2005 United States Olympic Curling Trials

The 2005 United States Olympic Curling Trials were held from February 19 to 26 in McFarland, Wisconsin. The trials determined which teams would represent the United States at the 2006 Winter Olympics. The trials also constituted the 2005 United States National Curling Championships, qualifying teams to the 2005 Ford World Men's Curling Championship and the 2005 Ford World Women's Curling Championship.

2005 United States Olympic Curling Trials/
2005 United States National Curling Championships
Host cityMcFarland, Wisconsin
ArenaMadison Curling Club
DatesFebruary 19–26
Men's winnerPete Fenson
SkipPete Fenson
ThirdShawn Rojeski
SecondJoe Polo
LeadJohn Shuster
FinalistCraig Brown
Women's winnerCassandra Johnson
SkipCassandra Johnson
ThirdJamie Johnson
SecondJessica Schultz
LeadMaureen Brunt
FinalistDebbie McCormick

Men

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternate
Brady ClarkGreg PersingerColin HufmanKen TraskDoug Kauffman
Craig BrownMatt StevensJohn DunlopCody StevensBob Liapis
Craig DisherKevin KakelaJoel JacobsonCarey KakelaZach Jacobson
Jason LarwayDoug PottingerJoel LarwayBill Todhunter
Pete FensonShawn RojeskiJoe PoloJohn Shuster
Scott BairdEric FensonTim JohnsonMark Haluptzok
Greg EignerJeremy RoePat RoeKen OlsonMark Hartman
Rich RuohonenNick MyersJohn BentonPete Annis
Ben TuckerOwen SampsonNed SampsonTravis KitchensBill Morehouse
Wes JohnsonLeon RomaniukBrandon WayMark LazarQuentin Way

Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Team W L
Pete Fenson72
Craig Brown63
Scott Baird63
Brady Clark63
Rich Ruohonen54
Craig Disher54
Greg Eigner36
Jason Larway36
Ben Tucker36
Wes Johnson18

Round Robin Results

All times are listed in Central Standard Time.[1]

Draw 1

Saturday, February 19, 8:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jason Larway 0 0 1 0 1 0 1 0 3 0 6
Ben Tucker 0 0 0 1 0 1 0 1 0 1 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brady Clark 0 1 3 1 0 1 0 0 1 X 7
Rich Ruohonen 0 0 0 0 1 0 0 1 0 X 2
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 0 2 0 1 0 1 0 1 0 0 5
Scott Baird 1 0 1 0 1 0 2 0 1 1 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 1 0 0 0 2 1 0 2 1 X 7
Greg Eigner 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 3 0 3 1 0 3 X X X X 10
Wes Johnson 0 1 0 0 1 0 X X X X 2

Draw 2

Sunday, February 20, 2:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 2 0 0 1 1 0 0 0 1 0 5
Craig Brown 0 1 1 0 0 0 0 2 0 2 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wes Johnson 0 0 0 2 1 0 1 0 1 0 5
Jason Larway 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 3
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Eigner 1 0 3 0 1 0 0 0 2 0 7
Brady Clark 0 2 0 2 0 2 0 1 0 1 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rich Ruohonen 1 0 0 1 1 0 1 0 1 2 7
Craig Disher 0 0 1 0 0 3 0 1 0 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ben Tucker 0 0 3 0 0 1 0 2 1 0 7
Pete Fenson 1 2 0 1 0 0 3 0 0 1 8

Draw 3

Monday, February 21, 8:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brady Clark 1 2 1 0 1 0 1 0 3 X 9
Craig Disher 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 0 1 1 1 0 2 0 0 1 1 7
Scott Baird 4 0 0 0 1 0 1 0 0 0 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 1 3 1 0 0 2 0 4 X X 11
Rich Ruohonen 0 0 0 2 0 0 1 0 X X 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ben Tucker 0 3 0 4 0 2 1 0 2 X 12
Wes Johnson 3 0 1 0 3 0 0 1 0 X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jason Larway 0 3 0 1 0 0 0 1 0 1 6
Greg Eigner 1 0 1 0 0 0 1 0 1 0 4

Draw 4

Monday, February 21, 4:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rich Ruohonen 0 0 0 3 0 7 X X X X 10
Jason Larway 1 0 0 0 2 0 X X X X 3
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Eigner 1 2 0 1 1 0 1 1 1 X 8
Ben Tucker 0 0 2 0 0 1 0 0 0 X 3
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wes Johnson 0 0 1 0 0 2 1 0 0 X 4
Pete Fenson 0 0 0 2 2 0 0 4 2 X 10
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 0 0 3 0 2 0 2 0 1 X 8
Brady Clark 0 0 0 1 0 1 0 2 0 X 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 1 0 0 0 0 1 1 0 1 3 7
Craig Brown 0 1 1 0 1 0 0 2 0 0 5

Draw 5

Tuesday, February 22, 10:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Craig Disher 1 0 3 0 1 0 1 0 3 0 1 10
Greg Eigner 0 2 0 2 0 1 0 2 0 2 0 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 0 0 2 0 1 1 0 3 3 X 10
Rich Ruohonen 0 0 0 2 0 0 2 0 0 X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Ben Tucker 0 1 0 0 3 0 3 1 0 0 0 8
Scott Baird 0 0 0 3 0 3 0 0 1 1 1 9
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 2 0 0 1 1 0 3 0 X X 7
Jason Larway 0 0 0 0 0 1 0 1 X X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brady Clark 0 1 0 0 1 0 2 1 1 2 8
Wes Johnson 1 0 1 0 0 3 0 0 0 0 5

Draw 6

Tuesday, February 22, 7:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 0 2 0 0 3 0 3 1 0 X 9
Wes Johnson 0 0 0 2 0 2 0 0 1 X 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Ben Tucker 2 1 1 0 0 1 0 1 0 1 7
Craig Brown 0 0 0 2 1 0 1 0 1 0 5
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jason Larway 0 2 0 0 2 0 1 0 X X 5
Craig Disher 1 0 2 2 0 1 0 4 X X 10
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 2 0 1 4 0 1 0 3 X X 11
Brady Clark 0 1 0 0 2 0 0 0 X X 3
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rich Ruohonen 1 0 1 1 1 0 1 0 2 X 7
Greg Eigner 0 1 0 0 0 1 0 1 0 X 3

Draw 7

Wednesday, February 23, 12:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Brady Clark 2 0 1 0 2 1 2 X X X 8
Ben Tucker 0 0 0 1 0 0 0 X X X 1
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 3 0 3 1 0 3 0 4 X X 14
Jason Larway 0 2 0 0 2 0 2 0 X X 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Eigner 0 0 1 1 0 1 0 1 1 0 5
Craig Brown 0 1 0 0 3 0 1 0 0 1 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wes Johnson 1 0 0 2 0 2 0 0 0 0 5
Rich Ruohonen 0 0 1 0 3 0 2 1 0 0 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 1 1 0 0 0 3 0 0 1 X 6
Pete Fenson 0 0 3 0 2 0 1 3 0 X 9

Draw 8

Wednesday, February 23, 8:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 1 0 0 0 2 0 0 2 0 3 8
Pete Fenson 0 0 2 0 0 1 1 0 1 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wes Johnson 1 0 2 0 0 2 1 0 2 1 9
Craig Disher 0 4 0 3 1 0 0 2 0 0 10
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Rich Ruohonen 1 1 0 1 0 2 0 0 0 0 5
Ben Tucker 0 0 0 0 1 0 0 1 1 0 3
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Greg Eigner 0 2 0 2 2 2 X X X X 8
Scott Baird 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Jason Larway 2 0 1 0 0 2 0 2 0 1 8
Brady Clark 0 2 0 0 1 0 1 0 2 0 6

Draw 9

Thursday, February 24, 12:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Wes Johnson 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
Greg Eigner 1 0 3 0 1 1 X X X X 6
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 0 0 2 0 0 0 1 0 1 0 4
Brady Clark 0 2 0 3 0 0 0 2 0 3 10
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 0 0 1 0 1 0 2 1 1 0 6
Jason Larway 0 0 0 2 0 1 0 0 0 1 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Disher 2 0 0 1 0 2 2 1 1 X 9
Ben Tucker 0 0 1 0 1 0 0 0 0 X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 0 2 0 0 0 1 0 2 0 1 6
Rich Ruohonen 0 0 1 0 1 0 1 0 1 0 4

Tiebreakers

Thursday, February 24, 4:00 pm

Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 1 0 4 1 0 3 X X X X 9
Brady Clark 0 1 0 0 1 0 X X X X 2

Thursday, February 24, 8:00 pm

Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Craig Brown 0 3 0 0 0 2 0 1 2 0 3 11
Scott Baird 2 0 1 0 1 0 2 0 0 2 0 8

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Pete Fenson 9  
2 Craig Brown 3         1 Pete Fenson 7
      2 Craig Brown 7   2 Craig Brown 3
  4 Brady Clark 6  
3 Scott Baird 4
4 Brady Clark 5  

1 vs. 2

Friday, February 25, 2:00 pm

Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 0 0 0 2 0 1 1 0 1 4 9
Craig Brown 0 0 0 0 1 0 0 2 0 0 3

3 vs. 4

Friday, February 25, 2:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Scott Baird 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 4
Brady Clark 0 0 1 0 1 0 1 0 0 2 5

Semifinal

Friday, February 25, 7:00 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Craig Brown 2 0 0 2 0 0 1 1 0 1 7
Brady Clark 0 0 2 0 2 1 0 0 1 0 6

Final

Saturday, February 26, 2:00 pm

Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Pete Fenson 0 1 0 0 1 1 0 3 0 1 7
Craig Brown 0 0 0 1 0 0 1 0 1 0 3

Women

Teams

SkipThirdSecondLeadAlternate
Nancy RichardDoreen DeaverLeslie FroschMiyo Konno
Cassandra JohnsonJamie JohnsonJessica SchultzMaureen Brunt
Debbie McCormickAllison PottingerAnn Swisshelm SilverTracy Sachtjen
Amy WrightCristin ClarkStephanie RolandLisa Rugen
Patti LankErika BrownNicole JoraanstadNatalie Nicholson
Katlyn SchmittSarah SchmittMonica MatsonSarah LehmanKatie Goodyear
Norma O'LearyBecky DobieTheresa FaltesekPatti LukeAnne Robb
Lori KarstStephanie RadlShelly PapeLaurie Walters
Aileen SormunenCourtney GeorgeAmanda JensenAmanda McLean

Round Robin Standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreakers
Team W L
Cassandra Johnson90
Debbie McCormick81
Patti Lank72
Aileen Sormunen54
Amy Wright54
Norma O'Leary45
Caitlin Maroldo36
Lori Karst27
Nancy Richard18
Katie Schmitt18

Round Robin Results

All times are listed in Central Standard Time.[1]

Draw 1

Saturday, February 19, 4:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 2 0 2 0 0 1 1 0 0 1 7
Lori Karst 0 1 0 2 0 0 0 1 1 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Maroldo 0 0 0 0 1 0 0 0 X X 1
AIleen Sormunen 2 1 1 0 0 1 1 2 X X 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 1 0 0 1 1 0 2 0 1 0 6
Katie Schmitt 0 0 1 0 0 1 0 2 0 1 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 0 2 0 2 0 2 1 0 0 1 8
Nancy Richard 1 0 2 0 1 0 0 0 2 0 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Johnson 0 3 0 1 0 2 0 0 1 1 8
Norma O'Leary 0 0 1 0 1 0 1 1 0 0 4

Draw 2

Sunday, February 20, 10:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Katie Schmitt 1 0 0 0 0 1 0 X X X 2
Cassandra Johnson 0 1 3 1 1 0 2 X X X 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 2 0 0 0 1 0 1 1 X 5
Debbie McCormick 3 0 0 2 0 0 2 0 0 X 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nancy Richard 0 0 1 0 0 0 0 0 X X 1
Caitlin Maroldo 0 1 0 4 1 0 0 1 X X 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
AIleen Sormunen 0 2 3 0 1 1 0 1 0 0 8
Amy Wright 0 0 0 2 0 0 2 0 2 1 7
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lori Karst 1 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
Patti Lank 0 0 2 1 0 0 1 1 0 1 6

Draw 3

Sunday, February 20, 7:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Maroldo 0 3 1 0 0 1 1 0 0 1 7
Amy Wright 1 0 0 1 2 0 0 2 3 0 9
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 2 0 2 0 1 1 0 3 0 0 9
Katie Schmitt 0 1 0 2 0 0 1 0 2 1 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Johnson 1 1 0 0 0 3 0 2 0 0 7
AIleen Sormunen 0 0 2 1 1 0 1 0 1 0 6
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lori Karst 1 0 0 1 0 0 1 X X X 3
Norma O'Leary 0 2 4 0 1 1 0 X X X 8
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 2 0 4 0 1 0 2 0 3 X 12
Nancy Richard 0 1 0 1 0 2 0 1 0 X 5

Draw 4

Monday, February 21, 12:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
AIleen Sormunen 1 0 1 0 0 1 0 0 2 1 6
Debbie McCormick 0 2 0 2 1 0 2 1 0 0 8
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nancy Richard 2 0 4 1 1 0 4 X X X 12
Lori Karst 0 1 0 0 0 3 0 X X X 4
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 0 0 2 1 0 1 0 2 0 6
Patti Lank 0 1 2 0 0 3 0 2 0 0 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Katie Schmitt 0 0 1 0 1 0 0 1 0 2 0 5
Caitlin Maroldo 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 1 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 0 1 0 2 0 0 1 0 X 4
Cassandra Johnson 1 0 0 2 0 1 3 0 2 X 9

Draw 5

Monday, February 21, 8:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 1 0 4 0 2 0 0 0 1 2 10
Nancy Richard 0 1 0 2 0 0 1 1 0 0 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Patti Lank 2 0 0 1 0 1 0 3 0 0 1 8
AIleen Sormunen 0 0 1 0 1 0 2 0 1 2 0 7
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lori Karst 0 2 1 4 0 1 0 1 X X 9
Katie Schmitt 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Cassandra Johnson 0 0 2 0 0 1 0 2 0 0 2 7
Debbie McCormick 1 1 0 1 0 0 1 0 0 1 0 5
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Maroldo 2 0 0 0 0 1 0 2 2 0 7
Norma O'Leary 0 0 0 0 1 0 2 0 0 1 4

Draw 6

Tuesday, February 22, 2:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Katie Schmitt 0 0 1 0 0 1 0 1 0 1 0 4
Norma O'Leary 0 1 0 0 0 0 1 0 2 0 1 5
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Lori Karst 1 0 1 0 1 0 0 0 2 0 5
Cassandra Johnson 0 2 0 1 0 0 1 1 0 1 6
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 2 0 1 1 1 0 1 0 0 1 7
Amy Wright 0 1 0 0 0 1 0 1 2 0 5
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 3 0 0 3 1 1 0 2 X X 10
Caitlin Maroldo 0 1 0 0 0 0 1 0 X X 2
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
AIleen Sormunen 0 0 1 0 2 0 0 2 0 0 1 6
Nancy Richard 0 0 0 1 0 1 1 0 1 1 0 5

Draw 7

Wednesday, February 23, 8:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Caitlin Maroldo 1 0 1 0 0 1 0 2 1 0 6
Lori Karst 0 1 0 2 2 0 1 0 0 1 7
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Katie Schmitt 0 1 0 1 0 3 0 0 X X 5
Debbie McCormick 1 0 4 0 3 0 4 2 X X 14
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Nancy Richard 0 0 1 0 0 0 2 2 2 0 7
Cassandra Johnson 1 1 0 1 0 2 0 0 0 3 8
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 4 2 0 0 0 3 1 0 X 10
AIleen Sormunen 1 0 0 4 1 1 0 0 2 X 9
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 0 1 0 1 0 1 0 2 X 5
Patti Lank 1 1 0 1 0 2 0 2 0 X 7

Draw 8

Wednesday, February 23, 4:00 pm

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Johnson 2 0 0 0 2 1 0 0 2 0 7
Patti Lank 0 0 1 0 0 0 1 2 0 0 4
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Final
Norma O'Leary 1 0 0 2 0 1 1 0 1 1 0 0 7
Amy Wright 0 0 4 0 1 0 0 2 0 0 0 1 8
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
AIleen Sormunen 0 1 0 1 1 1 0 0 0 1 5
Lori Karst 1 0 2 0 0 0 0 1 0 0 4
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Nancy Richard 0 0 0 2 0 0 3 0 0 0 0 5
Katie Schmitt 0 0 0 0 1 0 0 1 1 2 1 6
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Debbie McCormick 2 0 0 3 2 0 1 0 X X 8
Caitlin Maroldo 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3

Draw 9

Thursday, February 24, 8:00 am

Sheet 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Norma O'Leary 0 1 0 1 2 1 1 X X X 6
Nancy Richard 0 0 1 0 0 0 0 X X X 1
Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Johnson 0 4 2 1 1 2 X X X X 10
Caitlin Maroldo 0 0 0 0 0 0 X X X X 0
Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Patti Lank 0 2 2 0 0 2 0 0 0 0 0 6
Debbie McCormick 1 0 0 1 1 0 0 0 2 1 1 7
Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Amy Wright 0 1 1 2 3 0 1 0 1 X 9
Lori Karst 1 0 0 0 0 2 0 1 0 X 4
Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Katie Schmitt 0 1 0 0 0 1 0 2 0 1 5
AIleen Sormunen 1 0 1 1 0 0 5 0 1 0 9

Tiebreaker

Thursday, February 24, 4:00 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Aileen Sormunen 0 0 2 0 5 0 4 0 0 2 13
Amy Wright 1 1 0 3 0 1 0 2 2 0 10

Playoffs

  Page playoff system Semifinal Final
                           
1 Cassandra Johnson 6  
2 Debbie McCormick 8         2 Debbie McCormick 4
      1 Cassandra Johnson 8   1 Cassandra Johnson 5
  3 Patti Lank 7  
3 Patti Lank 9
4 Aileen Sormunen 4  

1 vs. 2

Friday, February 25, 2:00 pm

Sheet 3 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Cassandra Johnson 1 0 0 2 0 1 0 1 0 1 6
Debbie McCormick 0 1 2 0 2 0 1 0 2 0 8

3 vs. 4

Friday, February 25, 2:00 pm

Sheet 6 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
Patti Lank 1 1 0 0 2 1 0 1 2 1 9
Aileen Sormunen 0 0 0 2 0 0 2 0 0 0 4

Semifinal

Friday, February 25, 7:00 pm

Sheet 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Cassandra Johnson 1 0 0 1 2 0 2 0 1 0 1 8
Patti Lank 0 2 0 0 0 1 0 2 0 2 0 7

Final

Saturday, February 26, 10:00 am

Sheet 4 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
Debbie McCormick 0 0 1 0 0 1 0 0 1 1 0 4
Cassandra Johnson 0 0 0 2 0 0 0 2 0 0 1 5

References

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.