1958 British Empire and Commonwealth Games

The 1958 British Empire and Commonwealth Games (Welsh: Gemau Ymerodraeth Prydain a'r Gymanwlad 1958) were held in Cardiff, Wales, from 18–26 July 1958.

VI British Empire and Commonwealth Games
Host cityCardiff, Wales
Nations participating35
Athletes participating1122
Events94
Opening ceremony18 July
Closing ceremony26 July
Queen's Baton Final RunnerKen Jones
Main venueCardiff Arms Park
<  V VII  >

Thirty-five nations sent a total of 1,130 athletes and 228 officials to the Cardiff Games and 23 countries and dependencies won medals, including, for the first time, Singapore, Ghana, Kenya and the Isle of Man.

The Cardiff Games introduced the Queen's Baton Relay, which has been conducted as a prelude to every British Empire and Commonwealth Games ever since.

Venues

The British Empire and Commonwealth Games, including the opening and closing ceremonies, were held at the Cardiff Arms Park in the centre Cardiff. A new Wales Empire Pool was constructed for the event. The Sophia Gardens Pavilion was used for the boxing and wrestling events, and Maindy Stadium was used for cycling. 178,000 tickets were eventually sold during the Games.[1][2] Rowing took place on Llyn Padarn in Llanberis.

Participating teams

36 countries and territories[3] were represented (and 1,100 athletes),[4] being the largest number to date, with a significant number of teams competing for the first time at the 1958 British Empire and Commonwealth Games.

At Cardiff Arms Park, an anti-apartheid crowd protested at the all-white South African team; games organisers responded that non-white South Africans were ineligible as their associations were not affiliated to the international federations.[5] South Africa left the Commonwealth in 1961 and next appeared at the Games in 1994.[4]

(Teams competing for the first time are shown in bold).

Participating Commonwealth countries and territories

Medals by country

  *   Host nation (Wales)

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 England (ENG)29222980
2 Australia (AUS)27221766
3 South Africa (SAF)1310831
4 Scotland (SCO)55313
5 New Zealand (NZL)46919
6 Jamaica (JAM)4217
7 Pakistan (PAK)35210
8 India (IND)2103
9 Singapore (SIN)2002
10 Canada (CAN)1101627
11 Wales (WAL)*13711
12 Northern Ireland (NIR)1135
13 Bahamas (BAH)1102
 Barbados (BAR)1102
15 Malaya (MAL)0202
16 Nigeria (NGR)0112
17 British Guiana (BGU)0101
 Uganda (UGA)0101
19 Kenya (KEN)0022
 Southern Rhodesia (SRH)0022
 Trinidad and Tobago (TTO)0022
22 Ghana (GHA)0011
 Isle of Man (IOM)0011
 Northern Rhodesia (NRH)0011
Totals (24 nations)9494105293

Medals by event

Athletics

Bowls

Boxing

Boxing Events were at Sophia Gardens Pavilion, Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
FlyweightMen Jackie Brown (SCO) Tommy Bache (ENG) Peter Lavery (NIR)
 Donald Braithwaite (WAL)
BantamweightMen Howard Winstone (WAL) Oliver "Frankie" Taylor (AUS) Olfred Owen (SCO)
 Richard Hanna (NIR)
FeatherweightMen Wally Taylor (AUS) Malcolm Collins (WAL) Gert Coetzee (SAF)
 John McClory (NIR)
LightweightMen Dick McTaggart (SCO) James Jordan (NIR) Johnny Cooke (ENG)
 Paddy Donovan (NZL)
Light WelterweightMen Henry Loubscher (SAF) Robert Kane (SCO) Joey Jacobs (ENG)
 Raymond Galante (CAN)
WelterweightMen Joseph Greyling (SAF) Thomas Kawere (UGA) Robert Dickson Scott (SCO)
 Brian Nancurvis (ENG)
Light MiddleweightMen Grant Webster (SAF) Stuart Pearson (ENG) James Arthur Walters (CAN)
 Bill Brown (WAL)
MiddleweightMen Terry Milligan (NIR) Philippus du Plessis (SAF) Robert Piau (CAN)
 Johnny Caiger (ENG)
Light HeavyweightMen Tony Madigan (AUS) Robert Higgins (WAL) William Bannon (SCO)
 Gerhardus Jacobus De Bruyn (SAF)
HeavyweightMen Daniel Bekker (SAF) David Thomas (ENG) Roger Pleace (WAL)
 Gbadegesin Salawu (NGR)

Cycling

Track

The track cycling events were held at the Maindy Stadium in Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
Time TrialMen Neville Tong (ENG)00:01:12 Warren Scarfe (AUS)00:01:12 Warwick Dalton (NZL)00:01:13
SprintMen Dick Ploog (AUS) Karl Barton (ENG) Lloyd Binch (ENG)
Individual PursuitMen Norman Sheil (ENG)00:05:10 Tom Simpson (ENG)00:05:11 Warwick Dalton (NZL)00:05:15
10 Miles ScratchMen Ian Browne (AUS)00:21:40 Warren Johnston (NZL) Don Skene (WAL)

Road

Event Gold Silver Bronze
Road RaceMen Ray Booty (ENG)05:16:34 Frank Brazier (AUS)05:19:22 Stuart Slack (IOM)05:19:22

Fencing

Event Gold Silver Bronze
FoilMen Raymond Paul (ENG) Ivan Lund (AUS) René Paul (ENG)
Foil - TeamMen England (ENG)
Raymond Paul
René Paul
Harold Cooke
 Australia (AUS)
Brian McCowage
Michael Sichel
Ivan Lund
 Wales (WAL)
John McCombe
John Evans
Roger Maunder
ÉpéeMen Bill Hoskyns (ENG) Mike Howard (ENG) Allan Jay (ENG)
Épée - TeamMen England (ENG)
Bill Hoskyns
Allan Jay
Mike Howard
 Canada (CAN)
Carl Schwende
John Andru
Roland Asselin
 Australia (AUS)
David Francis Doyle
Ivan Lund
John Simpson
SabreMen Bill Hoskyns (ENG) Ralph Cooperman (ENG) Mike Amberg (ENG)
Sabre - TeamMen England (ENG)
Mike Amberg
Ralph Cooperman
Bill Hoskyns
Eugene Verebes
 Australia (AUS)
Alexander Martonffy
Ivan Lund
Michael Sichel
 Wales (WAL)
John Preston
Malcolm Kerslake
Roger Maunder
T.R. Lucas
FoilWomen Gillian Sheen (ENG) Barbara McCreath (AUS) Mary Glen-Haig (ENG)

Rowing

The rowing events were held on Llyn Padarn in Llanberis.

Event Gold Silver Bronze
Single ScullsMen Stuart MacKenzie (AUS)00:07:20 James Hill (NZL)00:07:24 Russell Carver (ENG)00:07:27
Double ScullsMen Mike Spracklen
Geoffrey Baker (ENG)
00:06:54 Mervyn Wood
Stuart MacKenzie (AUS)
00:07:01 Norman Suckling
James Hill (NZL)
+0.75 lgths
Coxless pairMen Bob Parker
Reg Douglas (NZL)
00:07:11 Jonathan Hall
Stewart Douglas-Mann (ENG)
00:07:14 Stephen Roll
Kevyn Webb (AUS)
00:07:33
Coxless fourMen Roger Pope
Keith Shackell
David Young
Creighton Redman (ENG)
00:06:34 Glen Smith
Malcolm Turnbull
Richard McClure
John Madden (CAN)
00:06:39 David Edwards
John Fage
David Prichard
John Edwards (WAL)
00:06:48
Coxed fourMen Colin Porter
John Vigurs
Simon Crosse
Michael Beresford
Richard Gabriel (ENG)
00:06:46 Donald Arnold
Walter D'Hondt
David Helliwell
Lawrence Stapleton
Sohen Biln (CAN)
00:06:53 Graeme Allen
Ralfe Currall
Kevin Evans
Lionel Robberds
Roland Waddington (AUS)
NTT
EightsMen Archibald MacKinnon (CAN)
Donald Arnold
Wayne Pretty
Glen Mervyn
Walter D'Hondt
Lorne Loomer
Robert Wilson
Sohen Biln
Bill McKerlich
00:05:51 Bruce Leonard Evans (AUS)
Graeme Keith Allen
Kenneth Philip Railton
Kevin John Evans
Lionel Robberds
Neville John Clinton
Ralfe Raymond Currall
Roland Peter Waddington
Victor Albert Schweikert
00:05:56 Tony Hancox (ENG)
Don Elliot
Dennis Mount
Hilali Wober
John A Stephenson
Felix Badcock
J. P. M. Thomson
Dick Workman
Raymond Penney
00:06:10

Swimming

Swimming events were held at the Wales Empire Pool in Cardiff.

Men's events

Event Gold Silver Bronze
110 yd freestyle John Devitt (AUS)56.6 Gary Chapman (AUS)56.6 Geoff Shipton (AUS)57.0
440 yd freestyle John Konrads (AUS)4:25.9 Ian Black (SCO)4:28.5 Gary Winram (AUS)4:32.4
1650 yd freestyle John Konrads (AUS)17:45.4 Gary Winram (AUS)18:17.2 Murray McLachlan (SAF)18:19.2
110 yd backstroke John Monckton (AUS)1:01.7 John Hayres (AUS)1:03.5 Robert Wheaton (CAN)1:06.5
220 yd breaststroke Terry Gathercole (AUS)2:41.6 Peter Rocchi (SAF)2:44.9 Chris Walkden (ENG)2:47.3
220 yd butterfly Ian Black (SCO)2:22.6 Graham Symonds (ENG)2:25.5 Brian Wilkinson (AUS)2:31.0
4×220 yd freestyle relay  Australia (AUS)
Gary Chapman
Brian Wilkinson
John Konrads
John Devitt
8:33.4  Scotland (SCO)
Athole Still
Ian Black
James Leiper
Bob Sreenan
8:54.2  Canada (CAN)
Kenneth Williams
Peter Bell
Cam Grout
William Slater
9:01.8
4×110 yd medley relay  Australia (AUS)
Gary Chapman
John Monckton
John Devitt
Terry Gathercole
4:14.2  Canada (CAN)
George Park
Kenneth Williams
Peter Bell
Bob Wheaton
4:26.3  England (ENG)
Christopher Walkden
Graham Sykes
Graham Symonds
Neil McKechnie
4:26.4

Women's events

Event Gold Silver Bronze
110 yd freestyle Dawn Fraser (AUS)1:01.4 Lorraine Crapp (AUS)1:03.8 Alva Colquhoun (AUS)1:04.0
440 yd freestyle Ilsa Konrads (AUS)4:49.4 Dawn Fraser (AUS)5:00.8 Lorraine Crapp (AUS)5:06.7
110 yd backstroke Judy Grinham (ENG)1:11.9 Margaret Edwards (ENG)1:12.6 Philippa Gould (NZL)1:13.7
220 yd breaststroke Anita Lonsbrough (ENG)2:53.5 Jackie Dyson (ENG)2:58.2 Christine Gosden (ENG)2:58.4
110 yd butterfly Beverley Bainbridge (AUS)1:13.5 Tessa Staveley (NZL)1:14.4 Margaret Iwasaki (CAN)1:15.9
4×110 yd freestyle relay  Australia (AUS)
Alva Colquhoun
Dawn Fraser
Lorraine Crapp
Sandra Morgan
4:17.4  Canada (CAN)
Gladys Priestley
Margaret Iwasaki
Susan Sangster
Sara Barber
4:30.0  England (ENG)
Beryl Noakes
Diana Wilkinson
Judy Grinham
Anne Marshall
4:31.5
4×110 yd medley relay  England (ENG)
Judy Grinham
Anita Lonsbrough
Christine Gosden
Diana Wilkinson
4:54.0  Australia (AUS)
Alva Colquhoun
Barbara Evans
Beverley Bainbridge
Gergaynia Beckett
4:55.1  Canada (CAN)
Gladys Priestley
Irene Service
Margaret Iwasaki
Sara Barber
5:01.6

Diving

Diving events were held at the Wales Empire Pool in Cardiff.

Event Gold Silver Bronze
3 Metres Springboard DivingMen Keith Collin (ENG)126.78 Bill Patrick (CAN)124.62 Peter Tarsey (ENG)118.81
10 Metres Highboard [Platform] DivingMen Peter Heatly (SCO)147.79 Brian Phelps (ENG)144.49 Ray Cann (ENG)138.5
3 Metres Springboard DivingWomen Charmain Welsh (ENG)118.81 Irene MacDonald (CAN)117.01 Liz Ferris (ENG)113.3
10 Metres Highboard [Platform] DivingWomen Charmain Welsh (ENG)77.23 Ann Long (ENG)73.69 Molly Wieland (ENG)65.82

Weightlifting

Event Gold Silver Bronze
Bantamweight - OverallMen Reginald Gaffley (SAF)299 Ronald Brownbill (ENG)285.5 Marcel Gosselin (CAN)274
Featherweight - OverallMen Tan Ser Cher (SIN)310.5 Chung Kum Weng (MAS)306 Rodney Wilkes (TRI)304
Lightweight - OverallMen Tan Howe Liang (SIN)358 Harry Webber (SAF)340 Ben Helfgott (ENG)340
Middleweight - OverallMen Blair Blenman (BAR)360.5 Winston McArthur (BGU)360.5 Adrian Gilbert (CAN)356
Light Heavyweight - OverallMen Phil Caira (SCO)396.5 Sylvanus Blackman (BAR)385.5 Jack Kestell (SAF)385.5
Middle Heavyweight - OverallMen Manny Santos (AUS)403.5 Tan Kim Bee (MAS)392 Leonard Treganowan (AUS)378.5
Heavyweight - OverallMen Ken McDonald (ENG)455.5 Dave Baillie (CAN)446.5 Arthur Shannos (AUS)394.5

Wrestling

Event Gold Silver Bronze
FlyweightMen Ian Epton (SAF) Shujah-ud-Din (PAK) Fred Flannery (CAN)
BantamweightMen Muhammad Akhtar (PAK) Geoff Jameson (AUS) Daniel van der Walt (SAF)
FeatherweightMen Abraham Geldenhuys (SAF) Siraj-ud-Din (PAK) Albert Aspen (ENG)
LightweightMen Muhammad Ashraf (PAK) Alastair Duncan (SCO) Anthony Ries (SAF)
WelterweightMen Muhammad Bashir (PAK) Lachmi Kant Pandey (IND) Coenraad de Villiers (SAF)
MiddleweightMen Hermanus van Zyl (SAF) George Farquhar (SCO) Ray Myland (ENG)
Light HeavyweightMen Jacob Theron (SAF) Muhammad Ali (PAK) Bob Steckle (CAN)
HeavyweightMen Lila Ram Sangwan (IND) Jacobus Hanekom (SAF) Ray Mitchell (AUS)

References

  1. Williams, Stewart, ed. (1973). "Chapter 2: J.H.Morgan reviews fifty years of sport in Cardiff". The Cardiff Book: Volume I. Stewart Williams Publishers. pp. 35–36. ISBN 0-900807-05-9.
  2. "A brief history of Sophia Gardens". ESPN. Retrieved 4 November 2014.
  3. "1958 British Empire & Commonwealth Games". thecgf.com/. Commonwealth Games Federation. Archived from the original on 4 March 2016. Retrieved 3 August 2014.
  4. Prior, Neil (19 July 2012). "Cardiff Empire Games 1958: A 'triumph' for Wales". BBC News. Retrieved 2013-04-05.
  5. Ramsamy, Sam (1991). "Apartheid and Olympism: on the Abolishment of Institutionalized Discrimination in International Sport". In Fernand Landry; Marc Landry; Magdeleine Yerlès (eds.). Sport, the Third Millennium: Proceedings of the International Symposium, Quebec City, Canada, May 21-25, 1990. Presses Université Laval. pp. 539–548: 540. ISBN 9782763772677. Retrieved 17 June 2013.
Preceded by
Vancouver
British Empire and Commonwealth Games
Cardiff
VI British Empire and Commonwealth Games
Succeeded by
Perth
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.