2011 UEFA Women's Under-19 Championship first qualifying round

2011 UEFA Women's U-19 Championship First Qualifying Round will be the first round of qualifications for the Final Tournament of 2011 UEFA Women's Under-19 Championship. They will be played in September 2010. 44 teams are split into 11 groups of 4 and teams in each group play each other once. Italy received byes to the final as host. The top two teams in each group and the best third-placed team entered the 2011 UEFA Women's U-19 Championship Second qualifying round to join Germany.

Groups

Group 1

[1]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 England 3300150+159
 Finland 320192+76
 Moldova 310228−63
 Armenia 3003016−160
England 4–0 Moldova

Finland 5–0 Armenia
District Sport Complex, Orhei

England 9–0 Armenia
District Sport Complex, Orhei

Moldova 0–4 Finland

Finland 0–2 England
District Sport Complex, Orhei

Armenia 0–2 Moldova

Group 2

Azerbaijan withdrew from the competition before playing a game.[2]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Belgium 2200100+106
 Lithuania 210114−33
 Estonia 200207−70
 Azerbaijan 00000000
Belgium 4–0 Lithuania

Estonia Match cancelled Azerbaijan

Belgium Match cancelled Azerbaijan

Lithuania 1–0 Estonia

Estonia 0–6 Belgium

Azerbaijan Match cancelled Lithuania

Group 3

[3]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Spain 3210121+117
 Denmark 321071+67
 Greece 3102310−73
 Bosnia and Herzegovina 300309−90
Denmark 4–0 Greece



Greece 0–6 Spain


Bosnia and Herzegovina 0–3 Greece

Group 4

[4]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Austria 3300210+219
 Portugal 320184+46
 Hungary 3102710−33
 Latvia 3003022−220
Austria 4–0 Portugal

Hungary 7–0 Latvia
Globall Football Park, Telki

Austria 10–0 Latvia

Portugal 3–0 Hungary
Globall Football Park, Telki

Hungary 0–7 Austria
Globall Football Park, Telki

Latvia 0–5 Portugal

Group 5

[5]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
  Switzerland 3300112+99
 Poland 320185+36
 Macedonia 310257−23
 Kazakhstan 3003111−100
Switzerland  3–2 Macedonia

Poland 5–0 Kazakhstan
Stadium FC Turnovo, Strumica

Switzerland  4–0 Kazakhstan

Macedonia 1–3 Poland
Stadium FC Turnovo, Strumica

Poland 0–4  Switzerland

Kazakhstan 1–2 Macedonia
Stadium FC Turnovo, Strumica

Group 6

[6]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 France 3300171+169
 Wales 3201267+196
 Slovenia 3102175+123
 Georgia 3003047−470
Wales 21–0 Georgia
Stojnci Sports Park, Stojnci

France 1–0 Slovenia

Wales 4–2 Slovenia

Georgia 0–11 France

France 5–1 Wales
Stojnci Stadium, Stojnci

Slovenia 15–0 Georgia

Group 7

[7]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Netherlands 3210192+177
 Norway 3210131+127
 Faroe Islands 3012113−121
 Belarus 3012017−171
Netherlands 9–1 Faroe Islands

Norway 8–0 Belarus

Belarus 0–9 Netherlands

Norway 4–0 Faroe Islands

Netherlands 1–1 Norway

Faroe Islands 0–0 Belarus
Lisleby Stadium, Fredrikstad

Group 8

[8]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Scotland 321083+57
 Sweden 320161+56
 Serbia 311178−14
 Slovakia 3003312−90
Scotland 3–3 Serbia
Södermalms IP, Skövde

Sweden 4–0 Slovakia
Framnäs IP, Lidköping

Scotland 4–0 Slovakia
Framnäs IP, Lidköping

Serbia 0–2 Sweden
Ulvesborg IP, Tidaholm

Sweden 0–1 Scotland
Södermalms IP, Skövde

Slovakia 3–4 Serbia
Ulvesborg IP, Tidaholm

Group 9

[9]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Czech Republic 321093+67
 Turkey 31114404
 Northern Ireland 310246−23
 Romania 310248−43
Romania 3–2 Turkey
Vatafu  52', 60'
Herczeg  55'
Report  44', 82' L. Güngör
Víceúcelová sportovní hala, Slany

Czech Republic 4–2 Northern Ireland
SK Aritma, Prague

Romania 1–2 Northern Ireland
Stadion Motorlet, Prague

Turkey 1–1 Czech Republic
L. Güngör  13' Report  39' Matouskova
SK Aritma, Prague

Czech Republic 4–0 Romania
Stadion Motorlet, Prague

Northern Ireland 0–1 Turkey
Report  32' L. Güngör
Loko Vlatvin, Prague

Group 10

[10]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Iceland 330080+89
 Ukraine 320135−26
 Israel 31025503
 Bulgaria 300317−60
Iceland 2–0 Bulgaria
Georgi Benkovski, Teteven

Ukraine 2–1 Israel
Lokomotiv Stadium, Mezdra

Iceland 2–0 Israel
Lokomotiv Stadium, Mezdra

Bulgaria 0–1 Ukraine
Georgi Benkovski, Teteven

Ukraine 0–4 Iceland
Lokomotiv Stadium, Mezdra

Israel 4–1 Bulgaria
Georgi Benkovski, Teteven

Group 11

[11]

Team Pld W D L GF GA GD Pts
 Russia 3300110+119
 Croatia 320191+86
 Republic of Ireland 310254+13
 Cyprus 3003020−200
Republic of Ireland 5–0 Cyprus

Russia 1–0 Croatia

Republic of Ireland 0–1 Croatia

Cyprus 0–7 Russia

Russia 3–0 Republic of Ireland

Croatia 8–0 Cyprus
Olimpija, Osijek

Ranking of third-placed teams

In the ranking of the third-place finishers, only the results against the top two teams count.[12] Serbia advanced as the best third-place finisher having been the only team to draw a match against the top two.[13]

Grp Team Pld W D L GF GA GD Pts
8 Serbia 201135−21
5 Macedonia 200236−30
6 Slovenia 200225−30
9 Northern Ireland 200225−30
10 Israel 200214−30
11 Republic of Ireland 200204−40
2 Estonia 200207−70
1 Moldova 200208−80
4 Hungary 2002010−100
3 Greece 2002010−100
7 Faroe Islands 2002113−120

References

  1. "First qualifying round, Group 1". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  2. "First qualifying round, Group 2". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  3. "First qualifying round, Group 3". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  4. "First qualifying round, Group 4". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  5. "First qualifying round, Group 5". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  6. "First qualifying round, Group 6". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  7. "First qualifying round, Group 7". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  8. "First qualifying round, Group 8". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  9. "First qualifying round, Group 9". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  10. "First qualifying round, Group 10". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  11. "First qualifying round, Group 11". UEFA. Retrieved 8 June 2011.
  12. "2011 Regulations" (PDF). UEFA. §6.06. Retrieved 31 March 2011.
  13. "Ten more confirm places in draw". UEFA. 16 September 2010. Retrieved 31 March 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.