2003 Canadian Junior Curling Championships

The 2003 Kärcher Canadian Junior Curling Championships were held February 1–9 at the Rideau and Ottawa Curling Clubs in Ottawa. Teams from Saskatoon, Saskatchewan won both the men's and women's event. Both teams would go on to win gold medals for Canada at the 2003 World Junior Curling Championships. The men's event was won by the Steve Laycock rink from the Sutherland Curling Club, while the women's event was won by the Marliese Miller (now Kasner) rink from the Nutana Curling Club.

2003 Canadian Junior
Curling Championships
Host cityOttawa, Ontario
ArenaRideau Curling Club and
Ottawa Curling Club
DatesFebruary 1–9
Men's winner Saskatchewan
Curling clubSutherland CC, Saskatoon
SkipSteve Laycock
ThirdChristopher Haichert
SecondMichael Jantzen
LeadKyler Broad
CoachBarry Fiendell
Finalist Alberta
Women's winner Saskatchewan
Curling clubNutana CC, Saskatoon
SkipMarliese Miller
ThirdTeejay Surik
SecondJanelle Lemon
LeadChelsey Bell
CoachBob Miller
Finalist Nova Scotia

Men's

Teams

Province / Territory Skip Third Second Lead Club
 AlbertaDarren MouldingBrock VirtueMatt TaylorNicolas VirtueNorth Hill Community Curling Club, Calgary
 British ColumbiaJason MontgomeryCliff Carr-HiltonMiles CraigWill DugganKerry Park Curling Club, Mill Bay
 ManitobaReid CarruthersAdam WalkerTyler ForrestDaniel FillionPembina Curling Club, Winnipeg
 New BrunswickRyan SherrardDaniel Sherrard (skip)Christopher BesseyJared BezansonRiverside Country Club, Saint John
 Newfoundland and LabradorMatthew BlandfordAlan HamiltonAndrew MercerTim NormanSt. John's Curling Club, St. John's
 Northern OntarioColin KoivulaJustin McCarvilleChris BriandDavid CarrPort Arthur Curling Club, Thunder Bay
 Northwest TerritoriesTrevor MossChris KellnMatthew GreenRob BordenYellowknife Curling Club, Yellowknife
 Nova ScotiaKevin SaccaryScott SaccaryJared BentLuke JohnsonMayflower Curling Club, Halifax
 OntarioMark BiceMike CallanRob PruliereJeff WilsonSarnia Golf & Curling Club, Sarnia
 Prince Edward IslandTyler MacKenzieSteven vanOuwerkerkMatthew PierceyRyan PierceyCornwall Curling Club, Cornwall
 QuebecMartin CreteJonathan TremblayKevin WhiteOlivier LeclercClub de curling Jacques-Cartier, Sillery & Club de curling Victoria, Sainte-Foy
 SaskatchewanSteve LaycockChristopher HaichertMichael JantzenKyler BroadSutherland Curling Club, Saskatoon
 YukonKyle GeeJames BabcockDustin MikkelsenWes KlippertWhitehorse Curling Club, Whitehorse

Standings

Province / Territory W L
 Saskatchewan111
 Quebec93
 Alberta84
 British Columbia84
 Ontario75
 Prince Edward Island75
 Northern Ontario66
 New Brunswick66
 Nova Scotia57
 Newfoundland and Labrador48
 Manitoba48
 Northwest Territories210
 Yukon111

Results

Draw 1

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 0 0 2 0 2 0 2 0 0 1 7
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 1 0 2 0 1 0 1 1 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 0 0 2 0 0 1 0 2 0 1 6
 Quebec (Crete) 0 0 1 0 2 0 0 0 0 2 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 0 0 2 0 1 0 1 0 0 X 4
 Ontario (Bice) 1 0 0 2 0 2 0 2 3 X 10
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
 Saskatchewan (Laycock) 1 1 0 0 3 0 1 0 1 X 7
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 3 0 0 1 1 0 0 1 0 0 6
 Manitoba (Carruthers) 0 0 3 0 0 0 3 0 1 2 9

Draw 2

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Koivula) 0 3 0 0 2 0 3 0 1 X 9
 British Columbia (Montgomery) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 X 3
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 0 0 0 1 0 0 3 3 0 X 7
 Nova Scotia (Saccary) 1 1 0 0 1 0 0 0 1 X 4
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 1 0 1 0 1 0 0 2 0 1 6
 Alberta (Moulding) 0 1 0 0 0 1 1 0 1 0 4

Draw 3

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 4 0 2 0 1 0 3 0 X X 10
 Northwest Territories (Moss) 0 1 0 2 0 1 0 1 X X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 1 0 2 0 4 0 1 0 X X 8
 Yukon (Gee) 0 1 0 1 0 1 0 0 X X 3
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Montgomery) 2 0 2 1 2 0 0 1 X X 8
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 2 0 0 0 1 0 0 X X 3
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 0 1 0 1 0 0 X X X X 2
 New Brunswick (Sherrard) 0 0 1 0 5 2 X X X X 8
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Bice) 1 0 1 1 0 1 2 0 2 X 8
 Northern Ontario (Koivula) 0 0 0 0 1 0 0 1 0 X 2

Draw 4

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 2 0 0 2 0 3 0 0 2 X 9
 New Brunswick (Sherrard) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 1 0 1 0 2 0 0 2 2 X 8
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 1 0 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Bice) 0 3 0 0 0 1 1 0 0 X 5
 Saskatchewan (Laycock) 1 0 1 1 2 0 0 2 2 X 9
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 2 0 1 0 0 0 1 0 0 X 4
 British Columbia (Montgomery) 0 0 0 1 2 1 0 0 2 X 6

Draw 5

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 1 0 0 0 0 0 0 0 X X 1
 Quebec (Crete) 0 0 1 1 2 0 1 2 X X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 0 0 2 0 0 0 0 X X X 2
 Alberta (Moulding) 0 1 0 2 2 1 1 X X X 7
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Koivula) 0 1 0 2 1 1 0 2 1 X 8
 Nova Scotia (Saccary) 0 0 1 0 0 0 2 0 0 X 3
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 0 0 0 2 0 0 0 0 X X 2
 Ontario (Bice) 1 2 0 0 2 2 0 3 X X 10

Draw 6

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Montgomery) 3 0 3 3 0 1 0 2 X X 12
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 1 0 0 2 0 2 0 X X 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 4 1 0 5 0 0 0 1 X X 11
 Northwest Territories (Moss) 0 0 1 0 0 2 1 0 X X 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 2 0 4 1 0 1 X X X X 8
 Manitoba (Carruthers) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 3 0 0 1 1 3 0 0 0 X 8
 Yukon (Gee) 0 1 3 0 0 0 1 0 0 X 5
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 0 3 1 0 4 0 X X X X 8
 Northern Ontario (Koivula) 0 0 0 1 0 1 X X X X 2

Draw 7

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Bice) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 X 4
 Nova Scotia (Saccary) 0 0 2 0 2 0 2 2 0 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 2 0 1 0 3 1 4 X X X 11
 Alberta (Moulding) 0 3 0 1 0 0 0 X X X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
 Northwest Territories (Moss) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Northern Ontario (Koivula) 1 0 0 0 1 0 0 1 1 1 1 6
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 2 1 1 0 0 1 0 0 0 0 5

Draw 8

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Montgomery) 0 1 0 2 1 0 2 0 1 X 7
 Yukon (Gee) 1 0 1 0 0 0 0 1 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 1 0 1 0 0 0 0 1 0 X 3
 Saskatchewan (Laycock) 0 2 0 0 1 1 1 0 1 X 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 1 2 0 0 2 0 0 1 0 0 6
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 0 0 2 0 0 3 0 1 1 7
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 0 3 1 0 0 0 1 X X 5
 Quebec (Crete) 0 1 0 0 2 2 4 0 X X 9

Draw 9

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 0 3 0 1 0 0 1 0 1 6
 Manitoba (Carruthers) 0 0 0 0 0 2 1 0 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 1 0 0 0 2 2 0 1 0 1 7
 Northern Ontario (Koivula) 0 0 0 2 0 0 1 0 1 0 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 0 3 0 1 2 1 0 0 0 1 8
 Ontario (Bice) 0 0 3 0 0 0 2 1 0 0 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 0 1 1 0 3 0 0 0 0 0 5
 New Brunswick (Sherrard) 1 0 0 2 0 2 0 0 1 2 8
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 1 0 2 0 1 0 2 2 0 1 9
 British Columbia (Montgomery) 0 2 0 1 0 1 0 0 2 0 6

Draw 10

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 0 0 0 0 1 0 0 2 1 X 4
 Saskatchewan (Laycock) 1 0 1 1 0 2 1 0 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 2 0 3 1 0 0 3 1 X X 10
 Manitoba (Carruthers) 0 2 0 0 1 1 0 0 X X 4
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Montgomery) 0 0 1 0 0 0 2 1 1 0 5
 Quebec (Crete) 0 2 0 2 1 1 0 0 0 1 7

Draw 11

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 1 1 0 3 0 5 2 X X X 12
 Northwest Territories (Moss) 0 0 1 0 2 0 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
 Northern Ontario (Koivula) 0 0 1 0 2 0 0 2 0 X 5
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 2 0 2 0 3 0 3 X X X 10
 Yukon (Gee) 0 0 0 0 0 2 0 X X X 2
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 0 0 0 3 0 2 1 3 X 9
 Alberta (Moulding) 0 0 0 1 0 1 0 0 0 X 2
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 2 0 0 0 0 2 0 0 1 X 5
 Ontario (Bice) 0 1 0 1 0 0 4 3 0 X 9

Draw 12

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Koivula) 2 0 0 3 2 2 1 X X X 10
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 2 0 0 0 0 0 X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 0 0 1 0 0 0 0 0 0 X 1
 Nova Scotia (Saccary) 0 1 0 0 2 0 0 1 1 X 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Ontario (Bice) 0 1 0 1 1 0 0 0 0 1 0 4
 British Columbia (Montgomery) 0 0 1 0 0 1 1 1 0 0 1 5
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 2 0 3 1 1 0 X X X X 7
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 0 0 2 1 0 2 0 0 1 X 6
 New Brunswick (Sherrard) 2 1 0 0 2 0 2 1 0 X 8

Draw 13

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 1 0 0 1 0 0 0 2 1 1 6
 Quebec (Crete) 0 0 1 0 0 2 1 0 0 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 British Columbia (Montgomery) 0 0 0 1 1 0 3 0 1 0 1 7
 Manitoba (Carruthers) 0 1 0 0 0 2 0 1 0 2 0 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 2 0 0 2 0 3 0 3 0 0 10
 New Brunswick (Sherrard) 0 2 2 0 1 0 1 0 2 1 9
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Koivula) 0 1 0 1 0 4 0 4 X X 10
 Yukon (Gee) 0 0 1 0 1 0 2 0 X X 4

Draw 14

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Bice) 2 1 1 0 0 1 0 0 2 1 8
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 0 0 1 1 0 3 2 0 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 0 2 0 1 0 1 0 4 X X 8
 Northern Ontario (Koivula) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 1 0 0 0 0 0 0 2 1 X 4
 British Columbia (Montgomery) 0 0 3 1 1 0 4 0 0 X 9
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 1 0 0 3 1 2 3 X X X 10
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 1 1 0 0 0 0 X X X 2

Draw 15

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 0 0 0 1 0 0 0 0 2 0 3
 Northwest Territories (Moss) 0 0 0 0 1 0 1 1 0 2 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 0 1 1 0 1 0 3 0 1 X 7
 Ontario (Bice) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 1 0 0 0 0 0 2 0 X X 3
 Saskatchewan (Laycock) 0 0 1 0 2 2 0 3 X X 8
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 2 0 0 1 0 1 0 0 X X 4
 Alberta (Moulding) 0 2 2 0 4 0 0 0 X X 8
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 1 0 1 0 1 0 2 0 2 X 7
 Nova Scotia (Saccary) 0 2 0 2 0 1 0 0 0 X 5

Draw 16

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Laycock) 4 3 2 0 4 0 X X X X 13
 Yukon (Gee) 0 0 0 3 0 1 X X X X 4
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (MacKenzie) 2 0 1 0 0 2 1 0 2 X 8
 Northwest Territories (Moss) 0 1 0 0 1 0 0 2 0 X 4
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Koivula) 0 2 0 0 0 2 0 1 0 0 5
 Quebec (Crete) 0 0 3 0 1 0 1 0 2 2 9
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Montgomery) 0 1 0 2 0 2 0 0 0 1 6
 Alberta (Moulding) 1 0 1 0 3 0 2 1 0 0 8

Draw 17

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Carruthers) 0 0 1 0 1 2 0 1 0 X 5
 Northern Ontario (Koivula) 1 0 0 0 0 0 0 0 2 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 0 0 0 0 0 3 0 0 0 1 4
 Nova Scotia (Saccary) 0 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 0 1 0 0 1 0 0 X X X 2
 New Brunswick (Sherrard) 1 0 3 2 0 0 4 X X X 10
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Gee) 1 0 1 0 1 1 0 1 0 X 5
 Ontario (Bice) 0 1 0 3 0 0 2 0 4 X 10

Draw 18

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Sherrard) 1 0 0 2 0 0 0 X X X 3
 British Columbia (Montgomery) 0 3 2 0 0 3 2 X X X 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Bice) 1 1 0 2 2 1 0 4 X X 11
 Prince Edward Island (MacKenzie) 0 0 1 0 0 0 2 0 X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 0 2 0 0 1 0 0 4 0 0 7
 Saskatchewan (Laycock) 0 0 1 1 0 1 1 0 1 1 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Saccary) 0 0 0 3 0 2 0 0 2 0 7
 Manitoba (Carruthers) 2 0 1 0 3 0 0 1 0 2 9
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Moss) 0 0 1 0 2 0 0 0 X X 3
 Newfoundland and Labrador (Blandford) 3 1 0 1 0 1 1 1 X X 8

Playoffs

Tiebreaker Semifinal Final
 Alberta 9  
 British Columbia 4      Quebec 6  
         Alberta 8  
           Saskatchewan 9
           Alberta 5
           
               
     

Tiebreaker


Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 2 0 0 0 2 0 1 0 4 X 9
 British Columbia (Montgomery) 0 1 0 0 0 2 0 1 0 X 4
Player percentages
 Alberta  British Columbia
Nicolas Virtue85% Will Duggan82%
Matt Taylor92% Miles Craig78%
Brock Virtue75% Cliff Carr-Hilton82%
Darren Moulding84% Jason Montgomery61%
Total84% Total76%

Semifinal

Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Crete) 0 3 0 0 0 1 0 0 2 X 6
 Alberta (Moulding) 0 0 1 1 1 0 2 3 0 X 8
Player percentages
 Quebec  Alberta
Olivier Leclerc90% Nicolas Virtue75%
Kevin White83% Matt Taylor75%
Jonathan Tremblay83% Brock Virtue75%
Martin Crete71% Darren Moulding88%
Total82% Total78%

Final

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Moulding) 1 0 0 1 0 2 0 1 0 X 5
 Saskatchewan (Laycock) 0 1 1 0 2 0 2 0 3 X 9
Player percentages
 Alberta  Saskatchewan
Nicolas Virtue81% Kyler Broad76%
Matt Taylor84% Michael Jantzen86%
Brock Virtue50% Christopher Haichert80%
Darren Moulding71% Steve Laycock84%
Total71% Total82%

Women's

Teams

Province / Territory Skip Third Second Lead Club
 AlbertaDesiree RobertsonCary-Anne SallowsJennifer PerryStephanie JordanGrande Prairie Curling Club, Grande Prairie
 British ColumbiaDesiree SchmidtLeanne PalmerCarly FrewBrittany PalmerTrail Curling Club, Trail
 ManitobaJackie KomyshynAshley GillVanessa HoggAmanda TycholisFort Garry Curling Club, Winnipeg
 New BrunswickBecky AtkinsonCindy SamaanJeanette MurphyLaurel GreenRiverside Country Club, Saint John
 Newfoundland and LabradorJennifer GuzzwellShelley NicholsCarol WebbStephanie LeDrewSt. John's Curling Club, St. John's
 Northern OntarioShana KetonenLiane FossumLarissa StevensMichelle DesandoPort Arthur Curling Club, Thunder Bay
 Northwest TerritoriesHeather WalkerKristan ThompsonLeslie MerrithewFrancesca MarraiYellowknife Curling Club, Yellowknife
 Nova ScotiaRobyn MattiePaige MattieBlisse ComstockGilda ChisholmChedabucto Curling Club, Boylston
 OntarioStephanie GrayLyndsey WilsonMichelle LaidlawAmber GebhardtPalmerston Curling Club, Palmerston
 Prince Edward IslandMeaghan HughesMichelle MackieSinead DolanMichala RobinsonCharlottetown Curling Club, Charlottetown
 QuebecKimberly MastineMeg LeclercAndrea MorinMarie-Eve BoislardClub de curling Windsor, Windsor
 SaskatchewanMarliese MillerTeejay SurikJanelle LemonChelsey BellNutana Curling Club, Saskatoon
 YukonLadene ShawStacey SellarsJessie LeschartMandi ShawWhitehorse Curling Club, Whitehorse

Standings

Province / Territory W L
 Nova Scotia102
 Saskatchewan102
 Newfoundland and Labrador93
 Alberta93
 Ontario93
 Northern Ontario75
 Quebec66
 New Brunswick66
 Manitoba66
 British Columbia39
 Prince Edward Island210
 Northwest Territories111
 Yukon012

Results

Draw 1

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 0 0 2 1 1 0 0 2 0 1 7
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 2 0 0 0 0 0 1 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 0 1 0 0 0 1 0 2 0 X 4
 Quebec (Mastine) 1 0 2 1 3 0 1 0 2 X 10
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 New Brunswick (Atkinson) 1 0 2 0 1 0 2 0 0 1 0 7
 Ontario (Gray) 0 1 0 1 0 1 0 3 1 0 1 8
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Walker) 0 1 1 0 1 0 0 0 0 X 3
 Saskatchewan (Miller) 1 0 0 1 0 2 1 1 5 X 11
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 0 2 0 0 0 X 3
 Manitoba (Komyshyn) 1 0 1 1 1 0 2 2 3 X 11

Draw 2

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 1 0 2 0 2 0 1 0 4 X 10
 British Columbia (Schmidt) 0 0 0 1 0 1 0 1 0 X 3
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Saskatchewan (Miller) 0 0 0 1 0 1 0 2 1 1 0 6
 Nova Scotia (Mattie) 1 1 0 0 2 0 2 0 0 0 1 7
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 0 1 0 2 2 0 0 0 0 X 5
 Alberta (Robertson) 0 0 2 0 0 2 1 1 2 X 8

Draw 3

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 2 3 0 4 0 3 X X X X 12
 Northwest Territories (Walker) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 0 3 1 4 0 7 X X X 16
 Yukon (Shaw) 0 2 0 0 0 1 0 X X X 3
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Schmidt) 0 0 1 1 2 0 1 2 1 X 8
 Prince Edward Island (Hughes) 1 3 0 0 0 1 0 0 0 X 5
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 1 0 2 3 1 0 0 2 1 X 10
 New Brunswick (Atkinson) 0 2 0 0 0 2 2 0 0 X 6
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 2 0 3 0 1 0 0 3 1 X 10
 Northern Ontario (Ketonen) 0 1 0 1 0 1 2 0 0 X 5

Draw 4

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 2 3 0 2 2 0 1 X X X 10
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 3 0 0 1 0 X X X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 0 1 0 1 3 0 2 0 X 8
 Prince Edward Island (Hughes) 0 1 0 1 0 0 1 0 3 X 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 1 0 2 3 0 1 0 4 X X 11
 Saskatchewan (Miller) 0 1 0 0 2 0 2 0 X X 5
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 3 2 2 2 0 0 2 X X X 11
 British Columbia (Schmidt) 0 0 0 0 1 1 0 X X X 2

Draw 5

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 0 1 0 0 1 0 1 X X 3
 Quebec (Mastine) 0 2 0 3 1 0 2 0 X X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 1 0 0 1 0 0 1 0 0 X 3
 Alberta (Robertson) 0 0 5 0 1 0 0 1 1 X 8
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 1 0 0 0 4 0 1 0 X X 6
 Nova Scotia (Mattie) 0 1 3 2 0 3 0 2 X X 11
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Walker) 0 1 0 1 1 0 0 3 0 X 6
 Ontario (Gray) 1 0 3 0 0 2 1 0 3 X 10

Draw 6

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Schmidt) 0 0 0 0 0 1 0 X X X 1
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 2 2 1 1 0 1 X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 1 0 3 0 1 0 4 1 X 10
 Northwest Territories (Walker) 0 0 1 0 1 0 2 0 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 0 2 0 3 0 0 1 1 0 X 7
 Manitoba (Komyshyn) 0 0 1 0 2 1 0 0 1 X 5
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 4 0 4 0 2 1 0 X X X 11
 Yukon (Shaw) 0 2 0 1 0 0 1 X X X 4
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 0 3 1 0 1 1 1 X X X 7
 Northern Ontario (Ketonen) 0 0 0 1 0 0 0 X X X 1

Draw 7

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 3 0 0 0 0 1 0 1 1 0 6
 Nova Scotia (Mattie) 0 1 3 1 1 0 1 0 0 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 X 5
 Alberta (Robertson) 1 0 3 0 2 0 2 0 2 X 10
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 0 0 1 0 1 2 1 1 1 X 7
 Northwest Territories (Walker) 1 0 0 1 0 0 0 0 0 X 2
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 0 0 1 1 1 0 4 1 X X 8
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 0 0 0 0 0 1 0 0 X X 1

Draw 8

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Schmidt) 4 0 1 4 0 0 2 X X X 11
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 0 2 0 X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 1 0 0 3 0 0 0 1 0 5
 Saskatchewan (Miller) 1 0 0 3 0 0 2 0 0 3 9
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 0 1 0 3 0 0 0 2 2 X 8
 Prince Edward Island (Hughes) 0 0 1 0 2 1 2 0 0 X 6
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 2 1 0 2 0 1 0 1 X 8
 Quebec (Mastine) 0 0 0 2 0 2 0 1 0 X 5

Draw 9

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 2 0 0 1 0 0 2 0 1 1 7
 Manitoba (Komyshyn) 0 2 1 0 0 3 0 2 0 0 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Walker) 0 0 1 0 0 2 2 0 1 0 6
 Northern Ontario (Ketonen) 0 2 0 3 1 0 0 1 0 1 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 0 1 0 1 2 0 0 1 0 1 6
 Ontario (Gray) 2 0 1 0 0 0 1 0 1 0 5
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 0 1 0 0 1 0 1 0 2 X 5
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 3 1 0 1 0 1 0 X 6
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 1 0 0 0 0 0 2 0 2 X 5
 British Columbia (Schmidt) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2

Draw 10

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 1 0 2 0 0 0 0 0 2 0 5
 Saskatchewan (Miller) 0 1 0 2 0 1 1 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 0 2 1 1 0 5 X X X 10
 Manitoba (Komyshyn) 0 1 0 0 0 2 0 X X X 3
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Schmidt) 1 0 0 2 0 0 0 0 X X 3
 Quebec (Mastine) 0 0 3 0 1 2 1 2 X X 9

Draw 11

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 2 1 1 3 0 1 0 3 X X 11
 Northwest Territories (Walker) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 1 1 0 2 0 1 0 1 X 6
 Northern Ontario (Ketonen) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 2 2 0 3 0 7 X X X X 14
 Yukon (Shaw) 0 0 1 0 1 0 X X X X 2
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 0 0 1 1 0 2 0 0 1 X 5
 Alberta (Robertson) 1 1 0 0 4 0 1 1 0 X 8
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 0 0 0 1 0 2 1 0 X X 4
 Ontario (Gray) 1 2 2 0 3 0 0 5 X X 13

Draw 12

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 0 5 0 0 4 0 4 X X X 13
 Prince Edward Island (Hughes) 1 0 4 0 0 1 0 X X X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Northwest Territories (Walker) 1 0 2 0 0 1 1 1 0 2 0 8
 Nova Scotia (Mattie) 0 1 0 4 2 0 0 0 1 0 1 9
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 0 1 1 3 0 2 0 2 0 X 9
 British Columbia (Schmidt) 2 0 0 0 2 0 1 0 2 X 7
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 1 0 2 0 0 3 0 2 0 1 9
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 0 1 0 1 2 0 2 0 1 0 7
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 2 0 1 0 1 X 5
 New Brunswick (Atkinson) 2 0 1 1 0 3 0 3 0 X 10

Draw 13

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 1 2 2 0 3 1 1 1 X X 11
 Quebec (Mastine) 0 0 0 3 0 0 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 British Columbia (Schmidt) 0 0 1 0 0 2 0 0 1 0 0 4
 Manitoba (Komyshyn) 0 0 0 2 0 0 0 1 0 1 1 5
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 1 0 0 1 0 0 0 X X X 2
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 2 0 3 1 3 X X X 9
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 3 3 1 1 1 0 X X X X 9
 Yukon (Shaw) 0 0 0 0 0 1 X X X X 1

Draw 14

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 2 0 0 2 0 0 1 0 X X 5
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 0 2 1 0 3 3 0 0 X X 9
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 2 0 1 1 0 0 0 0 0 X 4
 Northern Ontario (Ketonen) 0 1 0 0 2 0 1 2 1 X 7
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Walker) 0 2 0 3 0 1 0 3 1 X 10
 British Columbia (Schmidt) 2 0 2 0 3 0 5 0 0 X 12
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 1 0 3 0 0 0 1 1 0 0 6
 Prince Edward Island (Hughes) 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 5

Draw 15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 0 2 0 2 0 X 5
 Northwest Territories (Walker) 3 0 2 1 1 0 3 0 2 X 12
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 0 1 0 0 2 0 0 1 0 X 4
 Ontario (Gray) 1 0 1 1 0 2 0 0 4 X 9
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 0 0 2 0 1 0 2 0 1 X 6
 Saskatchewan (Miller) 0 1 0 2 0 3 0 3 0 X 9
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 3 0 3 0 1 1 0 2 X X 10
 Alberta (Robertson) 0 2 0 1 0 0 1 0 X X 4
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 1 0 0 0 1 0 2 1 0 5
 Nova Scotia (Mattie) 1 0 0 1 1 0 1 0 0 2 6

Draw 16

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 1 0 3 2 0 5 X X X X 11
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Hughes) 1 0 0 0 1 1 0 4 1 X 8
 Northwest Territories (Walker) 0 3 0 2 0 0 1 0 0 X 6
Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Ketonen) 1 0 0 2 0 0 2 0 1 0 6
 Quebec (Mastine) 0 1 1 0 2 1 0 1 0 1 7
Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Schmidt) 0 0 0 1 1 1 0 0 1 0 4
 Alberta (Robertson) 0 1 2 0 0 0 1 1 0 3 8

Draw 17

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Komyshyn) 2 0 0 4 0 0 1 1 0 0 8
 Northern Ontario (Ketonen) 0 1 2 0 1 2 0 0 2 1 9
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Robertson) 1 0 0 0 0 1 2 1 0 X 5
 Nova Scotia (Mattie) 0 0 0 1 0 0 0 0 1 X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 0 0 2 0 2 0 0 1 2 8
 New Brunswick (Atkinson) 0 1 1 0 1 0 1 0 0 0 4
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon (Shaw) 0 1 0 0 1 0 X X X X 2
 Ontario (Gray) 3 0 4 3 0 1 X X X X 11

Draw 18

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Atkinson) 0 0 2 0 0 0 1 1 1 X 5
 British Columbia (Schmidt) 1 0 0 1 1 0 0 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 1 0 2 0 1 0 2 2 0 X 8
 Prince Edward Island (Hughes) 0 1 0 1 0 1 0 0 2 X 5
Sheet F 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Mastine) 0 0 0 2 0 2 0 0 1 X 5
 Saskatchewan (Miller) 0 1 0 0 2 0 2 1 0 X 6
Sheet H 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 1 0 0 1 0 0 0 X X X 2
 Manitoba (Komyshyn) 0 2 3 0 1 0 3 X X X 9
Sheet J 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories (Walker) 0 3 0 0 0 1 0 X X X 4
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 0 3 3 2 0 1 X X X 10

Playoffs

Tiebreaker #1 Tiebreaker #2 Semifinal Final
 Alberta 11  
 Ontario 6      Newfoundland and Labrador 5  
         Alberta 9  
           Saskatchewan 7  
           Alberta 5  
             
             
           Nova Scotia 4
           Saskatchewan 6
             
             
               
               
                 
                 
     

Tiebreaker #1

Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Gray) 0 2 1 0 1 0 2 0 0 X 6
 Alberta (Robertson) 3 0 0 2 0 2 0 1 3 X 11
Player percentages
 Ontario  Alberta
Amber Gebhardt93% Stephanie Jordan85%
Michelle Laidlaw89% Jennifer Perry81%
Lyndsey Wilson78% Cary-Anne Sallows86%
Stephanie Gray67% Desiree Robertson69%
Total82% Total80%

Tiebreaker #2

Sheet G 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland and Labrador (Guzzwell) 1 1 0 2 0 0 1 0 0 0 5
 Alberta (Robertson) 0 0 2 0 1 1 0 1 1 3 9
Player percentages
 Newfoundland and Labrador  Alberta
Stephanie LeDrew78% Stephanie Jordan78%
Carol Webb75% Jennifer Perry75%
Shelley Nichols59% Cary-Anne Sallows63%
Jennifer Cuzzwell61% Desiree Robertson61%
Total68% Total69%

Semifinal

Sheet I 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Miller) 1 0 0 1 0 1 0 0 2 2 7
 Alberta (Robertson) 0 1 0 0 2 0 0 2 0 0 5
Player percentages
 Saskatchewan  Alberta
Chelsey Bell81% Stephanie Jordan83%
Janelle Lemon78% Jennifer Perry89%
Teejay Surik84% Cary-Anne Sallows89%
Marliese Miller81% Desiree Robertson86%
Total81% Total87%

Final

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Mattie) 1 0 0 1 0 0 2 0 0 0 4
 Saskatchewan (Miller) 0 2 0 0 2 1 0 0 0 1 6
Player percentages
 Nova Scotia  Saskatchewan
Gilda Chisholm73% Chelsey Bell78%
Blisse Comstock63% Janelle Lemon89%
Paige Mattie81% Teejay Surik85%
Robyn Mattie70% Marliese Miller92%
Total72% Total86%
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.