2009 United States Olympic Curling Trials

The 2009 United States Olympic Curling Team Trials were held from February 21 to 28, 2009 at the Broomfield Event Center in Broomfield, Colorado. Trials have been held ever since curling returned to the Olympics as a demonstration sport in 1988. The trials also constituted the 2009 United States National Curling Championships.

2009 United States Olympic Curling Trials/
2009 United States National Curling Championships
Host cityBroomfield, Colorado
ArenaBroomfield Event Center
DatesFebruary 21–28
Men's winner John Shuster
SkipJohn Shuster
ThirdJason Smith
SecondJeff Isaacson
LeadJohn Benton
Finalist Tyler George
Women's winner Debbie McCormick
SkipDebbie McCormick
ThirdAllison Pottinger
SecondNicole Joraanstad
LeadNatalie Nicholson
Finalist Patti Lank

The winning men's and women's teams represented the United States at the 2010 Winter Olympics and the 2009 men's and women's World Championship.

Men

Teams

The teams are listed as follows:[1]

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Christopher PlysAanders BrorsonMatt PerushekMatt HamiltonPhill Drobnick Duluth, Minnesota
Tyler GeorgeKris PerkovichKevin JohnsonMark Haluptzok Duluth, Minnesota
Kevin DeerenKraig DeerenJoey BonfoeyRichard Maskel Chicago, Illinois
Mike FarbelowNick MyersTim SolinTim Gartner Minneapolis, Minnesota
Todd BirrPaul PustovarGreg WilsonKevin Birr Mankato, Minnesota
Mark JohnsonWes JohnsonBrady ClarkKen TraskDerrick McLean Seattle, Washington
John ShusterJason SmithJeff IsaacsonJohn BentonRyan Lemke Duluth, Minnesota
Craig DisherKevin KakelaZach JacobsonCarey KakelaKurt Disher Rolla, North Dakota
Craig BrownRich RuohonenJohn DunlopPete Annis Madison, Wisconsin
Greg RomaniukDoug PottingerLeon RomaniukTroy Schroeder Snohomish, Washington

Round Robin Standings

Skip W L
Tyler George81
Todd Birr63
John Shuster63
Craig Brown54
Greg Romaniuk45
Mark Johnson45
Mike Farbelow45
Craig Disher36
Chris Plys36
Kevin Deeren27

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, February 21, 20:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike Farbelow 1 0 0 1 1 0 1 0 0 X 4
Craig Disher 0 2 3 0 0 1 0 1 1 X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tyler George 2 0 0 0 1 0 1 1 1 0 6
Todd Birr 0 2 0 1 0 3 0 0 0 2 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Romaniuk 2 0 0 1 2 0 0 0 0 X 5
John Shuster 0 4 0 0 0 3 0 1 0 X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Deeren 1 0 2 0 2 0 0 2 0 1 8
Craig Brown 0 2 0 2 0 2 0 0 0 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chris Plys 1 1 0 0 2 0 0 0 X X 4
Mark Johnson 0 0 1 2 0 1 1 3 X X 8

Draw 2

Sunday, February 22, 12:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mark Johnson 1 0 3 1 0 0 0 1 0 0 6
Greg Romaniuk 0 2 0 0 1 2 1 0 1 1 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 0 2 0 2 0 2 0 0 1 X 7
Chris Plys 1 0 2 0 2 0 2 1 0 X 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Todd Birr 2 0 0 1 0 0 2 0 2 1 8
Kevin Deeren 0 0 2 0 2 0 0 2 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Tyler George 5 0 2 0 0 2 X X X X 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 0 0 1 0 1 X X X X X 2
Mike Farbelow 2 2 0 5 0 X X X X X 9

Draw 3

Sunday, February 22, 20:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 0 0 1 1 0 1 0 0 0 X 3
Todd Birr 0 1 0 0 0 0 2 1 1 X 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Greg Romaniuk 0 2 0 0 1 0 1 2 1 0 0 7
Craig Brown 2 0 0 2 0 2 0 0 0 1 1 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tyler George 1 0 1 1 2 0 2 0 0 1 8
Mark Johnson 0 2 0 0 0 0 0 2 2 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chris Plys 0 0 1 0 0 1 0 X X X 2
Mike Farbelow 3 1 0 2 1 0 1 X X X 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Deeren 1 0 1 0 0 0 1 1 1 0 5
Craig Disher 0 2 0 2 1 1 0 0 0 1 7

Draw 4

Monday, February 23, 12:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 0 1 0 0 X X X X X X 1
Tyler George 3 0 2 3 X X X X X X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike Farbelow 1 2 2 0 1 1 X X X X 7
Kevin Deeren 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 2 0 0 1 0 2 0 0 2 1 8
Chris Plys 0 0 1 0 3 0 0 1 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Romaniuk 0 0 2 0 2 0 1 0 0 X 5
Todd Birr 1 0 0 2 0 2 0 1 2 X 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mark Johnson 0 0 0 0 0 1 0 2 0 1 4
John Shuster 0 0 1 0 1 0 1 0 2 0 5

Draw 5

Monday, February 23, 20:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Deeren 0 0 0 0 1 0 2 0 3 1 7
John Shuster 0 0 1 0 0 2 0 1 0 0 4
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Tyler George 2 0 0 1 0 3 0 1 0 2 1 10
Craig Brown 0 2 1 0 2 0 2 0 2 0 0 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Greg Romaniuk 0 2 1 0 2 0 0 2 0 1 1 9
Mike Farbelow 1 0 0 1 0 1 2 0 3 0 0 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mark Johnson 2 1 0 0 2 4 0 1 0 X 10
Craig Disher 0 0 1 4 0 0 1 0 1 X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chris Plys 0 2 0 2 1 1 0 1 0 X 7
Todd Birr 1 0 2 0 0 0 1 0 1 X 5

Draw 6

Tuesday, February 24, 14:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chris Plys 1 0 0 0 0 0 0 2 0 1 4
Greg Romaniuk 0 0 3 0 1 1 0 0 0 0 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Mike Farbelow 0 1 0 1 0 0 0 0 0 1 0 3
Mark Johnson 1 0 1 0 0 0 1 0 0 0 1 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 1 0 2 0 1 0 1 0 2 X 7
Craig Disher 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Todd Birr 1 0 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Craig Brown 0 2 1 0 1 0 3 0 2 X 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Deeren 0 2 0 1 0 1 0 1 0 X 5
Tyler George 0 0 2 0 2 0 2 0 1 X 7

Draw 7

Wednesday, February 25, 8:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike Farbelow 0 1 0 3 1 0 0 1 0 0 6
Todd Birr 1 0 1 0 0 0 1 0 1 1 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 0 2 1 1 3 X X X X X 7
Greg Romaniuk 0 0 0 0 0 X X X X X 0
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mark Johnson 0 0 0 0 3 0 3 1 1 X 8
Kevin Deeren 0 1 1 0 0 3 0 0 0 X 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tyler George 0 3 0 3 0 1 2 0 X X 9
Chris Plys 1 0 1 0 2 0 0 1 X X 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 0 0 0 1 0 2 0 3 0 X 6
John Shuster 0 2 0 0 4 0 1 0 2 X 9

Draw 8

Wednesday, February 25, 16:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Craig Brown 1 0 0 2 1 0 0 2 0 2 2 10
Mark Johnson 0 2 0 0 0 2 1 0 3 0 0 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Chris Plys 1 0 0 2 1 0 0 1 0 2 0 7
John Shuster 0 0 2 0 0 2 0 0 3 0 1 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Mike Farbelow 0 3 0 0 1 0 1 0 0 X 5
Tyler George 3 0 1 1 0 1 0 1 1 X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Romaniuk 3 0 0 0 2 0 2 0 0 0 7
Kevin Deeren 0 0 0 2 0 1 0 1 1 1 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Todd Birr 0 2 0 2 0 0 0 2 2 X 8
Craig Disher 1 0 2 0 0 0 1 0 0 X 4

Draw 9

Thursday, February 26, 8:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Kevin Deeren 2 0 2 0 0 0 X X X X 4
Chris Plys 0 1 0 3 2 3 X X X X 9
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Todd Birr 1 0 2 0 1 0 0 1 0 2 7
Mark Johnson 0 2 0 1 0 2 0 0 1 0 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 0 0 0 2 0 0 0 0 X X 2
Craig Brown 1 0 1 0 1 1 2 1 X X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 2 0 2 0 4 0 3 X X X 11
Mike Farbelow 0 1 0 1 0 1 0 X X X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tyler George 0 1 1 0 0 1 2 1 0 2 8
Greg Romaniuk 2 0 0 2 0 0 0 0 0 0 4

Tiebreaker

Thursday, February 26, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 0 2 1 2 4 X X X X X 9
Todd Birr 1 0 0 0 0 X X X X X 1

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Tyler George 6  
2 John Shuster 5         1 Tyler George 9
      2 John Shuster 10   2 John Shuster 10
  3 Todd Birr 4  
3 Todd Birr 9
4 Craig Brown 6  

1 vs. 2

Friday, February 27, 12:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 0 1 0 1 0 1 0 0 2 0 5
Tyler George 1 0 2 0 0 0 0 2 0 1 6

3 vs. 4

Friday, February 27, 12:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 0 1 0 1 1 0 2 0 1 0 6
Todd Birr 0 0 3 0 0 4 0 1 0 1 9

Semifinal

Friday, February 27, 8:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
John Shuster 0 2 0 4 0 1 0 3 X X 10
Todd Birr 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4

Final

Saturday, February 28, 3:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tyler George 1 0 3 0 0 3 0 1 0 2 9
John Shuster 0 1 0 4 1 0 1 0 3 0 10

Women

Teams

The teams are listed as follows:[1]

SkipThirdSecondLeadAlternateLocale
Gillian GervaisSarah LehmanStephanie JensenSarah Felchle Bismarck, North Dakota
Cassandra PotterJamie HaskellLaura RoesslerJackie Lemke Minneapolis, Minnesota
Debbie McCormickAllison PottingerNicole JoraanstadNatalie NicholsonTracy Sachtjen Rio, Wisconsin
Erika BrownNina SpatolaNina ReinigerLaura Hallisey Madison, Wisconsin
Patti LankCaitlin MaroldoAnn SwisshelmChrissy Haase Lewiston, New York
Charrissa LinTanya JacobsenKaren WalkerNicole Vassar New Haven, Connecticut
Cristin ClarkSharon VukichEmily GoodKaty SharpeGabrielle Coleman Seattle, Washington
Margie SmithNorma O'LearyBecky JohansenTheresa Hoffoss Shoreview, Minnesota
Amy WrightCourtney GeorgeJordan MoultonPatti Luke Duluth, Minnesota
Aileen SormunenMolly BonnerJessica SchultzMaureen BruntSophie Brorson Duluth, Minnesota

Round Robin Standings

Skip W L
Debbie McCormick81
Patti Lank72
Amy Wright72
Erika Brown63
Aileen Sormunen54
Cassandra Potter45
Norma O'Leary45
Gillian Gervais27
Cristin Clark27
Charrissa Lin09

Round Robin Results

Draw 1

Saturday, February 21, 16:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cristin Clark 0 0 1 0 0 4 0 1 0 X 6
Cassandra Potter 2 1 0 0 2 0 2 0 4 X 11
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 1 0 0 0 0 0 2 0 0 2 5
Aileen Sormunen 0 0 0 1 1 0 0 2 0 0 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Gillian Gervais 0 0 1 0 1 0 3 0 2 0 7
Patti Lank 1 0 0 2 0 4 0 1 0 1 9
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charrissa Lin 1 0 2 0 1 1 0 1 X X 6
Debbie McCormick 0 2 0 3 0 0 5 0 X X 10
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 2 0 0 0 0 0 3 2 0 0 7
Erika Brown 0 0 2 2 0 2 0 0 0 2 8

Draw 2

Saturday, February 22, 8:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Erika Brown 1 1 0 0 0 1 1 0 2 X 6
Gillian Gervais 0 0 1 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Potter 0 2 0 0 0 2 0 0 0 X 4
Norma O'Leary 2 0 0 1 1 0 2 1 1 X 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Aileen Sormunen 2 0 1 0 3 0 3 0 2 X 11
Charrissa Lin 0 1 0 1 0 2 0 4 0 X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 0 2 1 2 0 4 0 0 0 0 9
Amy Wright 1 0 0 0 4 0 2 1 1 1 10
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 0 1 2 0 0 4 0 3 X X 10
Cristin Clark 1 0 0 0 1 0 1 0 X X 3

Draw 3

Saturday, February 22, 16:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 1 1 1 0 1 0 0 3 0 1 8
Aileen Sormunen 0 0 0 1 0 1 3 0 1 0 6
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Gillian Gervais 0 0 2 0 0 0 2 0 1 X 5
Debbie McCormick 1 1 0 3 2 1 0 1 0 X 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 1 0 0 2 2 0 0 0 X 5
Erika Brown 3 0 1 1 0 0 2 1 1 X 9
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 1 2 1 1 1 0 1 0 X 7
Cristin Clark 0 0 0 0 0 0 2 0 1 X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charrissa Lin 0 0 0 2 0 2 1 0 0 X 5
Cassandra Potter 2 1 3 0 1 0 0 2 1 X 10

Draw 4

Sunday, February 23, 8:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Potter 0 0 2 0 0 0 0 4 0 0 6
Amy Wright 1 0 0 0 1 1 1 0 3 3 10
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Cristin Clark 2 0 0 1 0 2 1 0 1 0 1 8
Charrissa Lin 0 0 4 0 1 0 0 1 0 1 0 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 0 1 2 0 2 1 0 0 0 X 6
Norma O'Leary 0 0 0 1 0 0 2 0 1 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Gillian Gervais 0 1 0 1 2 0 0 0 0 1 2 7
Aileen Sormunen 1 0 2 0 0 1 1 0 0 0 0 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Erika Brown 0 1 1 0 1 1 0 0 2 X 6
Patti Lank 4 0 0 2 0 0 1 2 0 X 9

Draw 5

Sunday, February 23, 16:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charrissa Lin 1 0 0 2 0 0 0 0 0 X 3
Patti Lank 0 1 2 0 1 0 1 2 1 X 8
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 1 0 0 1 0 0 2 0 1 5
Debbie McCormick 1 0 1 0 0 1 1 0 2 0 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Gillian Gervais 3 0 1 0 1 1 0 0 0 0 6
Cristin Clark 0 1 0 2 0 0 1 1 0 2 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Erika Brown 1 0 0 3 0 1 1 0 1 0 7
Cassandra Potter 0 2 1 0 3 0 0 2 0 1 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 1 0 0 0 2 1 0 0 0 4
Aileen Sormunen 3 0 0 0 1 0 0 1 1 2 8

Draw 6

Monday, February 24, 10:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 0 0 0 0 2 0 0 3 1 6
Gillian Gervais 0 0 0 3 0 0 0 2 0 0 5
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Cristin Clark 0 2 0 1 4 0 0 1 0 0 0 8
Erika Brown 2 0 1 0 0 2 1 0 1 1 3 11
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 1 1 0 2 0 1 0 0 1 1 7
Cassandra Potter 0 0 1 0 1 0 1 2 0 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Aileen Sormunen 3 0 0 1 0 1 0 0 0 0 5
Debbie McCormick 0 2 1 0 2 0 0 0 2 1 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charrissa Lin 0 1 0 0 2 0 0 2 0 0 5
Amy Wright 0 0 2 0 0 1 1 0 1 1 6

Draw 7

Monday, February 24, 19:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cristin Clark 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
Aileen Sormunen 1 0 2 1 1 0 3 0 2 X 10
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Potter 1 0 0 1 1 0 0 1 0 2 6
Gillian Gervais 0 0 1 0 0 0 1 0 1 0 3
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Erika Brown 1 0 2 2 0 2 0 1 0 0 8
Charrissa Lin 0 1 0 0 1 0 2 0 2 1 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 1 0 0 2 0 4 0 1 0 0 8
Norma O'Leary 0 2 2 0 1 0 1 0 0 1 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 1 2 0 0 0 1 0 1 2 1 8
Patti Lank 0 0 2 1 1 0 3 0 0 0 7

Draw 8

Tuesday, February 25, 12:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 0 0 1 0 1 0 2 0 2 0 6
Erika Brown 1 1 0 3 0 2 0 1 0 1 9
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 0 1 0 X X X X X X 1
Patti Lank 3 3 0 3 X X X X X X 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cristin Clark 0 0 1 0 0 0 3 2 1 0 7
Amy Wright 1 2 0 1 2 1 0 0 0 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Gillian Gervais 1 1 2 0 1 0 5 0 5 X 15
Charrissa Lin 0 0 0 1 0 3 0 2 0 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Aileen Sormunen 1 0 0 2 0 1 0 1 0 3 8
Cassandra Potter 0 0 2 0 1 0 1 0 1 0 5

Draw 9

Tuesday, February 25, 20:00

Sheet 1 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Charrissa Lin 0 1 1 0 0 1 0 1 0 X 4
Norma O'Leary 2 0 0 1 1 0 2 0 1 X 7
Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Aileen Sormunen 0 2 0 3 0 2 0 2 0 X 10
Erika Brown 1 0 1 0 2 0 1 0 1 X 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Potter 0 1 0 2 0 1 0 0 0 X 4
Debbie McCormick 0 0 3 0 1 0 3 0 3 X 10
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 0 4 0 3 0 0 0 2 X X 9
Cristin Clark 0 0 1 0 0 1 1 0 X X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 2 0 1 2 1 0 0 1 X 7
Gillian Gervais 2 0 1 0 0 0 1 0 0 X 4

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Debbie McCormick 9  
2 Amy Wright 4         1 Debbie McCormick 8
      2 Amy Wright 5   3 Patti Lank 5
  3 Patti Lank 6  
3 Patti Lank 6
4 Erika Brown 5  

1 vs. 2

Thursday, February 26, 8:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 1 1 0 0 1 0 1 0 X 4
Debbie McCormick 2 0 0 2 2 0 1 0 2 X 9

3 vs. 4

Thursday, February 26, 8:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Erika Brown 0 1 0 0 2 0 0 1 1 0 5
Patti Lank 0 0 1 1 0 1 2 0 0 1 6

Semifinal

Friday, February 27, 4:00 pm

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 1 0 1 0 1 1 0 1 0 X 5
Patti Lank 0 1 0 4 0 0 1 0 0 X 6

Final

Saturday, February 28, 10:00 am

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 1 0 3 0 1 0 0 1 0 2 8
Patti Lank 0 1 0 2 0 1 0 0 1 0 5

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.