2009 Ontario Scotties Tournament of Hearts

The 2009 Ontario Scotties Tournament of Hearts was the 2009 edition of the provincial women's curling tournament in the province of Ontario, Canada. It was held January 26-February 1 at the Oakville Curling Club in Oakville. The winning team represented Ontario at the 2009 Scotties Tournament of Hearts in Victoria, British Columbia, where it finished tied for sixth.

Teams

Skip Vice Second Lead Club
Chrissy CadorinColleen MadoniaJanet MurphyKate HamerMississaugua Golf & Country Club, Mississauga
Cathy AuldCheryl McPhersonJennifer IsslerAlison Goring*Bayview Country Club, Thornhill
Jenn HannaStephanie HannaLee MerklingerLisa WeagleOttawa Curling Club, Ottawa
Julie HastingsChristy TrombleyStacey SmithKatrina CollinsBayview Country Club, Thornhill
Tracy HorganJennifer HorganAmanda GatesAndrea Soulier-PolandIdylwylde Golf and Country Club, Sudbury
Krista McCarvilleTara GeorgeKari MacLeanLorraine LangFort William Curling Club, Thunder Bay
Sherry MiddaughKirsten WallKim MooreAndra HarmarkColdwater and District Curling Club, Coldwater
Ashley MiharijaAngela LeeAlissa BeginTracy AuldPort Arthur Curling Club, Thunder Bay
Julie ReddickJo-Ann RizzoLeigh ArmstrongStephanie LeachmanBrant Curling Club, Brantford
Dawn SchwarSandra HendersonJanice VettorettiJann CostanteSudbury Curling Club, Sudbury

* Skip (calls the game) but throws lead rocks.

Standings

Skip (Club) W L PF PA Ends
Won
Ends
Lost
Blank
Ends
Krista McCarville (Fort William)636836403014
Julie Hastings (Bayview)635554373611
Sherry Middaugh (Coldwater)63645443414
Alison Goring (Bayview)54615145348
Jenn Hanna (Ottawa)54575138368
Julie Reddick (Brant)545748393313
Ashley Miharija (Port Arthur)454148333514
Tracy Horgan (Idylwylde)45586036414
Chrissy Cadorin (Mississaugua)364160303814
Dawn Schwar (Sudbury)18366827416

Results

Draw 1

January 26, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 1 0 1 0 0 0 1 0 X 3
Krista McCarville 0 0 1 0 1 2 0 0 1 X 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 0 0 0 1 0 1 0 2 X 4
Jenn Hanna 1 0 0 1 0 3 0 1 0 X 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Tracy Horgan 0 0 1 0 1 0 2 0 3 0 2 9
Alison Goring 1 0 0 2 0 1 0 2 0 1 0 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
Sherry Middaugh 0 1 0 3 2 0 1 0 X X 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 2 1 2 0 0 1 0 0 6
Chrissy Cadorin 2 1 0 0 0 2 0 0 0 2 7

Draw 2

January 26, 1915

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 3 1 3 0 1 1 X X X X 9
Dawn Schwar 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 1 0 0 1 0 2 0 3 1 8
Alison Goring 0 0 1 1 0 1 0 1 0 0 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 2 0 1 1 0 1 0 1 1 7
Sherry Middaugh 2 0 2 0 0 1 0 1 0 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna 0 1 0 0 0 2 0 2 1 X 6
Chrissy Cadorin 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan 0 1 1 0 1 0 0 1 0 X 4
Ashley Miharija 1 0 0 1 0 2 0 0 2 X 6

Draw 3

January 27, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan 0 2 0 0 1 0 2 0 X X 5
Jenn Hanna 3 0 2 1 0 2 0 3 X X 11
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 2 0 2 0 1 0 0 1 0 6
Chrissy Cadorin 0 0 1 0 2 0 1 1 0 2 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 0 0 0 1 1 0 0 X 2
Krista McCarville 0 0 2 1 1 0 0 1 1 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 2 0 0 0 2 0 0 2 6
Alison Goring 0 2 0 1 1 1 0 1 1 0 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 2 0 2 1 0 2 0 2 1 10
Julie Hastings 2 0 3 0 0 1 0 1 0 0 7

Draw 4

January 27, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 2 0 1 0 0 0 1 1 0 0 5
Sherry Middaugh 0 1 0 3 1 1 0 0 1 2 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Tracy Horgan 1 0 1 0 0 1 0 2 1 0 3 9
Julie Reddick 0 2 0 1 1 0 1 0 0 1 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna 2 0 4 2 1 0 X X X X 9
Dawn Schwar 0 1 0 0 0 1 X X X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 0 0 0 0 2 0 0 2 0 1 5
Ashley Miharija 0 0 1 1 0 1 0 0 1 0 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 0 0 0 0 0 0 2 0 X X 2
Alison Goring 0 1 1 1 1 1 0 3 X X 8

Draw 5

January 28, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 0 1 0 1 3 3 X X X X 8
Julie Hastings 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 1 1 0 4 0 0 1 0 X 7
Dawn Schwar 1 0 0 1 0 1 1 0 1 X 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 1 0 2 0 0 0 0 2 1 6
Chrissy Cadorin 1 0 1 0 0 0 1 1 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 1 0 0 3 1 0 1 0 X 6
Jenn Hanna 0 0 1 0 0 0 1 0 1 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 1 2 0 1 1 0 0 1 0 1 7
Tracy Horgan 0 0 1 0 0 2 0 0 2 0 5

Draw 6

January 28, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 1 0 1 0 0 2 0 1 1 6
Chrissy Cadorin 1 0 0 0 1 0 0 2 0 0 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Julie Hastings 0 1 0 1 0 2 0 1 0 3 1 9
Tracy Horgan 2 0 1 0 3 0 1 0 1 0 0 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Sherry Middaugh 0 2 1 0 0 2 1 0 1 0 1 8
Jenn Hanna 1 0 0 2 1 0 0 2 0 1 0 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Alison Goring 0 0 0 1 0 1 0 3 1 0 1 7
Julie Reddick 1 2 1 0 0 0 1 0 0 1 0 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 1 0 0 X X X X X 1
Krista McCarville 3 2 0 2 2 X X X X X 9

Draw 7

January 29, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Sherry Middaugh 0 2 0 0 1 0 0 2 2 X 7
Julie Reddick 1 0 1 0 0 1 1 0 0 X 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 0 0 0 1 0 1 1 1 0 2 6
Krista McCarville 0 1 2 0 0 0 0 0 2 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 0 0 1 0 1 0 0 2 1 2 7
Ashley Miharija 1 1 0 1 0 1 0 0 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Tracy Horgan 1 0 1 1 0 2 1 0 2 X 8
Dawn Schwar 0 1 0 0 1 0 0 1 0 X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Hastings 2 0 0 0 1 0 2 1 1 3 10
Jenn Hanna 0 1 1 2 0 1 0 0 0 0 5

Draw 8

January 29, 1900

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jenn Hanna 2 0 1 0 1 0 2 0 0 1 1 8
Alison Goring 0 1 0 2 0 2 0 1 1 0 0 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 1 0 2 0 2 0 1 0 2 2 10
Sherry Middaugh 0 2 0 2 0 1 0 1 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 2 2 0 4 2 X X X X 10
Tracy Horgan 0 0 0 1 0 0 X X X X 1
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 1 0 0 2 0 0 3 0 0 X 6
Julie Hastings 0 0 1 0 2 1 0 2 2 X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ashley Miharija 0 0 0 0 1 0 0 1 X X 2
Julie Reddick 0 2 0 2 0 2 0 0 X X 6

Draw 9

January 30, 1400

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Chrissy Cadorin 1 1 0 0 1 0 X X X X 3
Tracy Horgan 0 0 2 3 0 4 X X X X 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jenn Hanna 1 0 0 2 0 0 1 0 0 X 4
Ashley Miharija 0 0 1 0 1 3 0 1 1 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Dawn Schwar 0 0 0 0 0 1 0 0 1 X 2
Julie Hastings 0 0 1 0 1 0 3 1 0 X 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Julie Reddick 3 0 1 0 0 0 0 0 0 1 1 6
Krista McCarville 0 3 0 0 0 1 0 1 0 0 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 1 0 1 0 1 0 1 0 2 0 6
Sherry Middaugh 0 1 0 2 0 1 0 3 0 1 8

Tie breakers

January 30, 1900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Julie Reddick 0 1 0 1 0 1 0 1 0 X 4
Alison Goring 1 0 1 0 1 0 2 0 1 X 6

January 31, 0900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Jenn Hanna 0 2 0 2 0 0 1 0 2 0 0 7
Alison Goring 1 0 2 0 1 1 0 1 0 1 2 9

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Krista McCarville 8  
2 Julie Hastings 5         1 Krista McCarville 5
      2 Julie Hastings 3   4 Alison Goring 3
  4 Alison Goring 7  
3 Sherry Middaugh 6
4 Alison Goring 7  

3 vs. 4

January 31, 1400

Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Alison Goring 0 0 1 0 2 2 0 0 1 0 1 7
Sherry Middaugh 1 0 0 2 0 0 1 1 0 1 0 6

1 vs. 2

January 31, 1400

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 2 0 2 1 0 2 0 1 0 X 8
Julie Hastings 0 1 0 0 1 0 2 0 1 X 5

Semi-final

January 31, 1900

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Alison Goring 0 1 1 0 3 0 0 1 1 X 7
Julie Hastings 0 0 0 1 0 1 1 0 0 X 3

Final

February 1, 1400

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Krista McCarville 0 0 0 1 0 0 1 1 0 2 5
Alison Goring 0 0 0 0 1 0 0 0 2 0 3

Qualification

The tournament will consist of ten teams. Since there is no Northern Ontario team at the Scotties, the provincial tournament must consist of the entire province of Ontario. The provincial finals will consist of four teams from Northern Ontario and six from Southern Ontario. The four Northern Ontario teams qualify from one playdown, while the six Southern Ontario teams qualify from a series of zone and regional playdowns. Two teams qualify from each of the two Southern Ontario regions, while two teams come from a provincial "last chance" qualification tournament. The two regions consist of eight zones where two teams from which qualify for the regional tournaments.

Southern Ontario Zones

Teams in bold advanced to regionals. Teams underlined opted to play in the challenge round.

Zone 1

December 7, Navan Curling Club (Navan)

Teams:

Zone 2

December 20-21, Rideau Curling Club (Ottawa)

Teams:

  • Cheryl McBain (Rideau)
  • Katrina Carr (Rideau)
  • Allison Farrell (Rideau)
  • Carole Fujimoto (Rideau)
  • Jacqueline Harrison (Rideau)

Zone 3

December 20-21, Carleton Place Curling Club (Carleton Place)

Teams:

  • Susan Schmidt (Granite of West Ottawa)
  • Tracy Samaan (Pakenham)
  • Debra Karbashewski (Carleton Place)

Zone 4

Originally scheduled for December 19-21, Royal Kingston Curling Club (Kingston)

Teams:

  • Allie Wood (Cataraqui)
  • Rhonda Varnes (Rideau) (Transferred from Zone 2 to fill vacancy)

Zone 5

December 6, Bobcaygeon Curling Club (Bobcaygeon)

Teams:

  • Cathy Stakie (Bobcaygeon)
  • Denna Bagshaw (Cannington)
  • Angie Melaney (Lakefield)
  • Lisa Farnell (Peterborough)

Zone 6

December 6-7, Annandale Country Club (Ajax)

Teams:

  • Lianne Robertson (Tam Heather)
  • Janet McGhee (Uxbridge)
  • Sara Harvey (Whitby)
  • Christine Pierce (Unionville)

Zone 7

December 20-21, Richmond Hill Curling Club (Richmond Hill)

Teams:

Zone 8

December 20-21, Mississaugua Golf & Country Club (Mississauga)

Teams:

  • Ann Pearson (Oakville)
  • Kelly Cochrane (High Park)
  • Chrissy Cadorin (Mississaugua)

Zone 9

December 6, Markdale Golf & Curling Club (Markdale)

Teams:

Zone 10

December 20, Penetanguishene Curling Club (Penetanguishene)

Teams:

Zone 11

Originally scheduled December 5-7, Southampton Curling Club (Southampton)

Teams:

  • Suzanne Boudreault (Port Elgin)
  • Anne Dunn (Galt Country) [brought in from Zone 12]

Zone 12

December 6-7, Westmount Golf & Country Club (Kitchener)

Teams:

  • Anne Dunn (Galt Country) [See Zone 11]
  • Kathy Brown (Guelph)
  • Dawn Sherk (Guelph)
  • Kathy Ryan (Kitchener-Waterloo Granite)
  • Taylor Mellor (Kitchener-Waterloo Granite)

Zone 13

December 20-21, Burlington Golf & Country Club (Burlington)

Teams:

  • Christine Rettie (Dundas Granite)
  • Stacey Brandwood (Glendale)
  • Margie Hewitt (St. Catharines Golf)
  • Brit O'Neill (St. Catharines Golf)

Zone 14

December 6, Teeswater Curling Club (Teeswater)

Teams:

  • Joyce Millen (Teeswater)
  • Karen Bell (Listowel)
  • Amy Mackay (Listowel)
  • Kaylene Rundle (Exeter)

Zone 15

Originally scheduled December 19-21, Stratford Country Club (Stratford)

Teams:

Zone 16

December 5-7, Forest Curling & Social Club (Forest)

Teams:

  • Amie Shackleton (Ilderton)
  • Kimberley Tuck (Ilderton)
  • Harmony Simmons (Sarnia)
  • Bridget Arnold (Sarnia)
  • Ruth Alexander (Highland)

Southern Ontario Regions

All on January 9-11 weekend

Region 1&2 (Zones 1-8)

Land O'Lakes Curling Club, Marmora

A Side Second round Semifinals Finals
            
5A Angie Melaney (Lakefield)
6B Janet McGhee (Uxbridge)
Janet McGhee
Julie Hastings
7A Julie Hastings (Bayview)
8B Ann Pearson (Oakville)
Julie Hastings
Alison Goring
6A Christine Pierce (Unionville)
5B Lisa Farnell (Peterborough)
Lisa Farnell
Alison Goring
8A Chrissy Cadorin (Mississaugua)
7B Alison Goring (Bayview)
Julie Hastings
Jacqueline Harrison
1A Jenn Hanna (Ottawa)
2B Allison Farrell (Rideau)
Jenn Hanna
Tracy Samaan
3A Tracy Samaan (Pakenham)
4B Rhonda Varnes (Rideau)
Jenn Hanna
Jacqueline Harrison
2A Jacqueline Harrison (Rideau)
1B Raja Wysocki (Winchester)
Jacqueline Harrison
Susan Schmidt
4A Allie Wood (Cataraqui)
3B Susan Schmidt (Granite)
  B Side (Top half)        
                           
      Susan Schmidt  
  Angie Melaney     Angie Melaney    
  Ann Pearson         Susan Schmidt
      Christine Pierce
      Christine Pierce    
  Christine Pierce     Tracy Samaan  
  Chrissy Cadorin  
  B Side (Bottom half)        
                           
      Lisa Farnell  
  Allison Farrell     Allison Farrell    
  Rhonda Varnes         Lisa Farnell
      Janet McGhee
      Allie Wood    
  Raja Wysocki     Janet McGhee  
  Allie Wood  
B Side Semifinal Final
     
             
             
          Jacqueline Harrison
Alison Goring       Alison Goring
Susan Schmidt     Alison Goring
Jenn Hanna     Lisa Farnell    
Lisa Farnell  

Region 3&4 (Zones 9-16)

Norwich District Curling Club, Norwich

A Side Second round Semifinals Finals
            
13A Brit O'Neill (St. Catharines Golf)
14B Kaylene Rundle (Exeter)
Brit O'Neill
Julie Reddick
15A Julie Reddick (Bayview)
16B Bridget Arnold (Sarnia)
Brit O'Neill
Margie Hewitt
14A Karen Bell (Listowel)
13B Margie Hewitt (St. Catharines Golf)
Margie Hewitt
Kimberley Tuck
16A Kimberly Tuck (Ilderton)
15B Tara Maxwell (Brant)
Margie Hewitt
Sherry Middaugh
9A Kristy Russell (Orangeville)
10B Carrie Lindner (Bradford)
Carrie Lindner
Kathy Brown
11A Suzanne Boudreault (Port Elgin)
12B Kathy Brown (Guelph)
Carrie Lindner
Sherry Middaugh
10A Sherry Middaugh (Coldwater)
9B Susan Froud (Alliston)
Sherry Middaugh
Anne Dunn
12A Dawn Sherk (Guelph)
3B Anne Dunn (Galt Country)
  B Side (Top half)        
                           
      Anne Dunn  
  Kaylene Rundle     Kaylene Rundle    
  Bridget Arnold         Anne Dunn
      Kathy Brown
      Karen Bell    
  Karen Bell     Kathy Brown  
  Tara Maxwell  
  B Side (Bottom half)        
                           
      Kimberley Tuck  
  Kristy Russell     Suzanne Boudreault    
  Suzanne Boudreault         Kimberley Tuck
      Julie Reddick
      Susan Froud    
  Susan Froud     Julie Reddick  
  Dawn Sherk  
B Side Semifinal Final
     
             
             
          Margie Hewitt
Brit O'Neill       Julie Reddick
Kathy Brown     Brit O'Neill
Carrie Lindner     Julie Reddick    
Julie Reddick  

Southern Ontario Challenge Round

The challenge round will be held January 16-19 at the Bradford & District Curling Club in Bradford to determine the last two spots.

Northern Ontario Region

The Northern Ontario playdown will be held January 7-11 at the Port Arthur Curling Club in Thunder Bay.

Teams:

  • Tracy Horgan (Idylwylde)
  • Dawn Schwar (Sudbury)
  • Lisa Foulds (Fort William)
  • Christine Eby-Jean (Fort William)
  • Krista McCarville (Fort William)
  • Krista Mayrand (Cochrane)
  • Kelly McLellan (Soo Curlers)
  • Crystal Wojtowicz (Kenora)
  • Ashley Miharija (Port Arthur)
A Side
     
        Horgan 9  
Foulds 9     Foulds 8  
Wojtowicz 2       Horgan 8  
          Eby-Jean 5  
        Schwar  
        Eby-Jean  
          Horgan 6
          McCarville 9
        McLellan  
        Miharija  
          Miharija 4  
          McCarville 5  
        McCarville 10      
        Mayrand 3      
     

B-side play in: Mayrand def. Wojtowich

B Side
McLellan 9  
Mayrand 4     McLellan 10  
        Eby-Jean 8  
          McLellan 1  
Foulds 7       Miharija 6  
Schwar 8     Schwar 5  
        Miharija 8  
          Miharija 7
          Horgan 6
             
             
               
               
                 
                 
     

C side Qualifier #1

  Semifinal     Final
                 
    Schwar 9
  Mayrand 9     McLellan 4
  Schwar 2  

C side qualifier 2

Wojtowich 7  
Foulds 4     Wojtowich 5  
        Eby-Jean 10  
          Eby-Jean 2
          Horgan 9
           
               
     
  Page playoff system Semifinal Final
                           
A1 McCarville 10  
B1 Miharija 6         McCarville 9
      Miharija 4   Horgan 6
  Horgan 7  
C1 Schwar 3
C2 Horgan 9  
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.