1997 European Aquatics Championships

The 1997 LEN European Aquatics Championships were held in Seville, Spain from Tuesday 19 August to Sunday 24 August, in the 50 m pool of the Centro Deportivo San Pablo. The 23rd edition of the event was organised by the LEN. Besides swimming there were titles contested in open water swimming, diving, synchronized swimming (women) and for the last time water polo.

1997 European Aquatics Championships
Host citySevilla
Country Spain
Sport(s)5
Events51
Opening ceremony19 August 1997 (1997-08-19)
Closing ceremony24 August 1997 (1997-08-24)
<  1995 1999  >

The swimming championships resulted in two European records: Ágnes Kovács on the women's 200 m breaststroke and Russia in the men's 4×100 m freestyle relay. Alexander Popov returned in competition after being stabbed down in Moscow, shortly after the 1996 Summer Olympics in Atlanta, Georgia.

Medal table

  *   Host nation (Spain)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia169328
2 Germany1581033
3 Hungary4127
4 Italy35513
5 Netherlands2237
6 Spain*2226
7 Ireland2204
8 Great Britain2136
9 Belarus2013
10 France17412
11 Sweden1337
12 Denmark1023
13 Ukraine0639
14 Slovakia0303
15 Poland0112
16 Israel0101
 Yugoslavia0101
18 Czech Republic0033
19 Belgium0022
20 Austria0011
 Finland0011
 Romania0011
Totals (22 nations)515250153

Swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle Alexander Popov
Russia
Mark Foster
Great Britain
Julien Sicot
France
100 m freestyle Alexander Popov
Russia
Lars Frölander
Sweden
Oleg Rykhlevich
Belarus
200 m freestyle Paul Palmer
Great Britain
Massimiliano Rosolino
Italy
Béla Szabados
Hungary
400 m freestyle Emiliano Brembilla
Italy
Massimiliano Rosolino
Italy
Paul Palmer
Great Britain
1500 m freestyle Emiliano Brembilla
Italy
Igor Snitko
Ukraine
Denis Zavhorodny
Ukraine
100 m backstroke Martin López-Zubero
Spain
Eithan Urbach
Israel
Vladimir Selkov
Russia
200 m backstroke Vladimir Selkov
Russia
Emanuele Merisi
Italy
Ralf Braun
Germany
100 m breaststroke Aleksandr Gukov
Belarus
Károly Güttler
Hungary
Daniel Málek
Czech Republic
200 m breaststroke Aleksandr Gukov
Belarus
Andrey Korneyev
Russia
Daniel Málek
Czech Republic
100 m butterfly Lars Frölander
Sweden
Denys Sylantyev
Ukraine
Franck Esposito
France
200 m butterfly Franck Esposito
France
Denys Sylantyev
Ukraine
Stephen Parry
Great Britain
200 m individual medley Marcel Wouda
Netherlands
Xavier Marchand
France
Jani Sievinen
Finland
400 m individual medley Marcel Wouda
Netherlands
Frederik Hviid
Spain
Robert Seibt
Germany
4×100 m freestyle relay  Russia
Alexander Popov
Roman Yegorov
Denis Pimankov
Vladimir Pyshnenko
 Germany
Alexander Lüderitz
Steffen Zesner
Christian Tröger
Torsten Spanneberg
 Netherlands
Bram van Haandel
Martijn Zuijdweg
Mark Veens
Pieter van den Hoogenband
4×200 m freestyle relay  Great Britain
Paul Palmer
Andrew Clayton
Gavin Meadows
James Salter
 Netherlands
Pieter van den Hoogenband
Mark van der Zijden
Martijn Zuijdweg
Marcel Wouda
 Germany
Lars Conrad
Christian Keller
Stefan Pohl
Steffen Zesner
4×100 m medley relay  Russia
Vladimir Selkov
Andrey Korneyev
Vladislav Kulikov
Alexander Popov
 Germany
Ralf Braun
Jens Kruppa
Thomas Rupprath
Christian Tröger
 Poland
Mariusz Siembida
Marek Krawczyk
Marcin Kaczmarek
Bartosz Kizierowski

Women's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle Natalya Meshcheryakova
Russia
Sandra Völker
Germany
Therese Alshammar
Sweden
100 m freestyle Sandra Völker
Germany
Martina Moravcová
Slovakia
Antje Buschschulte
Germany
200 m freestyle Michelle Smith
Ireland
Nadezhda Chemezova
Russia
Camelia Potec
Romania
400 m freestyle Dagmar Hase
Germany
Michelle Smith
Ireland
Kerstin Kielgass
Germany
800 m freestyle Kerstin Kielgass
Germany
Carla Geurts
Netherlands
Jana Henke
Germany
100 m backstroke Antje Buschschulte
Germany
Roxana Maracineanu
France
Sandra Völker
Germany
200 m backstroke Cathleen Rund
Germany
Antje Buschschulte
Germany
Roxana Maracineanu
France
100 m breaststroke Ágnes Kovács
Hungary
Svitlana Bondarenko
Ukraine
Brigitte Becue
Belgium
200 m breaststroke Ágnes Kovács
Hungary
Alicja Pęczak
Poland
Brigitte Becue
Belgium
100 m butterfly Mette Jacobsen
Denmark
Martina Moravcová
Slovakia
Johanna Sjöberg
Sweden
200 m butterfly María Peláez
Spain
Michelle Smith
Ireland
Mette Jacobsen
Denmark
200 m individual medley Oxana Verevka
Russia
Martina Moravcová
Slovakia
Yana Klochkova
Ukraine
400 m individual medley Michelle Smith
Ireland
Yana Klochkova
Ukraine
Hana Černá
Czech Republic
4×100 m freestyle relay  Germany
Katrin Meissner
Simone Osygus
Antje Buschschulte
Sandra Völker
 Sweden
Louise Jöhncke
Josefin Lillhage
Malin Svahnström
Therese Alshammar
 Russia
Svetlana Lesyukova
Natalya Meshcheryakova
Inna Yaitskaya
Nadezhda Chemezova
4×200 m freestyle relay  Germany
Dagmar Hase
Janina Götz
Antje Buschschulte
Kerstin Kielgass
 Sweden
Louise Jöhncke
Josefin Lillhage
Johanna Sjöberg
Malin Svahnström
 Denmark
Britt Raaby
Berit Puggaard
Mette Jacobsen
Ditte Jensen
4×100 m medley relay  Germany
Antje Buschschulte
Sylvia Gerasch
Katrin Meissner
Sandra Völker
 Russia
Olga Kochetkova
Olga Landik
Svetlana Pozdeyeva
Natalya Meshcheryakova
 Great Britain
Sarah Price
Jaime King
Caroline Foot
Karen Pickering

Open water swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Aleksey Akatyev (RUS)  Yevgeny Bezruchenko (RUS)  Luca Baldini (ITA)
25 km open water  Aleksey Akatyev (RUS)  Christof Wandratsch (GER)
 Stéphane Lecat (FRA)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Peggy Büchse (GER)  Valeria Casprini (ITA)  Rita Kovács (HUN)
25 km open water  Rita Kovács (HUN)  Valeria Casprini (ITA)  Edith van Dijk (NED)

Diving

Men's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Andreas Wels
Germany
Holger Schlepps
Germany
Rafael Álvarez
Spain
3 m springboard Dmitri Sautin
Russia
Andreas Wels
Germany
Stefan Ahrens
Germany
10 m platform Jan Hempel
Germany
Yaroslav Makogin
Ukraine
Heiko Meyer
Germany
3 m springboard synchro Holger Schlepps
Alexander Mesch
Germany
José Luis Hidalgo
Rubén Santos
Spain
Donald Miranda
Nicola Marconi
Italy
10 m platform synchro Jan Hempel
Michael Kühne
Germany
Igor Lukashin
Aleksandr Varlamov
Russia
Frédéric Pierre
Gilles Emptoz-Lacote
France

Women's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Vera Ilyina
Russia
Irina Lashko
Russia
Dörte Lindner
Germany
3 m springboard Yuliya Pakhalina
Russia
Vera Ilyina
Russia
Anna Lindberg
Sweden
10 m platform Olga Kristoforova
Russia
Annika Walter
Germany
Svitlana Serbina
Ukraine
3 m springboard synchro Claudia Bockner
Conny Schmalfuss
Germany
Irina Lashko
Yuliya Pakhalina
Russia
Julia Cruz
Dolores Sáez
Spain
10 m platform synchro Ute Wetzig
Anke Piper
Germany
Julie Danaux
Odile Arboles-Souchon
France
Marion Reiff
Anja Richter
Austria

Synchronized swimming

Event Gold Silver Bronze
Solo Olga Sedakova
Russia
Virginie Dedieu
France
Giovanna Burlando
Italy
Duet Olga Brusnikina
Mariya Kiselyova
Russia
Virginie Dedieu
Myriam Lignot
France
Giada Ballan
Serena Bianchi
Italy
Team  Russia  France  Italy

Water polo

Men's team event

Event Gold Silver Bronze
Team competition  Hungary  Yugoslavia  Russia

Women's team event

Event Gold Silver Bronze
Team competition  Italy  Russia  Netherlands
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.