2015 Canada Cup of Curling

The 2015 Canada Cup of Curling was held from December 3 to 7 at Revolution Place in Grande Prairie, Alberta. This was the first time that Grande Prairie hosted the Canada Cup, and the third time that Alberta hosted the Canada Cup, which was also held in Medicine Hat in 2010 and in Camrose in 2014.

2015 Canada Cup of Curling
Host cityGrande Prairie, Alberta
ArenaRevolution Place
DatesDecember 2–6
Attendance14,425[1]
Men's winner Kevin Koe
Curling clubGlencoe CC, Calgary
SkipKevin Koe
ThirdMarc Kennedy
SecondBrent Laing
LeadBen Hebert
Finalist Mike McEwen
Women's winner Rachel Homan
Curling clubOttawa CC, Ottawa
SkipRachel Homan
ThirdEmma Miskew
SecondJoanne Courtney
LeadLisa Weagle
CoachMarcel Rocque
Finalist Val Sweeting
« 2014
2016 »

Men

Teams

The teams are listed as follows:[2] Due to a tie in CTRS points between the Reid Carruthers rink and the John Epping rink, both teams were invited to the event, expanding the field to eight teams.[3]

SkipThirdSecondLeadLocale
Reid CarruthersBraeden MoskowyDerek SamagalskiColin Hodgson West St. Paul CC, West St. Paul
John EppingMathew CammPatrick JanssenTim March Donalda CC, Toronto
Brad GushueMark NicholsBrett GallantGeoff Walker Bally Haly G&CC, St. John's
Steve LaycockKirk MuyresColton FlaschDallan Muyres Nutana CC, Saskatoon
Brad JacobsRyan FryE. J. HarndenRyan Harnden Soo CA, Sault Ste. Marie
Kevin KoeMarc KennedyBrent LaingBen Hebert Glencoe CC, Calgary
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni Neufeld Fort Rouge CC, Winnipeg
Pat SimmonsJohn MorrisCarter RycroftNolan Thiessen Glencoe CC, Calgary

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
SkipWL
Mike McEwen52
Kevin Koe52
John Epping43
Pat Simmons43
Brad Gushue34
Brad Jacobs34
Reid Carruthers25
Steve Laycock25

Round Robin Results

All draw times listed are in Mountain Standard Time (UTC−7).[4]

Draw 1

Wednesday, December 2, 8:30 am

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Pat Simmons 0 0 2 0 2 0 1 0 2 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 0 3 0 0 1 0 0 0 3 7
Steve Laycock 0 1 0 0 1 0 1 1 1 0 5

Draw 2

Wednesday, December 2, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 0 2 0 2 0 1 0 3 X 8
Brad Gushue 0 0 0 1 0 3 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 0 2 0 0 2 0 0 1 0 2 7
Reid Carruthers 0 0 2 0 0 1 0 0 3 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pat Simmons 1 1 0 1 0 0 2 0 1 0 6
Brad Jacobs 0 0 2 0 1 1 0 2 0 1 7

Draw 3

Wednesday, December 2, 6:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 1 0 2 0 0 1 0 0 0 1 5
Brad Gushue 0 2 0 1 0 0 1 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 3 2 0 1 1 1 0 0 1 9
John Epping 1 0 0 2 0 0 0 2 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 0 2 0 2 2 0 1 0 X 7
Brad Jacobs 1 0 0 2 0 0 1 0 2 X 6

Draw 4

Thursday, December 3, 8:30 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 0 0 2 0 1 0 1 0 2 X 6
Kevin Koe 0 1 0 2 0 1 0 4 0 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 0 2 0 0 1 0 1 0 X X 4
Mike McEwen 2 0 1 0 0 2 0 4 X X 9

Draw 5

Thursday, December 3, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 2 1 0 0 0 2 1 1 X X 7
Steve Laycock 0 0 0 0 2 0 0 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 1 0 2 0 1 0 0 1 0 0 5
John Epping 0 1 0 2 0 2 0 0 2 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 0 2 0 0 0 1 0 1 0 0 4
Pat Simmons 0 0 0 2 0 0 1 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 1 0 2 0 0 0 2 0 1 6
Mike McEwen 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 5

Draw 6

Thursday, December 3, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 1 0 0 0 1 0 2 0 X 4
Pat Simmons 0 0 0 0 3 0 1 0 2 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 2 0 0 1 1 0 3 X X 7
John Epping 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3

Draw 7

Friday, December 4, 8:30 am

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Reid Carruthers 2 0 1 0 0 0 0 0 1 0 4
Kevin Koe 0 1 0 2 0 1 2 0 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 1 0 0 0 1 0 1 1 1 X 5
Pat Simmons 0 0 0 0 0 1 0 0 0 X 1

Draw 8

Friday, December 4, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 1 0 0 2 0 1 0 0 1 5
Kevin Koe 1 0 1 0 0 1 0 1 0 0 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 1 0 2 2 0 0 4 X X 9
Steve Laycock 0 0 1 0 0 2 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Brad Jacobs 0 0 2 1 0 0 1 0 1 1 0 6
Reid Carruthers 0 1 0 0 2 1 0 2 0 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pat Simmons 1 0 1 2 2 0 0 1 1 X 8
John Epping 0 4 0 0 0 0 2 0 0 X 6

Draw 9

Friday, December 4, 6:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 2 0 1 0 0 0 0 2 0 3 8
Brad Jacobs 0 1 0 1 1 1 0 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 2 0 1 0 0 2 0 0 3 0 8
Brad Gushue 0 1 0 2 1 0 0 1 0 1 6

Draw 10

Saturday, December 5, 7:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 1 1 0 2 0 5 0 X X X 9
Reid Carruthers 0 0 1 0 2 0 1 X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pat Simmons 0 1 1 1 0 0 0 1 0 0 4
Kevin Koe 0 0 0 0 1 0 3 0 2 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Steve Laycock 1 0 1 0 0 2 0 0 X X 4
Mike McEwen 0 4 0 2 0 0 2 2 X X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Gushue 0 3 0 3 0 0 0 0 2 X 8
Brad Jacobs 1 0 1 0 1 1 0 1 0 X 5

Tiebreaker

Saturday, December 5, 12:30 pm

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 2 0 2 0 0 1 0 0 1 1 7
Pat Simmons 0 2 0 0 2 0 0 1 0 0 5
Player percentages
Team Epping Team Simmons
Timothy March86% Nolan Thiessen96%
Patrick Janssen88% Carter Rycroft75%
Mathew Camm80% John Morris90%
John Epping88% Pat Simmons86%
Total85% Total87%

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Mike McEwen 3
  2 Kevin Koe 7     2 Kevin Koe 7
  3 John Epping 6  

Semifinal

Saturday, December 5, 6:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Kevin Koe 2 0 0 1 0 0 2 0 1 0 1 7
John Epping 0 1 0 0 2 0 0 1 0 2 0 6
Player percentages
Team Koe Team Epping
Ben Hebert99% Timothy March97%
Brent Laing90% Patrick Janssen89%
Marc Kennedy90% Mathew Camm80%
Kevin Koe85% John Epping84%
Total91% Total87%

Final

Sunday, December 6, 5:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Kevin Koe 1 0 0 0 2 0 1 0 3 X 7
Player percentages
Team McEwen Team Koe
Denni Neufeld82% Ben Hebert86%
Matt Wozniak89% Brent Laing93%
B.J. Neufeld83% Marc Kennedy90%
Mike McEwen87% Kevin Koe92%
Total85% Total90%

Women

Teams

The teams are listed as follows:[5]

SkipThirdSecondLeadLocale
Tracy FleuryCrystal WebsterAmanda GatesJennifer Horgan Idylwylde G&CC, Sudbury
Rachel HomanEmma MiskewJoanne CourtneyLisa Weagle Ottawa CC, Ottawa
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn McEwen St. Vital CC, Winnipeg
Kristy McDonaldKate CameronLeslie WilsonRaunora Westcott Granite CC, Winnipeg
Sherry MiddaughJo-Ann RizzoLee MerklingerLeigh Armstrong Coldwater & District CC, Coldwater
Kelsey RocqueLaura CrockerTaylor McDonaldJennifer Gates Saville SC, Edmonton
Val SweetingLori Olson-JohnsDana FergusonRachelle Brown Saville SC, Edmonton

Round Robin Standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
SkipWL
Rachel Homan51
Jennifer Jones42
Val Sweeting42
Sherry Middaugh42
Kelsey Rocque24
Kristy McDonald15
Tracy Fleury15

Round Robin Results

All draw times listed are in Mountain Standard Time (UTC−7).[4]

Draw 1

Wednesday, December 2, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelsey Rocque 0 2 0 1 0 0 2 0 0 2 7
Kristy McDonald 0 0 1 0 2 1 0 1 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 4 1 0 0 1 2 0 0 X X 8
Val Sweeting 0 0 2 0 0 0 1 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 0 1 0 0 0 0 1 0 X 2
Sherry Middaugh 1 0 0 2 1 1 1 0 1 X 7

Draw 2

Wednesday, December 2, 1:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kristy McDonald 0 0 3 1 0 1 1 0 1 0 7
Tracy Fleury 1 0 0 0 1 0 0 1 0 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 1 1 0 0 2 0 0 2 1 7
Kelsey Rocque 0 0 0 2 1 0 2 0 0 0 5

Draw 3

Wednesday, December 2, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 1 0 1 0 0 0 0 2 1 0 5
Rachel Homan 0 0 0 1 2 0 1 0 0 2 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Val Sweeting 2 0 0 4 0 1 0 0 1 X 8
Tracy Fleury 0 1 1 0 1 0 3 0 0 X 6

Draw 4

Thursday, December 3, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Val Sweeting 2 0 0 3 2 0 1 0 X X 8
Sherry Middaugh 0 1 1 0 0 1 0 1 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kristy McDonald 0 0 0 3 0 0 0 1 0 X 4
Rachel Homan 0 2 1 0 0 2 1 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Fleury 0 2 0 0 1 0 1 0 X X 4
Jennifer Jones 0 0 2 4 0 3 0 0 X X 9

Draw 5

Thursday, December 3, 1:30 pm

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 2 1 3 0 0 2 0 1 X X 9
Kelsey Rocque 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2

Draw 6

Thursday, December 3, 6:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelsey Rocque 0 2 1 0 1 0 0 0 1 0 5
Jennifer Jones 1 0 0 2 0 1 2 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 1 0 1 0 0 0 1 0 3
Tracy Fleury 0 2 0 0 0 0 0 1 0 1 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Val Sweeting 2 0 1 0 2 0 1 1 1 X 8
Kristy McDonald 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3

Draw 7

Friday, December 4, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kristy McDonald 0 1 0 1 0 1 0 1 X X 4
Jennifer Jones 3 0 1 0 3 0 4 0 X X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Fleury 1 0 0 1 0 0 2 0 1 X 5
Rachel Homan 0 1 1 0 1 1 0 3 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kelsey Rocque 0 0 1 0 2 0 0 1 X X 4
Val Sweeting 0 3 0 2 0 2 3 0 X X 10

Draw 8

Friday, December 4, 1:30 pm

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 2 0 1 0 0 0 1 2 1 7
Kristy McDonald 0 0 1 0 3 0 1 0 0 0 5

Draw 9

Friday, December 4, 8:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Fleury 0 1 0 4 0 0 1 0 2 0 8
Kelsey Rocque 1 0 2 0 1 2 0 3 0 2 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Sherry Middaugh 0 0 0 2 0 1 0 2 0 1 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 2 0 3 0 1 2 1 0 X X 9
Val Sweeting 0 1 0 1 0 0 0 1 X X 3

Tiebreaker

Saturday, December 5, 11:30 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Val Sweeting 1 0 0 0 2 1 0 1 2 X 7
Sherry Middaugh 0 0 0 2 0 0 1 0 0 X 3
Player percentages
Team Sweeting Team Middaugh
Rachelle Brown94% Leigh Armstrong90%
Dana Ferguson89% Lee Merklinger85%
Lori Olson-Johns92% Jo-Ann Rizzo85%
Val Sweeting92% Sherry Middaugh76%
Total92% Total84%

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Rachel Homan 8
  2 Jennifer Jones 3     3 Val Sweeting 7
  3 Val Sweeting 5  

Semifinal

Saturday, December 5, 1:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 0 0 0 1 1 0 0 1 0 3
Val Sweeting 0 0 2 0 0 0 0 2 0 1 5
Player percentages
Team Jones Team Sweeting
Dawn McEwen98% Rachelle Brown86%
Jill Officer89% Dana Ferguson94%
Kaitlyn Lawes94% Lori Olson-Johns93%
Jennifer Jones88% Val Sweeting99%
Total92% Total93%

Final

Sunday, December 6, 11:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Rachel Homan 0 2 0 1 0 1 0 2 1 0 1 8
Val Sweeting 0 0 3 0 2 0 1 0 0 1 0 7
Player percentages
Team Homan Team Sweeting
Lisa Weagle92% Rachelle Brown85%
Joanne Courtney75% Dana Ferguson70%
Emma Miskew83% Lori Olson-Johns85%
Rachel Homan85% Val Sweeting70%
Total84% Total78%

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.