2012 Colonial Square Ladies Classic

The 2012 Colonial Square Ladies Classic was held from November 8 to 12 at the Nutana Curling Club in Saskatoon, Saskatchewan. It was the third women's Grand Slam event of the 2012–13 World Curling Tour. The event was held in a triple knockout format with 48 teams,[1] and the purse for the event was CAD$54,000.[2] Lawton won her second Grand Slam and sixth Colonial Square Ladies Classic title with a win over Chelsea Carey in the final, stealing the winning point in the final end and winning with a score of 5–4.

2012 Colonial Square Ladies Classic
Host citySaskatoon, Saskatchewan
ArenaNutana Curling Club
DatesNovember 8–12
Winner Stefanie Lawton
Curling clubNutana CC, Saskatoon
SkipStefanie Lawton
ThirdSherry Anderson
SecondSherri Singler
LeadMarliese Kasner
Finalist Chelsea Carey

Teams

The teams are listed as follows:[3][4]

SkipThirdSecondLeadLocale
Cathy AuldJanet MurphyStephanie GrayMelissa Foster Mississauga, Ontario
Penny BarkerSusan LangMelissa HoffmanDanielle Sicinski Moose Jaw, Saskatchewan
Cheryl BernardSusan O'ConnorLori Olson-JohnsJennifer Sadleir Calgary, Alberta
Erika BrownDebbie McCormickJessica SchultzAnn Swisshelm Madison, Wisconsin
Chelsea CareyKristy JenionKristen FosterLindsay Titheridge Morden, Manitoba
Alexandra CarlsonMonica WalkerKendall MoultonJordan Moulton Minneapolis, Minnesota
Candace ChisholmCindy RicciNatalie BloomfieldKristy Johnson Regina, Saskatchewan
Laura CrockerSarah WilkesRebecca PattisonJenn Gates Edmonton, Alberta
Deanna DoigKim SchneiderColleen AckermanMichelle McIvor Kronau, Saskatchewan
Tanilla DoyleJoelle HornLindsay Amundsen-MeyerChristina Faulkner Edmonton, Alberta
Chantelle EberleNancy InglisDebbie LozinskiSusan Hoffart Regina, Saskatchewan
Kerri EinarsonSara Van WalleghemLiz FyfeKrysten Karwacki Winnipeg, Manitoba
Lana Vey (fourth)Michelle Englot (skip)Roberta MateriSarah Slywka Regina, Saskatchewan
Lisa EyamieMaria BushellJodi MarthallerValerie Hamende High River, Alberta
Rachel FritzlerAshley QuickAmy MerkoskyNatalie Yanko Saskatchewan
Amber HollandJolene CampbellBrooklyn LemonDailene Sivertson Regina, Saskatchewan
Rachel HomanEmma MiskewAlison KreviazukLisa Weagle Ottawa, Ontario
Tracy HorganJenn HorganJenna EngeAmanda Gates Sudbury, Ontario
Michèle JäggiMarisa WinkelhausenStéphanie JäggiMalanie Barbezät Bern, Switzerland
Jessie KaufmanNicky KaufmanKelly EricksonCori Morris Edmonton, Alberta
Nancy Martin (fourth)Kara Kilden (skip)Lindsay BertschiKrista White Saskatoon, Saskatchewan
Shannon KleibrinkBronwen WebsterKalynn ParkChelsey Matson Calgary, Alberta
Kaitlyn LawesKirsten WallJill OfficerDawn Askin Winnipeg, Manitoba
Stefanie LawtonSherry AndersonSherri SinglerMarliese Kasner Saskatoon, Saskatchewan
Deanne Miller-JonesCarla SawickiDonna EllCarla Anaka Saskatchewan
Ekaterina Antonova (fourth)Victorya Moiseeva (skip)Galina ArsenkinaAleksandra Saitova Moscow, Russia
Kristie MooreBlaine RichardsMichelle DykstraAmber Cheveldave Grande Prairie, Alberta
Eve MuirheadAnna SloanVicki AdamsClaire Hamilton Stirling, Scotland
Larissa MurrayAmanda CraigieLeah MihaliczNicole Lang Regina, Saskatchewan
Heather NedohinBeth IskiwJessica MairLaine Peters Edmonton, Alberta
Amy NixonNadine ChyzWhitney EckstrandTracy Bush Calgary/Red Deer, Alberta
Mirjam OttCarmen SchäferCarmen KüngJanine Greiner Davos, Switzerland
Cathy Overton-ClaphamJenna LoderAshley HowardBreanne Meakin Winnipeg, Manitoba
Trish PaulsenKari KennedySarah CollinKari Paulsen Saskatoon, Saskatchewan
Allison PottingerNicole JoraanstadNatalie NicholsonTabitha Peterson St. Paul, Minnesota
Sarah RhynoJennifer BrineChristie LangKaitlin Fralic Halifax, Nova Scotia
Darcy RobertsonTracey LaveryVenessa FosterMichelle Kruk Winnipeg, Manitoba
Leslie RogersSuzanne WalkerJenilee GoertzenKelsey Latawiec Edmonton, Alberta
Jennifer SchabSheri PickeringJody KiemHeather Hansen Calgary, Alberta
Kelly ScottJeanna SchraederSasha CarterSarah Wazney Kelowna, British Columbia
Jill ShumayKara JohnstonTaryn HoltbyJinaye Ayrey Saskatoon, Saskatchewan
Anna SidorovaLudmila PrivivkovaMargarita FominaEkaterina Galkina Moscow, Russia
Manuela SiegristAlina PätzNadine LehmannNicole Dünki Basel, Switzerland
Renée SonnenbergLawnie MacDonaldCary-Anne SallowsRona Pasika Edmonton, Alberta
Ros StewartPatty HersikornBrandee BorneAndrea Rudulier Saskatoon, Saskatchewan
Valerie SweetingDana FergusonJoanne TaylorRachelle Pidherny Edmonton, Alberta
Silvana TirinzoniMarlene AlbrechtEsther NeuenschwanderSandra Gantenbein Switzerland
Crystal WebsterErin CarmodyGeri-Lynn RamsaySamantha Preston Calgary, Alberta
Kelly WoodTeejay HaichertKelsey DuttonJanelle Tyler Swift Current, Saskatchewan

Knockout Draw Brackets

The draw is listed as follows:[5]

A Event

First Knockout       Qualifier 1
                           
Heather Nedohin 5  
Ros Stewart 7     Ros Stewart 6  
Michelle Englot 6   Michelle Englot 2  
Deanna Doig 3       Ros Stewart 4  
Trish Paulsen 9       Anna Sidorova 6  
Jessie Kaufman 6     Trish Paulsen 4
Alexandra Carlson 1   Anna Sidorova 5  
Anna Sidorova 10       Anna Sidorova 6
Crystal Webster 5       Allison Pottinger 5
Kerri Einarson 3     Crystal Webster 7  
Shannon Kleibrink 5   Shannon Kleibrink 4  
Jill Shumay 2       Crystal Webster 5
Allison Pottinger 8       Allison Pottinger 7  
Cathy Auld 7     Allison Pottinger 8
Kelly Wood 2   Mirjam Ott 5  
Mirjam Ott 5  
First Knockout       Qualifier 2
                           
Cathy Overton-Clapham 7  
Sarah Rhyno 3     Cathy Overton-Clapham 2  
Valerie Sweeting 5   Chantelle Eberle 4  
Chantelle Eberle 6       Chantelle Eberle 3  
Chelsea Carey 7       Chelsea Carey 6  
Penny Barker 6     Chelsea Carey 5
Rachel Homan 6   Rachel Homan 3  
Manuela Siegrist 3       Chelsea Carey 5
Cheryl Bernard 5       Michèle Jäggi 1
Candace Chisholm 1     Cheryl Bernard 6  
Erika Brown 4   Amber Holland 2  
Amber Holland 5       Cheryl Bernard 0
Michèle Jäggi 8       Michèle Jäggi 9  
Lisa Eyamie 4     Michèle Jäggi 5
Eve Muirhead 7   Eve Muirhead 4  
Leslie Rogers 6  
First Knockout       Qualifier 3
                           
Kaitlyn Lawes 5  
Rachel Fritzler 4     Kaitlyn Lawes 2  
Laura Crocker 7   Laura Crocker 6  
Deanne Miller-Jones 2       Laura Crocker 6  
Silvana Tirinzoni 7       Amy Nixon 4  
Tanilla Doyle 6     Silvana Tirinzoni 5
Amy Nixon 2   Amy Nixon 6  
Darcy Robertson 0       Laura Crocker 3
Renée Sonnenberg 6       Stefanie Lawton 5
Larissa Murray 3     Renée Sonnenberg 6  
Tracy Horgan 6   Tracy Horgan 7  
Victorya Moiseeva 4       Tracy Horgan 3
Kelly Scott 2       Stefanie Lawton 5  
Kristie Moore 0     Kelly Scott 5
Stefanie Lawton 7   Stefanie Lawton 7  
Kara Kilden 5  

B Event

Second Knockout Qualifier 4
     
        Michelle Englot 9  
Kerri Einarson 5     Jill Shumay 2  
Jill Shumay 7       Michelle Englot 4  
          Cathy Auld 8  
        Trish Paulsen 2  
Cathy Auld 8     Cathy Auld 7  
Kelly Wood 7       Cathy Auld 4
          Laura Crocker 5
             
             
               
               
                 
                 
     
Second Knockout Qualifier 5
     
        Shannon Kleibrink 5  
Heather Nedohin 3     Deanna Doig 3  
Deanna Doig 8       Shannon Kleibrink 6  
          Cheryl Bernard 5  
             
             
          Shannon Kleibrink 6
          Chantelle Eberle 5
        Mirjam Ott 9  
Alexandra Carlson 2     Jessie Kaufman 8  
Jessie Kaufman 8       Mirjam Ott 5  
          Chantelle Eberle 6  
                 
                 
     
Second Knockout Qualifier 6
     
        Cathy Overton-Clapham 7  
Candace Chisholm 6     Erika Brown 5  
Erika Brown 7       Cathy Overton-Clapham 4  
          Rachel Homan 5  
        Rachel Homan 5  
Lisa Eyamie 6     Lisa Eyamie 3  
Leslie Rogers 4       Rachel Homan 6
          Allison Pottinger 2
             
             
               
               
                 
                 
     
Second Knockout Qualifier 7
     
        Amber Holland 6  
Sarah Rhyno 3     Valerie Sweeting 5  
Valerie Sweeting 6       Amber Holland 5  
          Tracy Horgan 3  
             
             
          Amber Holland 5
          Eve Muirhead 7
        Eve Muirhead 8  
Penny Barker 3     Manuela Siegrist 1  
Manuela Siegrist 6       Eve Muirhead 6  
          Ros Stewart 5  
                 
                 
     
Second Knockout Qualifier 8
     
        Kaitlyn Lawes 8  
Larissa Murray 7     Larissa Murray 6  
Victorya Moiseeva 4       Kaitlyn Lawes 9  
          Silvana Tirinzoni 3  
        Silvana Tirinzoni 5  
Kristie Moore 7     Kristie Moore 2  
Kara Kilden 4       Kaitlyn Lawes 7
          Michèle Jäggi 4
             
             
               
               
                 
                 
     
Second Knockout Qualifier 9
     
        Renée Sonnenberg 10  
Rachel Fritzler 6     Rachel Fritzler 7  
Deanne Miller-Jones 1       Renée Sonnenberg 8  
          Amy Nixon 1  
             
             
          Renée Sonnenberg 4
          Crystal Webster 6
        Kelly Scott 6  
Tanilla Doyle 6     Darcy Robertson 7  
Darcy Robertson 7       Darcy Robertson 4  
          Crystal Webster 6  
                 
                 
     

C Event

Third Knockout Qualifier 10
Erika Brown 6  
Larissa Murray 7     Larissa Murray 2  
        Mirjam Ott 9  
          Mirjam Ott 7  
          Cathy Auld 1  
             
             
          Mirjam Ott 5
          Heather Nedohin 8
        Valerie Sweeting 2  
Heather Nedohin 6     Heather Nedohin 7  
Alexandra Carlson 4       Heather Nedohin 5  
          Darcy Robertson 4  
                 
                 
     
Third Knockout To Qualifier 11
     
        Manuela Siegrist 6  
Kerri Einarson 5     Kelly Wood 4  
Kelly Wood 6       Manuela Siegrist 6  
          Cheryl Bernard 5  
             
             
          Manuela Siegrist 3
          Renée Sonnenberg 6
             
             
                Qualifier 11
               
              Renée Sonnenberg 7
              Amber Holland 8
     
Third Knockout To Qualifier 11
Lisa Eyamie 7  
Kelly Scott 4     Lisa Eyamie 2  
        Silvana Tirinzoni 7  
          Silvana Tirinzoni 5
          Amber Holland 8
           
               
     
Third Knockout To Qualifier 12
     
        Rachel Fritzler 8  
Sarah Rhyno 6     Sarah Rhyno 6  
Penny Barker 2       Rachel Fritzler 5  
          Tracy Horgan 4  
             
             
          Rachel Fritzler 2
          Allison Pottinger 6
             
             
                Qualifier 12
               
              Allison Pottinger 6
              Michèle Jäggi 7
     
Third Knockout To Qualifier 12
Candace Chisholm 6  
Leslie Rogers 3     Candace Chisholm 6  
        Kristie Moore 4  
          Candace Chisholm 5  
          Michelle Englot 6  
             
             
          Michelle Englot 3
          Michèle Jäggi 6
             
             
               
               
                 
                 
     
Third Knockout To Qualifier 13
     
        Trish Paulsen 2  
        Jessie Kaufman 5  
          Jessie Kaufman 6  
          Amy Nixon 4  
             
             
          Jessie Kaufman 9
          Jill Shumay 6
        Jill Shumay 6  
Tanilla Doyle 5     Deanne Miller-Jones 3  
Deanne Miller-Jones 6       Jill Shumay 4   Qualifier 13
          Ros Stewart 3  
              Jessie Kaufman 1
              Chantelle Eberle 7
     
Third Knockout To Qualifier 13
     
             
             
          Cathy Overton-Clapham 4  
          Victorya Moiseeva 8  
        Deanna Doig 3  
Victorya Moiseeva 5     Victorya Moiseeva 5  
Kara Kilden 3       Victorya Moiseeva 2
          Chantelle Eberle 7
             
             
               
               
                 
                 
     

Knockout Results

All draw times listed in Central Standard Time.[6]

Note that in Draws 2 through 12, draw times are staggered so that the second half of the draw's games begin one hour after the first half of the draw's games.[1]

Draw 1

Thursday, November 8, 8:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 1 0 0 0 2 2 0 X 5
Ros Stewart 0 2 2 2 0 0 1 X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Michelle Englot 0 3 0 0 2 0 1 X 6
Deanna Doig 0 0 1 0 0 2 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Trish Paulsen 0 0 1 0 2 0 3 0 3 9
Jessie Kaufman 0 2 0 2 0 1 0 1 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Alexandra Carlson 0 1 0 0 0 X X X 1
Anna Sidorova 2 0 6 1 1 X X X 10
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Crystal Webster 2 0 1 0 2 X X X 5
Kerri Einarson 0 1 0 2 0 X X X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Shannon Kleibrink 0 0 4 0 1 X X X 5
Jill Shumay 1 0 0 1 0 X X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Allison Pottinger 3 0 2 0 1 1 0 1 8
Cathy Auld 0 2 0 3 0 0 2 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kelly Wood 0 0 1 0 1 X X X 2
Mirjam Ott 1 1 0 3 0 X X X 5

Draw 2

Friday, November 9, 7:30 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 3 0 0 0 0 2 2 X 7
Sarah Rhyno 0 0 1 1 1 0 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Valerie Sweeting 0 0 0 1 0 2 1 1 0 5
Chantelle Eberle 0 2 0 0 3 0 0 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 1 0 0 2 2 0 2 7
Penny Barker 2 0 1 2 0 0 1 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 1 1 0 1 2 0 1 6
Manuela Siegrist 0 0 0 1 0 0 2 0 3

Friday, November 9, 8:30 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cheryl Bernard 0 1 1 0 3 X X X 5
Candace Chisholm 0 0 0 1 0 X X X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Erika Brown 0 1 0 1 0 0 1 1 0 4
Amber Holland 1 0 1 0 2 0 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Michèle Jäggi 1 0 0 1 0 3 0 3 8
Lisa Eyamie 0 1 1 0 0 0 2 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Eve Muirhead 2 0 0 0 2 0 2 0 1 7
Leslie Rogers 0 2 0 1 0 2 0 1 0 6

Draw 3

Friday, November 9, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 2 0 0 1 1 0 1 0 5
Rachel Fritzler 0 1 1 0 0 1 0 1 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laura Crocker 0 2 1 0 1 3 X X 7
Deanne Miller-Jones 1 0 0 1 0 0 X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Silvana Tirinzoni 0 0 2 2 0 0 2 0 1 7
Tanilla Doyle 0 1 0 0 2 1 0 2 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Amy Nixon 1 1 0 0 X X X X 2
Darcy Robertson 0 0 0 0 X X X X 0

Friday, November 9, 11:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 0 1 1 0 1 0 0 0 3
Larissa Murray 0 0 0 2 0 0 0 4 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tracy Horgan 0 2 0 3 0 0 0 1 6
Victorya Moiseeva 2 0 1 0 0 0 1 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kelly Scott 1 1 0 0 X X X X 2
Kristie Moore 0 0 0 0 X X X X 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Stefanie Lawton 0 1 0 2 0 3 0 1 7
Kara Kilden 0 0 2 0 1 0 2 0 5

Draw 4

Friday, November 9, 12:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kerri Einarson 0 2 1 0 0 1 1 0 5
Jill Shumay 2 0 0 1 1 0 0 3 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Auld 3 0 2 0 1 0 0 2 8
Kelly Wood 0 1 0 4 0 2 0 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 0 1 0 2 0 0 X X 3
Deanna Doig 1 0 4 0 0 3 X X 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Alexandra Carlson 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Jessie Kaufman 1 0 2 1 2 0 2 X 8

Friday, November 9, 1:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Candace Chisholm 2 0 0 2 1 0 1 0 6
Erika Brown 0 0 3 0 0 2 0 2 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lisa Eyamie 3 0 1 0 2 X X X 6
Leslie Rogers 0 1 0 2 0 X X X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sarah Rhyno 1 0 0 1 0 1 0 0 3
Valerie Sweeting 0 1 3 0 0 0 1 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Penny Barker 0 0 2 0 0 1 0 X 3
Manuela Siegrist 0 1 0 1 2 0 2 X 6

Draw 5

Friday, November 9, 3:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Ros Stewart 1 1 0 0 2 1 1 X 6
Michelle Englot 0 0 1 1 0 0 0 X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Trish Paulsen 0 1 0 1 0 0 1 1 0 4
Anna Sidorova 0 0 2 0 1 1 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Crystal Webster 1 0 3 0 3 0 X X 7
Shannon Kleibrink 0 1 0 1 0 2 X X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Allison Pottinger 2 0 0 2 0 2 1 1 8
Mirjam Ott 0 3 0 0 2 0 0 0 5

Friday, November 9, 4:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 0 1 0 1 0 0 0 0 2
Chantelle Eberle 1 0 1 0 1 0 0 1 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 1 0 1 0 2 0 1 5
Rachel Homan 0 0 1 0 1 0 1 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cheryl Bernard 0 2 2 1 1 0 X X 6
Amber Holland 0 0 0 0 0 2 X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Michèle Jäggi 0 1 1 0 1 0 0 1 1 5
Eve Muirhead 0 0 0 1 0 2 1 0 0 4

Draw 6

Friday, November 9, 6:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Fritzler 0 3 3 X X X X X 6
Deanne Miller-Jones 1 0 0 X X X X X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tanilla Doyle 0 3 0 0 2 0 1 0 6
Darcy Robertson 0 0 2 1 0 2 0 2 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Larissa Murray 0 2 0 1 1 0 2 1 7
Victorya Moiseeva 1 0 2 0 0 1 0 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kristie Moore 0 0 2 0 3 0 2 X 7
Kara Kilden 0 1 0 2 0 1 0 X 4

Friday, November 9, 7:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 0 0 0 0 0 2 X X 2
Laura Crocker 2 0 1 0 3 0 X X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 0 0 1 2 0 2 0 0 5
Amy Nixon 2 1 0 0 1 0 1 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 1 0 1 0 2 1 1 0 6
Tracy Horgan 0 3 0 3 0 0 0 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kelly Scott 1 0 1 0 2 0 1 X 5
Stefanie Lawton 0 1 0 3 0 3 0 X 7

Draw 7

Friday, November 9, 8:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 0 2 1 0 3 0 1 X 7
Erika Brown 2 0 0 1 0 2 0 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 1 1 0 1 0 1 0 1 5
Lisa Eyamie 0 0 2 0 0 0 1 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Amber Holland 2 1 0 1 0 0 0 2 6
Valerie Sweeting 0 0 1 0 2 1 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Eve Muirhead 3 0 5 X X X X X 8
Manuela Siegrist 0 1 0 X X X X X 1

Friday, November 9, 9:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Michelle Englot 2 0 2 1 0 4 X X 9
Jill Shumay 0 1 0 0 1 0 X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Trish Paulsen 0 1 0 1 0 0 X X 2
Cathy Auld 3 0 2 0 1 1 X X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Shannon Kleibrink 2 0 0 2 0 0 0 1 5
Deanna Doig 0 1 0 0 0 2 0 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Mirjam Ott 1 0 1 0 5 0 1 0 1 9
Jessie Kaufman 0 1 0 2 0 4 0 1 0 8

Draw 8

Saturday, November 10, 9:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 2 2 1 0 2 0 0 3 10
Rachel Fritzler 0 0 0 1 0 3 3 0 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Kelly Scott 0 0 3 1 0 0 2 0 0 6
Darcy Robertson 0 1 0 0 1 1 0 3 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 0 2 0 0 2 0 2 2 8
Larissa Murray 1 0 1 1 0 3 0 0 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 0 1 1 0 3 0 0 X 5
Kristie Moore 0 0 0 1 0 0 1 X 2

Saturday, November 10, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Ros Stewart 0 0 0 2 1 0 1 0 0 4
Anna Sidorova 0 1 0 0 0 2 0 1 2 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Crystal Webster 0 1 0 3 0 0 1 0 5
Allison Pottinger 1 0 2 0 1 1 0 2 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chantelle Eberle 0 1 1 0 1 0 0 X 3
Chelsea Carey 2 0 0 1 0 2 1 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cheryl Bernard 0 0 0 0 X X X X 0
Michèle Jäggi 2 1 2 4 X X X X 9

Draw 9

Saturday, November 10, 11:30 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laura Crocker 3 0 0 0 0 2 1 X 6
Amy Nixon 0 0 0 2 2 0 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Tracy Horgan 0 1 0 1 0 0 1 X 3
Stefanie Lawton 1 0 2 0 1 1 0 X 5

Saturday, November 10, 12:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Shannon Kleibrink 0 1 0 0 2 0 2 0 1 6
Cheryl Bernard 0 0 2 1 0 1 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Mirjam Ott 2 0 1 0 0 0 2 0 0 5
Chantelle Eberle 0 2 0 0 2 0 0 1 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Eve Muirhead 0 1 0 2 0 2 0 0 1 6
Ros Stewart 0 0 2 0 2 0 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Heather Nedohin 1 0 0 2 0 0 1 2 6
Alexandra Carlson 0 1 0 0 1 2 0 0 4

Draw 10

Saturday, November 10, 2:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Amber Holland 1 0 2 0 0 1 0 1 5
Tracy Horgan 0 1 0 1 0 0 1 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Kerri Einarson 0 0 2 0 1 1 0 1 0 5
Kelly Wood 1 0 0 2 0 0 2 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Sarah Rhyno 1 1 2 0 2 X X X 6
Penny Barker 0 0 0 2 0 X X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Candace Chisholm 0 2 0 3 1 0 X X 6
Leslie Rogers 0 0 1 0 0 2 X X 3

Saturday, November 10, 3:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Michelle Englot 0 2 0 1 1 0 0 X 4
Cathy Auld 3 0 2 0 0 2 1 X 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cathy Overton-Clapham 0 0 0 2 0 1 1 0 4
Rachel Homan 0 1 1 0 2 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 2 0 3 1 0 1 2 X 9
Silvana Tirinzoni 0 2 0 0 1 0 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Deanne Miller-Jones 0 2 0 0 2 0 0 1 0 5
Tanilla Doyle 1 0 1 0 0 1 2 0 1 6

Draw 11

Saturday, November 10, 5:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Victorya Moiseeva 2 0 1 0 0 1 0 1 5
Kara Kilden 0 1 0 1 0 0 1 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Valerie Sweeting 0 0 2 0 0 X X X 2
Heather Nedohin 0 3 0 1 3 X X X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Manuela Siegrist 0 3 0 1 1 0 1 X 6
Kelly Wood 0 0 2 0 0 2 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lisa Eyamie 1 0 2 0 1 0 3 X 7
Kelly Scott 0 2 0 1 0 1 0 X 4

Saturday, November 10, 6:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 1 3 0 4 X X X X 8
Amy Nixon 0 0 1 0 X X X X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Darcy Robertson 0 1 0 0 2 0 1 0 4
Crystal Webster 2 0 1 1 0 1 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Erika Brown 2 0 2 0 0 2 0 0 6
Larissa Murray 0 2 0 2 1 0 1 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Trish Paulsen 0 2 0 0 0 0 0 X 2
Jessie Kaufman 0 0 0 2 0 1 2 X 5

Draw 12

Saturday, November 10, 7:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Candace Chisholm 2 0 2 1 0 1 0 X 6
Kristie Moore 0 2 0 0 1 0 1 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jill Shumay 0 2 0 0 1 1 0 2 6
Deanne Miller-Jones 1 0 0 0 0 0 2 0 3

Saturday, November 10, 8:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Anna Sidorova 0 2 0 1 0 2 0 1 6
Allison Pottinger 2 0 1 0 1 0 1 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 0 2 0 0 2 1 X 5
Michèle Jäggi 0 0 0 1 0 0 0 X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Laura Crocker 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Stefanie Lawton 0 1 1 0 3 0 1 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Shannon Kleibrink 0 1 1 1 0 2 0 1 6
Chantelle Eberle 2 0 0 0 1 0 2 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Fritzler 1 0 1 0 2 1 3 X 8
Sarah Rhyno 0 3 0 3 0 0 0 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Deanna Doig 1 0 0 0 2 0 X X 3
Victorya Moiseeva 0 0 2 1 0 2 X X 5

Draw 13

Sunday, November 11, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Cathy Auld 0 1 0 0 2 0 0 1 0 4
Laura Crocker 2 0 0 1 0 1 0 0 1 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Amber Holland 0 0 2 0 3 0 0 0 5
Eve Muirhead 2 0 0 1 0 2 1 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Homan 0 2 0 0 1 1 2 X 6
Allison Pottinger 1 0 0 1 0 0 0 X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 0 1 0 2 0 1 0 X 4
Crystal Webster 2 0 1 0 2 0 1 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 0 0 2 0 2 3 0 X 7
Michèle Jäggi 0 2 0 1 0 0 1 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mirjam Ott 0 4 0 3 2 X X X 9
Larissa Murray 1 0 1 0 0 X X X 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Darcy Robertson 1 0 1 0 1 0 1 X 4
Heather Nedohin 0 1 0 2 0 2 0 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Cheryl Bernard 0 2 1 0 0 0 2 0 5
Manuela Siegrist 1 0 0 2 0 2 0 1 6

Draw 14

Sunday, November 11, 1:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Lisa Eyamie 0 1 1 0 0 0 0 X 2
Silvana Tirinzoni 2 0 0 2 1 1 1 X 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Fritzler 1 1 0 1 0 1 0 1 5
Tracy Horgan 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Candace Chisholm 0 1 0 1 0 1 0 2 0 5
Michelle Englot 0 0 2 0 1 0 2 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jessie Kaufman 0 0 2 1 1 0 2 X 6
Amy Nixon 0 3 0 0 0 1 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Jill Shumay 0 0 0 1 0 1 0 1 1 4
Ros Stewart 0 1 0 0 1 0 1 0 0 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Victorya Moiseeva 0 4 0 0 3 0 1 X 8
Cathy Overton-Clapham 0 0 1 1 0 2 0 X 4

Draw 15

Sunday, November 11, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mirjam Ott 1 1 2 0 1 2 X X 7
Cathy Auld 0 0 0 1 0 0 X X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Manuela Siegrist 0 0 0 1 1 0 1 0 3
Renée Sonnenberg 1 1 1 0 0 1 0 2 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Silvana Tirinzoni 2 0 1 0 1 0 1 0 5
Amber Holland 0 1 0 5 0 1 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Rachel Fritzler 1 0 0 0 1 0 X X 2
Allison Pottinger 0 2 3 1 0 X X X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Michelle Englot 0 0 2 0 1 0 0 0 3
Michèle Jäggi 2 0 0 1 0 0 1 2 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jessie Kaufman 3 0 1 2 2 0 1 X 9
Jill Shumay 0 2 0 0 0 4 0 X 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Victorya Moiseeva 0 0 0 2 0 X X X 2
Chantelle Eberle 1 0 2 0 4 X X X 7

Draw 16

Sunday, November 11, 7:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Mirjam Ott 1 0 0 0 2 0 2 0 5
Heather Nedohin 0 2 1 1 0 3 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Renée Sonnenberg 0 4 0 0 2 0 1 0 7
Amber Holland 2 0 0 3 0 2 0 1 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Allison Pottinger 0 2 1 0 2 0 0 1 0 6
Michèle Jäggi 1 0 0 3 0 0 2 0 1 7
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Jessie Kaufman 1 0 0 0 0 0 X X 1
Chantelle Eberle 0 4 0 1 1 1 X X 7

Playoffs

The playoffs draw is listed as follows:[7]

Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
     
        Anna Sidorova 6  
Kaitlyn Lawes 4     Heather Nedohin 5  
Heather Nedohin 6       Anna Sidorova 3  
          Stefanie Lawton 4  
        Stefanie Lawton 5  
Shannon Kleibrink 6     Shannon Kleibrink 1  
Amber Holland 4       Stefanie Lawton 5
          Chelsea Carey 4
        Chelsea Carey 6  
Crystal Webster 2     Michèle Jäggi 3  
Michèle Jäggi 5       Chelsea Carey 4  
Eve Muirhead 3       Rachel Homan 3  
Chantelle Eberle 8     Chantelle Eberle 2      
Laura Crocker 3     Rachel Homan 8      
Rachel Homan 4  

Round of 16

Monday, November 12, 9:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Kaitlyn Lawes 1 0 1 0 1 0 1 0 4
Heather Nedohin 0 3 0 1 0 1 0 1 6
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Shannon Kleibrink 1 0 1 2 0 0 2 X 6
Amber Holland 0 3 0 0 0 1 0 X 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Crystal Webster 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Michèle Jäggi 1 0 1 0 0 1 2 X 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Eve Muirhead 1 0 1 1 0 X X X 3
Chantelle Eberle 0 4 0 0 4 X X X 8
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
Laura Crocker 0 1 0 0 1 0 0 1 0 3
Rachel Homan 0 0 1 0 0 1 1 0 1 4

Quarterfinals

Monday, November 12, 12:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Anna Sidorova 0 1 0 0 2 0 1 2 6
Heather Nedohin 0 0 2 1 0 2 0 0 5
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Stefanie Lawton 0 1 1 0 3 0 X X 5
Shannon Kleibrink 0 0 0 1 0 0 X X 1
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 2 0 1 0 3 0 X 6
Michèle Jäggi 1 0 1 0 1 0 0 X 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chantelle Eberle 0 1 0 0 1 0 X X 2
Rachel Homan 2 0 2 2 0 2 X X 8

Semifinals

Monday, November 12, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Anna Sidorova 0 0 1 1 0 0 1 0 3
Stefanie Lawton 0 0 0 0 2 1 0 1 4
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Chelsea Carey 0 0 1 0 1 1 0 1 4
Rachel Homan 0 1 0 1 0 0 1 0 3

Final

Monday, November 12, 7:30 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
Stefanie Lawton 1 0 0 1 1 0 1 1 5
Chelsea Carey 0 0 2 0 0 2 0 0 4

References

  1. Mitchell, Kevin (9 November 2012). "Curling world comes to Classic: 48 teams in Saskatoon this weekend". The StarPhoenix. Retrieved 9 November 2012.
  2. "Colonial Square Ladies Curling Classic". Archived from the original on 26 October 2014. Retrieved 2 October 2012.
  3. "2012 Colonial Square Ladies Curling Classic Teams". cslcc.ca. Archived from the original on 26 October 2014. Retrieved 30 October 2012.
  4. "2012 Colonial Square Ladies Classic – Teams". World Curling Tour. Retrieved 8 November 2012.
  5. "2012 Colonial Square Ladies Classic – Draw". World Curling Tour. Retrieved 8 November 2012.
  6. "2012 Colonial Square Ladies Classic – Scores". World Curling Tour. Retrieved 8 November 2012.
  7. "2012 Colonial Square Ladies Classic – Playoffs". World Curling Tour. Retrieved 11 November 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.