2012 Players' Championship

The 2012 Sun Life Financial Players' Championship was held from April 17 to 22 at the Consolidated Credit Union Place in Summerside, Prince Edward Island. It was the last Grand Slam event of the 2011–12 curling season and the twentieth time the tournament has been held. The purse is CAD$100,000 for both the men's and women's tournaments, and the winner of each tournament will receive CAD$18,000.[1]

2012 Sun Life Financial
Players' Championship
Host citySummerside, Prince Edward Island
ArenaConsolidated Credit Union Place
DatesApril 17–22
Men's winner John Epping
Curling clubDonalda Curling Club, Toronto
SkipJohn Epping
ThirdScott Bailey
SecondScott Howard
LeadDavid Mathers
Finalist Glenn Howard
Women's winner Stefanie Lawton
Curling clubNutana Curling Club, Saskatoon
SkipStefanie Lawton
ThirdSherry Anderson
SecondSherri Singler
LeadMarliese Kasner
Finalist Cathy Overton-Clapham

The Players' Championship was televised on Global Television Network across Canada, since CBC Sports had dropped its broadcast of Grand Slams prior to The National.

Men

Teams

The teams are listed as follows:[2]

SkipThirdSecondLeadLocale
Sebastian Kraupp1James Grattan1Fredrik LindbergViktor Kjäll Karlstad, Sweden
John EppingScott BaileyScott HowardDavid Mathers Toronto, Ontario
Brad GushueAdam CaseyBrett Gallant2Geoff Walker St. John's, Newfoundland and Labrador
Glenn HowardWayne MiddaughBrent LaingCraig Savill Coldwater, Ontario
Kevin KoePat SimmonsCarter RycroftNolan Thiessen Edmonton, Alberta
Kevin MartinJohn MorrisMarc KennedyBen Hebert Edmonton, Alberta
Mike McEwenB. J. NeufeldMatt WozniakDenni Neufeld Winnipeg, Manitoba
Jeff StoughtonJon MeadReid CarruthersMark Nichols3 Winnipeg, Manitoba

^1 Kraupp, who usually plays as third on Niklas Edin's team, played as skip. Edin sat out as the team's alternate due to a back injury. James Grattan filled the void from Edin's absence and played as third on the team.[3]
^2 Brett Gallant played[4] as Gushue's second after Ryan Fry, Gushue's third in the 2011–12 season, left the team.[5]
^3 Mark Nichols, the former longtime third for Brad Gushue, played as lead for Stoughton at the championship in order to complete Stoughton's rink, which dropped lead Steve Gould following the Manitoba provincials.[6]

Round Robin Standings

SkipWL
John Epping52
Glenn Howard52
Mike McEwen52
Kevin Martin52
Kevin Koe34
Brad Gushue34
Jeff Stoughton16
Sebastian Kraupp16

Round Robin Results

All times listed in Atlantic Daylight Time (UTC−03).[7]

Draw 3

Wednesday, April 18, 12:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Koe 1 1 2 0 0 1 0 0 5
Jeff Stoughton 0 0 0 0 2 0 1 1 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sebastian Kraupp 0 0 0 0 1 0 0 X 1
Brad Gushue 0 0 0 1 0 2 1 X 4

Draw 4

Wednesday, April 18, 4:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 0 1 0 1 0 2 0 X 4
John Epping 1 0 3 0 2 0 2 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 1 0 2 0 3 0 0 4 10
Brad Gushue 0 2 0 2 0 2 1 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sebastian Kraupp 0 2 0 0 2 0 0 0 4
Jeff Stoughton 2 0 0 1 0 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Martin 0 2 1 0 0 0 3 X 6
Kevin Koe 0 0 0 0 2 2 0 X 4

Draw 5

Wednesday, April 18, 7:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 0 2 0 2 0 1 0 0 5
Glenn Howard 2 0 1 0 1 0 3 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Martin 0 1 0 3 0 0 1 X 5
John Epping 0 0 1 0 0 1 0 X 2

Draw 7

Thursday, April 19, 12:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Martin 0 0 0 3 0 0 0 1 4
Brad Gushue 0 0 0 0 0 2 0 0 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 0 0 0 2 4
Jeff Stoughton 1 1 0 0 0 1 0 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Koe 1 0 2 0 2 0 1 X 6
Sebastian Kraupp 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 0 0 0 1 0 2 0 X 3
John Epping 1 0 2 0 2 0 1 X 6

Draw 9

Thursday, April 19, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Kevin Koe 0 0 3 1 0 0 1 1 0 6
John Epping 1 1 0 0 3 1 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Martin 2 0 0 0 3 0 0 1 6
Sebastian Kraupp 0 0 2 1 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Mike McEwen 0 0 2 0 2 0 2 0 1 7
Brad Gushue 2 1 0 1 0 1 0 1 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 0 1 0 0 0 4 0 1 6
Jeff Stoughton 1 0 0 1 0 0 2 0 4

Draw 10

Friday, April 20, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 0 1 1 0 1 0 0 X 3
Sebastian Kraupp 1 0 0 1 0 2 1 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Koe 1 0 1 0 1 0 4 X 7
Brad Gushue 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 0 0 0 1 0 3 0 2 6
Kevin Martin 0 1 1 0 1 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jeff Stoughton 0 0 1 0 0 X X X 1
John Epping 0 1 0 4 2 X X X 7

Draw 12

Friday, April 20, 3:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Jeff Stoughton 0 3 0 0 0 2 0 1 0 6
Brad Gushue 1 0 1 1 2 0 1 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sebastian Kraupp 1 0 0 1 0 1 0 X 3
John Epping 0 2 0 0 3 0 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 2 0 1 1 0 2 0 0 6
Kevin Martin 0 1 0 0 3 0 0 1 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 2 0 0 0 0 0 1 1 5
Kevin Koe 0 2 0 0 2 0 0 0 4

Draw 13

Friday, April 20, 7:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kevin Martin 3 0 0 2 0 1 0 1 7
Jeff Stoughton 0 2 0 0 2 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 1 2 0 2 0 3 X X 8
Kevin Koe 0 0 0 0 2 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mike McEwen 0 2 1 1 0 2 X X 6
Sebastian Kraupp 1 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Brad Gushue 0 1 0 1 0 1 1 1 5
John Epping 1 0 0 0 1 0 0 0 2

Playoffs

Semifinals Final
      
John Epping 6
Kevin Martin 4
John Epping 7
Glenn Howard 6
Glenn Howard 7
Mike McEwen 3

Semifinals

Saturday, April 21, 7:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
John Epping 0 0 0 2 0 0 3 1 6
Kevin Martin 2 1 0 0 1 0 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Glenn Howard 2 0 4 0 1 0 X X 7
Mike McEwen 0 1 0 1 0 1 X X 3

Final

Sunday, April 22, 1:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
John Epping 0 3 0 2 0 1 0 1 7
Glenn Howard 1 0 2 0 1 0 2 0 6

Women

Teams

The teams are listed as follows:[2]

SkipThirdSecondLeadLocale
Chelsea CareyKristy McDonaldKristen FosterLindsay Titheridge Morden, Manitoba
Jennifer JonesKaitlyn LawesJill OfficerDawn Askin Winnipeg, Manitoba
Stefanie LawtonSherry AndersonSherri SinglerMarliese Kasner Saskatoon, Saskatchewan
Sherry MiddaughJo-Ann RizzoLee MerklingerLeigh Armstrong Coldwater, Ontario
Eve MuirheadAnna SloanVicki AdamsClaire Hamilton Perth, Scotland
Heather NedohinBeth IskiwJessica MairLaine Peters Edmonton, Alberta
Cathy Overton-ClaphamJenna LoderAshley HowardBreanne Meakin Winnipeg, Manitoba
Silvana TirinzoniIrene SchoriEsther NeuenschwanderSandra Gantenbein Aarau, Switzerland

Round Robin Standings

SkipWL
Cathy Overton-Clapham61
Stefanie Lawton52
Jennifer Jones52
Sherry Middaugh43
Heather Nedohin43
Silvana Tirinzoni34
Eve Muirhead16
Chelsea Carey07

Round Robin Results

All times listed in Atlantic Daylight Time (UTC−03).[7]

Draw 1

Tuesday, April 17, 7:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 0 0 0 0 0 1 1 X 2
Silvana Tirinzoni 0 0 2 1 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Cathy Overton-Clapham 2 0 1 3 0 0 0 0 1 7
Eve Muirhead 0 1 0 0 2 1 1 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 1 0 1 0 0 0 X X 2
Stefanie Lawton 0 2 0 3 1 1 X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 1 2 0 1 0 1 0 1 6
Chelsea Carey 0 0 1 0 1 0 1 0 3

Draw 2

Wednesday, April 18, 8:30 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 0 0 1 2 0 2 0 1 6
Stefanie Lawton 2 2 0 0 1 0 2 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 1 3 1 1 0 X X X 6
Eve Muirhead 0 0 0 0 1 X X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 0 1 0 0 1 0 1 X 3
Cathy Overton-Clapham 2 0 1 1 0 3 0 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Jennifer Jones 1 0 0 2 0 1 2 0 1 7
Chelsea Carey 0 1 1 0 2 0 0 2 0 6

Draw 3

Wednesday, April 18, 12:00 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 0 1 0 0 0 1 X 2
Heather Nedohin 0 2 0 0 2 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Silvana Tirinzoni 0 2 0 1 0 0 2 1 1 7
Chelsea Carey 2 0 1 0 1 2 0 0 0 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 2 0 1 0 0 2 0 0 5
Cathy Overton-Clapham 0 1 0 1 2 0 1 1 6

Draw 4

Wednesday, April 18, 4:00 pm

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Eve Muirhead 0 0 0 1 0 2 0 X 3
Stefanie Lawton 1 0 1 0 4 0 1 X 7

Draw 5

Wednesday, April 18, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 0 0 1 0 6 0 X X 7
Stefanie Lawton 0 1 0 1 0 1 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Eve Muirhead 0 2 0 0 1 0 1 0 1 5
Chelsea Carey 0 0 1 0 0 1 0 2 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 1 0 0 1 0 4 0 4 10
Silvana Tirinzoni 0 0 2 0 2 0 1 0 5

Draw 6

Thursday, April 19, 8:30 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Eve Muirhead 2 3 0 0 0 1 1 0 0 7
Silvana Tirinzoni 0 0 2 2 2 0 0 1 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 0 2 1 0 0 2 0 3 8
Sherry Middaugh 1 0 0 2 0 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 1 0 2 0 0 0 0 1 4
Chelsea Carey 0 2 0 0 0 1 0 0 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Heather Nedohin 0 2 0 1 0 3 0 0 1 7
Stefanie Lawton 1 0 1 0 2 0 1 1 0 6

Draw 8

Thursday, April 19, 4:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 2 0 1 0 0 1 1 0 5
Stefanie Lawton 0 1 0 2 1 0 0 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 2 0 0 0 3 0 3 0 8
Chelsea Carey 0 3 0 1 0 1 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 1 0 1 0 1 0 2 1 6
Silvana Tirinzoni 0 2 0 1 0 1 0 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 2 2 0 0 2 X X X 6
Eve Muirhead 0 0 1 0 0 X X X 1

Draw 9

Thursday, April 19, 7:30 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 0 0 2 1 0 0 0 1 4
Heather Nedohin 0 0 0 0 0 0 2 0 2

Draw 11

Friday, April 20, 12:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jennifer Jones 1 0 2 1 0 2 0 X 6
Cathy Overton-Clapham 0 1 0 0 1 0 1 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 2 0 0 0 X X X 2
Stefanie Lawton 1 0 4 1 1 X X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Sherry Middaugh 0 2 2 0 0 0 1 0 1 6
Silvana Tirinzoni 1 0 0 2 1 0 0 1 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 2 0 2 0 0 0 1 X 5
Eve Muirhead 0 1 0 0 0 2 0 X 3

Tiebreaker

Friday, April 20, 7:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sherry Middaugh 1 0 0 0 0 1 3 1 6
Heather Nedohin 0 2 1 1 1 0 0 0 5

Playoffs

Semifinals Final
      
Cathy Overton-Clapham 7
Sherry Middaugh 6
Cathy Overton-Clapham 3
Stefanie Lawton 7
Stefanie Lawton 6
Jennifer Jones 3

Semifinals

Saturday, April 21, 8:30 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Cathy Overton-Clapham 2 0 1 0 1 0 2 0 1 7
Sherry Middaugh 0 3 0 0 0 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Stefanie Lawton 2 0 0 2 1 0 1 X 6
Jennifer Jones 0 1 1 0 0 1 0 X 3

Final

Saturday, April 21, 1:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 0 1 0 1 1 0 0 X 3
Stefanie Lawton 0 0 2 0 0 3 2 X 7

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.