2012 World Mixed Doubles Curling Championship

The 2012 World Mixed Doubles Curling Championship was held at the Milli Piyango Curling Arena in Erzurum, Turkey[1] from April 23 to 29.[2] Erzurum previously hosted the 2011 Winter Universiade, during which the Milli Piyango Curling Arena was used for the curling competition.[1] Among the previous hosts of the World Mixed Doubles Curling Championships, Turkey is the nation with the least experience in curling; its curling federation joined the World Curling Federation in 2009. For the first time since 2009, the event was not held in conjunction with the same year's World Senior Championships.[3]

2012 World Mixed Doubles Curling Championship
Host cityErzurum, Turkey[1]
ArenaMilli Piyango Curling Arena
DatesApril 23–29[2]
Winner  Switzerland
SecondMartin Rios
LeadNadine Lehmann
Finalist Sweden
« 2011
2013 »

Switzerland won its fourth title in five years, defeating Sweden in the final with a score of 7–6. Austria won its first medal at the World Mixed Doubles Championship with a 12–7 win in the bronze medal game over the United States, which had its best finish at the event.

Teams

The teams are listed as follows:[4][5]

Blue Group

 Czech Republic  England  Estonia

Second: Lukas Klima
Lead: Petra Vinsová

Second: John Sharp
Lead: Lorna Rettig

Second: Martin Lill
Lead: Kristiine Lill

 Germany  Ireland  Japan

Second: Manuel Walter
Lead: Ann Kathrin Bastian

Second: David Smith
Lead: Yvonne Chalmers

Second: Kenji Tomabechi
Lead: Michiko Tomabechi

 New Zealand   Switzerland  United States[6]

Second: John Campbell
Lead: Natalie Campbell

Second: Martin Rios
Lead: Nadine Lehmann

Second: Brady Clark
Lead: Cristin Clark

Red Group

 Austria  Canada[7]  China

Second: Christian Roth
Lead: Claudia Toth

Second: Dean Hicke
Lead: Chantelle Eberle

Second: Ji Yansong
Lead: Liu Sijia

 Finland  France  Latvia

Second: Jussi Uusipaavalniemi
Lead: Jaana Hämäläinen

Second: Tony Angiboust
Lead: Delphine Charlet

Second: Ansis Regža
Lead: Dace Regža

 Norway  Slovakia  Turkey

Second: Ole Hauge
Lead: Hillde Stenseth

Second: Pavol Pitoňák
Lead: Silvia Sykorová

Second: İlhan Osmanağaoğlu
Lead: Elif Kızılkaya

Yellow Group

 Australia  Denmark  Spain

Second: Stephen Johns
Lead: Kim Forge

Second: Oliver Dupont
Lead: Mette de Neergard

Second: Sergio Vez Labrador
Lead: Irantzu Garcia Vez

 Hungary  Italy  South Korea

Second: György Nagy
Lead: Ildikó Szekeres

Second: Simone Gonin
Lead: Lucrezia Salvai

Second: Beuk Jong-chul
Lead: Park Kyung-mi

 Romania  Scotland  Sweden

Second: Allen Coliban
Lead: Daiana Colceriu

Second: Lee McCleary
Lead: Judith McFarlane

Second: Per Noréen
Lead: Camilla Johansson

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Draw Shot Challenge
(team with best moves to playoffs, other two play in qualification game)
Teams to Tiebreaker
(winner moves on to Draw Shot Challenge)
Blue GroupWL
  Switzerland80
 United States62
 Estonia53
 Czech Republic44
 Japan44
 New Zealand44
 Germany35
 England26
 Ireland08
Red GroupWL
 Canada80
 China71
 Austria53
 Finland44
 Latvia44
 Slovakia35
 France26
 Turkey26
 Norway17
Yellow GroupWL
 Scotland62
 Sweden62
 Italy53
 Denmark53
 Hungary44
 Australia35
 Spain35
 South Korea35
 Romania17

Round robin results

All times listed in Eastern European Summer Time (UTC+3).[8]

Blue Group

Tuesday, April 24

Draw 2 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 1 1 2 1 0 0 1 7
 New Zealand 0 0 0 0 0 1 4 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Germany 0 3 0 2 0 0 1 1 0 7
 Estonia 1 0 3 0 2 1 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 2 0 4 0 2 0 2 X 10
 England 0 2 0 2 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 1 2 2 1 1 1 X 8
 Ireland 3 0 0 0 0 0 0 X 3

Draw 4 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 0 0 1 0 3 1 1 6
 New Zealand 1 1 1 0 1 0 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 3 1 1 0 0 1 0 6
 Germany 2 0 0 0 3 3 0 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 0 0 0 0 1 0 X X 1
  Switzerland 1 2 2 3 0 1 X X 9

Draw 5 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 3 4 0 3 2 X X 13
 Ireland 0 0 0 1 0 0 X X 1

Wednesday, April 25

Draw 7 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 0 0 1 0 0 1 2 X 4
 New Zealand 2 1 0 3 1 0 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 0 1 0 1 2 3 1 8
 Ireland 1 1 0 2 0 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 2 1 0 2 1 0 0 6
  Switzerland 2 0 0 3 0 0 3 1 9

Draw 9 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 2 0 0 0 0 X X 2
 Japan 2 0 2 2 1 4 X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 2 0 1 0 2 2 0 X 7
 Germany 0 2 0 1 0 0 1 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 3 0 1 0 0 X X 4
 England 2 0 4 0 4 1 X X 11

Draw 10 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 2 0 0 2 1 0 X 5
  Switzerland 3 0 1 2 0 0 3 X 9

Draw 11 21:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 1 0 4 1 0 0 2 1 9
 Japan 0 1 0 0 2 2 0 0 5

Thursday, April 26

Draw 12 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 1 0 0 4 0 0 2 0 7
 Czech Republic 0 1 2 0 2 1 0 2 8

Draw 13 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 3 0 0 0 1 0 X 4
 United States 2 0 2 1 2 0 2 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 0 3 0 4 2 2 X 12
 Estonia 0 2 0 3 0 0 0 X 5

Draw 14 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 0 0 0 1 X X 1
  Switzerland 2 2 1 1 4 0 X X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 0 2 0 3 3 0 2 10
 Czech Republic 1 1 0 2 0 0 3 0 7

Draw 15 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 0 0 1 1 2 1 X 5
 United States 2 5 1 0 0 0 0 X 8

Draw 16 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 1 0 0 2 1 X 4
 Germany 1 1 0 6 1 0 0 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 1 0 1 1 0 2 X 6
 England 0 0 2 0 0 1 0 X 3

Friday, April 27

Draw 17 8:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 0 3 1 0 0 1 X 5
 Estonia 3 2 0 0 1 1 0 X 7

Draw 18 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 2 0 2 0 3 0 0 7
 United States 1 0 1 0 1 0 2 1 6

Draw 19 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 1 1 0 1 1 0 3 1 8
 Japan 0 0 1 0 0 5 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 1 1 0 0 1 X 3
 Czech Republic 1 2 0 0 1 2 0 X 6

Draw 20 17:45

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 3 0 1 0 0 2 2 X 8
 Germany 0 2 0 2 2 0 0 X 6

Draw 21 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 1 0 0 0 1 2 1 6
 England 0 0 1 3 1 0 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 1 0 2 1 0 0 6 X 10
 New Zealand 0 1 0 0 2 1 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Ireland 0 0 1 1 1 0 0 X 3
 United States 3 1 0 0 0 3 1 X 8

Saturday, April 28

Draw 23 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 0 1 0 3 0 0 X 4
 Czech Republic 1 1 0 2 0 2 1 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 3 1 2 1 0 2 X X 9
 Ireland 0 0 0 0 1 0 X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Germany 3 0 2 1 0 1 0 1 8
 Japan 0 2 0 0 4 0 1 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 1 0 1 0 2 X X 4
 Estonia 3 0 4 0 2 0 X X 9

Red Group

Monday, April 23

Draw 1 18:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 5 0 2 1 0 0 X 8
 Austria 1 0 1 0 0 1 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Turkey 0 2 0 0 1 1 0 2 1 7
 Slovakia 1 0 3 1 0 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 1 0 0 2 0 0 X 3
 Latvia 2 0 2 4 0 1 2 X 11
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 0 0 0 3 0 2 X 5
 Canada 2 2 2 1 0 2 0 X 9

Tuesday, April 24

Draw 3 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 0 0 1 0 0 0 X 2
 Canada 0 1 1 0 1 4 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Finland 2 0 0 2 2 1 0 2 0 9
 France 0 5 2 0 0 0 2 0 1 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 3 0 1 3 0 0 0 7
 Slovakia 2 0 0 0 0 3 2 3 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 1 0 2 2 0 2 1 X 8
 Turkey 0 1 0 0 2 0 0 X 3

Draw 5 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 0 3 0 2 0 1 X 7
 France 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 1 0 0 3 0 1 2 0 7
 Norway 0 1 3 0 1 0 0 1 6

Draw 6 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 2 0 0 4 2 2 X 10
 Slovakia 1 0 2 2 0 0 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 2 2 1 3 0 1 0 X 9
 Turkey 0 0 0 0 1 0 1 X 2

Wednesday, April 25

Draw 8 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 0 2 0 1 2 0 5
 Turkey 2 1 1 0 2 0 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 5 0 4 1 1 X X 11
 Norway 2 0 2 0 0 0 X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 1 1 0 0 0 0 1 X 3
 Canada 0 0 3 3 2 1 0 X 9

Draw 10 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 2 0 2 0 1 2 0 X 7
 Finland 0 2 0 4 0 0 3 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 3 0 1 0 1 0 5 X 10
 Latvia 0 1 0 2 0 1 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 0 0 2 0 1 X 3
 China 2 1 2 1 0 3 0 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 3 0 1 3 0 1 0 X 8
 Turkey 0 1 0 0 1 0 1 X 3

Thursday, April 26

Draw 12 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Slovakia 1 0 2 0 0 4 0 1 2 10
 Norway 0 2 0 3 1 0 2 0 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 0 2 0 2 0 X 4
 China 2 1 1 0 3 0 1 X 8

Draw 13 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 0 0 0 0 X X 0
 Austria 2 2 2 3 1 0 X X 10

Draw 14 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 2 1 0 3 0 2 X 8
 China 1 0 0 2 0 2 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 3 0 0 0 0 X X 3
 Latvia 3 0 4 1 1 2 X X 11

Draw 15 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 0 0 0 0 0 0 X 0
 Austria 1 2 2 0 2 2 1 X 10

Draw 16 21:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 1 2 1 1 0 2 4 X 11
 Finland 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 0 0 0 0 0 X X 0
 France 3 2 3 2 3 1 X X 14

Friday, April 27

Draw 18 11:15

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 3 2 0 2 2 X X 9
 Norway 1 0 0 1 0 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 3 0 2 1 0 0 0 6
 Finland 2 0 1 0 0 4 1 1 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 2 2 0 0 1 3 0 1 9
 France 0 0 3 1 0 0 4 0 8

Draw 20 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 1 0 2 0 0 0 1 X 4
 Latvia 0 2 0 3 1 1 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 1 0 1 0 0 0 X 2
 China 3 0 2 0 1 1 3 X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 1 0 0 0 1 0 X 2
 Austria 2 0 2 1 1 0 3 X 9

Saturday, April 28

Draw 22 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 1 0 2 0 2 X 5
 Canada 3 1 0 2 0 2 0 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Turkey 0 1 0 2 0 2 0 1 6
 Finland 2 0 4 0 1 0 2 0 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 2 2 0 1 1 0 X 6
 Slovakia 1 0 0 1 0 0 2 X 4

Yellow Group

Monday, April 23

Draw 1 18:45

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 2 0 0 0 1 0 0 X 3
 Italy 0 1 2 2 0 2 2 X 9

Tuesday, April 24

Draw 2 8:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 1 0 0 1 2 0 0 0 4
 Scotland 0 2 1 0 0 1 1 2 7

Draw 3 11:15

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 2 0 2 3 0 1 8
 Spain 1 1 0 2 0 0 1 0 5

Draw 4 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 1 0 2 1 2 0 2 X 8
 Hungary 0 1 0 0 0 3 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 2 0 0 3 0 1 0 6
 South Korea 1 0 4 4 0 1 0 2 12

Draw 5 17:45

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Scotland 0 2 2 0 2 1 0 0 1 8
 Sweden 1 0 0 1 0 0 4 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 1 0 0 2 0 0 1 0 4
 Spain 0 1 2 0 3 1 0 1 8

Draw 6 21:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 2 2 0 3 0 3 0 X 10
 Romania 0 0 3 0 1 0 1 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 3 1 1 1 0 1 0 X 7
 South Korea 0 0 0 0 1 0 1 X 2

Wednesday, April 25

Draw 7 8:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 5 0 2 0 4 0 X X 11
 Sweden 0 2 0 1 0 2 X X 5

Draw 8 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 3 1 4 1 0 X X 10
 Spain 0 0 0 0 0 4 X X 4

Draw 9 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 1 0 1 0 0 0 0 X 2
 South Korea 0 3 0 4 2 2 1 X 12
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 0 3 2 0 1 0 3 9
 Italy 1 2 0 0 2 0 1 0 6

Draw 11 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 2 1 0 1 0 1 1 0 6
 Romania 0 0 1 0 1 0 0 1 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 3 0 0 3 1 0 7
 Spain 3 5 0 1 1 0 0 1 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 1 0 0 1 3 0 3 0 8
 Scotland 0 3 1 0 0 2 0 1 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Australia 0 0 1 0 3 0 1 1 0 6
 Italy 1 2 0 2 0 1 0 0 1 7

Thursday, April 26

Draw 12 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 3 0 0 0 0 3 0 6
 Sweden 2 0 1 1 1 1 0 1 7

Draw 13 11:15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 2 0 1 1 0 0 1 5
 Hungary 1 0 1 0 0 3 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 2 0 4 0 0 2 X 9
 Denmark 0 0 1 0 2 2 0 X 5

Draw 14 14:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 1 0 3 0 0 3 X 7
 Sweden 4 0 5 0 5 1 0 X 15

Draw 15 17:45

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Spain 0 3 1 2 0 0 0 0 0 6
 Denmark 1 0 0 0 2 1 1 1 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 0 0 1 2 1 0 0 1 5
 Italy 1 2 0 0 0 1 2 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 2 0 0 0 1 X 4
 Australia 0 3 0 3 2 2 0 X 10

Draw 16 21:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 0 0 2 0 2 0 0 5
 Romania 0 1 1 0 3 0 1 1 7

Friday, April 27

Draw 17 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 2 0 3 0 2 0 1 8
 Denmark 1 0 1 0 4 0 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 1 1 0 1 1 1 0 X 5
 Hungary 0 0 1 0 0 0 1 X 2

Draw 18 11:15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 1 0 0 0 0 0 0 X 1
 Scotland 0 2 1 1 1 1 1 X 7

Draw 19 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 0 2 1 0 0 1 1 6
 Romania 0 4 0 0 1 0 0 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 2 1 0 2 0 3 0 0 8
 Australia 0 0 2 0 3 0 2 2 9

Draw 20 17:45

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 1 0 3 0 0 0 3 7
 Hungary 1 0 2 0 1 1 1 0 6

Draw 21 21:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 2 0 1 0 0 0 1 X 4
 Denmark 0 2 0 2 5 4 0 X 13
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 3 0 2 1 0 1 0 4 11
 Australia 0 1 0 0 2 0 3 0 6

Saturday, April 28

Draw 22 8:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 2 0 2 2 0 0 2 X 8
 South Korea 0 1 0 0 1 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 1 0 0 0 0 0 X X 1
 Scotland 0 2 1 2 2 1 X X 8

Draw 23 11:15

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Romania 0 2 0 0 1 0 2 0 5
 Australia 2 0 1 1 0 1 0 3 8

Tiebreaker

Saturday, April 28, 18:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 4 0 0 1 0 0 4 9
 Italy 1 0 2 2 0 2 1 0 8

Playoffs

Qualification Game
   
B3  Estonia 8
Y3  Denmark 7
Quarterfinals Semifinals Gold Medal Game
         
B1   Switzerland 10
B3  Estonia 2
B1   Switzerland 9
B2  United States 7
B2  United States 8
R2  China 2
B1   Switzerland 7
Y2  Sweden 6
R1  Canada 1
Y2  Sweden 10
Y2  Sweden 13
R3  Austria 3
Y1  Scotland 4
R3  Austria 11
Bronze Medal Game
   
B2  United States 7
R3  Austria 12

Qualification Game

Saturday, April 28, 18:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Estonia 0 2 0 4 0 0 1 0 1 8
 Denmark 1 0 3 0 1 1 0 1 0 7

Quarterfinals

Sunday, April 29, 8:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 0 3 0 2 3 X X 10
 Estonia 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 3 1 2 1 0 1 X 8
 China 1 0 0 0 0 1 0 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 0 0 0 1 0 0 X 1
 Sweden 2 1 1 1 0 3 2 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 0 2 0 0 2 0 X 4
 Austria 2 1 0 3 1 0 4 X 11

Semifinals

Sunday, April 29, 12:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 3 0 0 0 3 2 1 9
 United States 1 0 3 1 2 0 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 5 0 3 1 1 0 3 X 13
 Austria 0 1 0 0 0 2 0 X 3

Bronze medal game

Sunday, April 29, 16:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 4 0 1 0 2 0 X 7
 Austria 2 0 2 0 4 0 4 X 12

Gold medal game

Sunday, April 29, 16:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 1 0 1 0 3 2 0 7
 Sweden 1 0 2 0 2 0 0 1 6
2012 World Mixed Doubles Curling Championship winner

Switzerland
4th title

References

General
  • "2012 World Mixed Doubles Curling Championship". World Curling Federation.
Specific
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.