2009 Tim Hortons Brier

The 2009 Tim Hortons Brier, the Canadian men's national curling championship, was held March 7–15 at the Pengrowth Saddledome in Calgary.[1]

2009 Tim Hortons Brier
Host cityCalgary, Alberta
ArenaPengrowth Saddledome
DatesMarch 7–15
Attendance246,126
Winner Alberta
Curling clubSaville Sports Centre, Edmonton
SkipKevin Martin
ThirdJohn Morris
SecondMarc Kennedy
LeadBen Hebert
AlternateTerry Meek
CoachJules Owchar
Finalist Manitoba (Jeff Stoughton)
« 2008
2010 »

The Brier was billed as one of the best in history, as it included six former champion skips, as well as the defending Olympic champion Brad Gushue of Newfoundland and Labrador, who had yet to even win a Brier. The former champions included the defending champion Alberta rink, skipped by Kevin Martin, 2007 Brier champion Glenn Howard of Ontario, 2006 champion Jean-Michel Ménard of Quebec, 2004 champion Mark Dacey of Nova Scotia, 1996 & 1999 champion Jeff Stoughton of Manitoba, and 1987 & 1993 champion Russ Howard of New Brunswick (formerly from Ontario). Rounding out the field were Sean Geall of BC, Jamie Koe of the Territories, Joel Jordison of Saskatchewan, Mike Jakubo of Northern Ontario, and Rod MacDonald of PEI.

The Brier was also one of the most attended in history, with nearly 250,000 spectators.

The 2009 Brier featured one of the greatest Brier shots in history, when Glenn Howard made a seemingly impossible in-off "round the clock" double to score three to win his Draw 8 match against Saskatchewan. The Brier also featured one of the greatest games in history, between Ontario and Alberta in Draw 17. The Brier also included three "perfect" games where players scored 100%, including Kevin Martin in Draw 13.

Prior to the Brier, Sweep magazine, gave both Alberta and Ontario 2:1 odds to win it. Many had expected a rematch of the 2008 Brier final between these two teams, and after the round robin, both these teams finished 1-2 in the round robin. Alberta was undefeated while Ontario lost their final game to Alberta, plus an earlier match against Quebec. The two teams faced off in the 1-2 page playoff game, with Alberta once again the victors putting them into the final, and sending Ontario to play Manitoba in the semi-final. Manitoba won this game in an upset, giving them the right to face the defending champions in the final.

Teams

Alberta British Columbia Manitoba
Saville SC, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
Alternate: Terry Meek

Royal City CC, New Westminster

Skip: Sean Geall
Third: Brent Pierce
Second: Kevin Recksiedler
Lead: Mark Olson
Alternate: Tyler Klitch

Charleswood CC, Winnipeg

Skip: Jeff Stoughton
Third: Kevin Park
Second: Rob Fowler
Lead: Steve Gould
Alternate: Randy Dutiaume

New Brunswick Newfoundland and Labrador Northern Ontario
Gage G&CC, Oromocto

Skip: Russ Howard
Third: James Grattan
Second: Jason Vaughan
Lead: Peter Case
Alternate: Steve Howard

Bally Haly G&CC, St. John's

Skip: Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Ryan Fry
Lead: Jamie Korab
Alternate: Glenn Goss

Copper Cliff CC, Copper Cliff

Skip: Mike Jakubo
Third: Matt Seabrook
Second: Luc Ouimet
Lead: Lee Toner
Alternate: Scott Seabrook

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
Mayflower CC, Halifax

Skip: Mark Dacey
Third: Bruce Lohnes
Second: Andrew Gibson
Lead: Kris Granchelli
Alternate: Mat Harris

Coldwater & District CC, Coldwater

Skip: Glenn Howard
Third: Richard Hart
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
Alternate: Steve Bice

Charlottetown CC, Charlottetown

Skip: Rod MacDonald
Third: Kevin Champion
Second: Andrew Robinson
Lead: Mark O'Rourke
Alternate: Peter MacDonald

Quebec Saskatchewan Yukon/Northwest Territories
CC Victoria, Sainte-Foy
CC Etchemin, Saint-Romuald

Skip: Jean-Michel Ménard
Third: Martin Crête
Second: Eric Sylvain
Lead: Jean Gagnon
Alternate: Philippe Ménard

Bushell Park CC, Moose Jaw

Skip: Joel Jordison
Third: Scott Bitz
Second: Aryn Schmidt
Lead: Dean Hicke
Alternate: Rod Montgomery

Yellowknife CC, Yellowknife

Skip: Jamie Koe
Third: Jon Solberg
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Martin Gavin
Alternate: Tom Naugler

Round robin standings

Final Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
Locale Skip W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Stolen
Ends
Shot
Pct.
 Alberta Kevin Martin 1108638493191288
 Ontario Glenn Howard 9283584841111187
 Newfoundland and Labrador Brad Gushue 838155493951383
 Manitoba Jeff Stoughton 746952383918785
 Quebec Jean-Michel Ménard 74806546437683
 British Columbia Sean Geall 65636837448779
 New Brunswick Russ Howard 6569664638101182
 Saskatchewan Joel Jordison 38588243478979
 Northwest Territories/Yukon Jamie Koe 386079404311778
 Nova Scotia Mark Dacey 295887405151076
 Northern Ontario Mike Jakubo 295282404910477
 Prince Edward Island Rod MacDonald 29548138498975

Results

All draw times are listed in Mountain Standard Time (UTC−7).

Draw 1

Saturday, March 7, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 1 0 0 2 0 1 0 0 1 X 5
 Quebec (Ménard) 0 3 1 0 1 0 0 2 0 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3
 Manitoba (Stoughton) 1 0 0 2 2 0 1 0 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
 Prince Edward Island (MacDonald) 1 1 1 3 0 1 1 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 3 0 2 0 1 0 0 0 1 X 7
 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 0 0 X 4

Draw 2

Saturday, March 7, 18:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 2 0 0 0 1 1 0 X 5
 Nova Scotia (Dacey) 1 0 0 2 1 2 0 0 2 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 1 0 2 1 0 0 3 9
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 2 0 1 0 2 0 0 2 1 0 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 2 0 2 0 1 0 3 0 1 X 9
 Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 1 0 0 2 0 1 0 0 X 4
 Manitoba (Stoughton) 0 0 0 3 0 2 0 3 1 X 9

Draw 3

Sunday, March 8, 8:30

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 1 0 1 2 0 3 0 1 1 X 9
 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 0 1 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 1 0 3 1 0 1 0 X 7
 Quebec (Ménard) 0 2 0 1 0 0 1 0 1 X 5

Draw 4

Sunday, March 8, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 1 0 1 1 0 5 0 2 X 10
 British Columbia (Geall) 3 0 1 0 0 1 0 1 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 2 0 1 0 0 0 0 0 2 0 5
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 2 0 0 1 0 2 0 0 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 2 0 1 0 0 0 0 1 0 X 4
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 2 0 2 1 0 1 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 3 0 0 4 0 1 0 1 X X 9
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 0 0 0 0 0 X X 2

Draw 5

Sunday, March 8, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 1 0 0 2 0 4 0 3 X X 10
 New Brunswick (R. Howard) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 X 4
 Ontario (G. Howard) 0 0 2 1 0 2 1 0 1 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 0 1 0 1 0 2 X 5
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 2 1 0 2 0 2 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 0 0 1 1 0 X X 3
 Alberta (Martin) 1 3 0 2 4 0 0 1 X X 11

Draw 6

Monday, March 9, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 0 3 0 2 0 0 2 X 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 0 2 1 2 0 1 1 0 3 X 10
 Nova Scotia (Dacey) 2 0 0 0 2 0 0 3 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 1 0 0 1 0 1 1 1 6
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 0 0 0 2 0 2 0 0 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 X 4
 Manitoba (Stoughton) 3 0 0 0 0 3 0 1 0 X 7

Draw 7

Monday, March 9, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 4 1 0 1 0 0 1 1 X 8
 Northern Ontario (Jakubo) 1 0 0 0 0 1 1 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 1 0 0 0 0 1 0 X X 2
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 2 0 2 1 1 0 0 1 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 0 3 1 0 0 3 X X X 8
 British Columbia (Geall) 0 1 0 0 0 1 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
 Ontario (G. Howard) 2 0 2 0 1 0 2 1 X X 8

Draw 8

Monday, March 9, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 3 7
 Saskatchewan (Jordison) 0 2 0 1 0 1 1 0 1 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 2 1 2 0 0 1 1 X X 7
 Quebec (Ménard) 1 0 0 0 2 0 0 0 X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 1 1 0 0 1 0 1 0 0 4
 Alberta (Martin) 1 0 0 1 0 0 1 0 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 2 0 1 0 1 0 X 6
 New Brunswick (R. Howard) 2 0 2 0 1 0 2 0 2 X 9

Draw 9

Tuesday, March 10, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 2 0 3 1 0 2 0 X X X 8
 Quebec (Ménard) 0 2 0 0 1 0 1 X X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 1 7
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 2 0 0 0 2 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 3 0 1 0 3 0 0 0 X X 7
 New Brunswick (R. Howard) 0 1 0 0 0 0 0 1 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
 Alberta (Martin) 2 0 4 0 1 1 X X X X 8

Draw 10

Tuesday, March 10, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 1 0 2 0 1 0 1 0 0 X 5
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 2 0 0 0 0 1 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 5 1 0 3 0 2 X X X X 11
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 0 2 0 2 0 X X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 1 0 2 1 0 5 0 3 X X 12
 Nova Scotia (Dacey) 0 3 0 0 1 0 1 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 3 0 0 1 0 0 1 0 3 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 1 0 2 1 0 0 2 0 1 0 7

Draw 11

Tuesday, March 10, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 0 0 0 1 0 1 0 1 X 3
 British Columbia (Geall) 0 1 0 1 0 2 0 2 0 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 0 0 0 1 0 0 2 0 2 0 5
 Ontario (G. Howard) 2 0 1 0 3 0 0 1 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 2 0 3 1 0 0 1 0 X 7
 Northern Ontario (Jakubo) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 X 6
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 1 0 2 0 2 0 3 X 9

Draw 12

Wednesday, March 11, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 2 0 2 1 0 1 0 1 0 X 7
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 0 1 0 3 0 3 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 0 1 0 1 0 1 1 0 X X 4
 British Columbia (Geall) 2 0 2 0 1 0 0 4 X X 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 2 1 0 4 X X X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 2 0 2 0 1 0 0 1 0 X 6
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 1 0 1 0 0 1 X 5

Draw 13

Wednesday, March 11, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2
 Alberta (Martin) 2 2 1 0 3 0 X X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 2 1 0 2 0 1 0 2 X 8
 New Brunswick (R. Howard) 1 0 0 1 0 2 0 1 0 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 3 0 5 0 2 0 X X X 10
 Saskatchewan (Jordison) 1 0 1 0 2 0 2 X X X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 X 5
 Quebec (Ménard) 2 0 1 0 3 0 1 0 1 X 8

Draw 14

Wednesday, March 11, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 3 0 1 2 0 X X 7
 Nova Scotia (Dacey) 1 1 0 0 1 0 0 1 X X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 2 0 3 0 0 2 1 0 X X 8
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 1 0 2 0 0 0 1 X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 2 0 1 1 0 2 1 X X X 7
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 0 2 1 2 0 1 1 0 X X 7
 Prince Edward Island (MacDonald) 2 0 0 0 1 0 0 1 X X 4

Draw 15

Thursday, March 12, 8:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 0 1 0 3 0 0 3 X X 8
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 0 0 0 1 0 2 0 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacDonald) 1 0 2 0 1 0 0 2 0 0 6
 Northern Ontario (Jakubo) 0 2 0 1 0 0 2 0 1 2 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Dacey) 2 0 1 0 1 0 2 0 0 X 6
 Ontario (G. Howard) 0 2 0 1 0 2 0 1 3 X 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 0 1 0 5 1 0 2 2 X X 11
 British Columbia (Geall) 0 0 2 0 0 1 0 0 X X 3

Draw 16

Thursday, March 12, 13:00

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Ménard) 0 1 0 3 1 2 0 2 0 3 12
 Prince Edward Island (MacDonald) 3 0 1 0 0 0 2 0 2 0 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Jordison) 1 0 1 0 0 1 0 2 X X 5
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 3 0 0 2 0 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (R. Howard) 0 4 0 2 0 2 3 X X X 11
 Northwest Territories/Yukon (Koe) 1 0 1 0 2 0 0 X X X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 1 0 0 0 1 1 0 3 X 7
 Nova Scotia (Dacey) 0 0 0 0 1 0 0 2 0 X 3

Draw 17

Thursday, March 12, 18:30

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Geall) 0 2 0 1 0 0 2 0 0 X 5
 New Brunswick (R. Howard) 1 0 1 0 1 0 0 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 1 0 1 0 0 1 0 2 0 0 5
 Alberta (Martin) 0 1 0 0 2 0 1 0 2 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Northern Ontario (Jakubo) 0 1 0 1 0 1 0 2 0 1 0 6
 Quebec (Ménard) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 2 2 0 1 0 2 0 1 X X 8
 Saskatchewan (Jordison) 0 0 1 0 1 0 1 0 X X 3

Tiebreaker

Friday, March 13, 13:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 0 2 0 0 2 0 0 0 1 6
 Quebec (Ménard) 0 1 0 0 1 0 0 0 1 0 3
Player percentages
 Manitoba  Quebec
Steve Gould91% Jean Gagnon84%
Rob Fowler85% Eric Sylvain85%
Kevin Park91% Martin Crête78%
Jeff Stoughton91% Jean-Michel Ménard79%
Total90% Total81%

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1  Alberta 7  
2  Ontario 6         1  Alberta 10
      2  Ontario 6   4  Manitoba 4
  4  Manitoba 8  
3  Newfoundland and Labrador 7
4  Manitoba 8  

1 vs. 2

Friday, March 13, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Alberta (Martin) 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 1 7
 Ontario (G. Howard) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 1 0 6
Player percentages
 Alberta  Ontario
Ben Hebert85% Craig Savill91%
Marc Kennedy92% Brent Laing81%
John Morris83% Richard Hart85%
Kevin Martin85% Glenn Howard85%
Total86% Total85%

3 vs. 4

Saturday, March 14, 10:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Gushue) 1 0 1 0 1 0 2 1 1 0 7
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 2 0 2 0 0 0 2 8
Player percentages
 Newfoundland and Labrador  Manitoba
Jamie Korab94% Steve Gould91%
Ryan Fry73% Rob Fowler88%
Mark Nichols78% Kevin Park73%
Brad Gushue88% Jeff Stoughton91%
Total83% Total86%

Semifinal

Saturday, March 14, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (G. Howard) 2 0 1 0 1 0 1 0 1 0 6
 Manitoba (Stoughton) 0 4 0 1 0 1 0 1 0 1 8
Player percentages
 Ontario  Manitoba
Craig Savill90% Steve Gould95%
Brent Laing83% Rob Fowler83%
Richard Hart83% Kevin Park88%
Glenn Howard68% Jeff Stoughton80%
Total81% Total86%

Final

Sunday, March 15, 18:00

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 0 3 0 3 0 2 0 2 X X 10
 Manitoba (Stoughton) 0 0 1 0 2 0 1 0 X X 4
Player percentages
 Alberta  Manitoba
Ben Hebert86% Steve Gould100%
Marc Kennedy93% Rob Fowler86%
John Morris93% Kevin Park82%
Kevin Martin97% Jeff Stoughton81%
Total92% Total86%

Statistics

Top 5 player percentages

Round Robin only

Leads%
Steve Gould90
Ben Hebert89
Craig Savill88
Mark Olson87
Peter Case87
Seconds%
Marc Kennedy91
Éric Sylvain86
Brent Laing85
Rob Fowler85
Jason Vaughan81
Thirds%
Richard Hart88
John Morris86
Kevin Park84
James Grattan81
Mark Nichols81
Skips%
Kevin Martin89
Glenn Howard88
Brad Gushue86
Jean-Michel Ménard82
Russ Howard80

See also

References

  1. Gvangulik. "2009 Tim Hortons Brier Archived Statistics" (PDF). Canadian Curling Association. Archived from the original (PDF) on 6 July 2013. Retrieved 24 June 2013.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.