2013 Canadian Olympic Curling Trials

The 2013 Canadian Olympic Curling Trials were held from December 1 to 8 at the MTS Centre in Winnipeg, Manitoba.[1] The event is also known and advertised as the Tim Hortons Roar of the Rings. The winners of the men's and women's events were chosen to represent Canada at the 2014 Winter Olympics.

2013 Canadian Olympic Curling Trials
Host cityWinnipeg, Manitoba
ArenaMTS Centre
DatesDecember 1–8
Men's winner Brad Jacobs
Curling clubSoo CA, Sault Ste. Marie
SkipBrad Jacobs
ThirdRyan Fry
SecondE. J. Harnden
LeadRyan Harnden
AlternateCaleb Flaxey
CoachTom Coulterman
Finalist John Morris
Women's winner Jennifer Jones
Curling clubSt. Vital CC, Winnipeg
SkipJennifer Jones
ThirdKaitlyn Lawes
SecondJill Officer
LeadDawn McEwen
AlternateKirsten Wall
CoachJanet Arnott
Finalist Sherry Middaugh

Qualification process

The qualification process for the 2013 Olympic trials differed slightly from the process used at the 2009 trials. For both the men's and women's categories, a pool of eighteen teams is designated as eligible to represent Canada at the 2014 Olympics, based on rankings from the Canadian Team Ranking System (CTRS). From the pool of eighteen, six teams are selected to qualify directly for the 2013 Canadian Curling Trials in December. The remaining twelve teams will compete in a pre-trials tournament, and the top two teams will qualify for the eight-team trials. The winner of each trials will represent Canada at the 2014 Winter Olympics.[2]

Six teams qualified directly into the Olympic Trials based on the following criteria:[3]

Men

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualified
Winner of 2011 Canada CupKevin MartinNone (first qualifier)
CTRS Leader for 2011–12 SeasonGlenn HowardRunner up on 2011–12 CTRS
Winner of 2012 Canada CupJeff StoughtonNext team on the 2012–13 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2012–13 SeasonKevin KoeNext team on the 2012–13 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2011–13 (two year total)Mike McEwenNext team on the 2011–13 CTRS not already qualified
CTRS Runner-up for 2011–13 (two year total)John EppingNext team on the 2011–13 CTRS not already qualified

Women

Qualification methodQualifying teamScenario if team has already qualified
Winner of 2011 Canada CupJennifer JonesNone (first qualifier)
CTRS Leader for 2011–12 SeasonHeather NedohinRunner up on 2011–12 CTRS
Winner of 2012 Canada CupStefanie LawtonNext team on the 2012–13 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2012–13 SeasonRachel HomanNext team on the 2012–13 CTRS not already qualified
CTRS Leader for 2011–13 (two year total)Sherry MiddaughNext team on the 2011–13 CTRS not already qualified
CTRS Runner-up for 2011–13 (two year total)Chelsea CareyNext team on the 2011–13 CTRS not already qualified

Pre-trials

The pre-trials tournament took place from November 5 to 10 at the Kitchener Memorial Auditorium Complex (also known as "The Aud") in Kitchener, Ontario. The top two finishers of the men's and women's events qualified to participate in the Trials. On the men's side, the qualifiers were John Morris and Brad Jacobs, and on the women's side, the qualifiers were Renée Sonnenberg and Valerie Sweeting.

Men

Teams

The teams are listed as follows:[4][5]

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Kevin MartinDavid NedohinMarc KennedyBen HebertBrad Gushue Saville SC, Edmonton, Alberta
Glenn HowardWayne MiddaughBrent LaingCraig SavillScott Howard Coldwater & District CC, Coldwater, Ontario
Jeff StoughtonJon MeadReid CarruthersMark NicholsGarth Smith Charleswood CC, Winnipeg, Manitoba
Kevin KoePat SimmonsCarter RycroftNolan ThiessenJamie King Glencoe CC, Calgary, Alberta
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni NeufeldBrendan Melnyk Fort Rouge CC, Winnipeg, Manitoba
John EppingScott BaileyCollin MitchellDavid MathersTrevor Wall Donalda CC, Toronto, Ontario
Jim Cotter (fourth)John Morris (skip)Tyrel GriffithRick SawatskyJason Gunnlaugson Kelowna CC, Kelowna, British Columbia
Vernon CC, Vernon, British Columbia
Brad JacobsRyan FryE. J. HarndenRyan HarndenCaleb Flaxey Soo CA, Sault Ste. Marie, Ontario

Round robin standings

Final round robin standings

Key
Teams to Playoffs
Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
Brad Jacobs 704932282414487%
Kevin Martin 614636292218489%
John Morris 434943292613686%
Mike McEwen 344341243013185%
Jeff Stoughton 344345262612586%
Kevin Koe 253950262812385%
Glenn Howard 25425329336588%
John Epping 16395428316285%

Round robin results

All draw times are listed in Central Standard Time (UTC−6).[6]

Draw 2

Sunday, December 1, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Martin 0 0 1 0 0 0 3 0 0 1 5
Mike McEwen 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 1 0 1 0 2 0 2 0 2 0 8
John Epping 0 1 0 3 0 2 0 2 0 1 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 0 0 2 1 0 1 0 1 0 1 6
John Morris 2 1 0 0 1 0 1 0 3 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 2 0 0 2 0 0 2 0 1 7
Jeff Stoughton 0 0 0 1 0 2 0 0 1 0 4

Draw 4

Monday, December 2, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 1 0 1 0 2 0 1 0 X 5
Glenn Howard 3 0 2 0 2 0 1 0 1 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 1 0 0 0 2 0 5
Brad Jacobs 0 1 0 1 0 2 2 0 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 0 0 1 0 1 0 0 3 0 5
Kevin Martin 0 0 2 0 1 0 0 2 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 0 0 0 0 2 0 2 0 1 1 6
Kevin Koe 0 2 0 0 0 2 0 0 0 0 4

Draw 6

Tuesday, December 3, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 2 0 0 0 0 1 0 0 1 4
John Epping 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Martin 0 0 0 1 0 0 1 2 0 2 6
Kevin Koe 0 0 2 0 2 0 0 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 1 0 3 0 0 1 1 0 0 6
Glenn Howard 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 2 0 0 3 0 X 7
John Morris 0 2 0 2 0 0 1 0 0 X 5

Draw 8

Tuesday, December 3, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 2 0 0 1 0 1 0 0 X X 4
Brad Jacobs 0 2 0 0 2 0 1 4 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Morris 1 0 0 3 0 2 0 1 4 X 11
Jeff Stoughton 0 2 0 0 1 0 2 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 2 0 2 0 1 0 2 0 X 7
Mike McEwen 1 0 2 0 2 0 2 0 3 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 0 2 0 2 0 2 0 1 0 0 7
Kevin Martin 1 0 1 0 1 0 1 0 4 1 9

Draw 10

Wednesday, December 4, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 0 1 0 4 0 1 0 0 2 X 8
John Morris 0 0 1 0 1 0 2 2 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 2 0 0 1 0 1 0 1 0 1 6
Mike McEwen 0 0 2 0 1 0 1 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Koe 0 1 0 2 0 1 0 2 X X 6
Jeff Stoughton 2 0 3 0 1 0 4 0 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Martin 0 2 0 4 0 2 0 0 1 X 9
John Epping 1 0 1 0 2 0 0 1 0 X 5

Draw 13

Thursday, December 5, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Glenn Howard 0 0 0 2 0 0 2 1 1 0 6
Kevin Koe 0 3 1 0 2 0 0 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 1 0 1 0 2 1 0 1 0 6
John Morris 2 0 2 0 1 0 0 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Martin 1 0 1 1 0 0 1 0 0 0 4
Brad Jacobs 0 1 0 0 0 2 0 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 1 0 1 2 0 1 0 1 X 6
Mike McEwen 1 0 4 0 0 1 0 3 0 X 9

Draw 14

Friday, December 6, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
John Morris 0 0 2 0 2 0 0 0 0 2 0 6
Kevin Martin 0 0 0 2 0 3 0 1 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jeff Stoughton 0 0 2 3 1 0 2 1 X X 9
Glenn Howard 2 1 0 0 0 0 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike McEwen 1 0 0 0 0 0 1 0 2 0 4
Kevin Koe 0 1 1 1 0 0 0 1 0 1 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Epping 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Brad Jacobs 0 2 0 1 0 0 3 0 1 X 7

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Brad Jacobs 7
  2 Kevin Martin 5     3 John Morris 4
  3 John Morris 7  

Semifinal

Saturday, December 7, 1:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Martin 0 2 0 0 1 0 1 0 1 0 5
John Morris 0 0 1 0 0 2 0 2 0 2 7
Player percentages
Team Martin Team Morris
Ben Hebert86% Rick Sawatsky86%
Marc Kennedy94% Tyrel Griffith80%
David Nedohin81% John Morris86%
Kevin Martin76% Jim Cotter88%
Total84% Total85%

Final

Sunday, December 8, 2:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brad Jacobs 2 0 1 0 0 2 0 0 2 X 7
John Morris 0 1 0 0 2 0 0 1 0 X 4
Player percentages
Team Jacobs Team Morris
Ryan Harnden92% Rick Sawatsky93%
E. J. Harnden91% Tyrel Griffith76%
Ryan Fry93% John Morris69%
Brad Jacobs93% Jim Cotter87%
Total92% Total81%

Women

Teams

The teams are listed as follows:[5][7]

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn McEwenKirsten Wall St. Vital CC, Winnipeg, Manitoba
Heather NedohinBeth IskiwJessica MairLaine PetersAmy Nixon Saville SC, Edmonton, Alberta
Stefanie LawtonSherry AndersonSherri SinglerMarliese KasnerCori Morris Granite CC, Saskatoon, Saskatchewan
Rachel HomanEmma MiskewAlison KreviazukLisa WeagleHeather Smith Ottawa CC, Ottawa, Ontario
Sherry MiddaughJo-Ann RizzoLee MerklingerLeigh ArmstrongLori Eddy Coldwater & District CC, Coldwater, Ontario
Chelsea CareyKristy McDonaldKristen FosterLindsay TitheridgeBreanne Meakin Fort Rouge CC, Winnipeg, Manitoba
Renée SonnenbergLawnie MacDonaldCary-Anne McTaggartRona PasikaDesirée Owen Grande Prairie CC, Grande Prairie, Alberta
Valerie SweetingJoanne CourtneyDana FergusonRachelle PidhernyAmber Holland Saville SC, Edmonton, Alberta

Round robin standings

Final round robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
Jennifer Jones 6153343123111087%
Rachel Homan 434245292812784%
Sherry Middaugh 434142302715584%
Chelsea Carey 434241272813481%
Heather Nedohin 343739272815583%
Valerie Sweeting 345043323071079%
Stefanie Lawton 253644252816583%
Renée Sonnenberg 25374425339479%
Note: At the conclusion of the round robin, Carey, Homan, and Middaugh were all tied at second place. The tie between the three teams was broken by the draw shot challenge. Homan had the best result in the challenge, and was thus awarded the second seed and a spot in the semifinal, while Carey and Middaugh will play a tiebreaker to determine the third seed.

Round robin results

All draw times are listed in Central Standard Time (UTC−6).[6]

Draw 1

Sunday, December 1, 1:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 1 0 0 0 0 2 0 1 0 1 5
Stefanie Lawton 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 0 0 1 0 2 0 0 0 X 3
Valerie Sweeting 0 1 1 0 2 0 2 2 2 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 1 2 0 0 6 0 1 X X 10
Chelsea Carey 0 0 0 1 0 0 1 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Renée Sonnenberg 0 1 3 1 0 0 2 0 0 1 8
Heather Nedohin 2 0 0 0 0 2 0 1 1 0 6

Draw 3

Monday, December 2, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 0 1 3 0 0 0 4 X X 8
Renée Sonnenberg 0 0 0 0 0 1 1 0 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Chelsea Carey 1 0 0 1 0 0 0 1 0 2 3 8
Heather Nedohin 0 1 1 0 1 1 0 0 1 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 2 0 2 1 0 0 2 0 0 1 8
Stefanie Lawton 0 1 0 0 1 1 0 2 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jennifer Jones 0 0 0 3 0 1 0 1 0 2 2 9
Sherry Middaugh 0 0 1 0 2 0 3 0 1 0 0 7

Draw 5

Monday, December 2, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 0 0 1 2 0 1 4 1 0 X 9
Jennifer Jones 2 1 0 0 1 0 0 0 2 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Stefanie Lawton 0 0 1 2 0 1 0 2 1 1 8
Renée Sonnenberg 2 1 0 0 2 0 1 0 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Heather Nedohin 0 2 0 1 0 1 0 2 0 X 6
Sherry Middaugh 0 0 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 0 0 2 0 2 1 0 2 2 0 9
Rachel Homan 1 1 0 3 0 0 2 0 0 1 8

Draw 7

Tuesday, December 3, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Heather Nedohin 0 1 0 1 0 0 3 0 0 1 6
Valerie Sweeting 0 0 1 0 0 1 0 2 1 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Sherry Middaugh 0 0 1 0 0 1 0 1 0 2 0 5
Rachel Homan 2 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Renée Sonnenberg 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
Jennifer Jones 2 1 1 0 0 2 1 0 X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Stefanie Lawton 0 0 2 0 0 0 0 4 0 1 7
Chelsea Carey 0 2 0 0 0 0 1 0 2 0 5

Draw 9

Wednesday, December 4, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Renée Sonnenberg 0 0 2 0 1 0 1 0 0 0 4
Chelsea Carey 0 2 0 1 0 1 0 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 1 0 0 2 0 0 3 0 2 X 8
Stefanie Lawton 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 0 0 1 0 2 0 1 0 1 5
Heather Nedohin 0 0 0 0 1 0 1 0 1 0 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 0 2 0 0 1 0 1 0 3 7
Valerie Sweeting 0 1 0 0 3 0 1 0 1 0 6

Draw 11

Wednesday, December 4, 6:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 1 0 2 0 0 2 0 1 1 7
Rachel Homan 0 0 1 0 3 1 0 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Valerie Sweeting 0 1 0 1 0 0 0 2 0 0 4
Chelsea Carey 1 0 1 0 1 1 0 0 1 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Sherry Middaugh 1 0 2 0 0 1 1 0 1 0 1 7
Renée Sonnenberg 0 1 0 2 0 0 0 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Heather Nedohin 0 0 1 0 2 0 0 2 0 1 6
Stefanie Lawton 0 2 0 1 0 0 1 0 0 0 4

Draw 12

Thursday, December 5, 1:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chelsea Carey 0 2 0 1 0 0 0 3 0 0 6
Sherry Middaugh 0 0 2 0 2 1 1 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Heather Nedohin 0 0 0 0 2 0 0 1 2 0 5
Jennifer Jones 0 0 0 3 0 1 1 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Stefanie Lawton 0 2 0 0 0 1 0 0 2 0 5
Rachel Homan 0 0 1 3 0 0 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Valerie Sweeting 0 1 2 0 3 0 0 1 0 1 0 8
Renée Sonnenberg 2 0 0 2 0 0 2 0 2 0 1 9

Tiebreaker

Friday, December 6, 1:30 pm

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 1 0 0 0 1 0 0 2 0 2 6
Chelsea Carey 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 3
Player percentages
Team Middaugh Team Carey
Leigh Armstrong80% Lindsay Titheridge93%
Lee Merklinger85% Kristen Foster76%
Jo-Ann Rizzo88% Kristy McDonald80%
Sherry Middaugh91% Chelsea Carey94%
Total86% Total86%

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1 Jennifer Jones 8
  2 Rachel Homan 4     3 Sherry Middaugh 4
  3 Sherry Middaugh 10  

Semifinal

Friday, December 6, 6:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rachel Homan 0 1 0 2 0 0 1 0 X X 4
Sherry Middaugh 1 0 3 0 2 3 0 1 X X 10
Player percentages
Team Homan Team Middaugh
Lisa Weagle88% Leigh Armstrong82%
Alison Kreviazuk72% Lee Merklinger81%
Emma Miskew61% Jo-Ann Rizzo91%
Rachel Homan70% Sherry Middaugh81%
Total73% Total84%

Final

Saturday, December 7, 6:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jennifer Jones 0 3 0 0 1 0 3 0 1 X 8
Sherry Middaugh 0 0 1 0 0 2 0 1 0 X 4
Player percentages
Team Jones Team Middaugh
Dawn McEwen88% Leigh Armstrong94%
Jill Officer99% Lee Merklinger81%
Kaitlyn Lawes90% Jo-Ann Rizzo78%
Jennifer Jones91% Sherry Middaugh78%
Total92% Total83%

Statistics

Round robin only

Women

Top 5 player percentages

Leads%
Dawn McEwen92
Marliese Kasner91
Lisa Weagle89
Lindsay Titheridge88
Laine Peters86
Seconds%
Alison Kreviazuk87
Lee Merklinger87
Jessica Mair85
Jill Officer84
Sherri Singler83
Thirds%
Kaitlyn Lawes84
Emma Miskew83
Jo-Ann Rizzo82
Sherry Anderson81
Lawnie McDonald80
Skips%
Jennifer Jones84
Sherry Middaugh84
Heather Nedohin82
Valerie Sweeting81
Rachel Homan79

Team percentages

Skip%
Jennifer Jones86
Rachel Homan85
Sherry Middaugh84
Heather Nedohin83
Stefanie Lawton83
Chelsea Carey81
Valerie Sweeting79
Renée Sonnenberg79

Perfect games

PlayerTeamPositionShotsOpponent
Lisa Weagle HomanLead18 Sweeting
Dawn McEwen JonesLead14 Carey
Alison Kreviazuk HomanSecond22 Middaugh
Leigh Armstrong MiddaughLead22 Homan
Marliese Kasner LawtonLead20 Homan

Men

Top 5 player percentages

Leads%
Craig Savill95
Ben Hebert93
Mark Nichols92
David Mathers92
Nolan Thiessen89
Seconds%
Marc Kennedy91
Brent Laing87
E. J. Harnden86
Carter Rycroft86
Reid Carruthers85
Thirds%
Jon Mead88
John Morris88
Wayne Middaugh87
B. J. Neufeld86
Pat Simmons85
Skips%
Kevin Martin92
Brad Jacobs89
Mike McEwen86
Jim Cotter85
Glenn Howard83

Team percentages

Skip%
Kevin Martin89
Glenn Howard88
Brad Jacobs87
John Morris86
Jeff Stoughton86
Mike McEwen85
Kevin Koe85
John Epping85

Perfect games

PlayerTeamPositionShotsOpponent
Jon Mead StoughtonThird20 Epping

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.