1995 European Aquatics Championships

The European LC Championships 1995 in aquatics were staged in Vienna, Austria from 2227 August. The competition, organised by the LEN, was held in a temporary pool in the Prater Stadium. The aquatics championships featured contests in swimming, open water swimming, diving, synchronized swimming (women only) and water polo. It was the third time the European Aquatics Championships were held in Vienna, after 1950 and 1974.

1995 European Aquatics Championships
Host cityVienna
Country Austria
Sport(s)5
Events47
Opening ceremony22 August 1995 (1995-08-22)
Closing ceremony27 August 1995 (1995-08-27)
<  1993 1997  >

Medal table

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Russia172423
2 Germany13131137
3 Hungary37111
4 Belgium3126
5 Finland3014
6 Denmark2226
7 Italy2169
8 Ireland2103
9 Sweden1528
10 Netherlands1326
11 France0426
12 Ukraine0314
13 Great Britain0257
14 Poland0235
15 Romania0101
16 Norway0022
17 Belarus0011
 Czech Republic0011
 Greece0011
 Spain0011
Totals (20 nations)474748142

Swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
Alexander Popov
 Russia
22.25 Christophe Kalfayan
 France
22.63 Torsten Spanneberg
 Germany
22.66
100 m freestyle
Alexander Popov
 Russia
49.10 Torsten Spanneberg
 Germany
49.67 Björn Zikarsky
 Germany
50.23
200 m freestyle
Jani Sievinen
 Finland
1:48.98 Anders Holmertz
 Sweden
1:49.12 Antti Kasvio
 Finland
1:49.24
400 m freestyle
Steffen Zesner
 Germany
3:50.35 Paul Palmer
 Great Britain
3:50.43 Anders Holmertz
 Sweden
3:51.01
1500 m freestyle
Jörg Hoffmann
 Germany
15:11.25 Graeme Smith
 Great Britain
15:11.90 Steffen Zesner
 Germany
15:20.46
100 m backstroke
Vladimir Selkov
 Russia
55.48 Jirka Letzin
 Germany
56.24 Stefaan Maene
 Belgium
56.32
200 m backstroke
Vladimir Selkov
 Russia
1:58.48 Nicolae Butacu
 Romania
1:59.96 Adam Ruckwood
 Great Britain
2:00.16
100 m breaststroke
Frédérik Deburghgraeve
 Belgium
1:01.12 Károly Güttler
 Hungary
1:01.38 Andrey Korneyev
 Russia
1:01.79
200 m breaststroke
Andrey Korneyev
 Russia
2:12.62 Károly Güttler
 Hungary
2:12.95 Frédérik Deburghgraeve
 Belgium
2:14.01
100 m butterfly
Denis Pankratov
 Russia
52.32
WR
Denys Sylantyev
 Ukraine
53.37 Rafał Szukała
 Poland
53.45
200 m butterfly
Denis Pankratov
 Russia
1:56.34 Konrad Gałka
 Poland
1:59.50 Chris-Carol Bremer
 Germany
1:59.96
200 m individual medley
Jani Sievinen
 Finland
1:58.61 Attila Czene
 Hungary
2:00.88 Christian Keller
 Germany
2:02.24
400 m individual medley
Jani Sievinen
 Finland
4:14.75 Marcin Malinski
 Poland
4:18.32 Luca Sacchi
 Italy
4:18.82
4 × 100 m freestyle relay
 Russia
Vladimir Predkin
Roman Shegolov
Roman Yegorov
Alexander Popov
3:18.84  Germany
Christian Tröger
Christian Keller
Torsten Spanneberg
Björn Zikarsky
3:19.76  Sweden
Lars Frölander
Christer Wallin
Fredrik Letzler
Anders Holmertz
3:21.07
4 × 200 m freestyle relay
 Germany
Christian Keller
Oliver Lampe
Torsten Spanneberg
Steffen Zesner
7:18.22  Sweden
Christer Wallin
Anders Holmertz
Lars Frölander
Chris Eliasson
7:19.95  Italy
Massimiliano Rosolino
Pier Maria Siciliano
Emanuele Merisi
Emanuele Idini
7:20.96
4 × 100 m medley relay
 Russia
Vladimir Selkov
Andrey Korneyev
Denis Pankratov
Alexander Popov
3:38.11
ER
 Hungary
Tamás Deutsch
Károly Güttler
Péter Horváth
Attila Czene
3:40.88  Germany
Tino Weber
Mark Warnecke
Fabian Hieronimus
Björn Zikarsky
3:41.55

Women's events

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
Linda Olofsson
 Sweden
25.76 Franziska van Almsick
 Germany
25.80 Angela Postma
 Netherlands
25.86
100 m freestyle
Franziska van Almsick
 Germany
55.34 Mette Jacobsen
 Denmark
56.02 Karen Pickering
 Great Britain
56.05
200 m freestyle
Kerstin Kielgass
 Germany
2:00.56 Malin Nilsson
 Sweden
2:01.35 Mette Jacobsen
 Denmark
Karen Pickering
 Great Britain
2:01.52
400 m freestyle
Franziska van Almsick
 Germany
4:08.37 Carla Geurts
 Netherlands
4:10.73 Irene Dalby
 Norway
4:13.44
800 m freestyle
Julia Jung
 Germany
8:36.08 Jana Henke
 Germany
8:36.68 Irene Dalby
 Norway
8:38.82
100 m backstroke
Mette Jacobsen
 Denmark
1:02.46 Cathleen Rund
 Germany
1:02.91 Nina Zhivanevskaya
 Russia
1:03.06
200 m backstroke
Krisztina Egerszegi
 Hungary
2:07.24 Dagmar Hase
 Germany
2:10.60 Cathleen Rund
 Germany
2:10.96
100 m breaststroke
Brigitte Becue
 Belgium
1:09.30 Svitlana Bondarenko
 Ukraine
1:09.73 Ágnes Kovács
 Hungary
1:10.77
200 m breaststroke
Brigitte Becue
 Belgium
2:27.60 Svitlana Bondarenko
 Ukraine
2:30.50 Alicja Pęczak
 Poland
2:30.59
100 m butterfly
Mette Jacobsen
 Denmark
1:00.64 Ilaria Tocchini
 Italy
1:01.13 Cécile Jeanson
 France
1:01.15
200 m butterfly
Michelle Smith
 Ireland
2:11.60 Mette Jacobsen
 Denmark
2:12.29 Sophia Skou
 Denmark
2:13.31
200 m individual medley
Michelle Smith
 Ireland
2:15.27 Brigitte Becue
 Belgium
2:16.15 Alicja Pęczak
 Poland
2:17.42
400 m individual medley
Krisztina Egerszegi
 Hungary
4:40.33 Michelle Smith
 Ireland
4:42.81 Cathleen Rund
 Germany
4:46.22
4 × 100 m freestyle relay
 Germany
Franziska van Almsick
Simone Osygus
Kerstin Kielgass
Daniela Hunger
3:43.22  Sweden
Louise Jöhncke
Louise Karlsson
Linda Olofsson
Ellenor Svensson
3:45.21  Great Britain
Sue Rolph
Claire Huddart
Alex Bennett
Karen Pickering
3:46.89
4 × 200 m freestyle relay
 Germany
Dagmar Hase
Julia Jung
Kerstin Kielgass
Franziska van Almsick
8:06.11  Netherlands
Carla Geurts
Minouche Smit
Patricia Stokkers
Kirsten Vlieghuis
8:10.17  Great Britain
Vickey Horner
Claire Huddart
Katja Goddard
Alex Bennett
8:14.31
4 × 100 m medley relay
 Germany
Cathleen Rund
Jana Dörries
Julia Voitowitch
Franziska van Almsick
4:09.97  Hungary
Krisztina Egerszegi
Ágnes Kovács
Edit Klocker
Gyöngyver Lakos
4:12.00  Spain
María Tato
María Olay
María Peláez
Claudia Franco
4:12.52

Open water swimming

Men's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Aleksey Akatyev (RUS)  Christof Wandratsch (GER)  Samuele Pampana (ITA)
25 km open water  Christof Wandratsch (GER)  Aleksey Akatyev (RUS)  Stéphane Lecat (FRA)

Women's events

Event Gold Silver Bronze
5 km open water  Rita Kovács (HUN)  Peggy Büchse (GER)  Valeria Casprini (ITA)
25 km open water  Peggy Büchse (GER)  Edith van Dijk (NED)  Yvetta Hlaváčová (CZE)

Diving

Men's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Edwin Jongejans
Netherlands
Joakim Andersson
Sweden
Boris Lietzow
Germany
3 m springboard Dmitri Sautin
Russia
Jan Hempel
Germany
Roman Volodkov
Ukraine
10 m platform Vladimir Timoshinin
Russia
Jan Hempel
Germany
Dmitri Sautin
Russia

Women's events

Event Gold Silver Bronze
1 m springboard Vera Ilyina
Russia
Dörte Lindner
Germany
Svetlana Alekseyeva
Belarus
3 m springboard Vera Ilyina
Russia
Yuliya Pakhalina
Russia
Claudia Bockner
Germany
10 m platform Ute Wetzig
Germany
Conny Schmalfuss
Germany
Svetlana Timoshinina
Russia

Synchronized swimming

Event Gold Silver Bronze
Solo Olga Sedakova
Russia
Marianne Aeschbacher
France
Christina Thalassinidou
Greece
Duet Yelena Azarova
Mariya Kiselyova
Russia
Marianne Aeschbacher
Myriam Lignot
France
Giovanna Burlando
Manuela Carnini
Italy
Team  Russia  France  Italy

Water polo

Men's team event

Event Gold Silver Bronze
Team competition  Italy  Hungary  Germany

Women's team event

Event Gold Silver Bronze
Team Competition  Italy  Hungary  Netherlands
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.