2014 World Mixed Doubles Curling Championship

The 2014 World Mixed Doubles Curling Championship were held from April 23 to 30 at the Dumfries Ice Bowl in Dumfries, Scotland.[1] The event was held in conjunction with the 2014 World Senior Curling Championships.

2014 World Mixed Doubles Curling Championship
Host cityDumfries, Scotland
ArenaDumfries Ice Bowl
DatesApril 23–30
Winner  Switzerland
FemaleMichelle Gribi
MaleReto Gribi
Finalist Sweden
« 2013
2015 »

Switzerland continued their dominance of the championship with a fifth title win by cousins Michelle and Reto Gribi over Sweden's Per Noreen and Camilla Johansson, who won their second silver medal as a pair and third consecutive silver medal for Sweden. Switzerland won with a score of 8–6. Spain's Irantzu Garcia and Sergio Vez won the first World Curling medal for Spain in the bronze medal game with a 7–4 win over defending champions Dorottya Palansca and Zsolt Kiss of Hungary.[2]

Canada, Norway, and England scored perfect ends in their games in Draws 5, 11, and 22, respectively.

Teams

The teams are listed as follows:[3]

Group A

 Austria  Belarus  Denmark

Female: Claudia Fischer
Male: Christian Roth

Female: Ekaterina Kirillova
Male: Dmitry Kirillov

Female: Louise Hertsdahl
Male: Flemming Christensen

 England  Hungary  Italy

Female: Angharad Ward
Male: Bryan Zachary

Female: Dorottya Palansca
Male: Zsolt Kiss

Female: Giorgia Ricci
Male: Alessio Gonin

 Russia  South Korea  Wales

Female: Viktorya Moiseeva
Male: Aleksandr Krushelnitcky

Female: Lee Hye-in
Male: Beak Jong-chul

Female: Dawn Watson
Male: Adrian Meikle

Group B

 Brazil  Canada  Estonia

Female: Aline Lima Gonçalves
Male: Marcelo Cabral de Mello

Female: Kim Tuck
Male: Wayne Tuck, Jr.

Female: Maile Mölder
Male: Erkki Lill

 Finland  Kazakhstan  Latvia

Female: Eszter Juhasz
Male: Markku Uusipaavalniemi

Female: Olga Ten
Male: Aleksandr Orlov

Female: Dace Regža
Male: Ansis Regža

 Scotland  Slovenia  Sweden

Female: Gina Aitken
Male: Bruce Mouat

Female: Valentina Jurinčič
Male: Jure Culic

Female: Camilla Johansson
Male: Per Noréen

Group C

 Australia  Czech Republic  Japan

Female: Laurei Weeden
Male: Ian Palangio

Female: Zuzana Hájková
Male: Tomáš Paul

Female: Mitsuki Satoh
Male: Yasuo Mochida

 Netherlands  Poland  Romania

Female: Marianne Neeleman
Male: Ezra Wiebe

Female: Adela Walczak
Male: Łukasz Piworowicz

Female: Diana Butucea
Male: Allen Coliban

 Slovakia   Switzerland

Female: Veronika Kvardova
Male: Ladislav Derzsi

Female: Michelle Gribi
Male: Reto Gribi

Group D

 China  France  Germany

Female: Liu Sijia
Male: Guo Wenli

Female: Delphine Charlet
Male: Tony Angiboust

Female: Andrea Fischer
Male: Stefan Knohl

 Ireland  New Zealand  Norway

Female: Louise Kerr
Male: John Furey

Female: Waverly Taylor
Male: Kenneth Thomson

Female: Kristin Skaslien
Male: Magnus Nedregotten

 Spain  United States

Female: Irantzu Garcia
Male: Sergio Vez

Female: Joyance Meechai
Male: Steve Gebauer

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Group AWL
 Russia80
 Hungary71
 Austria53
 South Korea53
 Wales44
 Italy35
 Denmark26
 Belarus17
 England17
Group BWL
 Sweden80
 Canada71
 Scotland62
 Finland44
 Latvia35
 Estonia35
 Kazakhstan26
 Slovenia26
 Brazil17
Group CWL
 Czech Republic61
  Switzerland61
 Australia52
 Poland43
 Japan34
 Netherlands25
 Romania25
 Slovakia07
Group DWL
 Norway70
 Spain52
 China52
 France43
 United States34
 New Zealand25
 Germany16
 Ireland16

Round robin results

Group A

Thursday, April 24

Draw 1 8:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 2 1 1 0 2 2 X 8
 Italy 1 0 0 0 2 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 1 0 3 0 3 0 1 9
 Denmark 3 0 1 0 3 0 1 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 1 0 1 0 0 0 0 X 2
 Hungary 0 2 0 3 2 1 1 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 1 0 0 2 0 4 0 7
 Wales 3 0 2 1 0 2 0 1 9

Draw 4 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 0 0 0 4 0 1 2 0 7
 Denmark 1 1 1 0 1 0 0 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 0 0 2 0 1 0 1 5
 Wales 0 1 3 0 2 0 2 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 England 1 0 1 0 2 1 0 1 0 6
 Russia 0 2 0 3 0 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 2 1 0 1 0 1 0 0 5
 South Korea 0 0 4 0 1 0 1 2 8

Friday, April 25

Draw 6 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 0 1 0 0 0 0 0 X 1
 Russia 3 0 5 2 1 2 1 X 14
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 1 0 2 2 0 0 3 0 8
 Belarus 0 2 0 0 3 2 0 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 1 0 3 0 1 0 1 6
 Austria 1 0 2 0 1 0 3 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 4 1 1 2 0 2 X X 10
 Italy 0 0 0 0 1 0 X X 1

Draw 9 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 2 0 1 0 1 0 0 X 4
 Austria 0 2 0 1 0 2 4 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 3 0 0 0 X X 3
 Hungary 1 4 0 3 1 3 X X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 0 1 1 1 1 0 4 8
 Denmark 2 1 0 0 0 0 2 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 3 0 1 2 0 2 0 1 9
 England 0 3 0 0 1 0 3 0 7

Saturday, April 26

Draw 12 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 0 0 1 1 0 2 0 5
 Russia 0 2 1 0 0 3 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 0 4 0 0 2 0 3 10
 Wales 0 1 0 3 3 0 1 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 2 0 5 0 0 4 X X 11
 Belarus 0 2 0 1 2 0 X X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 2 0 0 0 0 X X 2
 South Korea 3 0 2 1 1 3 X X 10

Sunday, April 27

Draw 15 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Belarus 0 0 1 0 1 1 0 X 3
 Italy 5 1 0 1 0 0 3 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 5 0 5 0 3 2 X X 15
 England 0 1 0 3 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 1 0 2 0 1 0 0 1 5
 Hungary 0 1 0 1 0 1 1 0 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 0 1 1 1 1 2 X 6
 Wales 1 1 0 0 0 0 0 X 2

Draw 18 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 3 0 0 2 2 1 1 X 9
 England 0 2 1 0 0 0 0 X 3

Draw 19 21:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 1 1 0 0 0 2 1 0 5
 South Korea 0 0 1 3 1 0 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 1 0 4 0 0 0 0 0 5
 Austria 0 1 0 1 1 1 3 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 5 0 1 2 3 4 X X 15
 Belarus 0 1 0 0 0 0 X X 1

Monday, April 28

Draw 21 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 0 1 0 1 0 0 X X 2
 South Korea 1 0 2 0 2 4 X X 9

Draw 22 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 2 0 3 0 0 1 3 X 9
 Italy 0 1 0 3 1 0 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 6 0 4 1 0 0 X 11
 Denmark 1 0 2 0 0 2 2 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 1 0 0 2 0 1 0 5
 Hungary 0 0 5 2 0 1 0 1 9

Tuesday, April 29

Draw 25 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 2 3 1 0 0 1 1 X 8
 England 0 0 0 1 1 0 0 X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 2 0 0 0 0 0 2 0 4
 Austria 0 1 1 1 2 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Wales 1 3 1 1 0 0 1 X 7
 Belarus 0 0 0 0 1 1 0 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 1 1 0 1 0 0 2 5
 Russia 2 0 0 1 0 4 1 0 8

Group B

Thursday, April 24

Draw 2 12:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 2 1 0 0 2 0 4 X 9
 Slovenia 0 0 1 1 0 1 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 0 2 2 0 0 2 0 6
 Sweden 1 1 0 0 2 1 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 1 0 5 1 0 X 8
 Latvia 0 1 0 2 0 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 1 1 0 0 2 0 0 2 6
 Estonia 0 0 1 1 0 1 2 0 5

Friday, April 25

Draw 5 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 1 0 2 0 0 2 X X 5
 Canada 0 6 0 3 1 0 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 1 3 1 0 1 0 0 6
 Estonia 1 0 0 0 3 0 2 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 4 1 1 3 0 2 2 X 13
 Brazil 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 0 0 0 1 0 2 0 1 4
 Scotland 1 1 1 0 2 0 1 0 6

Draw 8 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 0 0 0 1 0 X X 1
 Scotland 3 2 4 1 0 4 X X 14
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Kazakhstan 2 0 2 1 0 1 1 0 0 7
 Finland 0 2 0 0 2 0 0 3 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 4 0 1 0 0 3 0 3 11
 Slovenia 0 2 0 2 1 0 1 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 0 0 0 0 1 0 1 2
 Sweden 1 1 1 1 1 0 1 0 6

Saturday, April 26

Draw 11 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Finland 0 0 0 1 1 0 2 1 0 5
 Scotland 2 1 1 0 0 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 4 1 1 0 5 0 1 X 12
 Brazil 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Kazakhstan 2 2 0 0 2 2 0 1 9
 Latvia 0 0 1 2 0 0 2 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 0 2 0 0 1 1 0 4
 Canada 2 2 0 2 1 0 0 1 8

Draw 14 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 1 0 2 0 3 1 7
 Finland 1 1 0 1 0 2 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 3 0 2 0 0 0 0 1 6
 Latvia 0 3 0 2 1 1 2 0 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 3 0 2 2 0 0 1 X 8
 Kazakhstan 0 1 0 0 1 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 0 3 0 2 0 1 X 6
 Canada 2 1 0 2 0 4 0 X 9

Sunday, April 27

Draw 16 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 1 0 0 0 0 0 X 1
 Finland 3 0 3 3 1 1 2 X 13

Draw 17 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 4 0 0 1 2 1 0 0 8
 Estonia 0 2 1 0 0 0 3 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 1 0 0 1 0 X X 2
 Sweden 3 0 2 1 0 3 X X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 0 2 0 0 0 X X 2
 Scotland 3 1 0 3 1 4 X X 12

Monday, April 28

Draw 20 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 0 0 0 0 1 1 X 4
 Sweden 0 2 1 1 1 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 1 1 0 3 0 1 0 5
 Slovenia 1 0 0 5 0 1 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 2 1 1 1 0 1 0 7
 Kazakhstan 0 0 0 0 0 4 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 4 1 1 1 1 2 0 X 10
 Brazil 0 0 0 0 0 0 3 X 3

Draw 22 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Estonia 0 2 0 0 2 0 3 0 2 9
 Kazakhstan 1 0 1 2 0 2 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Brazil 0 0 1 0 0 2 0 X 3
 Canada 4 1 0 2 2 0 1 X 10

Draw 24 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 1 3 0 2 0 4 0 1 11
 Latvia 0 0 3 0 3 0 1 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 4 1 0 0 2 2 X X 9
 Slovenia 0 0 1 1 0 0 X X 2

Tuesday, April 29

Draw 25 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 3 0 2 0 4 X 10
 Estonia 0 1 0 2 0 1 0 X 4

Draw 26 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovenia 0 3 2 0 4 1 1 X 11
 Brazil 2 0 0 2 0 0 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 1 1 1 0 3 0 2 8
 Kazakhstan 2 0 0 0 1 0 3 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 0 2 0 1 1 1 1 7
 Finland 0 2 0 1 0 0 0 0 3

Group C

Thursday, April 24

Draw 1 8:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 4 1 0 4 0 2 3 X 14
 Romania 0 0 1 0 1 0 0 X 2

Draw 2 12:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 1 0 1 0 1 0 1 5
 Slovakia 0 0 1 0 2 0 1 0 4

Draw 3 15:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 2 0 0 0 0 1 1 0 4
 Poland 0 1 1 1 1 0 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 0 0 1 0 1 0 X 2
  Switzerland 3 2 1 0 1 0 2 X 9

Friday, April 25

Draw 5 8:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 2 3 2 2 1 0 0 X 10
 Romania 0 0 0 0 0 4 2 X 6

Draw 6 11:15

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 3 0 3 1 0 2 0 X 9
 Poland 0 1 0 0 1 0 3 X 5

Draw 7 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 2 0 2 0 1 1 0 1 7
 Slovakia 0 2 0 3 0 0 1 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 1 0 0 0 5 0 2 0 8
  Switzerland 0 1 1 1 0 1 0 1 5

Draw 9 21:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 1 1 0 1 0 1 2 6
 Japan 2 0 0 2 0 1 0 0 5

Saturday, April 26

Draw 10 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 2 1 0 0 0 1 1 0 5
 Slovakia 0 0 1 1 1 0 0 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 0 2 1 2 2 0 X 8
 Netherlands 0 3 0 0 0 0 2 X 5

Draw 12 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 2 0 4 0 2 0 X 10
 Romania 0 0 2 0 1 0 2 X 5

Draw 13 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 1 1 0 0 0 0 2
 Japan 1 1 0 0 1 1 1 1 6

Draw 14 21:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 0 0 0 2 1 0 X 3
 Poland 1 2 2 1 0 0 1 X 7

Sunday, April 27

Draw 15 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 1 2 2 1 1 0 0 7
 Australia 2 0 0 0 0 0 3 1 6

Draw 16 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 1 0 0 2 0 0 X X 3
  Switzerland 0 5 2 0 4 1 X X 12

Draw 17 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 0 0 0 1 1 0 X 2
 Czech Republic 5 1 1 1 0 0 1 X 9

Draw 18 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 3 0 1 0 0 1 0 5
 Australia 1 0 2 0 2 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 0 1 1 0 3 0 1 7
  Switzerland 0 2 0 0 3 0 3 0 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Slovakia 0 1 3 2 1 0 0 1 0 8
 Netherlands 4 0 0 0 0 3 1 0 1 9

Monday, April 28

Draw 20 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Slovakia 2 0 0 0 0 3 0 1 0 6
 Romania 0 1 1 2 1 0 1 0 4 10

Draw 21 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Japan 1 0 0 0 1 1 1 1 0 5
 Czech Republic 0 3 1 1 0 0 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 3 4 1 0 1 1 X 11
 Poland 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Netherlands 0 0 0 0 1 0 2 X 3
 Australia 1 1 1 1 0 5 0 X 9

Draw 23 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Poland 0 2 2 1 0 0 2 1 8
 Japan 2 0 0 0 2 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 1 0 1 1 1 0 1 6
 Czech Republic 0 0 3 0 0 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 0 1 0 1 1 2 2 7
 Slovakia 1 1 0 2 0 0 0 0 4

Draw 24 21:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 2 0 0 2 1 2 X 7
 Netherlands 1 0 1 1 0 0 0 X 3

Group D

Thursday, April 24

Draw 3 15:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 4 1 1 0 2 0 2 X 10
 Germany 0 0 0 1 0 1 0 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 2 1 3 3 0 X 9
 New Zealand 1 1 0 0 0 0 1 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 0 2 1 0 1 4 X 9
 Ireland 0 2 0 0 2 0 0 X 4

Draw 4 19:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 0 2 1 1 0 2 X 6
 Norway 2 1 0 0 0 5 0 X 8

Friday, April 25

Draw 7 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Ireland 0 3 1 0 1 1 0 2 0 8
 France 3 0 0 3 0 0 2 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 0 3 1 0 2 1 X 7
 China 3 2 0 0 4 0 0 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 3 1 0 2 2 0 X 8
 United States 1 0 0 1 0 0 2 X 4

Draw 8 17:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 0 2 0 4 0 1 X 7
 Spain 1 3 0 4 0 2 0 X 10

Saturday, April 26

Draw 10 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 0 0 2 0 1 1 0 5
 China 0 1 1 0 1 0 0 1 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 1 0 0 2 0 1 0 1 5
 Ireland 0 2 1 0 2 0 1 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 2 1 0 1 1 1 2 X 8
 United States 0 0 1 0 0 0 0 X 1

Draw 11 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 2 2 0 6 0 2 X 12
 New Zealand 1 0 0 1 0 2 0 X 4

Draw 13 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 1 0 0 0 0 0 3 X 4
 Spain 0 1 2 1 1 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 0 1 0 1 X X 2
 Norway 2 2 3 2 0 2 0 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 United States 1 0 1 1 0 1 0 2 0 6
 China 0 1 0 0 1 0 4 0 2 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 1 1 0 1 0 3 0 6
 Germany 3 0 0 1 0 2 0 1 7

Sunday, April 27

Draw 16 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 0 0 0 0 1 X X 1
 France 4 3 3 2 1 0 X X 13
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 1 0 0 0 0 1 X 2
 New Zealand 4 0 1 1 1 1 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 1 0 1 0 0 0 X 2
 Norway 2 0 1 0 1 1 1 X 6

Draw 17 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 1 1 1 1 2 1 3 X 10
 Ireland 0 0 0 0 0 0 0 X 0

Draw 18 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 2 1 3 0 2 3 X 12
 Germany 0 0 0 0 2 0 0 X 2

Draw 19 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 New Zealand 3 2 0 0 0 0 1 1 0 7
 United States 0 0 3 1 2 1 0 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 2 0 1 0 1 1 X 5
 Spain 3 0 3 0 4 0 0 X 10

Monday, April 28

Draw 21 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 2 1 2 0 3 0 X 9
 France 0 0 0 0 3 0 1 X 4

Draw 23 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 1 1 2 0 1 1 X 7
 United States 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Ireland 0 0 0 5 1 0 2 0 0 8
 New Zealand 2 2 2 0 0 1 0 1 1 9

Draw 24 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 3 0 2 1 0 3 X 9
 Germany 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 1 0 0 4 1 0 1 7
 France 1 0 2 1 0 0 2 0 6

Playoffs

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
     
        D1  Norway 4  
A2  Hungary 7     A2  Hungary 7  
B3  Scotland 5       A2  Hungary 3  
          B1  Sweden 7  
        B1  Sweden 10  
C2  Czech Republic 6     C2  Czech Republic 5  
D3  China 5       B1  Sweden 6
          C1   Switzerland 8
        A1  Russia 7  
D2  Spain 7     D2  Spain 9  
C3  Australia 6       D2  Spain 5  
          C1   Switzerland 8  
        C1   Switzerland 9      
B2  Canada 6     A3  Austria 7      
A3  Austria 7  
Bronze Medal Game
   
A2  Hungary 4
D2  Spain 7

Round of 16

Tuesday, April 29, 15:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 2 0 1 0 2 1 0 1 7
 Scotland 0 1 0 3 0 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 1 0 2 0 0 1 1 1 6
 China 0 3 0 1 1 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 1 3 1 0 0 1 0 7
 Australia 0 0 0 0 3 1 0 2 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 0 2 0 0 3 0 0 6
 Austria 0 1 0 2 1 0 2 1 7

Quarterfinals

Tuesday, April 29, 20:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 0 0 0 0 0 3 0 4
 Hungary 0 1 1 1 1 2 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 3 0 3 1 2 1 10
 Czech Republic 2 1 0 2 0 0 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Russia 2 1 0 0 0 3 1 0 0 7
 Spain 0 0 2 2 1 0 0 2 2 9
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 2 0 2 0 5 0 X 9
 Austria 1 0 2 0 1 0 3 X 7

Semifinals

Wednesday, April 30, 10:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 0 0 1 1 0 1 0 X 3
 Sweden 3 1 0 0 1 0 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 3 0 0 2 0 0 0 0 5
  Switzerland 0 1 1 0 2 1 1 2 8

Bronze medal game

Wednesday, April 30, 15:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 0 0 0 0 2 0 1 4
 Spain 0 2 1 1 1 0 2 0 7

Gold medal game

Wednesday, April 30, 15:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 3 2 0 0 0 0 1 6
  Switzerland 1 0 0 2 2 1 2 0 8

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.