2015–16 UEFA Women's Champions League qualifying round

The 2015–16 UEFA Women's Champions League qualifying round was played on 11, 13 and 16 August 2015. A total of 32 teams competed in the qualifying round to decide eight of the 32 places in the knockout phase of the 2015–16 UEFA Women's Champions League.[1]

Draw

The draw was held on 25 June 2015, 13:30 CEST, at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland.[2][3] The 32 teams were allocated into four seeding positions based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season. They were drawn into eight groups of four containing one team from each of the four seeding positions. First, the eight teams which were pre-selected as hosts were drawn from their own designated pot and allocated to their respective group as per their seeding positions. Next, the remaining 24 teams were drawn from their respective pot which were allocated according to their seeding positions.[4]

Below are the 32 teams which participated in the qualifying round (with their 2015 UEFA club coefficients, which took into account their performance in European competitions from 2010–11 to 2014–15 plus 33% of their association coefficient from the same time span),[5] with the eight teams which were pre-selected as hosts marked by (H).[6]

Key to colours
Group winners advanced to the round of 32
Seeding position 1
Team Coeff
Apollon Limassol (H) 25.270
Olimpia Cluj 17.620
Spartak Subotica 15.620
Gintra Universitetas 14.630
Twente (H) 14.610
PK-35 Vantaa (H) 13.290
PAOK 12.965
Konak Belediyespor 12.630
Seeding position 2
Team Coeff
Stjarnan 12.610
SFK 2000 (H) 11.970
Medyk Konin (H) 11.105
ŽNK Osijek (H) 10.640
ASA Tel Aviv 10.640
Pomurje (H) 10.300
Zhytlobud-1 Kharkiv 9.630
NSA Sofia 8.645
Seeding position 3
Team Coeff
Pärnu JK 6.650
KÍ Klaksvík 5.320
FC Minsk 5.130
Ferencváros 5.115
Nové Zámky 3.645
Wexford Youths 3.630
CF Benfica 3.135
Glentoran Belfast United (H) 2.660
Seeding position 4
Team Coeff
Vllaznia 1.995
Cardiff Met. 1.990
Ekonomist 1.330
ŽFK Dragon 2014 0.990
Noroc Nimoreni 0.165
Hibernians 0.000
Rīgas FS 0.000
Jeunesse Junglinster 0.000

Format

In each group, teams played against each other in a round-robin mini-tournament at the pre-selected hosts. The eight group winners advanced to the round of 32 to join the 24 teams which qualified directly.[4]

Tiebreakers

The teams were ranked according to points (3 points for a win, 1 point for a draw, 0 points for a loss). If two or more teams were equal on points on completion of the group matches, the following criteria were applied in the order given to determine the rankings (regulations Articles 14.01 and 14.02):[1]

  1. higher number of points obtained in the group matches played among the teams in question;
  2. superior goal difference from the group matches played among the teams in question;
  3. higher number of goals scored in the group matches played among the teams in question;
  4. if, after having applied criteria 1 to 3, teams still had an equal ranking, criteria 1 to 3 were reapplied exclusively to the matches between the teams in question to determine their final rankings. If this procedure did not lead to a decision, criteria 5 to 9 applied;
  5. superior goal difference in all group matches;
  6. higher number of goals scored in all group matches;
  7. if only two teams had the same number of points, and they were tied according to criteria 1 to 6 after having met in the last round of the group, their rankings were determined by a penalty shoot-out (not used if more than two teams had the same number of points, or if their rankings were not relevant for qualification for the next stage).
  8. lower disciplinary points total based only on yellow and red cards received in all group matches (red card = 3 points, yellow card = 1 point, expulsion for two yellow cards in one match = 3 points);
  9. higher club coefficient.

Groups

All times were CEST (UTC+2). All match attendances are provided by a source independent from UEFA.[7]

Group 1

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 FC Minsk 3 3 0 0 16 1 +15 9 Advanced to knockout phase
2 SFK 2000 (H) 3 2 0 1 8 4 +4 6
3 Konak Belediyespor 3 1 0 2 7 14 7 3
4 Vllaznia 3 0 0 3 1 13 12 0
Source: UEFA
(H) Host.
SFK 2000 5–0 Vllaznia
Djoković  4', 67'
Kuć  12'
Hadžić  77'
Al. Spahić  79'
Report
Attendance: 300
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Konak Belediyespor 1–10 FC Minsk
Başkol  87' Report E. Sunday  10'
Miroshnichenko  15', 56'
U. Sunday  38', 47', 58', 71', 84'
Özgan  46' (o.g.)
Ishola  80'
Attendance: 80
Referee: Lina Lehtovaara (Finland)

FC Minsk 3–0 SFK 2000
Pilipenko  13'
U. Sunday  80'
Buzunova  89'
Report
Attendance: 350
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Konak Belediyespor 5–1 Vllaznia
Çınar  11'
Nurlu  66'
Topçu  77'
Hız  82'
Yeniçeri  84'
Report Bajraktari  16'
Attendance: 50
Referee: Lois Otte (Belgium)

SFK 2000 3–1 Konak Belediyespor
Djoković  44' (pen.), 55', 68' (pen.) Report Göksu  76'
Attendance: 100
Referee: Karolina Radzik-Johan (Poland)
Vllaznia 0–3 FC Minsk
Report Buzunova  19'
Pilipenko  25'
U. Sunday  27'
Attendance: 20
Referee: Lois Otte (Belgium)

Group 2

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 PAOK 3 3 0 0 18 0 +18 9 Advanced to knockout phase
2 NSA Sofia 3 2 0 1 8 5 +3 6
3 Glentoran Belfast United (H) 3 1 0 2 3 6 3 3
4 ŽFK Dragon 2014 3 0 0 3 0 18 18 0
Source: UEFA
(H) Host.
NSA Sofia 6–0 ŽFK Dragon 2014
Zhekova  15', 37'
Asenova  17'
Koshuleva  27'
Gospodinova  34'
Penkova  70'
Report
Attendance: 22
Referee: Tânia Fernandes Morais (Luxembourg)
PAOK 4–0 Glentoran Belfast United
Dimitrijević  2', 75'
Markou  59'
Chatzigiannidou  73' (pen.)
Report
Attendance: 202
Referee: Zuzana Štrpková (Slovakia)

PAOK 10–0 ŽFK Dragon 2014
Dimitriou  37'
Panteliadou  39', 42', 49'
Dimitrijević  45+1', 62'
Kakambouki  51', 66'
Naceva  60' (o.g.)
Chatzigiannidou  74' (pen.)
Report
Attendance: 36
Referee: Kseniya Goryacheva (Russia)
Glentoran Belfast United 1–2 NSA Sofia
Wade  15' Report Gospodinova  59'
Koshuleva  82'
Attendance: 220
Referee: Tânia Fernandes Morais (Luxembourg)

NSA Sofia 0–4 PAOK
Report Markou  44', 48'
Chamalidou  50'
Kakambouki  82'
Attendance: 10
Referee: Zuzana Štrpková (Slovakia)
ŽFK Dragon 2014 0–2 Glentoran Belfast United
Report Rogan  31'
Wade  36'
Attendance: 172
Referee: Kseniya Goryacheva (Russia)

Group 3

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Stjarnan 3 3 0 0 11 0 +11 9 Advanced to knockout phase
2 Apollon Limassol (H) 3 2 0 1 10 2 +8 6
3 KÍ Klaksvík 3 0 1 2 3 9 6 1
4 Hibernians 3 0 1 2 3 16 13 1
Source: UEFA
(H) Host.
Apollon Limassol 2–0 KÍ Klaksvík
Cameron  6'
Violari  33'
Report
Attendance: 120
Referee: Anastasia Pustovoitova (Russia)
Stjarnan 5–0 Hibernians
Poliana  20', 47'
Francielle  28'
C. Zammit  39' (o.g.)
Sigurðardóttir  90'
Report
Attendance: 25
Referee: Vesna Budimir (Croatia)

KÍ Klaksvík 0–4 Stjarnan
Report Pedersen  50'
Þorsteinsdóttir  62', 81'
Poliana  63'
Attendance: 30
Referee: Vesna Budimir (Croatia)
Apollon Limassol 8–0 Hibernians
Chrysostomou  5'
Cameron  10', 90'
Kynossidou  15'
Violari  66'
Cuschieri  79', 82'
F. Antoniou  86'
Report
Attendance: 200
Referee: Ivana Projkovska (Macedonia)

Stjarnan 2–0 Apollon Limassol
Poliana  45', 75' Report
Attendance: 300
Referee: Anastasia Pustovoitova (Russia)
Hibernians 3–3 KÍ Klaksvík
Xuereb  45+1'
C. Zammit  61'
Theuma  90+3'
Report Josephsen  14', 70'
Thomsen  62'
Attendance: 20
Referee: Ivana Projkovska (Macedonia)

Group 4

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Twente (H) 3 3 0 0 19 0 +19 9 Advanced to knockout phase
2 Ferencváros 3 2 0 1 13 3 +10 6
3 ASA Tel Aviv 3 1 0 2 6 10 4 3
4 Jeunesse Junglinster 3 0 0 3 1 26 25 0
Source: UEFA
(H) Host.
Twente 2–0 Ferencváros
Renfurm  49'
R. Jansen  67'
Report
Sportpark Slangenbeek, Hengelo
Attendance: 600
Referee: Marte Sørø (Norway)
ASA Tel Aviv 5–1 Jeunesse Junglinster
Avital  36', 83'
Shenar  49', 65'
Graiver  78'
Report Ghodbane  68'
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 100
Referee: Rhona Daly (Republic of Ireland)

Twente 10–0 Jeunesse Junglinster
Roetgering  22' (pen.), 28' (pen.)
Roord  34', 62'
R. Jansen  38'
Birkel  45' (o.g.)
E. Jansen  65', 71'
Van de Sanden  77'
Kerkdijk  90+2'
Report
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 550
Referee: Knarik Grigoryan (Armenia)
Ferencváros 2–1 ASA Tel Aviv
Orji  12', 89' Report Graiver  36'
Sportpark Slangenbeek, Hengelo
Attendance: 60
Referee: Rhona Daly (Republic of Ireland)

ASA Tel Aviv 0–7 Twente
Report Roord  1', 29', 51', 57', 75'
Van de Sanden  15'
E. Jansen  74'
Sportpark Slangenbeek, Hengelo
Attendance: 500
Referee: Marte Sørø (Norway)
Jeunesse Junglinster 0–11 Ferencváros
Report Zágor  4', 45', 45+1'
Orji  25', 26', 30', 40', 50', 73', 76'
Mosdóczi  90'
Sportpark Vondersweijde, Oldenzaal
Attendance: 75
Referee: Knarik Grigoryan (Armenia)

Group 5

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Olimpia Cluj 3 3 0 0 12 1 +11 9 Advanced to knockout phase
2 Pomurje (H) 3 2 0 1 6 3 +3 6
3 Pärnu JK 3 1 0 2 3 7 4 3
4 Ekonomist 3 0 0 3 2 12 10 0
Source: UEFA
(H) Host.
Olimpia Cluj 4–0 Pärnu JK
Lunca  11', 63'
Voicu  41'
Olar  51'
Report
Attendance: 30
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)
Pomurje 4–0 Ekonomist
Bradić  22', 37'
Conjar  66'
Podovac  89'
Report
Attendance: 700
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)

Olimpia Cluj 6–1 Ekonomist
Popa  39'
Nedić  40' (o.g.)
Corduneanu  45+1'
Voicu  45+3'
Lunca  73', 81'
Report Bojat  59'
Attendance: 60
Referee: Marta Frías Acedo (Spain)
Pärnu JK 1–2 Pomurje
Morkovkina  8' Report Podovac  84'
Tibaut  87'
Attendance: 500
Referee: Sofia Karagiorgi (Cyprus)

Pomurje 0–2 Olimpia Cluj
Report Havristiuc  13'
Voicu  52'
Attendance: 1,200
Referee: Zuzana Kováčová (Slovakia)
Ekonomist 1–2 Pärnu JK
Krivokapić  79' Report Ojala  7'
Himanen  12'
Attendance: 22
Referee: Marta Frías Acedo (Spain)

Group 6

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Spartak Subotica 3 3 0 0 9 2 +7 9 Advanced to knockout phase
2 CF Benfica 3 2 0 1 7 2 +5 6
3 ŽNK Osijek (H) 3 1 0 2 4 6 2 3
4 Noroc Nimoreni 3 0 0 3 1 11 10 0
Source: UEFA
(H) Host.
Spartak Subotica 2–1 CF Benfica
Matić  64'
Filipović  73'
Report Fidalgo  87'
Attendance: 150
Referee: Amy Rayner (England)
ŽNK Osijek 4–0 Noroc Nimoreni
Šalek  65'
Lojna  66', 90+10'
Andrlić  83'
Report
Attendance: 1,000
Referee: Florence Guillemin (France)

Spartak Subotica 4–1 Noroc Nimoreni
Marenić  25', 47', 71', 75' Report Chiper  58'
Attendance: 220
Referee: Barbara Bollenberg (Austria)
CF Benfica 3–0 ŽNK Osijek
Patão  12'
Mafalda  50', 79'
Report
Attendance: 1,000
Referee: Florence Guillemin (France)

ŽNK Osijek 0–3 Spartak Subotica
Report Poljak  56', 80'
Cepernić  83' (o.g.)
Attendance: 700
Referee: Amy Rayner (England)
Noroc Nimoreni 0–3 CF Benfica
Report Coelho  21'
Flores  24', 48'
Attendance: 50
Referee: Barbara Bollenberg (Austria)

Group 7

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Medyk Konin (H) 3 3 0 0 15 0 +15 9 Advanced to knockout phase
2 Wexford Youths 3 2 0 1 6 7 1 6
3 Gintra Universitetas 3 1 0 2 5 6 1 3
4 Cardiff Met. 3 0 0 3 2 15 13 0
Source: UEFA
(H) Host.
Gintra Universitetas 0–1 Wexford Youths
Report Gleeson  67'
Kleczew Stadium, Kleczew
Attendance: 300
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Medyk Konin 5–0 Cardiff Met.
Sikora  8', 13', 45+1', 90+3'
Dudek  49'
Report
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 400
Referee: Ana Minić (Serbia)

Gintra Universitetas 5–1 Cardiff Met.
Elloh  8', 13'
N'Guessan  66'
Billingham  77' (o.g.)
Akaffou  79'
Report Murray  23'
Kleczew Stadium, Kleczew
Attendance: 300
Referee: Ivana Martinčić (Croatia)
Wexford Youths 0–6 Medyk Konin
Report Daleszczyk  5', 82'
Sikora  18'
Balcerzak  67', 84'
Tarczyńska  86'
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 380
Referee: Ana Minić (Serbia)

Medyk Konin 4–0 Gintra Universitetas
Sikora  31'
Daleszczyk  47'
Gawrońska  75'
Balcerzak  77'
Report
Stadion im. Złotej Jedenastki, Konin
Attendance: 450
Referee: Eleni Lampadariou (Greece)
Cardiff Met. 1–5 Wexford Youths
Allen  60' Report Breen  3', 6', 42', 80'
Cassin  30'
Kleczew Stadium, Kleczew
Attendance: 250
Referee: Ivana Martinčić (Croatia)

Group 8

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 PK-35 Vantaa (H) 3 3 0 0 20 1 +19 9 Advanced to knockout phase
2 Zhytlobud-1 Kharkiv 3 2 0 1 10 3 +7 6
3 Rīgas FS 3 1 0 2 4 15 11 3
4 Nové Zámky 3 0 0 3 2 17 15 0
Source: UEFA
(H) Host.
Zhytlobud-1 Kharkiv 4–1 Rīgas FS
Ovdiychuk  17'
Znaidenova  31'
Tykhonova  34'
Mozolska  45+1'
Report Ročāne  58'
Attendance: 50
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
PK-35 Vantaa 9–0 Nové Zámky
Ojanperä  3', 35'
Franssi  9', 43'
Saarinen  18', 30'
Salmi  67'
Bačová  70' (o.g.)
Parikka  89'
Report
Attendance: 511
Referee: Olga Zadinová (Czech Republic)

Nové Zámky 0–5 Zhytlobud-1 Kharkiv
Report Ovdiychuk  1', 15', 64'
Kostyuchenko  12'
Nesterenko  70'
Attendance: 41
Referee: Lorraine Clark (Scotland)
PK-35 Vantaa 9–0 Rīgas FS
Saarinen  3', 14'
Painilainen  4', 75'
Parikka  58', 79'
Franssi  65'
Bröijer  67'
Kivelä  87'
Report
Attendance: 403
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)

Zhytlobud-1 Kharkiv 1–2 PK-35 Vantaa
Nesterenko  69' Report Ojanperä  24'
Saarinen  54' (pen.)
Attendance: 613
Referee: Olga Zadinová (Czech Republic)
Rīgas FS 3–2 Nové Zámky
Fedotova  31', 62'
Giržda  42'
Report Koleničková  49', 88'
Attendance: 10
Referee: Vivian Peeters (Netherlands)

Statistics

There were 235 goals in 48 matches in the qualifying round, for an average of 4.90 goals per match.[8]

Top goalscorers

Rank Player Team Goals Minutes played
1 Ebere Orji Ferencváros 9 202
2 Jill Roord FC Twente 7 270
Uchechi Sunday FC Minsk 7 270
4 Aleksandra Sikora Medyk Konin 6 270
5 Sanna Saarinen PK-35 Vantaa 5 240
Jasna Djoković SFK 2000 5 270
Poliana Stjarnan 5 270
8 Alexandra Lunca Olimpia Cluj 4 133
Jelena Marenić Spartak Subotica 4 145
Carol Breen Wexford Youths 4 219
Olha Ovdiychuk Zhytlobud-1 Kharkiv 4 246
Jelena Dimitrijević PAOK 4 260

Source: UEFA.com[9]

Top assists

Rank Player Team Assists Minutes played
1 Renate Jansen FC Twente 4 216
Shanice van de Sanden FC Twente 4 264
Eleni Kakambouki PAOK 4 270
Dimitra Panteliadou PAOK 4 270
Uchechi Sunday FC Minsk 4 270
6 Petra Krascsenics Ferencváros 3 180
Ásgerður Baldursdóttir Stjarnan 3 261
Victoria Carleton Glentoran Belfast United 3 270
Špela Kolbl Pomurje 3 270
Rachel Shelina ASA Tel Aviv 3 270
Aleksandra Sikora Medyk Konin 3 270

Source: UEFA.com[10]

References

  1. "Regulations of the UEFA Women's Champions League 2015/16 Season" (PDF). UEFA.com. 1 May 2015.
  2. "Draws — Qualifying round". UEFA.com. Retrieved 25 June 2015.
  3. "Thirty-two learn qualifying round opponents". UEFA. 25 June 2015. Retrieved 25 June 2015.
  4. "Qualifying round draw live on Thursday". UEFA. 23 June 2015. Retrieved 23 June 2015.
  5. "Cumulative Club Coefficient Ranking" (PDF). UEFA.com.
  6. "2015/16 participants and coefficients" (PDF). UEFA.com.
  7. "Women's Champions League". Soccerway. Retrieved 15 October 2015.
  8. "Statistics — Qualifying phase — Group statistics". UEFA.com. Retrieved 16 August 2014.
  9. "Statistics — Qualifying phase — Player statistics — Goals". UEFA.com. Union of European Football Associations. Retrieved 16 August 2015.
  10. "Statistics — Qualifying phase — Player statistics — Assists". UEFA.com. Union of European Football Associations. Retrieved 16 August 2015.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.