2013 World Women's Curling Championship

The 2013 World Women's Curling Championship (branded as the Titlis Glacier Mountain World Women's Curling Championship 2013 for sponsorship reasons) was held at the Volvo Sports Centre in Riga, Latvia from March 16 to 24.[1] It marked the first time that Latvia has hosted the World Women's Championship. This event was also a qualifying event for the 2014 Winter Olympics, awarding points to countries based on performance at the worlds.

2013 World Women's Curling Championship
Host cityRiga, Latvia
ArenaVolvo Sports Centre
DatesMarch 16–24
Winner Scotland
Curling clubDunkeld CC, Pitlochry
SkipEve Muirhead
ThirdAnna Sloan
SecondVicki Adams
LeadClaire Hamilton
AlternateLauren Gray
CoachDavid Hay
Finalist Sweden (Margaretha Sigfridsson)
« 2012
2014 »

Scotland's Eve Muirhead won the event, becoming the youngest skip to ever win the women's curling championship at 22 years of age. She edged Sweden's Margaretha Sigfridsson, the previous year's silver medallist, in the final with a score of 6–5.[2] Canada's Rachel Homan won the bronze medal after defeating Erika Brown of the United States with a score of 8–6.[3]

Qualification

The following nations qualified to participate in the 2013 World Women's Curling Championship:

Teams

With Mirjam Ott's Swiss rink losing in the Swiss Championships, there was no defending team at the 2013 Women's Worlds. Representing Switzerland instead was 1999 World Junior champion Silvana Tirinzoni. Returning from the 2012 World championships was the Margaretha Sigfridsson rink, who won silver in 2012 as well as in 2002 and 2009. The team was selected by the Swedish Curling Association, despite losing to Anette Norberg in the Swedish final, feeling that they would be a better representative.[5] Also returning from 2012 was 2009 World Champion Wang Bingyu of China, 2-time European bronze medalist Lene Nielsen of Denmark, 2006 European silver medalist Diana Gaspari of Italy, reigning European champion Anna Sidorova of Russia and four-time World Junior champion Eve Muirhead of Scotland. Also, two-time world champion Andrea Schöpp of Germany, whose team represented Germany in 2012 is also returning, having missed the 2012 tournament due to a leg injury. Making her seventh appearance at the Worlds is U.S. skip, Erika Brown, who is a two-time world silver medalist. The host Latvian team was skipped by Iveta Staša-Šaršūne who finished last in her lone appearance in 2010. Making their World debuts was Canadian skip Rachel Homan, the 2010 World Junior silver medalist and Japanese skip Satsuki Fujisawa who is a two-time Pacific Junior champion.

The teams are listed as follows:[6]

 Canada  China  Denmark
Ottawa CC, Ottawa

Skip: Rachel Homan
Third: Emma Miskew
Second: Alison Kreviazuk
Lead: Lisa Weagle
Alternate: Stephanie LeDrew

Harbin CC, Harbin

Skip: Wang Bingyu
Third: Liu Yin
Second: Yue Qingshuang
Lead: Zhou Yan
Alternate: Liu Jinli

Hvidovre CC, Hvidovre

Skip: Lene Nielsen
Third: Helle Simonsen
Second: Jeanne Ellegaard
Lead: Maria Poulsen
Alternate: Mette de Neergaard

 Germany  Italy  Japan
SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen

Skip: Andrea Schöpp
Third: Imogen Oona Lehmann
Second: Stella Heiß
Lead: Corinna Scholz
Alternate: Nicole Muskatewitz

CC Dolomiti, Cortina d'Ampezzo

Skip: Diana Gaspari
Third: Giorgia Apollonio
Second: Chiara Olivieri
Lead: Claudia Alverá
Alternate: Maria Gaspari

Karuizawa CC, Karuizawa

Skip: Satsuki Fujisawa
Third: Miyo Ichikawa
Second: Emi Shimizu
Lead: Chiaki Matsumura
Alternate: Miyuki Satoh

 Latvia[7]  Russia  Scotland
Jelgavas KK, Jelgava

Skip: Iveta Staša-Šaršūne
Third: Ieva Krusta
Second: Zanda Bikše
Lead: Dace Munča
Alternate: Una Ģērmane

Moskvitch CC, Moscow

Skip: Anna Sidorova
Third: Liudmila Privivkova
Second: Margarita Fomina
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Nkeiruka Ezekh

Dunkeld CC, Pitlochry

Skip: Eve Muirhead
Third: Anna Sloan
Second: Vicki Adams
Lead: Claire Hamilton
Alternate: Lauren Gray

 Sweden[8]   Switzerland[9]  United States[10]
Skellefteå CK, Skellefteå

Fourth: Maria Prytz
Third: Christina Bertrup
Second: Maria Wennerström
Skip: Margaretha Sigfridsson
Alternate: Agnes Knochenhauer

CC Aarau, Aarau

Skip: Silvana Tirinzoni
Third: Marlene Albrecht
Second: Esther Neuenschwander
Lead: Sandra Gantenbein
Alternate: Manuela Siegrist

Madison CC, Madison

Skip: Erika Brown
Third: Debbie McCormick
Second: Jessica Schultz
Lead: Ann Swisshelm
Alternate: Sarah Anderson

Round robin standings

Final Round Robin Standings[11]

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Country Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
 Sweden Margaretha Sigfridsson 10190454633161785%
 Scotland Eve Muirhead 1018650483681485%
 Canada Rachel Homan 8369534541181283%
 United States Erika Brown 6575624841141180%
  Switzerland Silvana Tirinzoni 6565714444141276%
 Russia Anna Sidorova 6570674643111283%
 Japan Satsuki Fujisawa 566278424712977%
 Denmark Lene Nielsen 476568424719979%
 China Wang Bingyu 476374434616980%
 Italy Diana Gaspari 385685344624475%
 Germany Andrea Schöpp 385975414916678%
 Latvia Iveta Staša-Šaršūne 1105584414812870%

Round robin results

All draw times are listed in Eastern European Time (UTC+2).[12]

Draw 1

Saturday, March 16, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 0 0 0 4 4 0 0 2 X 10
 Italy (Gaspari) 0 0 0 0 0 0 1 2 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 1 0 3 0 1 0 3 0 9
 Germany (Schöpp) 2 0 0 2 0 3 0 1 0 3 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 2 7
 Japan (Fujisawa) 0 1 0 2 0 2 0 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 1 0 1 3 5 0 1 0 0 X 11
 China (Wang) 0 0 0 0 0 2 0 1 1 X 4

Draw 2

Saturday, March 16, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 2 0 0 4 0 0 1 0 X 7
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 1 0 0 0 1 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 3 0 0 0 0 0 0 0 0 X 3
  Switzerland (Tirinzoni) 0 1 0 0 0 1 3 2 2 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
 Russia (Sidorova) 1 1 0 2 0 0 1 0 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 2 1 0 0 0 1 0 1 1 X 6
 Canada (Homan) 0 0 0 0 2 0 2 0 0 X 4

Draw 3

Sunday, March 17, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 0 1 0 0 2 0 0 2 1 6
 Denmark (Nielsen) 0 1 0 0 1 0 1 1 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 0 1 0 0 0 0 1 3 0 5
 Germany (Schöpp) 0 1 0 0 1 1 2 0 0 1 6

Draw 4

Sunday, March 17, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 0 0 0 2 0 1 1 0 5
  Switzerland (Tirinzoni) 0 2 1 1 0 0 3 0 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 2 0 3 0 2 0 0 0 X 7
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 1 0 1 0 1 1 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 3 2 0 5 1 0 X X X X 11
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 0 0 1 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 2 0 1 2 0 2 0 2 X 9
 Italy (Gaspari) 0 0 1 0 0 1 0 2 0 X 4

Draw 5

Sunday, March 17, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 1 0 0 1 0 0 0 X X X 2
 Scotland (Muirhead) 0 2 2 0 1 1 3 X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 3 0 2 0 1 0 3 0 0 9
 United States (Brown) 1 0 1 0 2 0 1 0 2 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 2 1 1 1 1 2 X X X 8
 Denmark (Nielsen) 2 0 0 0 0 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 1 3 0 1 1 0 2 0 1 2 11
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 2 0 0 4 0 2 0 0 8

Draw 6

Monday, March 18, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4
 Canada (Homan) 0 2 0 0 0 0 0 2 0 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 0 1 0 4 0 2 X 8
 China (Wang) 1 1 0 1 0 1 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 2 0 0 0 0 1 0 2 X 5
 Italy (Gaspari) 3 0 0 3 0 1 0 0 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 2 0 2 1 1 3 X X X X 9
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 0 0 0 X X X X 0

Draw 7

Monday, March 18, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Italy (Gaspari) 0 0 0 1 0 1 0 3 0 1 1 7
 China (Wang) 0 0 2 0 2 0 1 0 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Schöpp) 0 0 0 0 1 2 0 0 0 1 0 4
 Japan (Fujisawa) 1 0 1 0 0 0 0 2 0 0 2 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 2 0 2 1 0 2 1 X 8
  Switzerland (Tirinzoni) 2 0 0 1 0 0 1 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 2 1 0 1 0 2 0 0 1 7
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 1 0 2 0 3 0 0 6

Draw 8

Monday, March 18, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 2 0 4 0 1 0 0 1 X X 8
 Japan (Fujisawa) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Brown) 0 0 1 1 0 1 0 1 0 0 1 5
 Canada (Homan) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 1 0 0 0 0 1 2 0 4
 Sweden (Sigfridsson) 0 0 0 0 1 0 2 1 0 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
 Germany (Schöpp) 2 0 1 0 0 0 2 0 1 X 6

Draw 9

Tuesday, March 19, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 1 0 2 0 1 0 1 2 0 7
 United States (Brown) 1 0 1 0 1 0 1 0 0 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 5
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 0 3 0 1 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 0 1 0 1 0 2 0 1 0 5
 China (Wang) 2 0 0 1 0 2 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 0 1 0 0 1 1 0 1 0 0 4
 Japan (Fujisawa) 1 0 0 2 0 0 2 0 0 1 6

Draw 10

Tuesday, March 19, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 1 0 1 1 2 1 0 X 7
 Russia (Sidorova) 0 3 0 3 0 0 0 0 3 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 2 0 1 0 0 2 0 1 6
 Sweden (Sigfridsson) 0 1 0 2 0 1 0 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 2 0 1 0 1 0 0 0 2 0 6
 Canada (Homan) 0 2 0 3 0 0 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 1 1 0 0 0 2 0 X 4
 Scotland (Muirhead) 2 0 0 0 2 0 2 0 5 X 11

Draw 11

Tuesday, March 19, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Schöpp) 0 2 0 1 0 1 0 0 0 1 0 5
 Denmark (Nielsen) 0 0 1 0 1 0 1 1 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 1 0 2 0 1 0 X 5
 Scotland (Muirhead) 1 0 2 0 2 0 3 0 1 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 1 1 0 0 1 0 0 X X 3
 United States (Brown) 1 0 0 2 2 0 3 2 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 0 1 0 1 0 0 2 0 0 4
 Sweden (Sigfridsson) 1 0 0 1 0 1 1 0 0 4 8

Draw 12

Wednesday, March 20, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 1 0 0 2 0 1 0 0 X X 4
 Sweden (Sigfridsson) 0 3 2 0 1 0 2 1 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 2 0 1 0 2 1 1 0 1 8
 Germany (Schöpp) 0 0 1 0 3 0 0 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 3 0 1 0 3 0 1 0 8
 Denmark (Nielsen) 0 2 0 1 0 1 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 0 2 0 X X X X 2
 United States (Brown) 2 3 2 0 0 2 X X X X 9

Draw 13

Wednesday, March 20, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 1 0 0 2 0 1 0 1 0 X 5
 China (Wang) 0 1 1 0 0 0 2 0 5 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 2 1 0 0 2 0 2 2 9
 Italy (Gaspari) 0 4 0 0 1 0 0 2 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 0 1 0 2 0 3 1 X 7
 Germany (Schöpp) 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 1 0 1 0 0 1 0 X X 3
 Russia (Sidorova) 3 0 1 0 3 1 0 2 X X 10

Draw 14

Wednesday, March 20, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 0 1 0 1 0 2 0 3 0 X 7
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 1 0 4 1 0 2 2 X X 10
 Russia (Sidorova) 1 0 0 0 0 2 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 1 1 1 0 2 0 2 X 7
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 0 2 0 1 2 0 2 0 X 8
 Italy (Gaspari) 0 2 0 0 0 0 1 0 1 X 4

Draw 15

Thursday, March 21, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 0 1 0 0 0 X X X 2
 Scotland (Muirhead) 2 0 1 0 2 3 1 X X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
  Switzerland (Tirinzoni) 1 0 0 1 0 1 2 0 0 2 0 7
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 2 1 0 1 0 0 2 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 2 0 0 4 0 0 2 2 X X 10
 Italy (Gaspari) 0 3 0 0 1 0 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 1 0 0 1 0 0 0 0 2 0 4
 Canada (Homan) 0 1 1 0 0 0 1 0 0 4 7

Draw 16

Thursday, March 21, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 1 0 1 0 2 0 0 2 0 2 8
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 1 0 2 0 0 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 1 0 4 0 1 0 1 0 X 8
 United States (Brown) 0 0 1 0 2 0 0 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 2 0 2 1 1 0 1 0 1 X 8
 Japan (Fujisawa) 0 1 0 0 0 0 0 3 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 1 0 2 0 0 0 2 1 0 X 6
 Sweden (Sigfridsson) 0 3 0 3 1 0 0 0 1 X 8

Draw 17

Thursday, March 21, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Italy (Gaspari) 1 0 0 0 0 2 0 3 0 1 7
 Germany (Schöpp) 0 0 0 1 1 0 1 0 3 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 1 0 4 0 0 3 0 1 1 X 10
 China (Wang) 0 1 0 2 0 0 3 0 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 United States (Brown) 1 0 1 0 2 0 0 0 1 0 1 6
 Russia (Privivkova) 0 0 0 1 0 1 1 1 0 1 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Nielsen) 0 0 0 3 0 1 0 0 1 0 5
  Switzerland (Tirinzoni) 2 0 1 0 1 0 0 1 0 3 8

Tiebreakers

      To Playoffs
                 
     United States 7
   Russia 6       Switzerland 4
    Switzerland 7  

Friday, March 22, 9:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 0 1 1 0 2 0 0 1 0 6
  Switzerland (Tirinzoni) 0 0 1 0 0 3 0 1 1 0 1 7
Player percentages
 Russia   Switzerland
Ekaterina Galkina91% Sandra Gantenbein92%
Margarita Fomina79% Esther Neuenschwander93%
Liudmila Privivkova85% Marlene Albrecht71%
Anna Sidorova73% Silvana Tirinzoni84%
Total82% Total85%

Friday, March 22, 14:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 1 0 1 0 0 2 1 1 0 1 7
  Switzerland (Tirinzoni) 0 1 0 0 1 0 0 0 2 0 4
Player percentages
 United States   Switzerland
Ann Swisshelm84% Sandra Gantenbein91%
Jessica Schultz89% Esther Neuenschwander86%
Debbie McCormick84% Marlene Albrecht78%
Erika Brown74% Silvana Tirinzoni64%
Total83% Total80%

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Gold Medal Game
                           
1  Sweden 7  
2  Scotland 5         1  Sweden 5
      2  Scotland 8   2  Scotland 6
  3  Canada 7  
3  Canada 7
4  United States 6  
Bronze Medal Game
   
3  Canada 8
4  United States 6

1 vs. 2

Friday, March 22, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 2 0 1 0 1 0 0 0 3 7
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 0 1 0 1 2 0 0 5
Player percentages
 Sweden  Scotland
Margaretha Sigfridsson84% Claire Hamilton91%
Maria Wennerström78% Vicki Adams80%
Christina Bertrup69% Anna Sloan83%
Maria Prytz89% Eve Muirhead81%
Total80% Total84%

3 vs. 4

Saturday, March 23, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 2 0 2 0 0 2 0 1 0 0 7
 United States (Brown) 0 1 0 1 1 0 1 0 1 1 6
Player percentages
 Canada  United States
Lisa Weagle73% Ann Swisshelm86%
Alison Kreviazuk100% Jessica Schultz77%
Emma Miskew89% Debbie McCormick72%
Rachel Homan87% Erika Brown86%
Total87% Total80%

Semifinal

Saturday, March 23, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 2 0 2 0 1 0 1 0 1 1 8
 Canada (Homan) 0 2 0 2 0 1 0 2 0 0 7
Player percentages
 Scotland  Canada
Claire Hamilton94% Lisa Weagle77%
Vicki Adams71% Alison Kreviazuk85%
Anna Sloan87% Emma Miskew89%
Eve Muirhead88% Rachel Homan86%
Total85% Total84%

Bronze medal game

Sunday, March 24, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Homan) 1 0 3 0 1 0 2 0 1 0 8
 United States (Brown) 0 2 0 1 0 1 0 1 0 1 6
Player percentages
 Canada  United States
Lisa Weagle82% Ann Swisshelm87%
Alison Kreviazuk91% Jessica Schultz89%
Emma Miskew83% Debbie McCormick89%
Rachel Homan94% Erika Brown87%
Total88% Total88%

Gold medal game

Sunday, March 24, 14:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Sigfridsson) 0 2 0 0 1 0 1 0 1 0 5
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 2 0 1 0 1 0 1 6
Player percentages
 Sweden  Scotland
Margaretha Sigfridsson82% Claire Hamilton83%
Maria Wennerström66% Vicki Adams74%
Christina Bertrup80% Anna Sloan86%
Maria Prytz82% Eve Muirhead85%
Total78% Total82%
2013 Titlis Glacier Mountain
World Women's Curling Championship winner

Scotland
2nd title

Statistics

Top 5 player percentages

Round robin only

Leads%
Maria Poulsen86
Ekaterina Galkina86
Zhou Yan86
Corinna Scholz83
Claire Hamilton83
Seconds%
Alison Kreviazuk87
Maria Wennerström86
Vicki Adams86
Margarita Fomina85
Jessica Schultz81
Thirds%
Christina Bertrup86
Anna Sloan84
Emma Miskew82
Liudmila Privivkova82
Debbie McCormick80
Skips%
Eve Muirhead87
Maria Prytz86
Rachel Homan82
Erika Brown80
Anna Sidorova80

References

General
  • "2013 World Women's Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
  1. "Riga, Latvia to host 2013 World Women's Curling Championship". World Curling Federation. 2010-12-06. Retrieved 2011-04-05.
  2. "WWCC 2013: Scotland win gold". World Curling Federation. 24 March 2013. Archived from the original on 2013-03-27. Retrieved 26 March 2013.
  3. Strong, Gregory (24 March 2013). "Canada wins bronze at world women's curling championship". The Globe and Mail. Retrieved 26 March 2013.
  4. "China & Japan men and women qualify for World Curling Championships". World Curling Federation. 24 November 2012. Retrieved 24 November 2012.
  5. http://iof1.idrottonline.se/SvenskaCurlingforbundet/TAVLA/ElitserienDamer/
  6. "2013 World Women's Curling Championship – Confirmed teams". World Curling Federation. 2 March 2013. Retrieved 3 March 2013.
  7. "Latvijas Čempiones – NICOLL/Regža" (in Latvian). Latvijas Kērlinga Asociācijas. Retrieved 23 February 2013.
  8. "Skellefteå/Sigfridsson till VM i Riga" (in Swedish). Svenska Curlingförbundet. 19 February 2013. Retrieved 20 February 2013.
  9. "Neue Meister bei den Frauen und Männern" (in German). Swiss Curling Association. 23 February 2013. Archived from the original on 2014-02-07. Retrieved 23 February 2013.
  10. "Brown rink wins 2013 Women's National Championship title" (PDF). United States Curling Association. 16 February 2013. Retrieved 20 February 2013.
  11. "WWCC 2013: USA progress to 3v4 Page Play-off". World Curling Federation. 22 March 2013. Retrieved 22 March 2013.
  12. "2013 World Women's Curling Championship – Schedule of Play". World Curling Federation. Retrieved 21 January 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.