2000 Labatt Brier

The 2000 Labatt Brier, the Canadian men's curling championship, was held from March 4 to 12 at Saskatchewan Place in Saskatoon, Saskatchewan.[1] This was the last Brier sponsored by Labatt.

2000 Labatt Brier
Host citySaskatoon, Saskatchewan
ArenaSaskatchewan Place
DatesMarch 4–12
Attendance248,793
Winner British Columbia
Curling clubRoyal City CC, New Westminster
SkipGreg McAulay
ThirdBrent Pierce
SecondBryan Miki
LeadJody Sveistrup
AlternateDarin Fenton
Finalist New Brunswick (Russ Howard)
« 1999
2001 »

Skip Greg McAulay of British Columbia beat out notable teams such as Kevin Martin and Jeff Stoughton, and went on to defeat Russ Howard with a score of 9–5 in the final.[2]

Teams

Alberta British Columbia Manitoba
Ottewell CC, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: Don Walchuk
Second: Carter Rycroft
Lead: Don Bartlett
Alternate: Jules Owchar

Royal City CC, New Westminster

Skip: Greg McAulay
Third: Brent Pierce
Second: Bryan Miki
Lead: Jody Sveistrup
Alternate: Darrin Fenton

Charleswood CC, Winnipeg

Skip: Jeff Stoughton
Third: Jon Mead
Second: Garry Van Den Berghe
Lead: Doug Armstrong
Alternate: Darryl Gunnlaugson

New Brunswick Newfoundland Northern Ontario
Beaver CC, Moncton

Skip: Russ Howard
Third: Wayne Tallon
Second: Rick Perron
Lead: Grant Odishaw
Alternate: Terry Odishaw

St. John's CC, St. John's

Skip: Rick Rowsell
Third: Peter Hollett
Second: Ken Ellis
Lead: Craig Dowden
Alternate: Wayne Young

Idylwylde CC, Sudbury

Skip: Tim Phillips
Third: Roger Sauve
Second: Ron Henderson
Lead: Dan Sauve
Alternate: Paul Sauve

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
Bridgewater CC, Halifax

Skip: Shawn Adams
Third: Jeff Hopkins
Second: Ben Blanchard
Lead: Jason Blanchard
Alternate: Robert MacArther

Glendale G&CC, Hamilton

Skip: Peter Corner
Third: Todd Brandwood
Second: Drew Macklin
Lead: Dwayne Pyper
Alternate: Bill Mackay

Charlottetown CC, Charlottetown

Skip: Andrew Robinson
Third: Evan Sullivan
Second: Brian Scales
Lead: Bob Pritchett
Alternate: Kevin Champion

Quebec Saskatchewan Yukon/Northwest Territories
CC Victoria, Sainte-Foy

Skip: François Roberge
Third: Maxime Elmaleh
Second: Éric Sylvain
Lead: Jean Gagnon
Alternate: Michel St-Onge

Granite CC, Saskatoon

Skip: Bruce Korte
Third: Darrell McKee
Second: Roger Korte
Lead: Rory Golanowski
Alternate: Neil Cursons

Whitehorse CC, Whitehorse

Skip: Chad Cowan
Third: Doug Bryant
Second: Jason Nolan
Lead: Ross Milward
Alternate: Paul Cowan

Round robin standings

Key
Teams to Playoffs
Teams to Tiebreaker
LocaleSkipWL
 British ColumbiaGreg McAulay92
 New BrunswickRuss Howard83
 QuebecFrançois Roberge83
 ManitobaJeff Stoughton83
 OntarioPeter Corner83
 AlbertaKevin Martin65
 SaskatchewanBruce Korte56
 Prince Edward IslandAndrew Robinson47
 Yukon/Northwest TerritoriesChad Cowan38
 Nova ScotiaShawn Adams38
 NewfoundlandRick Rowsell29
 Northern OntarioTim Phillips29

Round robin results

Draw 1

Saturday, March 4, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 1 0 0 0 0 2 0 0 0 X 3
 British Columbia (McAulay) 0 1 2 0 1 0 0 2 1 X 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 0 0 1 0 2 0 1 0 1 X 5
 Quebec (Roberge) 0 0 0 2 0 1 0 3 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 0 1 0 3 0 0 1 0 0 X 5
 Alberta (Martin) 1 0 1 0 3 1 0 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 1 0 2 0 1 0 3 0 1 0 8
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 1 6

Draw 2

Saturday, March 4, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 0 0 0 2 0 0 X X 3
 Ontario (Corner) 0 2 1 1 1 0 2 1 X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 2 0 2 0 0 1 0 0 0 1 6
 Prince Edward Island (Robinson) 0 1 0 2 1 0 0 1 0 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Northern Ontario (Phillips) 0 1 1 0 1 0 0 1 1 0 2 7
 Nova Scotia (Adams) 1 0 0 2 0 1 1 0 0 0 0 5
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 1 0 0 2 0 2 0 1 0 X 6
 Quebec (Roberge) 0 0 2 0 2 0 5 0 2 X 11

Draw 3

Sunday, March 5, 10:00 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Phillips) 0 2 1 0 2 0 1 0 1 1 8
 New Brunswick (Howard) 3 0 0 3 0 2 0 1 0 0 9
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 1 0 2 0 2 1 0 X X 7
 Newfoundland (Rowsell) 0 0 1 0 0 0 0 1 X X 2

Draw 4

Sunday, March 5, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 1 0 2 0 0 0 0 1 0 X 4
 Northern Ontario (Phillips) 0 1 0 1 0 1 3 0 2 X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Adams) 1 3 0 0 0 1 0 1 0 1 7
 Alberta (Martin) 0 0 1 1 1 0 1 0 2 0 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 0 0 2 0 3 1 1 1 0 X 8
 Prince Edward Island (Robinson) 0 0 0 3 0 0 0 0 1 X 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 1 0 0 5 0 2 0 0 2 X 10
 Saskatchewan (Korte) 0 1 1 0 2 0 1 1 0 X 6

Draw 5

Sunday, March 5, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 1 0 3 0 0 1 0 0 X X 4
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 2 1 0 0 4 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 2 0 3 0 2 2 X X X X 9
 British Columbia (McAulay) 0 0 0 2 0 0 X X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 1 1 0 2 0 0 0 2 0 1 7
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 0 0 1 0 0 2 1 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Robinson) 1 0 1 3 7 X X X X X 12
 Nova Scotia (Adams) 0 2 0 0 0 X X X X X 2

Draw 6

Monday, March 6, 10:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 0 1 2 0 2 0 0 3 X X 8
 Alberta (Martin) 0 0 0 2 0 1 0 0 X X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 2 0 0 2 2 0 0 0 1 X 7
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 0 1 0 0 0 1 1 0 0 X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Adams) 0 2 0 0 1 1 0 0 X X 4
 New Brunswick (Howard) 3 0 2 3 0 0 1 2 X X 11
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 0 0 2 0 0 2 1 1 0 X 6
 Northern Ontario (Phillips) 0 0 0 1 0 0 0 0 1 X 2

Draw 7

Monday, March 6, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Phillips) 0 1 0 0 2 0 2 0 0 X 5
 Newfoundland (Rowsell) 1 0 2 2 0 2 0 2 0 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Robinson) 0 0 0 0 0 0 0 1 0 X 1
 Manitoba (Stoughton) 0 0 1 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 0 4 2 0 0 4 X X X X 10
 Quebec (Roberge) 1 0 0 1 1 0 X X X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 1 0 0 2 0 3 0 1 0 X 7
 Ontario (Corner) 0 1 0 0 1 0 1 0 1 X 4

Draw 8

Monday, March 6, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 1 0 2 1 0 0 1 1 0 0 6
 Nova Scotia (Adams) 0 2 0 0 1 0 0 0 1 1 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 2 0 0 3 0 0 1 0 3 X 9
 Saskatchewan (Korte) 0 1 1 0 2 0 0 2 0 X 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 1 0 0 0 0 2 0 1 1 0 5
 Prince Edward Island (Robinson) 0 2 0 1 0 0 2 0 0 2 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 1 1 0 0 0 1 0 1 0 X 4
 British Columbia (McAulay) 0 0 1 3 0 0 3 0 1 X 8

Draw 9

Tuesday, March 7, 10:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 0 2 0 0 2 0 1 0 0 X 5
 Saskatchewan (Korte) 1 0 3 1 0 1 0 2 2 X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 1 0 0 2 0 3 0 1 0 X 7
 Nova Scotia (Adams) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 0 1 1 0 1 0 2 0 0 0 5
 British Columbia (McAulay) 0 0 0 2 0 0 0 2 1 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 1 0 3 0 2 0 0 4 1 X 11
 Prince Edward Island (Robinson) 0 2 0 1 0 0 3 0 0 X 6

Draw 10

Tuesday, March 7, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Adams) 1 0 0 0 0 1 0 1 0 X 3
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 0 1 2 0 1 0 1 0 1 X 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 1 0 1 0 0 2 0 0 2 0 6
 Alberta (Martin) 0 1 0 0 1 0 2 1 0 2 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Robinson) 1 0 2 1 0 0 1 1 2 X 8
 Northern Ontario (Phillips) 0 2 0 0 1 0 0 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 2 0 1 0 0 1 0 0 2 0 6
 New Brunswick (Howard) 0 1 0 2 1 0 1 2 0 1 8

Draw 11

Tuesday, March 7, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 1 0 0 1 1 0 X X 4
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 3 1 0 0 4 X X 10
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 3 1 0 0 0 0 1 0 1 0 6
 Newfoundland (Rowsell) 0 0 3 0 1 1 0 1 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 1 0 0 2 0 3 0 0 0 2 8
 Ontario (Corner) 0 0 2 0 3 0 0 1 1 0 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Phillips) 1 0 1 0 0 0 0 0 0 X 2
 Quebec (Roberge) 0 1 0 0 1 2 1 1 0 X 6

Draw 12

Wednesday, March 8, 10:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 0 0 3 0 0 1 0 0 3 1 8
 Ontario (Corner) 0 1 0 2 0 0 2 1 0 0 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 0 0 3 0 0 2 0 0 1 X 6
 Prince Edward Island (Robinson) 0 0 0 1 0 0 0 1 0 X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 0 1 0 2 0 1 0 1 0 0 5
 Nova Scotia (Adams) 0 0 2 0 2 0 0 0 0 3 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 0 1 0 3 0 3 X X 8
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 0 1 0 0 1 0 1 0 X X 3

Draw 13

Wednesday, March 8, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Robinson) 1 0 0 0 1 1 0 0 0 X 3
 New Brunswick (Howard) 0 3 1 1 0 0 3 0 1 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 0 0 1 0 1 0 2 1 0 1 6
 Northern Ontario (Phillips) 0 1 0 2 0 1 0 0 1 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 1 0 1 1 0 2 0 0 1 0 6
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 0 1 0 3 1 0 1 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Adams) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 1 6
 Newfoundland (Rowsell) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 0 4

Draw 14

Wednesday, March 8, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Phillips) 1 0 0 0 0 1 0 X X X 2
 British Columbia (McAulay) 0 2 1 2 1 0 2 X X X 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 1 0 5 0 0 3 1 X X X 10
 Quebec (Roberge) 0 2 0 1 0 0 0 X X X 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
 Alberta (Martin) 0 0 3 0 2 0 0 2 0 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 2 0 1 0 2 0 0 0 1 X 6
 Saskatchewan (Korte) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3

Draw 15

Thursday, March 9, 10:00 am

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (Korte) 2 0 2 0 1 0 0 1 0 X 6
 Prince Edward Island (Robinson) 0 1 0 1 0 1 0 0 0 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Martin) 1 0 1 2 0 0 1 2 0 1 8
 Northern Ontario (Phillips) 0 1 0 0 2 0 0 0 2 0 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 0 2 0 2 0 1 2 0 0 0 7
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 1 0 1 0 1 0 0 1 1 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 2 0 0 0 3 0 2 0 3 X 10
 Newfoundland (Rowsell) 0 2 1 0 0 2 0 1 0 X 6

Draw 16

Thursday, March 9, 2:30 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Yukon/Northwest Territories (Cowan) 0 2 1 0 3 0 2 0 1 X 9
 New Brunswick (Howard) 0 0 0 1 0 2 0 2 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Rowsell) 1 0 0 3 0 1 0 1 0 0 6
 Ontario (Corner) 0 1 1 0 4 0 0 0 1 1 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 1 0 1 0 2 0 0 1 0 2 7
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 1 0 1 2 0 1 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 1 0 2 0 0 2 0 2 1 X 8
 Nova Scotia (Adams) 0 2 0 1 0 0 1 0 0 X 4

Draw 17

Thursday, March 9, 8:00 pm

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Stoughton) 0 1 0 1 0 1 1 0 1 0 5
 Quebec (Roberge) 1 0 2 0 1 0 0 1 0 1 6
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Adams) 1 0 1 0 0 0 1 1 0 X 4
 British Columbia (McAulay) 0 2 0 1 1 2 0 0 2 X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northern Ontario (Phillips) 0 0 1 0 1 1 0 2 0 X 5
 Saskatchewan (Korte) 1 1 0 2 0 0 2 0 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Robinson) 1 0 1 1 0 1 0 1 0 3 8
 Alberta (Martin) 0 2 0 0 2 0 2 0 1 0 7

Tiebreaker

Friday, March 10, 10:00 am

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Corner) 1 0 1 1 0 1 0 0 1 0 5
 Manitoba (Stoughton) 0 3 0 0 1 0 1 1 0 1 7
Player percentages
 Ontario  Manitoba
Dwayne Pyper95% Doug Armstrong85%
Drew Macklin81% Garry Van Den Berghe93%
Todd Brandwood80% Jon Mead95%
Peter Corner84% Jeff Stoughton91%
Total85% Total91%

Playoffs

  Page playoffs Semifinal Final
                           
1  British Columbia 5  
2  New Brunswick 3         1  British Columbia 9
      2  New Brunswick 8   2  New Brunswick 5
  3  Quebec 5  
3  Quebec 7
4  Manitoba 5  

1 vs. 2

Friday, March 10, 8:00 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 1 0 1 1 0 0 1 1 0 X 5
 New Brunswick (Howard) 0 1 0 0 1 0 0 0 1 X 3
Player percentages
 British Columbia  New Brunswick
Jody Sveistrup88% Grant Odishaw93%
Bryan Miki88% Rick Perron91%
Brent Pierce91% Wayne Tallon73%
Greg McAulay89% Russ Howard80%
Total89% Total84%

3 vs. 4

Friday, March 10, 2:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Roberge) 1 0 3 0 2 0 0 0 1 X 7
 Manitoba (Stoughton) 0 2 0 2 0 0 1 0 0 X 5
Player percentages
 Quebec  Manitoba
Jean Gagnon89% Doug Armstrong91%
Éric Sylvain80% Garry Van Den Berghe94%
Maxime Elmaleh91% Jon Mead86%
François Roberge93% Jeff Stoughton74%
Total88% Total86%

Semifinal

Saturday, March 11, 1:30 pm

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Howard) 0 3 0 1 0 1 1 0 2 X 8
 Quebec (Roberge) 1 0 1 0 2 0 0 1 0 X 5
Player percentages
 New Brunswick  Quebec
Grant Odishaw86% Jean Gagnon96%
Rick Perron88% Éric Sylvain79%
Wayne Tallon79% Maxime Elmaleh85%
Russ Howard88% François Roberge80%
Total85% Total85%

Final

Sunday, March 12, 1:30 pm

Sheet B [3] 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (McAulay) 0 2 0 1 1 0 0 2 3 X 9
 New Brunswick (Howard) 0 0 2 0 0 2 1 0 0 X 5
Player percentages
 British Columbia  New Brunswick
Jody Sveistrup83% Grant Odishaw90%
Bryan Miki98% Rick Perron84%
Brent Pierce91% Wayne Tallon74%
Greg McAulay75% Russ Howard76%
Total87% Total81%

Statistics

Top 5 player percentages

Round Robin only

Leads%
Rory Golanowski90
Don Bartlett89
Dwayne Pyper89
Jean Gagnon89
Doug Armstrong89
Seconds%
Éric Sylvain91
Carter Rycroft86
Bryan Miki86
Drew Macklin85
Ken Ellis84
Thirds%
Don Walchuk89
Jon Mead86
Brent Pierce86
Todd Brandwood85
Doug Bryant83
Skips%
Jeff Stoughton88
Peter Corner86
Russ Howard86
Bruce Korte84
François Roberge82

Team percentages

Round Robin only

ProvinceSkip%
 ManitobaJeff Stoughton87
 OntarioPeter Corner86
 QuebecFrançois Roberge86
 AlbertaKevin Martin85
 British ColumbiaGreg McAulay85
 SaskatchewanBruce Korte84
 New BrunswickRuss Howard83
 Yukon/Northwest TerritoriesChad Cowan80
 NewfoundlandRick Rowsell79
 Nova ScotiaShawn Adams77
 Prince Edward IslandAndrew Robinson77
 Northern OntarioTim Phillips76

References

  1. "2000 Labatt Brier". Soudog's Curling History Site. Retrieved 30 December 2012.
  2. "2000 Labatt Brier Archived Statistics" (PDF). Canadian Curling Association. Archived from the original (PDF) on 11 November 2017. Retrieved 30 December 2012.
  3. Video (full game): 2000 Labatt Brier - Final - British Columbia (Greg McAulay) vs New Brunswick (Russ Howard) on YouTube
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.