2011 Pacific-Asia Curling Championships

The 2011 Pacific-Asia Curling Championships were held from November 19 to 26 at the Nanjing Olympic Sports Center in Nanjing, China. The Pacific Championships acted as the Pacific Zone qualifiers for the 2012 World Curling Championships. The top two women's berths (China and Korea) qualified for the 2012 Ford World Women's Curling Championship in Lethbridge, Alberta, while the top two men's berths (China and New Zealand) qualified for the 2012 Capital One World Men's Curling Championship in Basel, Switzerland.

2011 Pacific-Asia Curling Championships
Host cityNanjing, China
ArenaNanjing Olympic Sports Center
DatesNovember 19–26
Men's winner China
Curling clubHarbin CC, Harbin
SkipLiu Rui
ThirdXu Xiaoming
SecondBa Dexin
LeadChen Lu'an
AlternateZang Jialiang
CoachLorne Hamblin
Finalist New Zealand (Peter de Boer)
Women's winner China
Curling clubHarbin CC, Harbin
SkipWang Bingyu
ThirdSun Yue
SecondYue Qingshuang
LeadZhou Yan
AlternateLiu Jinli
CoachZhang Wei
Finalist South Korea (Kim Ji-sun)
« 2010
2012 »

Men

Teams

 Australia  China  Chinese Taipei
Skip: Hugh Millikin

Third: Wyatt Buck
Second: Matthew Panoussi
Lead: Vaughan Rosier
Coach: Gwyn Buck

Skip: Liu Rui

Third: Xu Xiaoming
Second: Ba Dexin
Lead: Chen Lu'an
Alternate: Zang Jialiang
Coach: Lorne Hamblin

Skip: Randolph Shen

Third: Brendon Liu
Second: Nicholas Hsu
Lead: Justin Hsu
Alternate: Steve Koo
Coach: Greg Monkman

 Japan  South Korea  New Zealand
Skip: Makato Tsuruga

Third: Yuki Sawamukai
Second: Yusaku Shibaya
Lead: Ryosuke Haneishi
Alternate: Taichi Teramachi
Coaches: Hitoshi Matsudaira,
Shinya Abe

Skip: Kim Chang-min

Third: Kim Min-chan
Second: Seong Se-hyeon
Lead: Seo Young-seon
Alternate: Oh Eun-su
Coach: Kim Kyung-doo

Skip: Peter de Boer

Third: Sean Becker
Second: Scott Becker
Lead: Kenny Thomson
Alternate: Phil Dowling
Coach: Peter Becker

Round Robin Standings

Country Skip W L
 ChinaLiu Rui91
 South KoreaKim Chang-min73
 New ZealandPeter de Boer55
 AustraliaHugh Millikin55
 Chinese TaipeiRandolph Shen37
 JapanMakato Tsuruga19

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, November 19, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 0 2 0 0 0 0 2 X X 5
 South Korea (Kim) 0 2 0 4 0 0 3 0 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 0 0 0 3 0 1 0 0 X X 4
 China (Liu) 4 0 1 0 2 0 3 1 X X 11
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 0 0 1 0 1 2 0 2 0 X 6
 Japan (Tsuruga) 0 0 0 1 0 0 1 0 1 X 3

Draw 2

Sunday, November 20, 10:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 0 0 2 0 4 0 0 0 2 8
 Chinese Taipei (Shen) 0 1 1 0 1 0 2 2 0 0 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 0 0 0 0 0 0 X X X 1
 China (Liu) 0 1 1 2 2 1 4 X X X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 3 1 1 0 0 1 0 2 0 1 9
 Japan (Tsuruga) 0 0 0 3 1 0 1 0 2 0 7

Draw 3

Sunday, November 20, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 0 0 0 0 2 0 1 1 1 X 5
 Chinese Taipei (Shen) 0 0 1 0 0 2 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Tsuruga) 0 1 0 1 0 2 0 0 0 2 0 6
 New Zealand (de Boer) 1 0 1 0 1 0 0 2 1 0 2 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 0 1 0 2 0 0 2 0 2 9
 China (Liu) 0 1 0 1 0 3 1 0 0 0 6

Draw 4

Monday, November 21, 10:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 3 2 3 0 2 0 X X X X 10
 Japan (Tsuruga) 0 0 0 2 0 2 X X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 2 0 0 0 2 0 0 6 X X 10
 Chinese Taipei (Shen) 0 0 0 1 0 1 0 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 3 0 1 1 2 0 1 0 X X 8
 Australia (Millikin) 0 1 0 0 0 1 0 1 X X 3

Draw 5

Monday, November 21, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 1 0 3 0 0 0 1 0 3 X 8
 New Zealand (de Boer) 0 1 0 0 1 1 0 2 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 1 0 0 2 0 2 0 1 0 X 6
 Japan (Tsuruga) 0 0 1 0 1 0 1 0 1 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 2 2 2 2 X X X X 9
 Australia (Millikin) 0 1 0 0 0 0 X X X X 1

Draw 6

Tuesday, November 22, 10:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 2 0 3 1 0 0 0 X X 6
 Australia (Millikin) 0 0 1 0 0 0 0 1 X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 5
 New Zealand (de Boer) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuruga) 0 3 0 1 0 0 1 0 1 X 6
 Chinese Taipei (Shen) 1 0 2 0 0 2 0 3 0 X 8

Draw 7

Tuesday, November 22, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Chinese Taipei (Shen) 0 1 0 2 0 2 1 0 0 0 0 6
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 1 0 0 1 1 1 3 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuruga) 2 0 2 0 0 2 0 2 0 X 8
 Australia (Millikin) 0 1 0 1 1 0 2 0 1 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 1 0 1 0 2 0 1 0 0 1 6
 New Zealand (de Boer) 0 2 0 1 0 0 0 0 1 0 4

Draw 8

Wednesday, November 23, 10:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 2 2 0 2 0 X X X X 7
 Japan (Tsuruga) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 1 0 1 1 0 1 0 1 0 X 5
 Australia (Millikin) 0 2 0 0 1 0 1 0 5 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 0 0 2 0 0 1 0 0 0 1 4
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 3

Draw 9

Wednesday, November 23, 19:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuruga) 3 0 1 1 0 2 0 1 0 X 8
 South Korea (Kim) 0 2 0 0 3 0 4 0 3 X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 2 0 0 0 0 2 1 0 3 0 8
 New Zealand (de Boer) 0 2 0 0 1 0 0 2 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Chinese Taipei (Shen) 0 2 2 0 0 0 0 1 0 X 5
 China (Liu) 0 0 0 3 2 1 0 0 2 X 8

Draw 10

Thursday, November 24, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Tsuruga) 0 1 0 3 0 0 2 0 1 0 7
 China (Liu) 1 0 2 0 1 0 0 3 0 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 2 0 0 0 1 0 1 0 X 5
 Chinese Taipei (Shen) 0 0 1 0 0 0 0 0 1 X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 0 1 0 1 0 2 0 1 0 1 6
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 2 0 0 0 1 0 5

Playoffs

Note: First two games of semifinals best-of-five are taken from round-robin games.

  Semifinals Final
                         
  1  China 11 6 7  
4  Australia 4 3 3  
  1  China 5
  3  New Zealand 2
3  New Zealand 5 6 8 7
  2  South Korea 9 5 2 5  
Bronze Medal Final
   
4  Australia 2
2  South Korea 9

Semifinals

Game 3

Friday, November 25, 9:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 2 0 3 0 0 0 1 0 1 X 7
 Australia (Millikin) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 0 0 1 2 0 2 3 0 X X 8
 South Korea (Kim) 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
Game 4

Friday, November 25, 14:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (de Boer) 1 0 1 0 3 1 0 0 0 1 7
 South Korea (Kim) 0 2 0 1 0 0 0 1 1 0 5

Bronze Medal Game

Saturday, November 26, 12:00

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Australia (Millikin) 0 0 1 0 0 1 0 0 X X 2
 South Korea (Kim) 2 1 0 3 1 0 2 0 X X 9

Gold Medal Game

Saturday, November 26, 12:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Liu) 2 1 0 0 0 0 0 0 1 1 5
 New Zealand (de Boer) 0 0 0 1 0 1 0 0 0 0 2

Women

Teams

 China  Japan  South Korea  New Zealand
Skip: Wang Bingyu

Third: Sun Yue
Second: Yue Qingshuang
Lead: Zhou Yan
Alternate: Liu Jinli
Coach: Zhang Wei

Skip: Satsuki Fujisawa

Third: Miyo Ichikawa
Second: Emi Shimizu
Lead: Miyuki Satoh
Alternate: Chiaki Matsumura
Coaches: Hatomi Nagaoka, Shinya Abe

Skip: Kim Ji-sun

Third: Lee Seul-bee
Second: Gim Un-chi
Lead: Lee Hyun-jung
Alternate: Shin Mi-sung
Coach: Choi Min-suk

Skip: Brydie Donald

Third: Chelsea Farley
Second: Thivya Jeyaranjan
Lead: Natalie Campbell
Alternate: Tessa Farley
Coach: John Campbell

Round Robin Standings

Country Skip W L
 ChinaWang Bingyu51
 South KoreaKim Ji-sun51
 JapanSatsuki Fujisawa24
 New ZealandBrydie Donald06

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, November 19, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Donald) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2
 Japan (Fujisawa) 0 2 0 2 0 2 2 X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 2 4 0 2 0 1 0 X X X 9
 China (Wang) 0 0 1 0 2 0 1 X X X 4

Draw 2

Sunday, November 20, 14:30

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Donald) 1 0 0 0 0 0 0 X X X 1
 China (Wang) 0 1 1 2 2 1 4 X X X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 0 2 0 0 0 1 0 X X X 3
 South Korea (Kim) 1 0 3 0 4 0 4 X X X 12

Draw 3

Monday, November 21, 14:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 1 0 0 0 1 1 0 1 0 X 4
 China (Wang) 0 1 1 1 0 0 4 0 1 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Donald) 0 0 0 1 0 0 2 0 X X 3
 South Korea (Kim) 1 0 1 0 4 2 0 1 X X 9

Draw 4

Tuesday, November 22, 14:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Fujisawa) 3 0 2 0 3 1 X X X X 9
 New Zealand (Donald) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 3 0 0 0 0 2 1 0 3 X 9
 South Korea (Kim) 0 1 0 1 3 0 0 2 0 X 7

Draw 5

Wednesday, November 23, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 2 0 2 0 0 1 0 2 X 7
 Japan (Fujisawa) 0 0 1 0 2 1 0 1 0 X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 2 0 0 2 1 1 0 2 0 X 8
 New Zealand (Donald) 0 1 0 0 0 0 1 0 1 X 3

Draw 6

Thursday, November 24, 10:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 3 1 1 0 3 0 1 X X X 9
 New Zealand (Donald) 0 0 0 1 0 0 0 X X X 1
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 0 1 0 3 0 0 1 7
 Japan (Fujisawa) 1 0 1 1 0 2 0 0 1 0 6

Playoffs

Note: First two games of semifinals best-of-five are taken from round-robin games.

  Semifinals Gold Medal Game
                         
  1  China 11 8 10  
4  New Zealand 1 3 2  
  1  China 11
  2  South Korea 3
3  Japan 3 5 3
  2  South Korea 12 7 10  
Bronze Medal Game
   
4  New Zealand 8
3  Japan 4

Semifinals

Game 3

Friday, November 25, 9:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 3 2 0 1 0 2 0 2 X X 10
 New Zealand (Donald) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 South Korea (Kim) 0 1 0 3 2 1 0 3 X X 10
 Japan (Fujisawa) 1 0 1 0 0 0 1 0 X X 3

Bronze Medal Game

Saturday, November 26, 12:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Zealand (Donald) 0 0 0 3 0 1 0 0 1 3 8
 Japan (Fujisawa) 1 0 0 0 1 0 1 1 0 0 4

Gold Medal Game

Saturday, November 26, 12:00

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 2 3 2 0 3 0 1 0 X X 11
 South Korea (Kim) 0 0 0 1 0 1 0 1 X X 3
  • "2011 Pacific-Asia Curling Championships". World Curling Federation.
  • "2011 Pacific-Asia Curling Championships Draw Schedule". World Curling Federation.
  • "2011 Pacific-Asia Curling Championships Participating Teams". World Curling Federation.
  • World Curling Federation Results: Women Men
  • Official website
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.