1986 Scott Tournament of Hearts

The 1986 Scott Tournament of Hearts, the Canadian women's national curling championship, was played in London, Ontario.[1] It was the first year the defending champions would get a berth into the competition and return as Team Canada. The first team Canada was skipped by Linda Moore.

Teams

Team Canada Alberta British Columbia
North Shore Winter Club, North Vancouver

Skip: Linda Moore
Third: Lindsay Sparkes
Second: Debbie Jones
Lead: Laurie Carney
Alternate: Rae Moir

Beaumont Curling Club, Beaumont

Skip: Lil Werenka
Third: May Thompson
Second: Karen Currey
Lead: Jean Slemko
Alternate: Diane Foster

Richmond Winter Club, Richmond

Skip: Heather Kerr
Third: Berniece McCallan
Second: Sherry Lethbridge
Lead: Rita Imai
Alternate: Donna Bradley

Manitoba New Brunswick Newfoundland
Deer Lodge Curling Club, Winnipeg

Skip: Darcy Kirkness
Third: Barbara Kirkness
Second: Barbara Fetch
Lead: Faye Irwin
Alternate: Lynn Fallis

Capital Winter Club, Fredericton

Skip: Grace Donald
Third: Sheri Smith
Second: Carolyn McKay
Lead: Debbi Dickeson
Alternate: Diane Blair

Carol Curling Club, Labrador City

Skip: Sue Anne Bartlett
Third: Patricia Dwyer
Second: Joyce Narduzzi
Lead: Debbie Porter
Alternate: Barbara Pinsent

Nova Scotia Ontario Prince Edward Island
Halifax Curling Club, Halifax

Skip: Colleen Jones
Third: Penny LaRocque
Second: Cathy Caudle
Lead: Susan Robinson
Alternate: Barbara Jones-Gordon

St.Catharines Curling Club, St. Catharines

Skip: Marilyn Darte
Third: Kathy McEdwards
Second: Chris Jurgenson
Lead: Jan Augustyn
Alternate: Lynn Reynolds

Silver Fox Curling Club, Summerside

Skip: Barbara Currie
Third: Beverley Miller
Second: Ann Currie
Lead: Marlene Noye
Alternate: Judy Sonier

Quebec Saskatchewan Northwest Territories/Yukon
Chicoutimi Curling Club, Chicoutimi

Skip: Helene Bussieres
Third: Gisele Potvin
Second: Muriel Emond
Lead: Pierrette Cossette
Alternate: Lise Carson

Hub City Curling Club, Saskatoon

Skip: Lori McGeary
Third: Gillian Thompson
Second: Christine Gervais
Lead: Sheila Kavanagh
Alternate: Joyce McKee

Whitehorse Curling Club, Whitehorse

Skip: Shelley Aucoin
Third: Kathy Chapman
Second: Donna Scott
Lead: Debbie Stokes
Alternate: Linda Martin

Standings

Key
Teams to Playoffs
Locale Skip W L Shot
Pct.
 Ontario Marilyn Darte 10173
 Canada Linda Moore 10174
 Newfoundland Sue Anne Bartlett 7467
 Saskatchewan Lois McGeary 6573
 Quebec Helene Bussieres 6562
 Manitoba Darcy Kirkness 6570
 New Brunswick Grace Donald 5667
 Nova Scotia Colleen Jones 5670
 Alberta Lil Werenka 4764
 British Columbia Heather Kerr 3868
 Northwest Territories  Yukon Shelley Aucoin 3866
 Prince Edward Island Barbara Currie 11058

Results

Draw 1

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Darte) 0 3 2 1 0 2 0 0 1 X 9
 Quebec (Bussieres) 0 0 0 0 2 0 1 1 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Currie) 0 0 0 2 0 1 X X X X 3
 New Brunswick (Donald) 3 2 4 0 4 0 X X X X 13
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 2 6
 Manitoba (Kirkness) 0 0 0 0 1 0 2 0 1 0 4
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Werenka) 0 1 0 2 0 2 0 1 0 X 6
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 4 0 2 0 1 0 1 0 2 X 10
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 0 1 1 0 2 0 1 0 3 8
 Nova Scotia (Jones) 0 0 0 0 1 0 2 0 1 0 4

Draw 2

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 2 1 1 0 0 1 0 0 X 5
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 1 0 0 0 1 0 0 0 1 X 3
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 1 0 0 0 0 1 0 2 1 0 5
 Alberta (Werenka) 0 0 0 2 1 0 1 0 0 3 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Bussieres) 0 0 2 0 1 0 0 1 0 X 4
 Nova Scotia (Jones) 0 0 0 3 0 0 1 0 2 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Darte) 0 2 0 1 1 0 2 0 1 X 7
 Saskatchewan (McGeary) 1 0 1 0 0 1 0 1 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 2 0 1 3 3 0 0 X X 9
 British Columbia (Kerr) 0 0 0 0 0 0 0 1 X X 1

Draw 3

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Werenka) 1 0 0 2 0 0 2 0 1 1 7
 New Brunswick (Donald) 0 2 1 0 1 0 0 1 0 0 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 3 0 0 1 0 0 0 2 0 6
 Quebec (Bussieres) 1 0 0 2 0 1 2 0 0 1 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 1 0 1 2 1 0 0 3 X 8
 Prince Edward Island (Currie) 0 0 2 0 0 0 1 0 0 X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Kerr) 0 0 2 0 0 1 0 1 0 X 4
 Nova Scotia (Jones) 1 1 0 2 1 0 1 0 2 X 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Darte) 0 0 1 0 2 0 1 1 1 1 7
 Canada (Moore) 2 1 0 0 0 1 0 0 0 0 4

Draw 4

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Jones) 2 0 2 0 1 1 1 0 2 X 9
 Prince Edward Island (Currie) 0 1 0 1 0 0 0 2 0 X 4
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 0 2 1 0 0 0 0 1 1 5
 Saskatchewan (McGeary) 0 1 0 0 0 2 0 0 0 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Kerr) 0 0 1 0 0 0 1 0 2 X 4
 Alberta (Werenka) 1 1 0 1 1 1 0 1 0 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 0 0 0 0 3 0 0 1 1 1 6
 New Brunswick (Donald) 1 0 0 3 0 0 1 0 0 0 5
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 0 0 2 1 0 1 0 0 X 4
 Newfoundland (Bartlett) 0 0 1 0 0 2 0 0 3 X 6

Draw 5

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 0 1 0 1 0 0 0 1 0 X 3
 Ontario (Darte) 2 0 0 0 0 4 1 0 1 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 2 0 1 0 0 4 0 4 X X 11
 Quebec (Bussieres) 0 1 0 0 1 0 1 0 X X 3

Draw 6

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 0 0 1 0 2 2 0 4 0 0 9
 Alberta (Werenka) 1 1 0 1 0 0 2 0 2 1 8
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Jones) 0 0 3 0 2 0 1 0 2 0 8
 Newfoundland (Bartlett) 1 1 0 3 0 2 0 2 0 1 10
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 1 3 0 1 0 2 3 1 X X 11
 New Brunswick (Donald) 0 0 2 0 1 0 0 0 X X 3
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 1 3 1 3 0 0 1 X X 9
 British Columbia (Kerr) 0 0 0 0 0 1 1 0 X X 2
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 0 3 0 0 2 1 0 0 0 1 7
 Prince Edward Island (Currie) 0 0 2 0 0 0 1 1 1 0 5

Draw 7

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 New Brunswick (Donald) 0 1 0 2 0 2 0 0 2 0 1 8
 Nova Scotia (Jones) 1 0 1 0 2 0 1 1 0 1 0 7
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Kerr) 0 2 0 1 0 0 3 0 0 1 7
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 1 0 0 0 0 1 0 1 1 0 4
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 0 2 1 0 1 0 2 0 X 6
 Canada (Moore) 2 3 0 0 1 0 2 0 2 X 10
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Bussieres) 2 1 0 3 1 2 X X X X 9
 Prince Edward Island (Currie) 0 0 1 0 0 0 X X X X 1
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Werenka) 1 0 0 0 1 0 0 1 0 X 3
 Ontario (Darte) 0 0 2 0 0 1 1 0 2 X 6

Draw 8

Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Werenka) 0 0 0 0 X X X X X X 0
 Canada (Moore) 4 3 0 1 X X X X X X 8
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Nova Scotia (Jones) 0 0 1 0 0 1 0 1 0 0 1 4
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 0 3

Draw 9

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 0 2 0 0 2 1 0 0 2 X 7
 British Columbia (Kerr) 0 0 2 1 0 0 1 1 0 X 5
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 0 1 0 0 0 0 3 1 1 0 6
 Nova Scotia (Jones) 2 0 1 0 0 1 0 0 0 1 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Currie) 3 0 1 0 0 0 0 1 0 X 5
 Alberta (Werenka) 0 1 0 2 1 1 1 0 2 X 8
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 3 0 1 1 0 2 0 0 1 8
 Ontario (Darte) 0 0 3 0 0 1 0 2 1 0 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Donald) 2 3 0 3 0 1 0 2 X X 11
 Quebec (Bussieres) 0 0 1 0 1 0 2 0 X X 4

Draw 10

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Currie) 0 1 0 1 0 0 0 0 X X 2
 Newfoundland (Bartlett) 1 0 1 0 3 1 1 2 X X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Bussieres) 0 1 0 2 0 1 0 3 0 0 7
 British Columbia (Kerr) 2 0 0 0 1 0 1 0 1 1 6
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Donald) 1 0 0 0 0 1 0 2 0 X 4
 Ontario (Darte) 0 1 0 1 1 0 3 0 1 X 7
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 1 0 0 2 2 0 3 0 0 X 8
 Manitoba (Kirkness) 0 2 0 0 0 1 0 2 1 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 0 0 1 3 1 0 3 0 X X 8
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 1 0 0 0 0 1 0 1 X X 3

Draw 11

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Currie) 4 1 0 0 2 0 1 1 0 X 9
 British Columbia (Kerr) 0 0 2 1 0 1 0 0 2 X 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Donald) 1 1 0 0 2 0 2 0 2 X 8
 Newfoundland (Bartlett) 0 0 2 0 0 2 0 1 0 X 5

Draw 12

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Bussieres) 1 0 1 0 0 0 0 2 0 X 4
 Canada (Moore) 0 1 0 1 0 1 2 0 4 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 0 1 1 0 1 0 0 0 X 3
 Ontario (Darte) 0 1 0 0 2 0 0 1 1 X 5
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Alberta (Werenka) 0 0 3 0 1 1 0 1 0 X 6
 Newfoundland (Bartlett) 2 2 0 3 0 0 1 0 5 X 13
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Saskatchewan (McGeary) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 X 4
 British Columbia (Kerr) 1 1 0 1 0 1 0 1 1 X 6
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Jones) 0 1 0 0 2 0 1 0 0 X 4
 Manitoba (Kirkness) 1 0 1 2 0 1 0 1 1 X 7

Draw 13

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 1 2 0 2 0 1 0 0 X 6
 Manitoba (Kirkness) 2 0 0 1 0 3 0 2 1 X 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 New Brunswick (Donald) 0 1 1 0 0 0 1 1 0 1 5
 Saskatchewan (McGeary) 1 0 0 1 0 0 0 0 1 0 3
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Ontario (Darte) 0 0 0 1 0 4 0 1 0 0 1 7
 Nova Scotia (Jones) 0 0 1 0 2 0 1 0 0 2 0 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Final
 Prince Edward Island (Currie) 1 0 0 0 1 0 0 0 0 1 0 3
 Canada (Moore) 0 0 1 0 0 0 0 0 2 0 5 8
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Quebec (Bussieres) 0 0 4 0 0 1 0 1 1 X 7
 Alberta (Werenka) 0 1 0 0 1 0 2 0 0 X 4

Draw 14

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Kerr) 0 0 2 0 1 0 1 0 2 0 6
 Ontario (Darte) 1 1 0 2 0 3 0 0 0 2 9
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 2 0 1 0 0 1 0 1 X 5
 Manitoba (Kirkness) 1 0 1 0 1 3 0 1 0 X 7
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 1 2 1 0 2 0 3 X X 9
 New Brunswick (Donald) 0 0 0 0 1 0 1 0 X X 2
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Northwest Territories/Yukon (Aucoin) 0 0 0 1 0 0 1 1 0 X 3
 Quebec (Bussieres) 2 1 0 0 0 2 0 0 2 X 7
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Prince Edward Island (Currie) 0 0 0 0 1 1 0 0 0 X 2
 Saskatchewan (McGeary) 1 0 1 0 0 0 1 2 1 X 6

Draw 15

Sheet A 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Newfoundland (Bartlett) 0 0 0 2 1 0 0 2 1 X 6
 Saskatchewan (McGeary) 0 1 0 0 0 0 1 0 0 X 2
Sheet B 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Darte) 2 0 4 0 4 X X X X X 10
 Prince Edward Island (Currie) 0 1 0 1 0 X X X X X 2
Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Manitoba (Kirkness) 0 0 0 2 0 0 1 0 2 0 5
 Quebec (Bussieres) 0 1 1 0 1 1 0 1 0 1 6
Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Nova Scotia (Jones) 1 0 3 0 0 2 0 0 0 X 6
 Alberta (Werenka) 0 1 0 2 1 0 0 0 0 X 4
Sheet E 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 British Columbia (Kerr) 3 1 0 4 0 2 1 X X X 11
 New Brunswick (Donald) 0 0 1 0 1 0 0 X X X 2

Playoffs

  Semifinal     Final
                 
    1  Ontario 7
  2  Canada 3     2  Canada 3
  3  Newfoundland 2  

Semifinal

Sheet D 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Canada (Moore) 0 0 0 2 0 0 0 0 0 1 3
 Newfoundland (Bartlett) 0 0 1 0 0 0 0 1 0 0 2
Player Percentages
 Canada  Newfoundland
Laurie Carney75%Debbie Porter81%
Debbie Jones84%Joyce Narduzzi84%
Lindsay Sparks90%Patricia Dwyer79%
Linda Moore84%Sue Anne Bartlett74%
Total83%Total79%

Final

Sheet C 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Final
 Ontario (Darte) 1 0 2 1 0 2 0 0 1 X 7
 Canada (Moore) 0 1 0 0 1 0 1 0 0 X 3
Player Percentages
 Ontario  Canada
Jan Augustyn76%Laurie Carney80%
Chris Jurgenson86%Debbie Jones85%
Kathy McEdwards81%Lindsay Sparks80%
Marilyn Darte71%Linda Moore53%
Total79%Total75%

References

  1. "Archived copy" (PDF). Archived from the original (PDF) on 2012-03-19. Retrieved 2011-03-21.CS1 maint: archived copy as title (link)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.