2010 Ford World Women's Curling Championship

The 2010 Ford World Women's Curling Championship was held from March 20 to 28 at the Credit Union iPlex in Swift Current, Saskatchewan, Canada.

2010 Ford World Women's Curling Championship
Host citySwift Current, Saskatchewan
ArenaCredit Union iPlex
DatesMarch 20–28
Winner Germany
Curling clubSC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen
SkipAndrea Schöpp
ThirdMelanie Robillard
SecondMonika Wagner
LeadStella Heiß
AlternateCorinna Scholz
CoachRainer Schöpp
Finalist Scotland
« 2009
2011 »

Qualification

Teams

The teams were as listed below:[1]

 Canada  China  Denmark
St. Vital CC, Winnipeg

Skip: Jennifer Jones
Third: Cathy Overton-Clapham
Second: Jill Officer
Lead: Dawn Askin
Alternate: Jennifer Clark-Rouire

Harbin CC, Harbin

Skip: Wang Bingyu
Third: Liu Yin
Second: Yue Qingshuang
Lead: Zhou Yan
Alternate: Zhang Xindi

Tårnby CC, Tårnby

Fourth: Madeleine Dupont
Third: Denise Dupont
Skip: Angelina Jensen
Lead: Camilla Jensen
Alternate: Ivana Bratic

 Germany  Japan  Latvia
SC Riessersee, Garmisch-Partenkirchen

Skip: Andrea Schöpp
Third: Melanie Robillard
Second: Monika Wagner
Lead: Stella Heiß*
Alternate: Corinna Scholz*

Aomori CC, Aomori

Skip: Moe Meguro
Third: Anna Ohmiya
Second: Mari Motohashi
Lead: Kotomi Ishizaki
Alternate: Mayo Yamaura

Jelgava CC, Jelgava

Skip: Iveta Staša-Šaršūne
Third: Una Grava-Germane
Second: Ieva Krusta
Lead: Zanda Bikše
Alternate: Dace Munča

 Norway  Russia  Scotland
Stabekk CC, Stabekk

Skip: Linn Githmark
Third: Henriette Løvar
Second: Ingrid Stensrud
Lead: Kristin Skaslien
Alternate: Kristin Tøsse Løvseth

Moskvitch CC, Moscow

Skip: Ludmila Privivkova**
Third: Anna Sidorova
Second: Nkeiruka Ezekh
Lead: Ekaterina Galkina
Alternate: Margarita Fomina

Dunkeld CC, Dunkeld

Skip: Eve Muirhead
Third: Kelly Wood
Second: Lorna Vevers
Lead: Anne Laird
Alternate: Sarah Reid

 Sweden   Switzerland  United States
Karlstad CC, Karlstad

Skip: Cecilia Östlund
Third: Sara Carlsson
Second: Anna Domeij
Lead: Liselotta Lennartsson
Alternate: Sabina Kraupp

Flims PurePower CC, Flims

Skip: Binia Feltscher
Third: Corinne Bourquin
Second: Heike Schwaller
Lead: Sandra Ramstein-Attinger
Alternate: Marisa Winkelhausen

Madison CC, Madison

Skip: Erika Brown
Third: Nina Spatola
Second: Ann Swisshelm
Lead: Laura Hallisey
Alternate: Jessica Schultz

* Stella Heiß and Corinna Scholz alternated in the lead position.
** Anna Sidorova replaced Ludmila Privivkova as skip after Draw 2. Privivkova became the alternate, while Margarita Fomina replaced Sidorova in the third position.

Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Country Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
 Canada Jennifer Jones 10192574931101287%
 Germany Andrea Schöpp 8378634741141181%
 Scotland Eve Muirhead 839054483791382%
 Sweden Cecilia Östlund 747471434671381%
 United States Erika Brown 7481695141101278%
 Denmark Angelina Jensen 658468464471381%
 China Wang Bingyu 657880514551681%
 Russia Anna Sidorova 5666664741151379%
 Norway Linn Githmark 386376405112777%
  Switzerland Binia Feltscher 3863764648111278%
 Japan Moe Meguro 29538840528974%
 Latvia* Iveta Staša-Šaršūne 1103791305112471%

*First Appearance

Results

All draw times listed are in Central Standard Time (UTC−6).

Draw 1

Saturday, March 20, 14:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 1 0 3 1 0 0 1 0 0 6
 Germany (Schöpp) 0 0 3 0 0 1 1 0 2 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Privivkova) 0 2 0 3 0 0 0 1 0 0 6
 United States (Brown) 1 0 2 0 1 2 1 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Meguro) 0 0 1 2 0 1 0 0 2 1 7
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 0 0 2 0 0 1 0 0 4
Sheet D[2] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 2 0 3 0 1 0 0 3 X X 9
 Denmark (Jensen) 0 1 0 1 0 2 0 0 X X 4

Draw 2

Saturday, March 20, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 0 0 1 0 0 1 X 2
 Russia (Privivkova) 0 1 1 0 0 0 0 2 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 1 0 0 0 2 3 1 0 2 X 9
 Sweden (Östlund) 0 2 1 2 0 0 0 1 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Githmark) 0 2 0 1 1 0 0 2 0 1 7
  Switzerland (Feltscher) 1 0 1 0 0 0 1 0 3 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Meguro) 0 0 0 0 2 1 0 X X X 3
 United States (Brown) 0 1 2 3 0 0 4 X X X 10

Draw 3

Sunday, March 21 8:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Jensen) 2 0 0 0 1 2 1 2 X X 8
 China (Wang) 0 1 1 1 0 0 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 0 0 1 0 2 0 2 0 0 6
 Germany (Schöpp) 0 2 0 0 2 0 1 0 0 4 9

Draw 4

Sunday, March 21, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Östlund) 0 0 0 3 3 0 2 1 0 x 9
 Norway (Githmark) 0 2 0 0 0 2 0 0 1 x 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 0 2 1 1 0 1 0 1 0 6
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 0 0 1 0 3 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Sidorova) 0 1 0 0 1 0 2 1 0 1 1 7
 Japan (Meguro) 1 0 1 1 0 2 0 0 1 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 0 0 3 0 2 0 1 0 X 6
  Switzerland (Feltscher) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 X 4

Draw 5

Sunday, March 21, 19:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 1 1 0 0 0 1 0 X X 3
 Denmark (Jensen) 2 0 0 1 1 2 0 4 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Githmark) 0 0 0 0 1 0 2 0 X X 3
 Canada (Jones) 1 1 0 2 0 1 0 3 X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Feltscher) 0 0 0 1 1 1 0 2 1 0 6
 Sweden (Östlund) 0 1 0 0 0 0 2 0 0 4 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 1 0 1 1 0 1 0 X X 4
 Scotland (Muirhead) 2 0 4 0 0 2 0 6 X X 14

Draw 6

Monday, March 22, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 3 0 2 1 1 2 2 X X X 11
 Japan (Meguro) 0 2 0 0 0 0 0 X X X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Jensen) 0 0 0 1 0 3 0 X X X 4
 Russia (Sidorova) 3 0 3 0 1 0 3 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 2 0 2 1 1 X X 8
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 1 0 1 0 0 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 1 0 1 0 4 0 0 2 0 8
 United States (Brown) 1 0 4 0 1 0 1 1 0 4 12

Draw 7

Monday, March 22, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 0 0 2 1 0 0 2 1 0 6
  Switzerland (Feltscher) 0 0 0 2 0 0 2 2 0 0 1 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Meguro) 2 0 1 0 0 1 0 1 0 X 5
 Sweden (Östlund) 0 1 0 2 2 0 1 0 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 0 2 0 1 2 0 2 0 1 8
 Norway (Githmark) 2 0 0 1 0 0 1 0 3 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 1 0 1 0 1 0 3 0 X 6
 Canada (Jones) 3 0 2 0 3 0 1 0 3 X 12

Draw 8

Monday, March 22, 19:30

Sheet A[3] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 2 0 0 0 4 0 2 0 2 10
 China (Wang) 1 0 2 1 1 0 1 0 3 0 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Githmark) 0 2 0 0 2 0 0 0 X X 4
 Germany (Schöpp) 1 0 2 3 0 1 1 2 X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Östlund) 0 0 0 1 0 1 0 1 X X 3
 Scotland (Muirhead) 0 0 2 0 3 0 2 0 X X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Feltscher) 0 0 0 1 0 2 0 0 X X 3
 Denmark (Jensen) 1 1 1 0 3 0 1 1 X X 8

Draw 9

Tuesday, March 23, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Östlund) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
 Germany (Schöpp) 1 0 2 1 0 2 0 3 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Feltscher) 0 0 0 1 0 1 1 0 2 0 5
 China (Wang) 1 0 1 0 2 0 0 1 0 1 6
Sheet C[4] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 0 1 0 1 0 2 0 2 1 9
 Denmark (Jensen) 0 0 0 1 0 3 0 2 0 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Githmark) 0 0 0 0 0 2 0 1 0 X 3
 Scotland (Muirhead) 0 2 1 1 1 0 1 0 1 X 7

Draw 10

Tuesday, March 23, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Jensen) 0 0 3 0 0 1 0 0 1 0 5
 United States (Brown) 1 0 0 1 1 0 0 1 0 2 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 2 1 1 4 2 X X X X 10
 Latvia (Staša-Šaršūne) 1 0 0 0 0 0 X X X X 1
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 1 0 0 2 0 1 0 0 0 4
 Russia (Sidorova) 1 0 0 2 0 1 0 1 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 2 0 0 1 3 2 0 3 X 11
 Japan (Meguro) 1 0 2 1 0 0 0 2 0 X 6

Draw 11

Tuesday, March 23, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 1 0 1 0 0 X X 2
 Norway (Githmark) 2 1 1 0 2 0 1 4 X X 11
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 1 0 2 1 0 0 0 0 X 4
 Canada (Jones) 1 0 2 0 0 2 0 0 1 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Meguro) 0 2 1 0 1 0 0 0 0 0 4
  Switzerland (Feltscher) 1 0 0 1 0 0 1 2 1 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 0 1 1 0 1 X X X 3
 Sweden (Östlund) 2 3 1 0 0 4 0 X X X 10

Draw 12

Wednesday, March 24, 8:30[5]

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Japan (Meguro) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
 Canada (Jones) 2 0 3 1 0 1 3 X X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 0 0 1 0 0 1 1 0 0 0 3
 Norway (Githmark) 0 0 0 1 2 0 0 0 0 1 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 1 0 0 1 1 1 0 X 4
 Sweden (Östlund) 0 2 0 2 2 0 0 0 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 0 2 0 2 0 2 0 3 X 9
  Switzerland (Feltscher) 2 1 0 1 0 1 0 2 0 X 7

Draw 13

Wednesday, March 24, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Feltscher) 0 1 1 0 3 0 1 0 1 0 7
 Scotland (Muirhead) 1 0 0 2 0 2 0 2 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Sweden (Östlund) 3 0 3 1 0 1 1 0 0 0 1 10
 Denmark (Jensen) 0 2 0 0 3 0 0 2 1 1 0 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Norway (Githmark) 0 0 1 0 4 1 0 1 0 0 7
 China (Wang) 2 1 0 1 0 0 2 0 1 1 8
Sheet D[6] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Canada (Jones) 0 0 3 0 2 0 0 1 0 1 0 7
 Germany (Schöpp) 1 0 0 3 0 0 1 0 2 0 1 8

Draw 14

Wednesday, March 24, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 China (Wang) 0 0 3 0 0 1 0 2 0 1 2 9
 Russia (Sidorova) 0 1 0 2 1 0 1 0 2 0 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 3 0 2 0 1 0 1 0 X 7
 Japan (Meguro) 0 0 2 0 1 0 1 0 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 3 0 1 1 0 2 0 X 7
 United States (Brown) 0 1 0 1 0 0 1 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Jensen) 4 3 2 0 2 2 X X X X 13
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 1 0 0 X X X X 1

Draw 15

Thursday, March 25, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 United States (Brown) 0 1 0 0 2 0 1 0 1 0 5
 Sweden (Östlund) 1 0 3 1 0 1 0 2 0 1 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Latvia (Staša-Šaršūne) 2 0 1 0 0 1 1 0 1 0 6
  Switzerland (Fletscher) 0 2 0 1 2 0 0 2 0 2 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Russia (Sidorova) 1 0 0 1 0 0 1 0 1 X 4
 Canada (Jones) 0 1 1 0 2 0 0 3 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Japan (Meguro) 0 1 0 2 0 0 1 0 1 0 1 6
 Norway (Githmark) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 2 0 5

Draw 16

Thursday, March 25, 13:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Germany (Schöpp) 0 1 0 0 1 0 0 0 0 2 4
 Latvia (Staša-Šaršūne) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 0 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 China (Wang) 0 0 2 0 1 0 0 2 0 X 5
 United States (Brown) 1 3 0 2 0 0 1 0 2 X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Denmark (Jensen) 1 0 0 0 1 0 0 4 0 2 8
 Japan (Meguro) 0 0 3 1 0 1 1 0 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 0 0 1 0 2 0 0 2 0 0 5
 Russia (Sidorova) 0 2 0 1 0 2 1 0 1 2 9

Draw 17

Thursday, March 25, 19:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Norway (Githmark) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 1 0 7
 Denmark (Jensen) 0 0 2 0 2 0 2 0 1 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 0 0 1 0 2 3 0 0 X 8
 Scotland (Muirhead) 0 2 0 0 1 0 0 1 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
  Switzerland (Feltscher) 0 0 1 1 0 0 0 0 X X 2
 Germany (Schöpp) 2 0 0 0 2 1 1 2 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Östlund) 1 0 1 0 0 0 2 0 X X 4
 China (Wang) 0 2 0 1 1 2 0 3 X X 9

Tie-breaker

Friday, March 26, 12:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Sweden (Östlund) 2 0 3 0 0 4 0 1 0 1 11
 United States (Brown) 0 2 0 1 2 0 1 0 2 0 8
Player Percentages
 Sweden  United States
Lotta Lennartsson84%Laura Hallisey79%
Anna Domeij71%Ann Swisshelm66%
Sara Carlsson90%Nina Spatola68%
Cecilia Östlund74%Erika Brown64%
Total80%Total69%

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Gold Medal Game
                           
1  Canada 3  
2  Germany 6         2  Germany 8
      1  Canada 4   3  Scotland 6
  3  Scotland 10  
3  Scotland 8
4  Sweden 3  
Bronze Medal Game
   
1  Canada 9
4  Sweden 6

1 vs. 2

Friday, March 26, 8:00 pm

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 0 1 1 0 0 0 1 0 X 3
 Germany (Schöpp) 0 0 0 0 0 1 1 0 4 X 6
Player Percentages
 Canada  Germany
Dawn Askin85%Corinna Scholz75%
Jill Officer81%Monika Wagner74%
Cathy Overton-Clapham89%Melanie Robillard76%
Jennifer Jones82%Andrea Schöpp91%
Total84%Total79%

3 vs. 4

Saturday, March 27, 12:00

Sheet C[7] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Scotland (Muirhead) 1 0 2 0 3 0 2 0 X X 8
 Sweden (Östlund) 0 1 0 0 0 1 0 1 X X 3
Player Percentages
 Scotland  Sweden
Anne Laird78%Lotta Lennartsson83%
Lorna Vevers73%Anna Domeij77%
Kelly Wood91%Sara Carlsson59%
Eve Muirhead95%Cecilia Östlund70%
Total85%Total72%

Semifinal

Saturday, March 27, 17:00

Sheet C[8] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 2 0 0 1 0 0 0 1 X X 4
 Scotland (Muirhead) 0 1 2 0 3 1 3 0 X X 10
Player Percentages
 Canada  Scotland
Dawn Askin95%Anne Laird92%
Jill Officer84%Lorna Vevers73%
Cathy Overton-Clapham70%Kelly Wood81%
Jennifer Jones59%Eve Muirhead89%
Total77%Total84%

Bronze Medal Game

Sunday, March 28, 10:00 am

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Jones) 0 1 1 1 0 4 0 0 2 X 9
 Sweden (Östlund) 1 0 0 0 1 0 3 1 0 X 6
Player Percentages
 Canada  Sweden
Dawn Askin91%Lotta Lennartsson94%
Jill Officer100%Anna Domeij78%
Cathy Overton-Clapham89%Sara Carlsson78%
Jennifer Jones75%Cecilia Östlund68%
Total89%Total79%

Gold Medal Game

Sunday, March 28, 15:00

Sheet C[9] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Germany (Schöpp) 1 0 2 0 1 0 1 1 0 0 2 8
 Scotland (Muirhead) 0 2 0 1 0 2 0 0 0 1 0 6
Player Percentages
 Germany  Scotland
Stella Heiß82%Anne Laird82%
Monika Wagner84%Lorna Vevers73%
Melanie Robillard68%Kelly Wood78%
Andrea Schöpp67%Eve Muirhead77%
Total75%Total78%
2010 Ford World Women's Curling Championship Winner

Germany
2nd title

Top 5 player percentages[10]

Leads % Seconds % Thirds % Skips %
Dawn Askin92 Jill Officer85 Cathy Overton-Clapham88 Jennifer Jones85
Zhou Yan89 Monika Wagner83 Sara Carlsson83 Eve Muirhead85
Ekaterina Galkina88 Lorna Vevers82 Denise Dupont81 Andrea Schöpp78
Camilla Jensen87 Angelina Jensen81 Melanie Robillard80 Wang Bingyu76
Liselotta Lennartsson83 Nkeiruka Ezekh80 Kelly Wood80 Cecilia Östlund75

References

General
  • "Ford World Women's Curling Championship 2010". World Curling Federation. Archived from the original on 2010-04-09. Retrieved 2010-03-27.
Specific
  1. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2011-07-18. Retrieved 2010-03-13.CS1 maint: archived copy as title (link)
  2. "Muirhead happy with opening win over Denmark". More Than The Games. 21 March 2010. Archived from the original on 25 March 2010. Retrieved 3 April 2010.
  3. Bender, Jim (2010-03-23). "Canada narrowly evades loss at worlds". Toronto Sun. Retrieved 2010-04-03.
  4. McCormick, Murray (2010-03-24). "Canada's Jones rises and shines to stay on top". National Post. Retrieved 2010-04-03.
  5. "Eight is great for Canada". The Southwest Booster. 2010-03-24. Archived from the original on 2011-07-16. Retrieved 2010-04-03.
  6. "Canada's Jones suffers first loss at women's world curling championships". The Canadian Press. Archived from the original on 30 March 2010. Retrieved 2010-04-03.
  7. "Scotland's Muirhead downs Sweden in playoff at women's curling championship". The Canadian Press. Retrieved 2010-04-03.
  8. "Canada Loses World Curling Semifinal to Scotland". The Canadian Press. 2010-03-28. Archived from the original on 31 March 2010. Retrieved 2010-04-03.
  9. "Scotland suffer world curling final defeat to Germany". BBC. 2010-03-29. Archived from the original on 1 April 2010. Retrieved 2010-04-03.
  10. http://www.seasonofchampions.ca/2010worlds/archivedResults/2010%20Ford%20World%20Women's%20Curling%20Championship%20-%20Media%20Report%20-%20Statistical%20Report%20for%20Draw%2017.pdf

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.