2011 World Mixed Doubles Curling Championship

The 2011 World Mixed Doubles Curling Championship was held at the Saint Paul Curling Club in St. Paul, Minnesota, United States from April 15 to 24, 2011.[1] The event was held in conjunction with the 2011 World Senior Curling Championships.

2011 World Mixed Doubles Curling Championship
Host citySt. Paul, Minnesota, United States
ArenaSaint Paul Curling Club
DatesApril 15–24, 2011[1]
Winner  Switzerland
SecondAlina Pätz
LeadSven Michel
Finalist Russia
« 2010
2012 »

Switzerland won its third mixed doubles gold in four years by defeating the Russians in a six-end final with a final score of 11–2.

Teams

Blue Group

 Canada  Denmark  England

Second: Robert Campbell
Lead: Rebecca Jean MacDonald

Second: Are Solberg
Lead: Lilian Nielsen

Second: John Sharp
Lead: Jane Clark

 Italy  Norway  Russia

Second: Alessio Gonin
Lead: Giorgia Ricca

Second: Roy Dorholt
Lead: Guri Tobro

Second: Alexey Tselousov
Lead: Alina Kovaleva

 Slovakia   Switzerland

Second: František Pitoňák
Lead: Petra Pitoňáková

Second: Alina Pätz
Lead: Sven Michel

Red Group

 Australia  Estonia  Finland

Second: Hugh Millikin
Lead: Kim Forge

Second: Mihhail Vlassov
Lead: Jelizaveta Dmitrijeva

Second: Kalle Kiiskinen
Lead: Katja Kiiskinen

 Hungary  Japan  South Korea

Second: György Nagy
Lead: Ildikó Szekeres

Second: Kenji Tomabechi
Lead: Michiko Tomabechi

Second: Hong Jun-Pyo
Lead: Park Kyung-Mi

 New Zealand  Sweden

Second: Bridget Becker
Lead: Sean Becker

Second: Anders Kraupp
Lead: Sabina Kraupp

White Group

 Austria  China  Czech Republic

Second: Thomas Peichl
Lead: Sonja Peichl

Second: Zou Dejia
Lead: Li Xue

Second: Hana Čechová
Lead: Radek Žďárský

 France  Latvia  Scotland

Second: Amaury Pernette
Lead: Pauline Jeanneret

Second: Gints Caune
Lead: Līga Caune

Second: Paul Stevenson
Lead: Louise Soutar

 Spain  United States

Second: Sergio Vez Labrador
Lead: Irantzu Garcia Vez

Second: Brady Clark
Lead: Cristin Clark

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Draw Shot Challenge
(team with best moves to playoffs, other two play in qualification game)
Blue GroupWL
  Switzerland70
 Russia52
 Denmark43
 Slovakia43
 Canada43
 Norway25
 Italy16
 England16
Red GroupWL
 Sweden61
 Japan52
 Finland43
 Hungary43
 Australia34
 New Zealand34
 Estonia25
 South Korea16
White GroupWL
 France61
 United States52
 China52
 Czech Republic43
 Spain43
 Scotland34
 Austria16
 Latvia07

Round robin results

All draw times are listed in Central Standard Time (UTC-06).[2]

Blue group

Sunday, April 17

Draw 1 11:30

Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 1 1 0 2 0 4 0 X 8
 Denmark 0 0 3 0 1 0 2 X 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 5 1 2 1 0 1 1 X 11
 Italy 0 0 0 0 1 0 0 X 1

Draw 2 15:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 1 0 0 0 2 0 X 3
 Russia 5 0 1 2 1 0 2 X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 0 4 1 1 0 2 X 10
 Slovakia 0 1 0 0 0 2 0 X 3

Monday, April 18

Draw 4 08:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 5 2 1 0 3 0 X 11
 Italy 3 0 0 0 1 0 2 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 0 0 1 1 1 3 1 7
 England 3 2 1 0 0 0 0 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 0 3 0 0 0 0 X 3
  Switzerland 0 1 0 2 1 1 2 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 1 0 2 2 0 0 0 5
 Slovakia 1 0 1 0 0 1 1 3 7

Draw 7 21:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 2 0 3 2 2 0 0 X 9
 Norway 0 1 0 0 0 2 1 X 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 0 3 0 1 0 0 0 1 5
 Russia 1 0 3 0 1 1 2 0 8
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 0 0 5 2 0 1 1 9
 England 3 1 1 0 0 1 0 0 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 0 1 1 1 0 2 2 X 7
 Canada 1 0 0 0 1 0 0 X 2

Tuesday, April 19

Draw 9 15:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 0 0 1 0 1 0 4 1 7
 Denmark 3 2 0 2 0 1 0 0 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 1 0 3 0 2 0 X 6
 Russia 1 0 0 0 3 0 1 X 11
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 0 1 1 0 0 1 1 X 4
 Norway 1 0 0 4 1 0 0 X 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 0 1 0 1 1 1 3 8
 Italy 0 1 0 1 0 0 0 0 2

Wednesday, April 20

Draw 12 08:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 0 0 2 0 0 X X 2
 Denmark 4 1 2 0 4 1 X X 12

Draw 13 11:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Canada 0 0 2 0 0 2 1 2 0 7
 Slovakia 4 1 0 1 1 0 0 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 2 1 0 0 0 0 X X 3
 Russia 0 0 3 1 4 2 X X 10

Draw 14 14:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 2 0 0 0 0 X X 2
  Switzerland 2 0 2 3 1 1 X X 9

Thursday, April 21

Draw 17 08:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Italy 0 1 0 0 0 0 X X 1
 Canada 1 0 1 2 3 2 X X 9

Draw 18 11:30

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Denmark 2 0 0 1 1 0 0 1 1 6
 England 0 2 1 0 0 1 1 0 0 5
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Norway 0 0 0 0 2 0 X X 2
  Switzerland 2 1 2 1 0 2 X X 8
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 2 3 0 1 1 1 0 X 8
 Slovakia 0 0 1 0 0 0 1 X 2

Draw 20 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 3 1 0 0 0 4 0 X 8
 Denmark 0 0 1 2 1 0 3 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Slovakia 3 0 4 0 0 1 1 0 9
 Italy 0 3 0 1 1 0 0 1 6

Draw 21 21:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 1 1 0 1 1 1 0 5
 Canada 3 0 0 1 0 0 0 3 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 England 0 0 0 1 2 1 0 0 4
 Norway 1 1 1 0 0 0 1 2 6

Red group

Sunday, April 17

Draw 2 15:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 2 1 2 1 0 0 0 X 6
 Estonia 0 0 0 0 2 1 1 X 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Finland 2 0 1 1 0 0 0 1 0 5
 Hungary 0 1 0 0 1 1 2 0 1 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 2 0 4 0 5 0 1 X 12
 South Korea 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 1 0 0 2 0 0 0 X 3
 Sweden 0 2 2 0 1 1 1 X 7

Monday, April 18

Draw 4 08:00

Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 0 0 2 0 0 X 2
 Sweden 2 2 2 2 0 1 1 X 10
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 1 1 0 5 1 0 X X 8
 New Zealand 0 0 2 0 0 1 X X 3
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 0 0 1 0 2 0 X 3
 Hungary 1 1 1 0 2 0 3 X 8
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 0 3 0 0 0 1 0 X 4
 Finland 1 0 2 1 1 0 2 X 7

Draw 6 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Japan 1 0 1 0 2 1 1 0 0 6
 Hungary 0 2 0 2 0 0 0 2 2 8

Draw 7 21:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 1 0 2 0 0 0 0 X 3
 Sweden 0 2 0 1 1 2 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 1 0 1 3 0 5 X 10
 New Zealand 1 0 1 0 0 3 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 0 0 1 0 1 0 0 0 2
 South Korea 1 1 0 1 0 1 1 1 6

Tuesday, April 19

Draw 8 11:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 2 0 1 0 1 0 1 X 5
 Sweden 0 3 0 2 0 3 0 X 8

Draw 9 15:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Australia 2 0 1 0 0 2 0 0 5
 Japan 0 1 0 2 1 0 2 1 7

Draw 10 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 0 0 2 0 2 0 3 1 8
 South Korea 1 1 0 3 0 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 1 3 0 0 0 1 0 5
 Estonia 1 0 0 1 1 2 0 1 6

Wednesday, April 20

Draw 12 08:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 2 0 1 1 3 2 X X 9
 Estonia 0 1 0 0 0 0 X X 1
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 1 1 0 3 0 3 X 8
 Finland 1 0 0 1 0 0 0 X 2
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 3 0 0 1 2 0 1 X 7
 Australia 0 1 1 0 0 1 0 X 3
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 1 0 4 0 4 0 0 X 9
 South Korea 0 4 0 0 0 1 1 X 6

Draw 14 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Hungary 0 0 3 2 0 0 1 0 6
 Australia 1 1 0 0 3 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Estonia 4 1 1 0 0 2 1 0 9
 Finland 0 0 0 4 1 0 0 1 6

Draw 15 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Sweden 2 0 3 0 2 0 0 1 0 8
 Japan 0 1 0 4 0 2 1 0 1 9

Draw 16 21:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 2 2 0 0 1 X 5
 New Zealand 1 1 0 0 5 2 0 X 9

Thursday, April 21

Draw 18 11:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 1 1 1 0 1 0 2 X 6
 Estonia 0 0 0 2 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 South Korea 0 0 4 0 2 0 1 0 7
 Australia 2 2 0 1 0 2 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 New Zealand 0 2 0 3 0 2 1 X 8
 Hungary 1 0 1 0 1 0 0 X 3

Draw 19 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Finland 3 0 1 0 4 1 0 2 11
 Japan 0 3 0 4 0 0 3 0 10

White group

Sunday, April 17

Draw 2 15:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 3 0 0 1 1 X 5
 Scotland 1 1 0 2 4 0 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 2 0 0 1 1 0 0 4 8
 France 0 2 2 0 0 1 1 0 6

Draw 3 21:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 1 0 1 0 0 1 X 3
 United States 1 0 3 0 2 2 0 X 8
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 0 1 0 0 1 1 X 3
 China 1 1 0 2 1 0 0 X 5

Monday, April 18

Draw 5 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 1 1 1 1 0 2 0 2 8
 China 0 0 0 0 2 0 1 0 3
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 0 0 0 0 1 1 0 X 2
 Spain 2 2 1 2 0 0 2 X 9

Draw 6 18:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 2 0 0 3 2 0 1 0 8
 United States 0 1 3 0 0 1 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 2 0 0 1 0 0 X 3
 Czech Republic 3 0 2 1 0 1 2 X 9

Draw 7 21:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 1 0 2 2 1 0 6
 Spain 1 1 0 1 0 0 0 2 5

Tuesday, April 19

Draw 8 11:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 1 1 1 0 0 1 0 0 4
 France 0 0 0 1 2 0 4 1 8

Draw 9 15:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 1 0 1 1 0 0 0 X 3
 United States 0 4 0 0 3 2 1 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 1 0 1 1 2 0 2 7
 Scotland 1 0 4 0 0 0 1 0 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 2 3 0 0 0 4 0 9
 Czech Republic 1 0 0 1 2 0 0 3 7

Draw 11 21:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 2 0 3 2 0 0 X 7
 Scotland 1 0 1 0 0 2 1 X 5

Wednesday, April 20

Draw 12 08:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 2 1 0 0 2 0 0 5
 China 1 0 0 1 2 0 2 2 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Latvia 2 0 0 1 0 2 0 2 7
 Austria 0 2 1 0 1 0 4 0 8
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 United States 1 0 2 0 1 0 1 0 0 5
 France 0 2 0 1 0 1 0 1 1 6

Draw 15 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 1 0 0 4 0 0 0 1 6
 France 0 1 1 0 2 3 1 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Austria 0 0 1 0 1 0 X X 2
 Spain 3 1 0 2 0 3 X X 9

Draw 16 21:30

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 3 1 0 2 1 0 1 X 8
 Latvia 0 0 1 0 0 1 0 X 2
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 0 0 0 1 0 0 0 3 4
 United States 2 1 1 0 4 1 1 0 10

Thursday, April 21

Draw 17 08:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 0 0 2 0 3 2 0 1 8
 Czech Republic 2 1 0 1 0 0 2 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 1 0 0 4 0 2 3 X 10
 Latvia 0 1 1 0 2 0 0 X 4

Draw 18 11:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 3 2 0 1 0 3 0 9
 Austria 2 0 0 1 0 3 0 2 8
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Spain 0 2 1 0 2 0 2 0 7
 Scotland 2 0 0 2 0 1 0 1 6

Draw 19 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Czech Republic 2 1 1 3 0 3 X X 10
 Latvia 0 0 0 0 1 0 X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 United States 0 0 5 1 1 0 1 X 8
 China 2 1 0 0 0 1 0 X 4

Draw 20 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Scotland 0 1 4 2 2 0 5 X 14
 Austria 3 0 0 0 0 3 0 X 6

Tiebreakers

Friday, April 22, 08:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Canada 2 1 1 0 3 0 0 X 7
 Slovakia 0 0 0 2 0 1 1 X 4

Friday, April 22, 11:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Denmark 2 0 1 1 2 0 0 X 6
 Canada 0 2 0 0 0 1 1 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Finland 2 0 3 1 0 0 2 0 1 9
 Hungary 0 2 0 0 3 1 0 2 0 8

Playoffs

Qualification Game
   
W3  China 9
B3  Finland 4
Quarterfinals Semifinals Gold Medal Match
         
R1  Sweden 9
W3  China 3
R1  Sweden 7
B2  Russia 9
R2  Japan 5
B2  Russia 8
B2  Russia 2
B1   Switzerland 11
W1  France 8
W2  United States 6
W1  France 3
B1   Switzerland 8
B1   Switzerland 10
B3  Denmark 9
Bronze Medal Match
   
R1  Sweden 6
W1  France 8

Qualification Game

Friday, April 22, 15:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 China 2 0 2 0 0 2 1 2 9
 Finland 0 1 0 2 1 0 0 0 4

Quarterfinals

Friday, April 22, 20:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 2 1 1 2 0 0 3 X 9
 China 0 0 0 0 1 2 0 X 3
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Japan 2 0 1 0 1 0 1 X 5
 Russia 0 2 0 2 0 4 0 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 France 0 0 2 2 0 2 1 1 8
 United States 1 2 0 0 3 0 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 2 0 0 2 0 3 3 0 10
 Denmark 0 3 2 0 2 0 0 2 9

Semifinals

Saturday, April 23, 9:00

Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Final
 Sweden 2 0 0 4 0 1 0 0 0 7
 Russia 0 1 1 0 2 0 1 2 2 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
  Switzerland 1 1 1 0 0 4 1 X 8
 France 0 0 0 2 1 0 0 X 3

Bronze medal game

Saturday, April 23, 14:00

Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Sweden 0 0 1 0 0 3 0 2 6
 France 1 1 0 1 1 0 4 0 8

Gold medal game

Saturday, April 23, 14:00

Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 Final
 Russia 0 1 0 0 0 1 X X 2
  Switzerland 5 0 3 1 2 0 X X 11
2011 World Mixed Doubles Curling Championship Winner

Switzerland
3rd title

References

General
  • "Official Site".
  • "World Mixed Doubles Championship 2011 Results". World Curling Federation. Archived from the original on 2010-07-25. Retrieved 2010-05-21.
  • "2011 World Mixed Doubles Championship". World Curling Federation. Retrieved 2010-08-28.
  • "2011 World Mixed Doubles Championship – Teams". World Curling Federation. Retrieved 2010-04-13.
Specific
  1. "2011 WMDCC page". World Curling Federation. Retrieved 2010-05-23.
  2. "Draw Schedule" (PDF). World Curling Federation. Retrieved 2011-03-10.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.