2002 European Aquatics Championships

The 2002 LEN European Championships were held in Berlin, Germany from Monday 29 July to Sunday 4 August 2002 at the Berlin Eurosportpark in the German capital. The 26th edition of the event was organised by the LEN. A total number of 786 swimmers competed, from 38 countries. The event included disciplines of swimming (long course), open water swimming, diving, and synchronized swimming (women). A 10 km open water event, for both men and women was introduced in the open water swimming competition, this was held in Potsdam.

Medal table

  *   Host nation (Germany)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Germany*1512936
2 Russia117826
3 Italy76720
4 Ukraine65617
5 Sweden43411
6 Netherlands4026
7 France2349
8 Poland2114
9 Finland2002
10 Spain1528
11 Austria1214
12 Slovakia1203
13 Croatia1023
14 Hungary0819
15 Belarus0167
16 Romania0123
17  Switzerland0101
18 Greece0011
 Slovenia0011
Totals (19 nations)575757171

Swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle Bartosz Kizierowski
Poland
Lorenzo Vismara
Italy
Oleksandr Volynets
Ukraine
100 m freestyle Pieter van den Hoogenband
Netherlands
Alexander Popov
Russia
Duje Draganja
Croatia
200 m freestyle Pieter van den Hoogenband
Netherlands
Emiliano Brembilla
Italy
Massimiliano Rosolino
Italy
400 m freestyle Emiliano Brembilla
Italy
Massimiliano Rosolino
Italy
Dragoş Coman
Romania
1500 m freestyle Yuri Prilukov
Russia
Christian Minotti
Italy
Igor Chervynskyi
Ukraine
50 m backstroke Thomas Rupprath
Germany
Stev Theloke
Germany
Bartosz Kizierowski
Poland
100 m backstroke Stev Theloke
Germany
Markus Rogan
Austria
Pierre Roger
France
200 m backstroke Gordan Kožulj
Croatia
Markus Rogan
Austria
Marko Strahija
Croatia
50 m breaststroke Oleg Lisogor
Ukraine  WR
Mihály Flaskay
Hungary
Károly Güttler
Hungary
100 m breaststroke Oleg Lisogor
Ukraine
Roman Sloudnov
Russia
Hugues Duboscq
France
200 m breaststroke Davide Rummolo
Italy
Yohan Bernard
France
Roman Sloudnov
Russia
50 m butterfly Jere Hård
Finland
Thomas Rupprath
Germany
Lars Frölander
Sweden
100 m butterfly Thomas Rupprath
Germany
Andriy Serdinov
Ukraine
Denys Sylantyev
Ukraine
200 m butterfly Franck Esposito
France
Denys Sylantyev
Ukraine
Anatoly Polyakov
Russia
200 m individual medley Jani Sievinen
Finland
Alessio Boggiatto
Italy
Markus Rogan
Austria
400 m individual medley Alessio Boggiatto
Italy
István Batházi
Hungary
Nicolas Rostoucher
France
4×100 m freestyle relay  Germany
Lars Conrad
Stefan Herbst
Torsten Spanneberg
Stephan Kunzelmann
 Sweden
Eric la Fleur
Stefan Nystrand
Lars Frölander
Mattias Ohlin
 Italy
Lorenzo Vismara
Christian Galenda
Michele Garcia
Simone Cercato
4×200 m freestyle relay  Italy
Matteo Pelliciari
Emiliano Brembilla
Federico Cappellazzo
Massimiliano Rosolino
 Germany
Moritz Zimmer
Stefan Pohl
Lars Conrad
Stefan Herbst
 Greece
Athanasios Oikonomou
Nikolaos Xylouris
Ioannis Kokkodis
Spyridon Gianniotis
4×100 m medley relay  Russia
Yevgeniy Alechin
Roman Sloudnov
Igor Marchenko
Alexander Popov
 France
Pierre Roger
Hugues Duboscq
Franck Esposito
Romain Barnier
 Germany
Stev Theloke
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Stefan Herbst

Women's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle Therese Alshammar
Sweden
Martina Moravcová
Slovakia
Aleksandra Gerasimenya
Belarus
100 m freestyle Franziska van Almsick
Germany
Martina Moravcová
Slovakia
Alena Popchanka
Belarus
200 m freestyle Franziska van Almsick
Germany
Camelia Potec
Romania
Alena Popchanka
Belarus
400 m freestyle Yana Klochkova
Ukraine
Éva Risztov
Hungary
Camelia Potec
Romania
800 m freestyle Jana Henke
Germany
Éva Risztov
Hungary
Hannah Stockbauer
Germany
50 m backstroke Nina Zhivanevskaya
Spain
Sandra Völker
Germany
Aleksandra Gerasimenya
Belarus
100 m backstroke Stanislava Komarova
Russia
Sandra Völker
Germany
Antje Buschschulte
Germany
200 m backstroke Stanislava Komarova
Russia
Nina Zhivanevskaya
Spain
Irina Amshennikova
Ukraine
50 m breaststroke Emma Igelström
Sweden
Svitlana Bondarenko
Ukraine
Elena Bogomazova
Russia
100 m breaststroke Emma Igelström
Sweden
Svitlana Bondarenko
Ukraine
Elena Bogomazova
Russia
200 m breaststroke Mirna Jukić
Austria
Anne Poleska
Germany
Emma Igelström
Sweden
50 m butterfly Anna-Karin Kammerling
Sweden
Daniela Samulski
Germany
Chantal Groot
Netherlands
100 m butterfly Martina Moravcová
Slovakia
Otylia Jędrzejczak
Poland
Anna-Karin Kammerling
Sweden
200 m butterfly Otylia Jędrzejczak
Poland
Éva Risztov
Hungary
Annika Mehlhorn
Germany
200 m individual medley Yana Klochkova
Ukraine
Hanna Shcherba
Belarus
Alenka Kejžar
Slovenia
400 m individual medley Yana Klochkova
Ukraine
Éva Risztov
Hungary
Nicole Hetzer
Germany
4×100 m freestyle relay  Germany
Katrin Meissner
Petra Dallmann
Sandra Völker
Franziska van Almsick
 Sweden
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
Anna-Karin Kammerling
Therese Alshammar
 Netherlands
Manon van Rooijen
Marleen Veldhuis
Chantal Groot
Wilma van Hofwegen
4×200 m freestyle relay  Germany
Petra Dallmann
Alessa Ries
Hannah Stockbauer
Franziska van Almsick
 Spain
Laura Roca
Melissa Caballero
Erika Villaecija
Tatiana Rouba
 Sweden
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
Lisa Wanberg
Ida Mattson
4×100 m medley relay  Germany
Antje Buschschulte
Simone Weiler
Franziska van Almsick
Sandra Völker
 Sweden
Therese Alshammar
Emma Igelström
Anna-Karin Kammerling
Johanna Sjöberg
 Ukraine
Irina Amshennikova
Svitlana Bondarenko
Yana Klochkova
Olga Mukomol

Open water swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Luca Baldini (ITA)  Thomas Lurz (GER)  Stefano Rubaudo (ITA)
10 km open water  Vladimir Dyatchin (RUS)  Yevgeniy Kochkarov (RUS)  Luca Baldini (ITA)
25 km open water  Yuri Kudinov (RUS)  Gilles Rondy (FRA)  David Meca (ESP)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Viola Valli (ITA)  Hanna Miluska (SUI)  Nadine Pastor (GER)
10 km open water  Edith van Dijk (NED)  Angela Maurer (GER)  Britta Kamrau (GER)
25 km open water  Edith van Dijk (NED)  Olesiya Shalygina (RUS)  Natalia Pankina (RUS)

Diving

Men's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Nicola Marconi
Italy
José Miguel Gil
Spain
Christian Löffler
Germany
3 m springboard Dmitri Sautin
Russia
Andreas Wels
Germany
Vasiliy Lisovskiy
Russia
10 m platform Heiko Meyer
Germany
Imre Lengyel
Hungary
Aliaksandr Varlamau
Belarus
3 m springboard synchro Dmitri Baibakov
Dmitri Sautin
Russia
Tobias Schellenberg
Andreas Wels
Germany
Nicola Marconi
Tommaso Marconi
Italy
10 m platform synchro Anton Zakharov
Roman Volodkov
Ukraine
Imre Lengyel
András Hajnal
Hungary
Aliaksandr Varlamau
Andrei Mamontov
Belarus

Women's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Heike Fischer
Germany
Vera Ilyina
Russia
Natalya Umyskova
Russia
3 m springboard Yuliya Pakhalina
Russia
Ditte Kotzian
Germany
Conny Schmalfuß
Germany
10 m platform Anke Piper
Germany
Tania Cagnotto
Italy
Olga Leonova
Ukraine
3 m springboard synchro Ditte Kotzian
Conny Schmalfuß
Germany
Vera Ilyina
Yuliya Pakhalina
Russia
Tania Cagnotto
Maria Marconi
Italy
10 m platform synchro Ditte Kotzian
Annett Gamm
Germany
Olga Leonova
Olena Zhupina
Ukraine
Yevgeniya Olshevskaya
Svetlana Timoshinina
Russia

Synchronized swimming

Event Gold Silver Bronze
Solo Virginie Dedieu
France
Anastasia Davydova
Russia
Gemma Mengual
Spain
Duet Anastasia Davydova
Anastasiya Yermakova
Russia
Gemma Mengual
Paola Tirados
Spain
Virginie Dedieu
Myriam Glez
France
Team  Russia  Spain  Italy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.