.82)
Grant House (1:49.29)
7:13.76 WJR, CR  Australia
Damian Fyfe (1:50.03)
Clyde Lewis (1:48.34)
Kyle Chalmers (1:50.13)
Joshua Parrish (1:49.26)
7:17.76  Russia
Ernest Maksumov (1:48.99)
Elisei Stepanov (1:48.81)
Daniil Antipov (1:51.10)
Aleksandr Prokofev (1:50.55)
7:19.45
4 × 100 m medley  Russia
Roman Larin (55.50)
Anton Chupkov (59.84)
Daniil Pakhomov (51.74)
Vladislav Kozlov (49.36)
3:36.44 WJR, CR  United States
Michael Taylor (55.39)
Reece Whitley (1:00.82)
Michael Andrew (52.75)
Maxime Rooney (48.55)
3:37.51  Australia
Clyde Lewis (55.85)
Matthew Wilson (1:01.81)
Brayden McCarthy (54.17)
Kyle Chalmers (48.38)
3:40.21

Girls' events

Event Gold Silver Bronze
Girls' freestyle
50 m Mariia Kameneva
 Russia
25.12 Rikako Ikee
 Japan
25.19 Shayna Jack
 Australia
25.24
100 m Taylor Ruck
 Canada
53.92 CR Penny Oleksiak
 Canada
54.65 Arina Openysheva
 Russia
54.78
200 m Taylor Ruck
 Canada
1:57.87 CR Arina Openysheva
 Russia
1:58.28 Hannah Cox
 United States
1:59.28
400 m Tamsin Cook
 Australia
4:06.17 CR Sierra Schmidt
 United States
4:07.47 Linda Caponi
 Italy
4:07.73
800 m Sierra Schmidt
 United States
8:27.55 CR Simona Quadarella
 Italy
8:29.79 Holly Hibbott
 Great Britain
8:31.56
1500 m Simona Quadarella
 Italy
16:05.61 CR Sierra Schmidt
 United States
16:12.84 Gabrielle Kopenski
 United States
16:21.15
Girls' backstroke
50 m Gabrielle Fa'amausili
 New Zealand
27.81 WJR, CR Minna Atherton
 Australia
27.83 Danielle Hanus
 Canada
28.26
100 m Minna Atherton
 Australia
59.58 WJR, CR Claire Adams
 United States
1:00.19 Bobbi Gichard
 New Zealand
1:00.42
200 m Minna Atherton
 Australia
2:09.11 CR Liu Yaxin
 China
2:09.44 Taylor Ruck
 Canada
2:09.49
Girls' breaststroke
50 m Viktoriya Zeynep Gunes
 Turkey
30.78 Sophie Hansson
 Sweden
31.18 Katie Matts
 Great Britain
31.66
100 m Viktoriya Zeynep Gunes
 Turkey
1:06.77 Sophie Hansson
 Sweden
1:07.77 Katie Matts
 Great Britain
1:07.96
200 m Viktoriya Zeynep Gunes
 Turkey
2:19.64 WJR, CR Maria Astashkina
 Russia
2:24.57 Sofiya Andreeva
 Russia
2:24.88
Girls' butterfly
50 m Rikako Ikee
 Japan
26.28 CR Penny Oleksiak
 Canada
26.45 Mariia Kameneva
 Russia
26.47
100 m Rikako Ikee
 Japan
58.28 CR Penny Oleksiak
 Canada
58.50 Gemma Cooney
 Australia
58.98
200 m Wang Siqi
 China
2:08.24 Tamsin Cook
 Australia
2:08.86 Hannah Kukurugya
 United States
2:10.08
Girls' individual medley
200 m Viktoriya Zeynep Gunes
 Turkey
2:11.03 WJR, CR Mary-Sophie Harvey
 Canada
2:12.37 Georgia Coates
 Great Britain
2:12.74
400 m Rosie Rudin
 Great Britain
4:39.01 WJR, CR Georgia Coates
 Great Britain
4:39.94 Africa Zamorano
 Spain
4:40.15
Girls' relays
4 × 100 m freestyle  Australia
Shayna Jack (54.91)
Minna Atherton (55.93)
Gemma Cooney (54.65)
Lucy Elizabeth McJannett (54.38)
3:39.87
WJR, CR
 Russia
Arina Openysheva (55.23)
Mariia Kameneva (54.76)
Daria Mullakaeva (55.42)
Daria S Ustinova (54.50)
3:39.91  Canada
Penny Oleksiak (55.35)
Rebecca Smith (55.46)
Mary-Sophie Harvey (55.71)
Taylor Ruck (53.74)
3:40.26
4 × 200 m freestyle  Australia
Tamsin Cook (1:58.16) CR
Lucy Elizabeth McJannett (1:59.68)
Shayna Jack (1:59.76)
Gemma Cooney (1:59.08)
7:56.68
WJR, CR
 Canada
Penny Oleksiak (1:59.92)
Rebecca Smith (1:59.41)
Mary-Sophie Harvey (2:01.00)
Taylor Ruck (1:56.71)
7:57.04  Russia
Arina Openysheva (1:58.90)
Daria Mullakaeva (1:59.99)
Valeriya Salamatina (1:59.11)
Anastasiia Kirpichnikova (1:59.58)
7:57.58
4 × 100 m medley  Russia
Irina Prikhodko (1:00.77)
Maria Astashkina (1:07.65)
Polina Egorova (58.36)
Mariia Kameneva (54.27)
4:01.05 WJR, CR  Australia
Minna Atherton (59.61)
Ella Bond (1:09.54)
Gemma Cooney (58.77)
Shayna Jack (54.50)
4:02.42  Japan
Natsumi Sakai (1:01.91)
Runa Imai (1:08.03)
Rikako Ikee (58.07)
Sachi Mochida (55.09)
4:03.10

Mixed events

Event Gold Silver Bronze
4×100 m freestyle relay  Canada
Javier Acevedo (50.42)
Markus Thormeyer (48.77)
Penny Oleksiak (54.83)
Taylor Ruck (53.69)
3:27.71 WJR, CR  Australia
Jack Cartwright (50.34)
Kyle Chalmers (48.89)
Lucy Elizabeth McJannett (54.92)
Shayna Jack (54.44)
3:28.59  Russia
Vladislav Kozlov (49.74)
Igor Shadrin (49.58)
Mariia Kameneva (54.77)
Arina Openysheva (54.70)
3:28.79
4×100 m medley relay  Russia
Irina Prikhodko (1:00.53)
Anton Chupkov (59.74)
Daniil Pakhomov (51.33)
Arina Openysheva (54.25)
3:45.85 WJR, CR  Australia
Minna Atherton (59.87)
Matthew Wilson (1:01.16)
Lucia Lassman (59.56)
Kyle Chalmers (47.68)
3:48.27  United States
Michael Taylor (54.72)
Michael Andrew (1:01.07)
Cassidy Bayer (59.43)
Stanzi Moseley (55.02)
3:50.24

References

  1. "FINA World Junior Swimming Championships". FINA. Archived from the original on 10 August 2015. Retrieved 25 August 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.