1990 World Junior Championships in Athletics

The 3rd World Junior Championships in Athletics was the 1990 edition of the World Junior Championships in Athletics. It was held in Plovdiv, Bulgaria on 8–12 August.

1990 World Junior Championships in Athletics
The host stadium in Plovdiv
Host city Plovdiv, Bulgaria
Nations participating87
Athletes participating987
Events41
Dates8–12 August
Main venue9th September Stadium
<  1988 Sudbury 1992 Seoul  >

Results

Men

Event Gold Silver Bronze
100 metres
Davidson Ezinwa
 Nigeria
10.17 =CR Jason Livingston
 Great Britain
10.25 Rodney Bridges
 United States
10.37
200 metres
Aleksandr Goremykin
 Soviet Union
20.47 CR Davidson Ezinwa
 Nigeria
20.75 James Stallworth
 United States
20.81
400 metres
Chris Nelloms
 United States
45.43 CR Rico Lieder
 East Germany
46.28 Mark Richardson
 Great Britain
46.33
800 metres
Desta Asgedom
 Ethiopia
1:46.35 CR Jonah Birir
 Kenya
1:46.61 Norberto Téllez
 Cuba
1:47.33
1500 metres
Moses Kiptanui
 Kenya
3:38.32 CR Alemayehu Roba
 Ethiopia
3:41.71 Desta Asgedom
 Ethiopia
3:43.38
5000 metres
Fita Bayissa
 Ethiopia
13:42.59 CR Abreham Assefa
 Ethiopia
13:44.63 Francesco Bennici
 Italy
13:47.10
10,000 metres
Richard Chelimo
 Kenya
28:18.57 CR Ismael Kirui
 Kenya
28:40.77 Juma Ninga
 Tanzania
28:41.90
20 kilometres road run
Cosmas Ndeti
 Kenya
59:42 Juma Ninga
 Tanzania
1:00:30 Dagane Dabela
 Ethiopia
1:01:02
110 metres hurdles
Antti Haapakoski
 Finland
13.74 Alexis Sánchez
 Cuba
13.75 Kyle Vander-Kuyp
 Australia
13.85
400 metres hurdles
Rohan Robinson
 Australia
49.73 Yoshihiko Saito
 Japan
49.99 Aleksandr Belikov
 Soviet Union
50.22
3000 metres steeplechase
Matthew Birir
 Kenya
8:31.02 CR Francisco Munuera
 Spain
8:41.03 Simeon Rono
 Kenya
8:42:05
10,000 metres walk
Ilya Markov
 Soviet Union
39:55.52 Alberto Cruz
 Mexico
39:56.49 Jefferson Pérez
 Ecuador
40:08.23
4 × 100 metres relay
 United States
Chris Nelloms
Rodney Bridges
Reggie Harris
James Stallworth
39.13 CR  Soviet Union
Sergejs Insakovs
Konstantin Gromadskiy
Vitaliy Semyonov
Aleksandr Goremykin
39.58  Nigeria
Innocent Asonze
Davidson Ezinwa
Nnamdi Anusim
Osmond Ezinwa
39.68
4 × 400 metres relay
 United States
Derek Mills
Marvin Samuels
Reggie Harris
Chris Nelloms
3:02.26  Great Britain
David Grindley
Adrian Patrick
Craig Winrow
Mark Richardson
3:03.80  Australia
Matthew Burmeister
Rohan Robinson
Simon Hollingsworth
Paul Greene
3:05.51
High jump
Dragutin Topić
 Yugoslavia
2.37 WJR Tim Forsyth
 Australia
2.29 Stevan Zorić
 Yugoslavia
2.26
Pole vault
Jean Galfione
 France
5.45 Dmitriy Kurkulin
 Soviet Union
5.40 Miroslav Dukov
 Bulgaria
5.40
Long jump
James Stallworth
 United States
8.12 CR Dion Bentley
 United States
8.05 Kareem Streete-Thompson
 Cayman Islands
7.94
Triple jump
Sergey Bykov
 Soviet Union
16.98 CR Yoelbi Quesada
 Cuba
16.62 Nikolai Raev
 Bulgaria
16.22
Shot put
Viktor Bulat
 Soviet Union
19.21 CR Xie Shengying
 China
18.57 Yuriy Ivanov
 Soviet Union
18.13
Discus throw
Ilian Iliev
 Bulgaria
58.28 Frank Bicet
 Cuba
57.10 Jan Engelmann
 East Germany
56.82
Javelin throw
Tommi Viskari
 Finland
73.88 Dariusz Trafas
 Poland
72.76 Jarkko Heimonen
 Finland
72.30
Hammer throw
Andrey Debeliy
 Soviet Union
70.60 Savvas Saritzoglou
 Greece
70.32 Andrey Budykin
 Soviet Union
69.36
Decathlon
Eric Kaiser
 West Germany
7762 Jarkko Finni
 Finland
7698 David Bigham
 Great Britain
7488
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Women

Event Gold Silver Bronze
100 metres
Andrea Philipp
 East Germany
11.36 Nikole Mitchell
 Jamaica
11.47 Lucrécia Jardim
 Portugal
11.52
200 metres
Diane Smith
 Great Britain
23.10 CR Zundra Feagin
 United States
23.13 Lucrécia Jardim
 Portugal
23.26
400 metres
Fatima Yusuf
 Nigeria
50.62 CR Charity Opara
 Nigeria
51.28 Manuela Derr
 East Germany
51.95
800 metres
Liu Li
 China
2:03.65 Magdalena Nedelcu
 Romania
2:04.52 Aurica Rautu
 Romania
2:04.78
1500 metres
Qu Yunxia
 China
4:13.67 Claudia Mirela Bortoi
 Romania
4:14.19 Malin Ewerlöf
 Sweden
4:14.61
3000 metres
Simona Staicu
 Romania
9:09.57 Liu Shixiang
 China
9:10.54 Hatsumi Matsumoto
 Japan
9:11.92
10,000 metres
Derartu Tulu
 Ethiopia
32:56.26 Rika Ota
 Japan
33:06.85 Lydia Cheromei
 Kenya
33:20.83
100 metres hurdles
Gillian Russell
 Jamaica
13.31 Keri Maddox
 Great Britain
13.38 Ilka Rönisch
 East Germany
13.41
400 metres hurdles
Nelli Voronkova
 Soviet Union
55.84 Marjana Lužar
 Yugoslavia
56.74 Omolade Akinremi
 Nigeria
56.97
5000 metres walk
Susana Feitor
 Portugal
21:44.30 CR Tatyana Shchastnaya
 Soviet Union
22:28.74 Simone Thust
 East Germany
22:44.65
4 × 100 metres relay
 Jamaica
Gillian Russell
Revolie Campbell
Merlene Frazer
Nikole Mitchell
43.82  Great Britain
Annabel Soper
Diane Smith
Donna Fraser
Katharine Merry
44.16  United States
Monifa Taylor
Tisha Prather
Angela Burnham
Zundra Feagin
44.50
4 × 400 metres relay
 Australia
Sophie Scamps
Renée Poetschka
Kylie Hanigan
Sue Andrews
3:30.38  Jamaica
Claudine Williams
Winsome Cole
Inez Turner
Catherine Scott
3:31.09  Cuba
Yojani Casanova
Julia Duporty
Odalmis Limonta
Nancy McLeón
3:31.81
High jump
Svetlana Lavrova
 Soviet Union
1.91 Katja Kilpi
 Finland
1.88 Lea Haggett
 Great Britain
1.88
Long jump
Iva Prandzheva
 Bulgaria
6.53 Erica Johansson
 Sweden
6.50 Sandrine Hennart
 Belgium
6.49
Shot put
Qiu Qiaoping
 China
18.20 Li Xiaoyun
 China
17.74 Heike Hopfer
 East Germany
17.27
Discus throw
Natalya Kaptyukh
 Soviet Union
61.44 Lisa-Marie Vizaniari
 Australia
60.44 Anja Gündler
 East Germany
59.30
Javelin throw
Tanja Damaske
 East Germany
61.06 Oksana Ovchinnikova
 Soviet Union
57.26 Mandy Liverton
 Great Britain
56.98
Heptathlon
Beatrice Mau
 East Germany
6166 Rita Ináncsi
 Hungary
5940 Joanne Henry
 New Zealand
5728
WR world record | AR area record | CR championship record | GR games record | NR national record | OR Olympic record | PB personal best | SB season best | WL world leading (in a given season)

Medal table

  *   Host nation (Bulgaria)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 Soviet Union84315
2 United States4239
3 Kenya4228
4 China3306
5 Ethiopia3227
6 East Germany31610
7 Australia2226
 Nigeria2226
9 Finland2215
10 Jamaica2204
11 Bulgaria*2024
12 Great Britain1449
13 Romania1214
14 Yugoslavia1113
15 Portugal1023
16 France1001
 West Germany1001
18 Cuba0325
19 Japan0213
20 Sweden0112
 Tanzania0112
22 Greece0101
 Hungary0101
 Mexico0101
 Poland0101
 Spain0101
27 Belgium0011
 Cayman Islands0011
 Ecuador0011
 Italy0011
 New Zealand0011
Totals (31 nations)414141123

Participation

According to an unofficial count through an unofficial result list,[1] 987 athletes from 86 countries participated in the event. The number of athletes is in agreement, but there is one country less than the official number of 87 as published.[2]

See also

References

  1. Peters, Lionel; Magnusson, Tomas. "WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS WJC - 1990 Plovdiv BUL Aug 8-12". WORLD JUNIOR ATHLETICS HISTORY ("WJAH"). Archived from the original on 31 August 2013. Retrieved 13 June 2015.
  2. IAAF WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPS - Eugene 2014 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, p. 5, retrieved 13 June 2015
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.